دلار کانال شکنی کرد

سیاست دستوری دولت برای بازار ارز شکست خورد؟

گزارش‌ها نشان می‌دهد اولین ماه زمستان با افزایش ۳ هزار و ۵۹۵ تومانی قیمت دلار به پایان رسید و هر دلار آمریکا در بازار ۴۲ هزار و ۳ تومان قیمت پیدا کرد.

بازار ارز در دی‌ماه را باید به دو دوره دو هفته‌ای تقسیم کرد؛ قبل و بعد از رییس‌کل جدید بانک مرکزی. اگرچه در نهایت عملکرد بازار در طول یک ماه اول زمستان، از افزایش ۳ هزار و ۵۹۵ تومانی قیمت دلار حکایت دارد.

روند قیمت‌ها در دو هفته اول دی‌ماه حاکی از آن است که دلار در ابتدای ماه ۳۸ هزار و ۴۰۸ تومان قیمت داشت که در نوسانی شدید، تا روز هشتم دی‌ماه به ۴۱ هزار و ۶۱۵ تومان رسید.

تحلیلگران بازار ارز، فضای پرابهام برجام را از جمله دلایل مهم افزایش قیمت ارز عنوان می‌کنند و این در شرایطی است که در کنار آن، مسائل اقتصادی همچون افزایش انتظارات تورمی و در عین حال حفظ سرمایه به دلیل کاهش ارزش پول ملی، مطرح می‌شد.

با این وجود، شرایط تا جایی پیش رفت که در نهایت علی صالح‌آبادی از بانک مرکزی خداحافظی کرد و و محمدرضا فرزین به جای او به بانک مرکزی رفت.با آمدن رییس‌کل جدید بانک مرکزی، قیمت‌ها روندی نزولی به خود گرفت، به طوری که با اعلام سیاست‌های جدید ارزی محمدرضا فرزین و دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی، یک شوک به بازار ارز وارد شد و دلار تا سطح ۳۸ هزار و ۷۵۹ تومان کاهش یافت.

اما این شرایط ادامه‌دار نبود و به نظر می‌رسید سیاست‌های جدید بانک مرکزی، فقط به صورت یک مسکن مقطعی در بازار اثر کرده است. به این شکل، قیمت دلار در یک شیب آرام تا بیست و پنجم ماه به سطح ۴۰ هزار تومان بازگشت و سرانجام روز بیست و هشتم دی‌ماه به قیمت ۴۲ هزار و ۳۲۴ تومان افزایش یافت.

دلار کانال‌شکنی کرد/ سیاست دستوری دولت برای بازار ارز شکست خورد؟

آن‌طور که گزارش‌ها نشان می‌دهد در نهایت اولین ماه زمستان با افزایش ۳ هزار و ۵۹۵ تومانی قیمت دلار به پایان رسید و هر دلار آمریکا در بازار ۴۲ هزار و ۳ تومان قیمت پیدا کرد. این یعنی در یک ماه گذشته هر دلار آمریکا ۹.۳ درصد گران شده است.

منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 6
 • ناشناس
  1

  واقعا فهمیدن این مطلب برای رسانه ها و کارشناسان اینقدر سخته که سیاستهای پولی بانکی فقط و فقط و فقط در شرایط نرمال یک کشور بدون تحریم و در اقتصاد ازاد دارای ثبات سیاسی و اقتصادی قدرت اثر گذاری بر روی شاخص های پولی و اقتصادی کشور را دارد انهم به شرطی که سیاست گذاریها درست و کارشناسی شده باشند نه درکشور ما که نه ثباتی دارد نه اقتصاد آزاد دارد نه سیاست خارجی درستی دارد و در حال کشمکش و تهدید کل دنیا و دخالت در جنگ اوکراین و بستن تنگه هرمز و و و و هستیم . واز همه مهمتر هیاتی های بدون سواد و تجربه و تخصص شدن وزرای دولت .

 • ناشناس
  1

  مسیولین به این مورد میگن شکست قهرمانانه!

 • ناشناس
  0

  وقتی دولت نرخ سرمایگذاری را در نیما سرکوب می کند مشخصه پول ها به سمت دلار آزاد میرود ؛ امروز ببینید چه مقدار سرمایه گذار از بورس فروختند و خارج شدند ؛ دخالت دولت در اقتصاد مثل اینه که می خوان ابرو را درست کنند چشم طرف را کور می کنند؟!!!!

 • کاوه
  0

  باهمین فرمون قبل از عیدنورور همه عیدی دلار50تومن میگیریم،،

 • ناشناس
  0

  دلار الان 44300

 • ناشناس
  0

  لعنت بر باعث وبانی بدبختی مردم