حقایقی درباره تخم مرغ که حیرت‌زده‌تان می‌کند

آیا تاکنون متوجه شدید که برخی تخم مرغ‌ها دارای زده‌ای به رنگ نارنجی تیره هستند و برخی دیگر زرده شان زرد کم رنگ است؟ شاید برخی تخم مرغ‌ها را هم دیده باشید که زرده آن‌ها تقریباً قرمز است و باید بدانید که دلیلی برای این موضوع وجود دارد.

 محققان همیشه بر این باور بوده‌اند که هرچه زرده تخم مرغ غنی‌تر باشد، ارزش غذایی آن نیز بیشتر است. اما مطالعات اخیر فاش کرده است که واقعیت بسیار پیچیده‌تر است. به طور کلی، مرغ‌های آزادی که از گیاهان، دانه‌های خوراکی و حشرات تغذیه می‌کنند و رژیم غذایی مناسبی دارند، تخم‌هایی می‌گذارند که رنگ زرده آن‌ها نارنجی روشن است. این تخم‌ها غنی از چربی‌های سالم و مواد مغذی هستند. مرغ‌هایی که در مرغداری‌ها و در حالت اسارت نگهداری می‌شوند و عمدتاً از غلات تغذیه می‌کنند، تخم مرغ‌هایی با زرده‌های زرد کمرنگ می‌گذارند که ارزش غذایی کمتری دارند.

در واقع چیزی که مرغ می‌خورد رنگ زرده تخمش را تعیین می‌کند. همه چیز در حضور کاروتنوئید رخ می‌دهد، رنگدانه‌ای ارگانیک با قابلیت حل شدن در چربی که عموماً توسط جلبک‌ها، گیاهان، قارچ‌ها و باکتری‌ها تولید می‌شود. این همان ترکیبی است که باعث می‌شود گوجه فرنگی، ذرت، هویج، کدو و بسیاری از دیگر میوه‌ها و سبزیجات رنگ خاصی داشته باشند. تخم مرغ‌هایی که کاروتنوئید بالایی دارند زرده‌شان رنگ روشنی دارد. به همین دلیل، مزرعه‌داران و پرورش دهندگان مرغ‌های تخمگذار می‌توانند رنگ زرده تخم مرغ‌ها را با دستکاری رژیم غذایی و سبک زندگی مرغ‌های تخمگذار تغییر دهند. از این رو می‌توان با اطمینان گفت که نمی‌توان با توجه به ظاهر و رنگ زرده تخم مرغ ارزش غذایی آن را درک کرد.

اما می‌توان گفت که ارزش غذایی تخم مرغ‌هایی که آزادانه می‌چرند و ترکیب غذایی متنوعی دارند بسیار بیشتر از مرغ‌هایی است که در مرغداری‌ها نگهداری می‌شوند، به همین دلیل است که تخم مرغ‌های محلی دارای زرده‌هایی پررنگ‌تر و جذاب‌تر هستند و خوشمزه‌تر به نظر می‌رسند. اما نشانه‌هایی دیگر برای تشخیص کیفیت تخم مرغ نیز وجود دارد. در صورتی که زرده قوام بهتری داشته و کمتر شل باشد یعنی اینکه مرغ رژیم غذایی کاملی داشته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 8
 • دامپزشک
  7

  متن کامل عامیانه و غیر تخصصی. مرغی که آشغال می خوره کیفیت تخم مرغش بالا تر از مرغیه که جیره بالانس و با کیفیت می خوره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  محققان همچین چیزی نگفتن

 • متفاوت
  0

  یک تجربه شخصی...بنده خودم یک زمانی 15 مرغ تخم گذار درمنزل داشتم و خوراک انها بیشتر گندم وپسامند غذایی منزل بود وزرده تخم انها همیشه زرد متمایل به سفید بود اما مزرعه ذرتی درنزدیکی مان بود که پس از برداشت ذرت زیادی را جمع اوری کردم و تامدتها بیشترین خوراکشان همین ذرتهای خورد شده بود واز چندروز پس از دادن ذرت خورد شده به انها باکمال تعجب مشاهده کردیم تمام زرده تخم انها زرد کاملا تیره مانند رنگ زردچوبه شده بود.همیشه ازکوزه همان تراود که دراوست.

 • ناشناس
  0

  من هم چند تامرغ داشتم هرچی بهشون التماس کردم تخم بزارید ،تخم نگزاشتن،گفتن اگه تخم بزاریم ،پیر میشیم،بعد مخبر میگه اینادیگه مصرف کننده هستند ونفعی برای جامعه ندارند،باید بکشیمشون

 • یوسف
  2

  من مرغ خانگی دارم رها هستند وخیلی کم بهشون جیره میدم فقط حشرات رو میخورند وتخم هاشون نارنجی تیره وخیلی خوشمزه. واگه صبحانه یکی بخوری نهار یاد ادم میره یعنی گرسنه نمیشیم

 • ....
  2

  وقتی تخم مرغ روکسی نمیخره تبلیغاتشون شروع میشه خواهشا بس کنید

 • ناشناس
  0

  چشم بسته غیب گفتی ...

 • ناشناس
  1

  تخم‌مرغ‌روستایی‌بهترین‌ تخم‌مرغه‌، به‌ نظر شما چرا تخم‌ مرغ‌مصنوعی‌ دیر خراب‌ میشه

 • ناشناس
  0

  شما به خدا این چیزا را نگید همین روزاست کا مغازه دارا میگن این تخم طلاست ده هزار تومان آن تخم فوق طلاست ۱۵ هزار و آن یکی اقلا پدر و مادرش جنسشان رنگشون طلا اندر طلا بوده و ما مردم از خرید تخم مرغ هم محروم میشیم ، هر چه تا الان خبردار نبودید و تا،ه متوجه شدید در مورد اجناس مصفی ها هاها ، چیزی نگید نمیخواد بفهمد هر کس خودش به اندازه خودش این چیزا را میدونه شاید شما تازه متوجه شدین ، نگید نگید نان ملت آجر نکنید