افزایش 11 میلیون فقیر در ایران طی یک دهه

خط فقر در سال‌های پایانی دهه 1390 روندی صعودی داشته و در سال 1401 نیز حدودا رشدی 65 درصدی را رقم زده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ فقر در کل کشور حدودا 30 درصد بوده و در عرض یک دهه 11 میلیون نفر به جمعیت زیر خط فقر کشور افزوده شده است. مرکز پژوهش‌های مجلس ریشه‌های این رشد را بررسی کرده است.

خط فقر در کشور مسیری صعودی را سپری کرده و در سال 1400 با رشدی 50 درصدی مواجه شده است. داده‌های آماری نشان می‌دهد در شهریور سال گذشته برای یک خانوار چهارنفره این رقم برابر با 7 میلیون و 500 هزار تومان به ثبت رسیده است.

روایت مرکز پژوهش‌های مجلس از وضعیت فقر در کشور

در سال گذشته برآوردها نشان می‌داد خط فقر سرانه در کشور در سال 1400 با رشدی 50 درصدی نسبت به سال قبل از آن، به یک میلیون و 700 هزار تومان رسیده است. این رقم برای یک خانوار چهار نفره با احتساب بعد خانوار برابر با 4 میلیون و 500 هزار تومان در آن سال بود.

برآوردهای این مرکز نشان می‌دهد خط فقر برای خانوار چهارنفره در شهریور سال گذشته (سال 1401) به هفت میلیون و 500 هزار تومان رسیده است. با احتساب بعد 2.7 نفره خانوارهای چهار نفره، محاسبه می‌شود خط فقر در این سال حدودا 2 میلیون و 800 هزار تومان بوده و نسبت به سال قبل از آن، تقریبا 65 درصد رشد داشته است؛ البته این برآوردها تا نیمه سال گذشته است.

نرخ فقر

نرخ فقر خانوارهای روستایی برابر با 35.6 درصد

خط فقر به این معناست که خانوارهایی که کمتر از یک رقم مشخص درآمد داشته باشند، نگرانی‌هایی در مورد سوءتغذیه آنها وجود خواهد داشت؛ اما به معنای آن نیست که با هزینه بالاتر از آن، زندگی در رفاه خواهد بود.

نرخ فقر در نهایت به معنای آن است که چند درصد از یک جمعیت کمتر از خط فقر درآمد دارند. این رقم برای سال 1400 برابر با 25 میلیون و 600 هزار نفر بوده که نسبت به 1399 حدودا 700 هزار نفر کمتر شده بود.

در مقطع سالانه 1400  نرخ فقر  در مناطق روستایی برابر با 35.6 درصد بود. طبق بررسی‌های آماری این نرخ در کل کشور برابر با 30.4 درصد و در مناطق شهری معادل با 28.8 درصد رقم خورده که در دو سال پایانی دهه 90 روندی نزولی پیدا کرده است. این روند می‌تواند عموما به علت مسیر صعودی اشتغال باشد. با این حال، مقایسه آمار با سال 1390 نشان می‌دهد در مدت 10 سال 11 میلیون نفر به جمعیت زیر خط فقر افزوده شده است. 

روند صعودی شکاف فقر در دهه 90

شکاف فقر یعنی آنکه میانگین فاصله درآمد هر فقیر با خط فقر چقدر بوده است. در حقیقت شکاف فقر بررسی می‌کند که فقرا تا چه حد فقیرتر شده‌اند. هرچه این رقم بالاتر باشد و به یک (100 درصد) نزدیک‌تر شود، به معنای آن است که فقرا فاصله بیشتری با خط فقر داشته‌اند. این شکاف در سال‌های اخیر مسیری صعودی داشته و در 1400 به اوج چند ساله رسیده است.

روند نرخ فقر

بررسی ریشه‌های رشد نرخ فقر 

تحقیق مرکز پژوهش‌های مجلس درباره فقر نشان می‌دهد برخورداری افراد از شغلِ دارای بیمه و همچنین مشاغل غیرساده، می‌تواند در کاهش فقر موثر باشد. همچنین عدم برخورداری از سواد، میزان تحصیل پایین‌تر، داشتن کودک و مستاجر بودن از جمله عواملی است که می‌تواند علل فقر را توضیح دهد.

در همین خصوص داده‌های آماری نشان می‌دهد با افزایش قیمت مواد غذایی به خصوص از سال 1397 و کاهش درآمدهای خانوار، سهم خوراکی از مصرف خانوار از 29 درصد در سال 1396 به بیش از 32 درصد در سال 1400 رسیده است. همزمان با این رویداد، خانوار نتوانسته سطح قبلی از خوراک را حفظ کند و کالری میانگین دریافتی از سرانه 2431 در روز در سال 1396 به 2182 در سال 1400 تقلیل پیدا کرده است.

در کنار این موضوع، سهم مسکن از کل هزینه‌های خانوار به عنوان کالای ضروری دیگر از 23 درصد در ابتدای دهه به 27 درصد در پایان دهه رسیده و 7 واحد درصد بیشتر شده است. در مقابل هم بررسی‌های هزینه‌های غیرضروری خانوار هم از کاهش رفاه خانوار خبر می‌دهد. سهم آموزش از کل هزینه‌های خانوار در دهه 90 بیشتر از 50 درصد کاهش پیدا کرده که می‌تواند خطر افزایش فقر بین‌نسلی را به همراه داشته باشد.

نرخ فقر

منبع: اکوایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 24
 • ناشناس
  0

  کک مسولان نمیگزه..خدا لعنت کنه باعثش..همه افسرده شدن

 • ناشناس
  1

  سلام چرا دولت خود کار نمی کند این همه زمین داریم سری مثل کشور چین کارگاه کارخانه ودامداری بسازد وهزینه های خود را تامین کند وصادرات داشته باشد نه این که از جیب مردم خود را تامین کند این حق ناس است وباید جوابگو باشند اگر اعتقادی دارند وظلم پایه ندارد

 • رضا
  0

  بقول حسن کلید ساز
  علی برکت الله

 • ناشناس
  0

  قانع به این نباشید تاید به جایی برسیم که در گینس ثبت شود....

 • ناشناس
  0

  به این میگن مدیریت جهادی و ولایی شکوهمند....

  نظرات شما -
  • 1

   این لیاقت مردم همین است و بس من

 • ناشناس
  2

  کمتر دروغ بگویید طی این دوسال افزایش پیدا کرده چرا میگویید در دو دهه

 • ناشناس
  0

  بازم دروغ میگید خیلی بیشتر از ایناست .

 • ناشناس
  0

  اگر یک دهه ۱۱ میلیون فقیر شدن ریسی یک سال ۲۰ میلیون فقیر تولید کرد

  نظرات شما -
  • 0

   تولیدش انقلابی تر است!حالا می شود معنای رمزی رشد تولید و بهار تورم را فهمید!

 • ناشناس
  0

  تا سال ۹۰ داشتیم از میراث اقتصادی و صنعتی که پهلوی کاشته بود برداشت می کردیم...کارهایی که اونها در دهه ۴۰ و ۵۰ در ایران انجام دادند تازه بعد از سال ۱۳۷۰ خودش رو نشان داد...منتها بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۵ حکومت ( نه دولتها) فعلی ایران اینقدر با تمام دنیا جنگید و ایران رو از ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی خودش محروم کرد که تحت تاثیر تحریم‌ها و نا کارآمدی های ۲۵ ساله از سال ۱۳۹۵ کفگیر همه چیز به ته دیگ خورد و روند این سقوط وحشتناک تا زمانی که هسته اصلی حکومت سیاست‌های خود را اصلاح نکند ادامه خواهد داشت و با برگزاری دولت‌ها و مجلسهای نمایشی مشکلی حل نخواهد شد

 • ناشناس
  0

  اثار اسلام جدید امامان نوین خدا و پیامبر گونه اشکار و غیر قابل انکار شده است!

 • محمود
  0

  حکام مزهبی باامریکا میجنگد،وزیربارشم نمیره.حالااگرافغانها،اذربایجان،امارات ،وهرکشورضعیف بما زوربگه.مهم اینه که افتخارمیکنیم باامریکا میجنگیم وازش نمیترسیم.بقیه بما زوربگن،مهم نیست

 • ناشناس
  0

  مگه مهمه

 • رابی
  0

  دل خوش به این مقدار نباشید.
  این هنوز اول رفاه و خوشبختی شما است .انتهایش را ندیده اید .

 • علی
  0

  نتیجه عملکرد مجلس انقلابی و دولت اصولگرای سیزرهم که خداوند با آنها نیست چون دروغ میگویند و با مردم نیستند.

 • ناشناس
  0

  این فقر وبدبختی از اقتدار دولت وبخاطر شهیدانی که جانشان را نثار کردن حالا مسئولین همینکه سربلند تر شدند وقدرتنمایی میکنند کلاهشان را باباتر بگذازن این همه رشادت جوان که جانشان را فدای کشور کردن نتیجه اش شد این ننگ برمسئولین که انقدر نادان وبی ارزه هستند اگر شما موفق بوذید این جواب کارنامه شماست که معدلش زیر صفراست

 • بهرلم
  1

  خوش بحال علم الهدا ، روحانیون و تمام مسئولین مملکت از بالا تا پایین که برای انها مسئله حجاب مهم از فقر و فلاکت مردمی است که نان خود را از سطل ذباله بدست می‌آورند.

 • م.ک
  0

  ماملت ایران کاخ سفیدراحسینیه میکنیم.گشنگی ،تشنگی،مهم نیست.طالبان آب روی سیستان میبنده،مهم نیست.مهم اینه مانماز جمعه رادرسالن اصلی کاخ سفیدادامیکنیم..فقربرای ملت ایران،افتخاره.ما باتمام دنیامشکل داریم.یابایدخودشونراباسیاست ایران وقف بدن،یاماباهاشون قهریم.ماازتحریم نمیترسیم.مردم سختی میکشن،مهم نیست.حرف مردیکیست.

 • ناشناس
  3

  احسنت بر ملت مقاوم و سرسخت ایران اجرکم عندالله

 • اسی
  0

  فقر ، به تنهایی مشکل آفرین نیست، هزاران مشکل دیگر را یه وجود می آورد.پیامبر در این باره می فرمایند: کاد الفقر ان یکون کفرا

 • فلاکت
  0

  به لاستیک شاسی بلند بعضیا که مردم فقیرتر شدن.

 • متین
  0

  مردم دعا کننده و روزه بگیرند و قناعت کنند (امام جمعه های عزیز )

 • محمد
  0

  چرا زیاد نشه!کارمندان دولت به خصوص کارمندان وزارت بهداشت درداین دسته بندی هستند.
  کارمندی با 14 سال سابقه کار و دریافتی زیر12 میلیون!