اساسنامه صندوق ملی مسکن ابلاغ شد

اساسنامه صندوق ملی مسکن در هیئت وزیران به تصویب رسید و برای اجرا به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.

اساسنامه صندوق ملی مسکن ابلاغ شد

اساسنامه صندوق ملی مسکن ابلاغ شد این در حالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان در صندوق ملی مسکن که قرار بود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان برای امسال واریز شود  کمتر از ۵ درصد  از این منابع واریز شده است.

در همین رابطه رهنما  هیات عامل صندوق ملی مسکن با تاکید بر اینکه علاوه بر رفع ایرادات اساسنامه مواردی از جمله آیین‌نامه داخلی، آیین‌نامه‌های استخدامی و سایر موارد در صندوق پیگیری و دنبال شده و به مرحله خوبی رسیده است، افزود: در صندوق ملی مسکن هم‌زمان موضوع اعتبارات، جذب منابع و سایر موارد نیز پیگیری شده است.

رهنما توضیح داد: هم‌اکنون ساختار سازمانی صندوق ترسیم و تدوین شده و در حال ارسال به سازمان امور اداری و استخدامی کشور است که بعد از تصویب، ساختار نیز معین و بر طبق آن عمل خواهد شد.

رهنما گفت: در حال حاضر حدود ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به حساب صندوق ملی مسکن واریز شده است که ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن از خزانه دولت و از سوی سازمان برنامه و بودجه و نزدیک به ۲ هزار و ۱۰۰ میلیاردتومان نیز از طریق بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر تخصیص یافته است.

گفتنی است مصوب جلسات مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۲۴، ۱۴۰۱/۰۵/۰۵ و ۱۴۰۱/۰۷/۲۵ هیات وزیران درخصوص «اساسنامه صندوق ملی مسکن» طی نامه شماره ۱۴۹۱۸۷ مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۱۸ توسط معاون اول رییس‌جمهور ابلاغ شد.

بر اساس ماده ۳ قانون جهش تولید و تامین مسکن، صندوق ملی مسکن به منظور ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی  تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی موضوع این قانون، حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تشکیل شده است.

منابع این صندوق از محل منابع حاصل از واگذاری زمین های موضوع این قانون و منابع وصولی مربوط به اجاره ۹۹ ساله، مالیات های مرتبط با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان، منابع پیش بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی، منابع حاصل از بازگشت اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر، اقساط برگشتی صندوق پس انداز مسکن یکم در هر سال، کمک های خیرین و سایر منابعی که در اساسنامه صندوق پیش بینی شده، تأمین می‌شود و به مصارف صندوق از جمله یارانه سود تسهیلات، تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی، گواهی پایان کار ساختمان، هزینه های تأمین و انتقال زیرساخت و مشارکت در ایجاد امکانات، خدمات روبنایی و کاربری های غیرانتفاعی (آموزشی، مذهبی، درمانی، فضای سبز، فرهنگی، ورزشی و تجهیزات شهری) در توسعه شهری ایجادشده مطابق با الگوی مصوب شورای عالی مسکن برای طرح (پروژه) های مسکونی موضوع این قانون اختصاص پیدا خواهد کرد.

اموال و دارایی های این صندوق متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران است. صندوق در وزارت راه و شهرسازی مستقر است و در تهران و در هیچ یک از شهرها شعبه دیگری ندارد. ارکان صندوق شامل هیأت امناء و هیأت عامل است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها