آمریکا: آماده نهایی کردن توافق وین در اسرع وقت هستیم

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در آستانه ازسرگیری مذاکرات وین، گفت با وجود این که در این مرحله، انتظارات برای رخ دادن گشایشی در تلاش‌ها برای احیای برجام پایین است، این کشور آماده نهایی کردن یک توافق در مذاکرات است.

به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، در پی اعلام خبر ازسرگیری مذاکرات وین در روزهای آتی از سوی تحادیه اروپا، ایران و آمریکا، یک مقام ارشد دولت بایدن در واکنش به این موضوع تاکید کرد که آن‌ها (آمریکا) چندان امیدوار نیستند که دور بعدی دیدارها درباره احیای توافق هسته‌ای گشایشی در تلاش‌های با بن بست رو به رو شده برای احیای این توافق ایجاد کند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گقت که این کشور قدردان تلاش‌های جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین لست و اشاره کرد که آمریکا «آماده نهایی کردن یک توافق در این زمینه و اجرای دوباره(برجام) در سریع‌ترین زمان ممکن بر اساس طرحی بوده است که از ماه مارس روی میز مذاکرات قرار داشته.»

او در ادامه با تکرار سیاست آمریکا در مذاکرات برجامی مبنی بر مقصر جلوه دادن ایران، گفت: ایران برای رسیدن به یک‌ توافق، باید از درخواست‌های فرابرجامی صرف‌نظر کند. ما امیدواریم این طور باشد، اگرچه در این مرحله، انتظارات کلی پایین است.

اظهارات این مقام آمریکایی در پی این مطرح می‌شود که انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، روز گذشته راهی وین شد و در صفحه توییترش نوشت: در راه وین برای مذاکره درباره اجرایی شدن کامل برجام بر مبنای متن ارائه شده هماهنگ‌کننده مذاکرات [جوزپ بورل] در ۲۰ ژوئیه.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، روز گذشته از عزیمت هیأت مذاکره‌کننده کشورمان به وین جهت ادامه مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه عصر امروز در این رابطه گفت: در این دور از گفتگوها که به روال قبل با هماهنگ کنندگی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، در خصوص ایده‌های مطرح‌شده از سوی طرف ها از جمله ایده های ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران که هفته جاری به طرف مقابل ارایه شد، بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت.

او با تأکید مجدد بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران بر دستیابی به یک توافق پایدار که ضامن حقوق و پاسدار منافع ملت ایران باشد، ابراز امیدواری کرد طرف‌های مقابل نیز با اتخاذ تصمیمات لازم و تمرکز جدی بر حل مسائل باقی‌مانده، شرایط را برای پیشبرد موثر گفت‌وگوها فراهم نمایند.

رابرت مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا نیز برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای، به وین رفته‌ است.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 13
 • 🐜
  1

  آمریکا وایران باید باهم جنگ زرگری داشته باشند تا بتوانند خاورمیانه رابه 🔥 بکشند

 • ناشناس
  4

  احتمال جنگ بالای نود درصد چون ملت ناراضی هستن دشمن جسارت پیدا کرده. ایران را با عربده کشی چند تا آدم بی تدبیر بر باد ندید بدون ملت پیروزی محاله

 • ناشناس
  0

  تر

 • ناشناس
  2

  اگه اراب پوتین اجازه بدند

 • kambiz
  6

  انسان عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمیشه. اگر برجام همان برجام سابق بدون هیچ تضمینی باشه، دو ماه دیگه امریکایی ها خارج می شند با کلی هزینه برای ایران. و دست باز برای تحریم های شورای امنیت علیه کشور. فریب تبلیغات غربیها را نخوریم. اینها همان هایند که نقض عهد کردند و هیچ وقت هم پشیمانی خود را اعلام نکردند.

  نظرات شما -
  • 3

   اصلا با فرض بی خاصیتی برجام و خروج چند باره آمریکا از ان،اگه ملت ایران این برنامه را بکل نخواهند باید چطور حرف خود را بزنندچرا در این پرونده ملی و سرنوشت ساز همه پرسی برگزار نمیشه؟؟؟چون میدونید نظر مردم چی است از همه پرسی می ترسید،به خدا قسم غیر از این نیست.

  • 0

   توعاقل نیستی کاسبی .شکم سیری .بی شرفی

 • ناشناس
  1

  اگه شما تو فکر حقوق ملت ایران بودید،سرنوشت مردم الان این نبود؟؟؟شنا اهداف دیگری دارید که مردم ایران آنها را قبول ندارند،ولی چون قدرت دست شماست به نام ملت هر کاری که دلتان بخواهد انجام میدهید

 • یکی از مردم
  2

  باید به فصل سرما کشیده بشه تا ارباب پوتین بتونه در ازای برجام از غربیها باج بگیره که تحریمهاشو بردارند وگرنه توی قطر کار داشت تموم میشد که ارباب احضاریه فرستاد! یادتونه که با چه عجله ای رئیس رفت!!

 • مهدی بندری
  0

  احیای برجام باید قدم اول باشه بنظرم باید رابطه با آمریکا عادی سازی و هماهنگ بشه تا جایی که سفارت ها فعالیت مجدد شروع بکنن هیچ دلیل موجهی برای ادامه تنش و اختلاف و جنگ سرد با آمریکا وجود نداره بنظرم خواست اکثریت همینه

 • رضا
  0

  انشاله درست باشد ولی روسیه در این زمان محال است بگذارد توافق شود

 • ناشناس
  0

  ایران مجبوره توافق کنه.نهایتا تا چند روز دیگر نرمش خواهد کرد.چون 2 سال تا اومدن ترامپ وقت دارن.تو این 2 سال یه پولی جمع کنن برای فرار به روسیه یا چین.

 • ناشناس
  0

  هم تو غلط خوردی هم مذاکره کنندگان ما .این وضعیت بهترین نفع را برای شما وروس وچین ونامسولین ما دارد .مردمم به درک .