چیزهایی که فقط در صنعت خودروی ایران قابل مشاهده است

قیمت گذاری دستوری، قرعه کشی فروش، فروش خودرو در بورس، نداشتن پلتفرم اختصاصی تولید خودرو و... از جمله مواردی است که برای اولین بار فقط در صنعت خودروسازی ایران مشاهده می شود.

اتفاقات بدیع و بی‌تکراری در صنعت خودروسازی ایران رخ داده که در تجربه‌های جهانی نمونه ندارد و از این جهت می‌توان کاپ «اولین» را تقدیم خودروسازی ایران کرد.

در این اینفوگرافی تلاش کرده تا همه رخدادها و تصمیم‌هایی که برای اولین بار در صنعت خودروسازی جهان گرفته شده را به تصویر بکشد. قیمت‌گذاری دستوری، قرعه کشی فروش، فروش خودرو در بورس، نداشتن پلتفرم اختصاصی تولید خودرو و... از جمله مواردی است که برای اولین بار فقط در صنعت خودروسازی ایران مشاهده می‌شود.

فروش خودروی کامل در بورس

در هیچ کجای دنیا محصول نهایی در بورس فروخته نمی‌شود اما در ایران برای اولین بار در جهان علاوه بر عرضه سهام خودروسازی‌ها در بورس، خودرو نیز با هدف کوتاهی دست دلالان در بورس کالا به فروش گذاشته شد. گرچه این اتفاق موجب سودآوری خودروسازان شد اما به صورت علنی قیمت کارخانه‌ای خودرو را بالا برد.

قیمت‌گذاری دستوری

شورای رقابت به عنوان نهادی که موظف به ایجاد فضای رقابتی بود از سال ۱۲ سال پیش مسئول قیمت‌گذاری خودرو شد و فرمول محاسبات این شورا آنقدر عجیب بود که زیان چند ۱۰ هزار میلیاردی را عاید خودروسازان کرد.

قرعه کشی برای فروش خودرو

این شیوه از آن ابداعاتی بود که از چین الگوبرداری شده اما ایرانی‌ها آن را به شدت توسعه دادند. قرعه‌کشی خودرویی در چین تنها برای دادن پلاک پکن به افراد برگزار می‌شد. در ایران اما اصل فروش خودرو با قرعه کشی صورت می‌گیرد. از طرح قرعه کشی خودرو با نام لاتاری نیز یاد می‌شود.

استمرار تولید خودروها قدیمی بدون تغییر فنی

پراید ۲۷ سال و پژو ۴۰۵ به مدت ۳۱ در ایران تولید شدند. این در حالیست که در جهان عمر تولید یک مدل خودرو بدون تغییر بیش از دو سال نیست.

نداشتن پلتفرم اختصاصی

پس از ۶۰ سال سابقه همچنان هیچ پلتفرم اختصاصی طراحی نشده است. گرچه از سمند به عوان خودروی ملی یاد می‌شود اما پلتفرم این خودرو همان پلتفرم پژو ۴۰۵ است. دنا نیز ادامه خودرو سمند بوده و شاهین بر روی پلتفرم برلیانس چینی طراحی شده است. تارا نیز بر روی پلتفرم پژو ۳۰۱ طراحی شده است.

مدیریت دولتی

مدیران شرکت خودروسازی از سوی دولت تعیین می‌شوند و ساختار این شرکت‌ها برخلاف ادعاها همچنان دولتی است. دولت علاوه بر مدیریت، شیوه فروش، قیمت خودرو و سیاست‌های جزیی‌تر حتی در حوزه خودروهای وارداتی را نیز تعیین می‌کند. در حالیکه در هیچ کشور پیشرفته‌ای دخالت دولت تا این حد پررنگ نیست.

تولید خودروی ناقص

خودروهای ناقص در آمار تولید خودرو محاسبه شده‌اند. آنچه که به عنوان آمار تولید خودرو در جهان مدنظر است آمار تولید خودروهای کامل است اما در ایران خودروهای ناقص نیز تا همین یکسال پیش در آمار تولید محاسبه می‌شدند و امروز نیز تولید نکردن خودرو ناقص از افتخارات مدیران دو شرکت ایران خودرو و سایپاست.

تفاوت قیمت کارخانه و بازار

قیمت خودرو در بازار آزاد گاه تا دو برابر بیشتر از قیمت کارخانه است. این در حالیست که شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان برای فروش محصولات خود وام و هزاران طرح تشویقی دیگر اختصاص می‌دهند و در نهایت نیز قیمت کارخانه با بازار تفاوتی ندارد اما در ایران این فاصله بسیار زیاد باعث شکل گیری یک بازار سیاه شده است.

تولیدکنندگان ملی، تاجر برندهای دیگر

دو شرکت خودروسازی ملی، برندهای سایر کشورها را وارد می‌کنند. شرکت ایران خودرو واردکننده محصولات هایما اتومبیل چین و دانگ فنگ را وارد می‌کند و سایپا نیز وارد کننده محصولات چانگان است.

ایجاد بازار سیاه برای خرید و فروش کدملی

طرح‌هایی نظیر تخصیص خودرو به مادران دارای دو فرزند موجب خرید و فروش کدملی شده است. شکل‌گیری رانت‌هایی نظیر این به دلیل ساختار مدیریتی دولتی و فاصله قیمت خودرو از کارخانه تا بازار است و فقط در ایران اتفاق می‌افتد.

منبع: فراز
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 9
 • ناشناس
  0

  کلا در ایران چیزی به مفهوم صنعت خودرو نداریم دو تا کارخونه مونتاژ کار و کپی کار به اسم کارخانه خودرو سازی راه انداختن کردنش لانه مافیا و با کمک دولت انحصار کامل ایجاد کردن دولت شرایط و مصوبات قانونیشون رو جور میکنه ایران خودرو و سایپا هم اشغالا رو سر هم میکنن تا فروش انحصاری داشته باشن و سهم و شیرینی دولتها رو هم بپردازند و یا پول و رانت هنگفت این صنعت صفا کنند . ماجرای فروش خودرو در بورس هم نتیجه اتاق فکر همین دولت و خودرو ساز است که عملا داره به خودرو ساز اجازه میده خودرو را در بورس به قیمت بازار و چند برابر بهای تمام شده به فروش برسونه و سهم کارچاق کن ها و رانت خوار های دولت و وزارت صمت رو هم بپردازه . کاملا قانونی خودرو رو بردن تو بورس که بگن قیمت دیگه دست ما نیست و مردم دارن رقابت میکنن و این قیمت رقابتیه با عرضه 200 تا خودرو در بورس و بدون رقابت اسم این مزایده هستش .

 • حسین
  0

  سلام . پیشرفت قطار حرکت اقتصاد ایران به قول ابراهیم رئیسی

 • ناشناس
  0

  از بس ک مدیران ما بی عرضه ان

 • ناشناس
  0

  چون تنها کشور مسلمان با اکثریت شیعه با دولت سوپر انقلابی و مدیران جهادی در دنیا هستیم که همه مدیران ان عاشق خدمت هستند

 • تارا
  0

  چون دولت و خودروسازا دستشون تو یه کاس ه اس .خودرو سازها شدن

 • ناشناس
  0

  دیگه کار ایران از این حرفا گذشته .تو یک جا فقط یکجای سالم ونرمال تو ایران محض نمونه نشون بده .

 • اسدالله خان
  0

  بیشترین دزدی‌های مسولین درهمین دوشرکت مونتاژ کار اتفاق افتاده

 • رابی
  0

  احتمالا این هم کار دشمن باشد.این روزها هر کسی هر کثافت کاری و جنایتی کرد بندازه گردن آمریکا و دشمن.
  طرف بسیجی و مسئول فوتبال نونهالان مساجد بوده و به ۱۵ پسربچه تجاوز جنسی کرده و فیلم ها و مستنداتش وجود داره.اون وقت گفته که کار دشمن بوده!
  آخه حرامزاده بی ناموس دشمن توی شرت تو چه کار می‌کرده!

 • ناشناس
  0

  از دولت انتصابی و دستوری همین چیزا برمی اید فروش خودرو دستوری،قرعه کشی،بلوکه کردن پول مردم.انحصار در فروش و...دراخر هم تحویل ارابه مرگ به مردم جهت خودکشی.!!!!!