بازار مسکن به خواب نوروزی رفت

واسطه‌های ملکی از رکود معاملات مسکن در روزهای پایانی سال سخن می‌گویند که این کسادی تا بعد از تعطیلات نوروز ادامه خواهد داشت.

پیگیری‌ها از بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد که از ۱۵ اسفندماه معاملات تقریبا متوقف شده است. امسال برخلاف سال‌های گذشته که در هفته‌های پایانی سال، انتظارات تورمی بر بازار ملک سایه می‌انداخت، دو دیدگاه متضاد وجود دارد.

یک گروه تحت تاثیر اثرات غیراقتصادی مثبت، توافقات سیاسی و کاهش نرخ ارز معتقد به کاهش قیمت مسکن هستند. گروه دیگر اما با توجه به انتظارات تورمی سیستماتیک در سال‌های گذشته و عواملی همچون افزایش نرخ دستمزد نظر متفاوتی دارند.

در حال حاضر تعداد فایل‌های مرغوب عرضه شده به بازار مسکن کاهش یافته است. از آن طرف مشتری خانه اولی وجود ندارد. معمولا فروردین، ماه کسادی بازار ملک است و فعالان بازار مسکن انتظار دارند بازار از اردیبهشت وارد رونق شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای اخیر تقاضا برای وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن کاهش یافته و به تبع  آن  قیمت اوراق افت کرده و در محدوده ۱۰۴ هزار تومان قرار دارد. این در حالی است که هر فقره اوراق در اوایل ماه جاری حدود ۱۱۸ هزار تومان بود.

میانگین قیمت هر متر خانه در تهران طبق آخرین آمار به ۵۵ میلیون تومان رسیده که افزایش ۶۶ درصد را در یک سال اخیر نشان می‌دهد؛ در حالی که تورم عمومی سالیانه ۴۷ درصد و تورم نقطه به نقطه ۵۳ درصد بود. در واقع مسکن در پایتخت ۱۳ درصد بالاتر از  سایر کالاها رشد قیمت داشته است. بنابراین فرضیه گرانی مجدد آن چندان منطقی نیست.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 8
 • ناشناس
  0

  بیچاره مستجر بدخت از نوع کارمند و کارگر چه به روز ممکلت و زندگی مردم آوردن از فقرو بیچارگی گرانیها هیچ کسی تو این مملکت دلش به حال مردم نسخت دراین چهلو چهار سال هرروزبدتراز دیروز هر هفته بدتر از هفته های بد هر ماه بدتر از ماهای قبل هر سال بدتراز سال گذشته این بود نتیجه چهلو چهار رنج بدبختی فشار دروغ فریب زندگیهای سیاه فقر گرانیهای خانمان و زندگی سوز

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   مستأجر

 • ناشناس
  0

  رکود عمیق بازار مسکن از اسفند ماه سال جاری شروع شده و تا اردیبهشت ماه سال بعد ادامه خواهد داشت.

 • امیر
  0

  از هر 100 نفر5 نفر توان خرید خانه در تهران را دارد حتی قیمت اجاره نجومی است چه برسد به خرید

 • ناشناس
  0

  ایشالاکاهش بیشتری پیداکنند

 • ناشناس
  0

  مردم دیگه پولی برای خرید خانه ندارندبااین گرانیها

 • کیوان
  2

  سال آینده قیمت مسکن تحت تاثیر توافق برجام تا سی درصد کاهش خواهد یافت

 • ناشناس
  0

  سپیده دم کجایی