شرایط استفاده از ضد یخ در بتن چیست؟

ضدیخ بتن که به آن شتاب دهنده هیدراتاسیون بتن هم گفته می شود، تاثیر زیادی در افزایش کیفیت بتن در دمای پایین می گذارد. آشنایی با شرایط استفاده از ضد یخ موجب می ‌شود تا بدون آسیب رساندن به کیفیت بتن بتوان از آن بهره برد.

 ضد یخ بتن چیست؟

بتن ریزی در هوای سرد چالش ‌های بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی ایجاد می کند. یکی از این مشکلات بسیار مهم پروژه های ساختمانی بزرگ عملیات بتن ریزی در فصل زمستان می باشد. چرا که یخ زدگی آب در بتن تاثیر زیادی در کاهش کیفیت بتن دارد.

ضد یخ بتن در واقع مواد شیمیایی است که به دلیل پایین آوردن نقطه انجماد مایع درون بتن قابلیت استفاده در دمای منهای ۳۰ درجه را فراهم می آورد.

در واقع هر چقدر که ناخالصی در آب افزایش پیدا کند، نقطه انجماد آن ها کاهش می یابد و دلیل این کاهش نقطه انجماد به جهت افزایش بی نظمی در شبکه بر سطح مولکول های آب تأثیر می گذارند.

 انواع ضد یخ بتن

استفاده کردن از ضد یخ به جای فوق روان کننده بتن به دلیل توان بالایی که در کاهش نقطه انجماد آب دارد، در بسیاری از شرایط توصیه می شود و سبب صرفه جویی در زمان و انرژی می گردد. به همین سبب کارخانجات تولید کننده ضد یخ کرده اند، با تولید انواع مختلف این محصول نیاز تمامی سازندگان را برطرف کنند.

انواع مختلف ضد یخ از لحاظ نوع ترکیبات و همچنین شکل ظاهری و ارائه آن به بازار وجود دارد که در این بخش به بررسی و معرفی انواع ضد یخ از لحاظ ماهیت آن ها می پردازیم:

1.    ضد یخ پودری بتن

ضد یخ پودری بتن از ترکیب کلسیم کلرید و نمک های معدنی تشکیل شده که عموماً از آن برای بتن ریزی بدون فولاد استفاده می کنند. این مواد جهت بتن غیر مسلح و بیشتر در ملات سیمانی کاربرد دارد. اضافه شدن ضد یخ بتن پودری سبب افزودن سرعت و حرارت هیدراتاسیون بتن شده و از یخ زدن مخلوط سیمان جلوگیری می کند. 

2.    ضد یخ مایع بتن

ضد یخ بتن مایع با رنگ زرد ارائه می گردد، سبب حفظ اسلامپ بتن در این افزایش سرعت گیرش آن می شود. مواد تشکیل دهنده این نوع ضد یخ محلول آمونیاک به همراه نیتروژن و الکل های سنگین است. اضافه شدن نیتروژن و الکل به آب نقطه انجماد آن را کاهش می دهد؛ اما به دلیل برخی از ترکیبات دیگر همچون سیمان تأثیرگذاری مستقیم بر آب کم می گردد. معمولاً اضافه شدن ضد یخ در بتن سبب هواگیری بتن شده و یک سیال یکنواخت ایجاد می‌ کند و در سازه هایی که مسئله حباب زایی مطرح باشد، باید طرح اختلاط جدیدی به کار ببرند.

مزایای استفاده از ضد یخ بتن

با توجه به شناخت ضد یخ بتن دریافتیم که این ماده افزودنی مزایای بسیار زیادی دارد که با اضافه شدن به بتن به راحتی می توان از آنها بهره برد.

در این بخش به بررسی مهمترین مزایای استفاده از ضد یخ بتن می پردازیم:

•    افزایش حرارت بتن و هیدراتاسیون بتن

•    امکان بتن ریزی در زمان های زیر صفر درجه

•    افزایش مقاومت اولیه و پایانی در بتن

•    سازگاری با سازه های مسلح

•    امکان بتن ریزی در دمای منهای ۱۵ درجه سانتیگراد بدون یخ زدگی

•    جلوگیری از متلاشی شدن بتن در زمان زیر صفر درجه

•    کاهش مصرف آب تا ۱۰ درصد

شرایط استفاده از ضد یخ در بتن

بتن به عنوان یکی از مصالح پرمصرف در سطح جهان شناخته می ‌شود که مزیت های زیادی در ساخت و سازها دارد. اما برای افزایش ویژگی های بتن، کارخانجات فعال در این حوزه تمهیدات زیادی در نظر گرفته اند که یکی از آنها تولید ضد یخ بتن می باشد.

البته در این میان ژل میکروسیلیس و مواد فوق روان کننده هم جزء افزودنی های بتن محسوب می شوند که در هنگام استفاده از مواد ضد یخ، حتماً از این مواد نیز باید استفاده کنند، تا نکات منفی ضد یخ را از بین ببرد.

شما میتوانید جهت خرید ژل میکروسیلیس به وبسایت بتن شیمی خاتم مراجعه نمایید.

شرایط استفاده از ضد یخ در بتن با توجه به دمای هوا مشخص می گردد، در واقع متناسب با دمای هوا و عیار سیمان میزان استفاده از ضد یخ در بتن را تعیین می کنند که با شناخت این موارد امکان تولید بتن های مرغوب و با کیفیت فراهم می آید.

به عنوان مثال در دمای صفر درجه سانتیگراد و عیار ۴۰۰ نهایتاً نیاز است که یک درصد وزن سیمان، ضد یخ به ملات اضافه شود. اما در دمای منهای ۱۵ درجه سانتیگراد و عیار سیمان ۳۰۰ حداقل نیم درصد از وزن سیمان را باید ضد یخ اضافه کنند.

برای داشتن اطلاعات کافی در این زمینه انتخاب کارشناسان مجموعه بتن شیمی خاتم بهترین راه حل ممکن است. چرا که این افراد به صورت کاملا تخصصی و حرفه‌ ای در این زمینه می توانند به خریداران کمک کنند.

روش مصرف ضد یخ بتن

تمامی افزودنی های بتن از روش مصرف خاصی برخوردار است، آشنایی با آن موجب استفاده بهتر از این محصول می شود. ضد یخ بتن جزء موادی است که به راحتی در آب حل شده و امکان اضافه کردن آن به بتن در آسان ترین شکل ممکن وجود دارد.

از مهم ترین آیتم هایی که در مصرف ضد یخ بتن باید به آن توجه کرد، شامل موارد ذیل است:

1.    پخش یکنواخت و کامل ضد یخ بتن در داخل ملات

2.    داشتن سرعت بالا در مخلوط کردن ضد یخ با ملات بتن

 با انجام دادن این دو عامل به شکل دقیق امکان داشتن یک ملات یکنواخت و باکیفیت فراهم می ‌گردد. زیرا کوچکترین بی دقتی در آماده سازی ملات بتن سبب یخ زدگی قسمتی از ملات شده که کیفیت ملات و مقاومت آن را کاهش می دهد.

 خرید افزودنی های بتن با کیفیت بالا

تولید افزودنی های بتن توانسته اند، تحول عظیمی در صنعت ساخت و ساز ایجاد کنند. چرا که با به کارگیری افزودنی های مختلف امکان تولید بتن های مرغوب و با کیفیت و بالاتر بردن خاص و استحکام بتن فراهم می گردد.

در هنگام خرید فوق روان کننده بتن باید به دسته بندی این محصول توجه کنید که متناسب با محیط و شرایط استفاده تهیه شود. چرا که این فوق روان کننده بر پایه مواد کربوکسیلاتی و نفتالینی و مواد لیگنو سولفونات تولید می شود و هرکدام تأثیر خاصی بر روی بتن می گذارد.

چسب آب بند بتن هم یکی از مواد افزودنی پرطرفدار است که بر پایه رزین های اکریلیک تولید می شود و سبب افزایش مقاومت چسبندگی و مقاومت خمشی و همچنین افزایش خواص مکانیکی در ملات سیمانی می گردد. به همین جهت خرید چسب آب بند بتن از مراکز معتبر که از کیفیت آنها اطمینان دارید توصیه می شود.

انتخاب بتن شیمی خاتم برای خرید ضد یخ بتن

در بین مراکز متعددی که در زمینه افزودنی های بتن و مصالح ساختمانی فعالیت دارند، مجموعه بتن شیمی خاتم یکی از بهترین مراکز است که با داشتن تنوع بالای محصولات شرایط دسترسی و انتخاب نوع مناسب با توجه به محیط و دمای هوا را فراهم می آورد.

ضد یخ بتن در چندین دسته و گروه از لحاظ ترکیبات و شکل ظاهری تولید می‌ شود که متناسب با دمای هوا می توان هر کدام از این محصولات را انتخاب کرد.

کارشناسان بتن شیمی خاتم در هنگام خرید ضد یخ و سایر افزودنی های بتن اطلاعات کامل را ارائه می ‌کنند، تا خریدار به شکل بهتری بتواند با صرف هزینه مناسب محصول کاربردی را تهیه کنند.

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید