راهی برای تربیت یک نوجوان مستقل و قوی

دوران نوجوانی یکی از مهم ترین دوره ها برای شکل گیری شخصیت یک انسان است، بنابراین پدر و مادرها حساسیت زیادی نسبت به تربیت فرزندشان در این دوران دارند.

دوران نوجوانی از مراحل بسیار مهم تحوّل شخصیت به شمار می رود و با تغییرات جسمانی و روانی مختلفی همراه است. نوجوان در این دوران رفتارهای متفاوتی را انجام می دهند که برخی از این رفتارها خوشایند والدین نیست و پذیرش آن برای والدین دشوار است.

این رفتارها ممکن است در والدین باعث ایجاد نوعی مقاومت شود و به همین دلیل والدین اشتباهاتی را در رفتار خود با نوجوان مرتکب شوند.

اگر می خواهید ارتباط بهتری با فرزند نوجوان خود داشته باشید و نوجوانی مستقل را تربیت کنید، ما در این بخش نکاتی را برای رسیدن به این امرجمع آوری کرده ایم که با شما کاربران گرامی به اشتراک می گذاریم.

به نوجوان خود مسئولیت بدهید

به فرزندتان درخانه مسئولیت هایی بدهید تا مسئولیت پذیری را یاد بگیرد.

کارهایی مثل بردن زباله ها به بیرون از خانه، خرید نان ومواد غذایی و یا حتی شستن ظروف. هنگامی که وظایف خود را با موفقیت انجام می دهد، او را تحسین کنید. اگر فرزندتان اشتباهی مثل انجام ندادن تکالیف مدرسه را مرتکب شد، امتیازاتش را از او نگیرید، در عوض، او را تشویق کنید تا تکالیف خود را انجام دهد و اشتباهش را جبران کند.

به نوجوان خود اجازه تصمیم گیری دهید

به نوجوان خود اجازه دهید تا در امور شخصی‌اش، خود تصمیم گیری کند و هر از گاهی اشتباه کند، بدون اینکه در تصمیم گیری او دخالت کنید.

این امر به او می آموزد که چگونه از تجربیات خود درس بگیرد، اشتباهات و نقایص خود را برطرف کند، در مورد کارهایی که انجام داده است فکر کند و در نهایت، اینکه بداند چه زمانی باید درخواست کمک کند.

تصمیم گرفتن

تنها زیبایی ظاهری نوجوانتان را تحسین نکنید

نوجوان خود را برای داشتن صفات درونی و اخلاقی مثل هوش، خلاقیت و مهربانی او تحسین و تشویق کنید. برای تشویق او فقط به ویژگی های ظاهری او مثل قد، زیبایی چهره و یا رنگ چشم هایش بسنده نکنید.

به علایق فرزندتان اشتیاق نشان دهید

از اعمال محدودیت های زیاد در مورد استفاده از رسانه های اجتماعی در فضای مجازی خودداری کنید. دراین زمینه می توانید هوشمندانه عمل کنید؛ به عنوان مثال می توانید با او در یک بازی یا برنامه همراه شوید و به علایق فرزندتان اشتیاق نشان دهید.

با این کار ساده و کوچک به چند مهم دست می یابید: در عین حال که نوجوان خود را دراین موارد کنترل می کنید، او را همراهی نیز می کنید.

از طرفی هم برای او وقت گذاشته اید و از همه مهم تر از ایمنی اواطمینان حاصل می کنید. اگر می خواهید قوانینی در مورد چت کردن و یا ارسال پیامک وضع کنید و یا حد و مرزهایی را در مورد نحوه استفاده از فضای مجازی برای فرزند خود تعیین کنید، حتماً به طور شفاف آن ها را بیان کنید.

در صورت تمایل به او مشاوره دهید

گاهی در مورد انتخاب هایی که نوجوانتان انجام می دهد سوالاتی بپرسید و در صورت تمایل و نیازش او را راهنمایی کنید. سعی کنید همیشه درابتدای امر شنونده خوبی باشید و سپس به او مشاوره بدهید.

صحبت کردن

مدیریت زمان را آموزش دهید

به نوجوان خود مدیریت زمان را آموزش دهید. به عنوان مثال از او بخواهید برای بیدار شدن و یا رفتن به مدرسه خودش ساعت کوک کند. به این ترتیب، او برای وقت و زندگی خود ارزش قائل می شود.

استفاده صحیح از فناوری را آموزش دهید

با محدود کردن زمان استفاده ازتلفن همراه، تبلت و دیگر وسایل تکنولوژی، کنترل و تنظیم زمان در استفاده از این وسایل را به فرزند خود آموزش دهید. نوجوان شما باید به این درک برسد که از فضای مجازی کنترل شده استفاده کند. در واقع شما با تشویق نوجوان خود، به او کمک می کنید که از فناوری به طور قانونمند و مسئولانه استفاده کند.

آموزش مهارت های اجتماعی از طریق بازی های فیزیکی و گروهی و ورزش های رزمی امکان پذیر است. این فعالیت ها به فرزند شما نظم و انضباط و همچنین مهارت های ارزشمندی مانند تمرکز، دقت واستقلال را آموزش می دهند.

والدین معمولاً ازاینکه نوجوان آن ها در این فعالیت ها شرکت کند احساس رضایت و خرسندی می کنند، ازیک جهت فرزندشان در تعاملات گروهی با دیگر نوجوانان قرارمی گیرد، ازجهتی به تناسب اندام دست می یابد.

کنترل زندگی اورا دردست نگیرید

به فرزند خود کمک کنید تا بفهمد برای استقلال خود به چه چیزهایی نیاز دارد، مثلاً اگر قرار باشد برای گردش به بیرون برود به چیزهایی نیازدارد، شما والدین می توانید او را راهنمایی کنید و تصمیم گیری نهایی را به خودش واگذار کنید.

بنابراین کنترل زندگی او را در دست نگیرید و به جای او تصمیم نگیرید.

فرزند جوان

نسبت به وضعیت تحصیلی فرزندتان بی اهمیت نباشید

پیشرفت تحصیلی نوجوان خود را از طریق گفتگو در مورد اهداف آموزشی او مورد تشویق قراردهید.

بپرسید مدرسه چگونه پیش می رود، در صورت نیاز با معلمان جلساتی ترتیب دهید، خواندن کتاب ها و مقالات مهم برای آینده شغلی‌اش را پیشنهاد دهید و او را به مطالعه تشویق کنید. حتی اگرفرزندتان کتاب های دیگر را هم مطالعه می کند، حتماً او را تشویق کنید.

مدیریت مالی را به فرزندتان بیاموزید

درمورد بودجه خانواده با نوجوان خود گفتگو کنید. همچنین درباره مدیریت هزینه های شخصیش، او را راهنمایی کنید. خیلی ضروری است مطمئن شوید که نوجوان می داند هزینه ها و بودجه از کجا می آید تا بتواند بهتر مدیریت مالی داشته باشد.

به نوجوان در یادگیری اصول اولیه حساب بانکی، از جمله ایجاد حساب و برداشت پول اموزش های لازم را بدهید. حتماً برای هزینه های شخصی او به صورت ماهانه یا هفتگی مبلغی را اختصاص دهید.

برای او فرصت مستقل شدن را فراهم کنید

فرصت هایی را برای نوجوان خود فراهم کنید. نوجوان باید فضا و امور خاص خود را داشته باشد تا بتواند مسئولیت های زندگی را به تنهایی به عهده بگیرد.

شاید این موضوع برای والدین سخت باشد که اجازه بدهند تا فرزندشان درامور مربوط به خود تصمیم گیری کند و چه بسا دچار اشتباه هم شود، اما اگر اجازه چنین تجربیاتی را به فرزندشان ندهند این نوجوان هیچ گاه در بزرگسالی، انسانی شاد و مسئولیت پذیر نخواهد شد.

نوجوانان

بجای دستور راهنمایی اش کنید

به جای اینکه همیشه به نوجوان خود بگویید که دقیقاٌ چه کاری باید انجام دهد، فقط کافی است که راهنمایی های لازم را در موقع خودش برای او داشته باشید. خلاقانه فکر کردن را در آموزش های خود به او مد نظر داشته باشید.

حال اگر از او خواسته شود که در رابطه با موضوعی راه حلی ارائه دهد، مطمئن باشید بهترین راه حل را به صورت کاملاً مستقل ارائه خواهد داد.

منبع: نمناک
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید