نتیجه یک پیمایش: ۹۴ سکه، تعداد مناسب برای مهریه

نتایج یک پیمایش درباره مهریه نشان می دهد که از دیدگاه نظردهندگان این پیمایش، تعداد مناسبِ سکه برای مهریه به طور میانگین ۹۴ سکه است.

پیمایش حاضر از ۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد ماه سال ۱۴۰۱ به طول انجامیده و جامعه آماری آن تمام افراد ۱۸ سال و بالاتر کل کشور بوده‌اند. اندازه نمونه بر اساس فرمول کوکران با حداکثر خطای ۳ درصد و اطمینان ۹۵ درصد برابر با ۱۰۲۰ عدد برآورد شده است.

در این پژوهش ۴۹.۹ درصد از پاسخگویان مرد و ۵۰.۱ درصد زن هستند. ۲۶ درصد در بازه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال (جوان)، ۵۷.۵ درصد در بازه سنی ۳۶ تا ۶۰ سال (میانسال) و ۱۶.۴ درصد در بازه سنی بیش از ۶۰ سال (سالمند) قرار دارند. ۷۸.۳ درصد از پاسخگویان دارای همسر (متاهل) هستند و ۱۳.۲ درصد هرگز ازدواج نکرده‌اند(مجرد).

نتایج پژوهش چه می‌گوید؟

به گزارش شفقنا از ایرنا از مهمترین نتایج این مطالعه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

اول:  ۵۷/۹ درصد مهریه را در زندگی زناشویی مهم نمی‌دانند.

دوم:  ۶۳/۴ درصد معتقدند مردان در زمان تعیین مهریه، مقدار آن را چندان جدی نمی‌گیرند.

سوم: تعداد مناسبِ سکه برای مهریه از دیدگاه مردم به طور میانگین ۹۴ سکه است.

چهارم: ۵۶/۲ درصد گفته اند مهریه سنگین هیچ تأثیری در استحکام زندگی زناشویی ندارد.

پنجم: از نظر ۶۵/۸ درصد، خانواده ها در تعیین مقدار مهریه، چندان با مشکل مواجه نیستند.

ششم: از نظر ۵۰/۳ درصد از مردم، تقسیم دارایی و ثروت در آغاز زندگی زناشویی بیشتر به نفع زنان است.

هفتم: ۲۳/۹ درصد شروط ضمن عقد و ۱۲ درصد مهریه سنگین را بیشتر به نفع زنان می‌دانند.

هشتم:  از نظر ۶۱ درصد از مردم، مهریه برای زنان به عنوان پشتوانه مالی محسوب می شود.

نهم: از نظر ۶۷/۹ درصد از مردم، بخشیدن مهریه در زمان طلاق می‌تواند به زنان در گرفتن حق نگهداری از فرزندان کمک کند. همچنین ۷۵/۸ درصد از مردم معتقدند بخشیدن مهریه می‌تواند به زنان کمک کند تا راحت‌تر طلاق بگیرند.

دهم: ۴۸/۲ درصد معتقدند مردان به خاطر مهریه، تحت فشار خواسته‌های همسران خود قرار دارند.

یازدهم: ۷۱/۹ درصد پاسخگویان معتقدند زنان در طول زندگی یا در زمان طلاق برای گرفتن مهریه خود با مشکل مواجه هستند.

دوازدهم:۸۳/۷ درصد از مردم به نحوی با زندانی شدن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، مخالف هستند.

سیزدهم: ۸۱/۹ درصد معتقدند برای گرفتن مهریه، قانون باید به زنان کمک کند.

چهاردهم:  ۳۹/۸ درصد از مردم، موثرترین اقدام دولت برای کاهش میزان مهریه را تعیین سقف قانونی برای آن می دانند. ۲۶/۲ درصد گفته اند دولت هیچ اقدامی نکند، ۱۶/۸ درصد نیز دریافت مالیات پلکانی و ۵/۵ درصد دریافت مالیات با نرخ ثابت را برای کاهش میزان مهریه مؤثر می دانند.

منبع: شفقنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ناشناس
  0

  در شرایط حال حاضر اقتصادی سقف تعیین مقدار مهریه زوجین نبایستی بیش از 14 عدد سکه طلا بهار آزادی یا معادل آن باشد. مهریه در سنت نبی مکرم اسلام (ص) هدیه ای با ارزش معنوی بالا و ارزش مادی نازل بوده که زوج پس از وقوع عقد نکاح و قبل از رابطه زناشویی به زوجه خود در جهت ابراز محبت و عشق هدیه می داده است وگرنه فلسفه دیگری در اسلام ندارد!

 • په په
  0

  چرت بافتند چون اگه قیمت سکه را 13میلیون تومان در نظر بگیریم ( هرچند بیشتر ازین قیمتهاست) مبلغ میشه حدود 1/222/000/000 تومان
  مگه چه خبره؟ مگه یه آدم کیلویی چند میرزه؟ به نظر من که مهریه هر خانمی بایستی به میزان دیه ش محاسبه بشه و هر وقت هم مهریه شو درخواست کرد به مبلغ دیه همان سال جاری محاسبه و به طرف پرداخت بشه
  متاسفانه برای خیلی ها مهریه شده کاسبی ! خیلی ها ازدواج میکنند مهریه شونو میذارند اجرا و با هر ترفندی از قبیل توقیف اموال، حقوق و ... نقدی و قسطی میگیرند و پشت بندش طلاق! باز مجدد ازدواج میکنند باز همین آش و همین کاسه!
  بنظرم راه دیگه جلوگیری از این نوع کاسبی بعضی از خانمها اینه که دولت کریمه لایحه بده به مجلس مبنی بر اینکه اگه خانمی برای دفعه دوم یا دفعات سوم و... اقدام به ازدواج کرد مهریه اش حداکثر 5 سکه خواهد بود و نمایندگان بیغیرتمون هم در خانه ملت تایید و شورای نگهبان سیاسیمون هم تایید نهایی را بکنهند که باب اینگونه کاسبی کردن خانمها مسدود بشه و زندانهامونم خلوت وگرنه همین وضعی که هست ادامه خواهد داشت بلکه بدتر و مفتضحتر

 • ناشناس
  0

  این پژوهشتون به درد خودتون میخوره نود و نه در صد مردم مخالف مهریه هستن زیرا در خود اسلام مهریه تازه اونم کمش هدیه است نه وسیله کاسبی و سو استفاده از مردان که تازه زنان مهریه رو از مردان بگیرن بعد برن با دوست پسرشون حال کنن و مرد هم بیفته زندان و تباه بشه آیا زنان فکر می کنند مردان دو گوش دراز دارن؟مهریه = حقه بازی قانون مرد ستیز

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   حالا مگه مردان مهریه میدن؟ با اینکه دوست دختر هم دارن در کنار زن داشتن