رییس طرح قوانین وزارت عدلیه کابل:

قتل‌های هدفمند و ترورها در ولایت‌های افغانستان در حال رخ دادن است/ دانشجویان از ناامیدی دانشگاه‌ها را رها کرده‌اند

رییس طرح قوانین وزارت عدلیه کابل، حمله انتحاری در نماز جمعه ولایت قندهار، وضعیت سیاسی و فقر و بدبختی امروز مردم افغانستان را روایت می کند.

«بسیاری از خانواده‌ها دختران و پسران خود را در کابل به خاطر فقر و بدبختی به فروش می‌گذارند. در برخی مناطق قیمت هر پسر به مبلغ ۲۰ هزار افغانی و هر دختر به مبلغ ۱۰ هزار افغانی به فروش می‌رسد».

ما برای کمک به ارائه روایت صحیح از آنچه امروز در افغانستان می‌گذرد به سراغ زنان و مردان و اهالی فرهنگ و هنر و سیاست و علم این کشور رفته‌ایم.

در ‌این‌باره حسیب الله جیحون رئیس طرح قوانین وزارت عدلیه کابل در خصوص اتفاقات اخیر در افغانستان می‌گوید: در دو هفته اخیر اتفاقات ناگواری در افغانستان رخ داد؛ یک انفجار در هفته گذشته در ولایت قندوز که داعش باعث شهادت ۱۲۰ نفر و زخمی شدن ۱۰۰ نفر در نماز جمعه مسجد شیعیان شد و این هفته نیز انفجار انتحاری دیگری به وسیله ۳ نفر در ولایت قندهار در مسجد شیعیان مردم هزاره را مورد هدف قرار دادند و طبق اعلام رسانه‌ها ۴۰ نفر کشته شدند؛ اما تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها بیش از اعلام رسمی است و طبق مشاهدات محلی بیش از ۶۰ نفر کشته و ۱۳۰ نفر زخمی شدند. متاسفانه داعش می‌خواهد کشتارهای جمعی به راه بیاندازند.

قتل‌های هدفمند و ترورها در ولایت‌ها در حال رخ دادن است
وی ادامه داد: در کنار انفجارهای اخیر در افغانستان قتل‌های هدف مند و ترورهایی در مزار شریف و دیگر ولایت‌ها در حال رخ دادن است؛ عده‌ای سر بریده شدند و طی انفجاری در ولایت خوست دو نفر کشته شدند و انفجاری دیگر در ولایت کنر اتفاق افتاد که طی آن ۷ نفر کشته شدند که ۲ نفر از آنان فرمانده طالبان بودند. همچنان کوچ‌های اجباری در افغانستان در جریان است؛ مخصوصا در مناطق‌ شیعه نشین خانواده های بسیاری خانه‌های خود را ترک کردند. طالبان در دعواهای حقوقی خانه بسیاری از افراد را تصرف کرده‌اند و حتی در شهر کابل خانه‌های مردم را به زور گرفتند. گشت‌های خانه به خانه در کابل، مزار شریف و ولایت بدخشان ادامه دارد و تا امروز طالبان بسیاری از افراد امنیتی را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند.

جیحون از وضعیت سیاسی در افغانستان گفت: طالبان در تشکیلات حکومتی «سیاست قومی» را پیش گرفتند و می بینیم که امروز ملّاها و قوم پشتون در رأس کار هستند و این امر باعث شده است کشورهای همسایه، اروپایی و غربی طالبان را به رسمیت نشناسند؛ زیرا طالبان تا امروز نتوانسته خواسته‌های جامعه جهانی را برآورده کنند.

فاجعه انسانی در افغانستان در حال رخ دادن است
وی از وضعیت اسفناک اقتصادی مردم افغانستان می‌گوید: مردم افعانستان در وضعیت بد اقتصادی قرار دارند که بسیار نگران کننده است. بیش از ۸۰ درصد خانواده‌ها مشکل نان شب خود را دارند. مردم نمی‌توانند از پس مخارج بربیایند، اکثر مردم بیکار هستند. از طرفی دیگر امروز افغانستان با کمبود مواد غذایی روبرو است. در این وضعیت هیچ کمک‌ خارجی به افغانستان صورت نگرفته، ذخایر ارزی بانکی افغانستان در بانک‌های آمریکا آزاد نشده است، بانک‌ها نمی‌توانند پول‌های مردم را بدهند، زیرا پولی ندارند. اگر این وضعیت همین‌طور پیش برود فاجعه انسانی دلخراشی در افغانستان رخ می‌دهد.

از سر فقر و بدبختی دختران و پسران خود را در کابل به فروش می‌گذارند
او از فقر مردم افغانستان نیز می گوید: ما شاهد هستیم بسیاری از خانواده‌ها دختران و پسران خود را در کابل به خاطر فقر و بدبختی به فروش می‌گذارند. در مناطقی قیمت هر پسر به مبلغ ۲۰ هزار افغانی و هر دختر به مبلغ ۱۰ هزار افغانی به فروش می‌رسد. چند روز قبل ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شد را دیدید که در آن عده‌ای به علت فقر و بدبختی می‌خواستند اعضای خانواده خود را زنده به گور کنند. این‌ها در اخبار انعکاس داده نمی‌شود؛ حکومت امارت اسلامی اخبار را سانسور می‌کنند. روزانه ده‌ها هزار نفر به مرز ایران، پاکستان و تاجیکستان برای پیدا کردن کار و از سر بیچارگی روانه مرزها می‌شوند.

افغانستان آینده‌ی تاریکی را پیش‌رو دارد
جیحون در باب وضعیت زنان و دانشگاه‌ها ادامه داد: در بعضی از ولایت‌ها مدارس برای دختران باز شده است، زنان همچنان اجازه فعالیت در ادارات دولتی را ندارند. در دانشگاه‌های دولتی دانشجویان حضور ندارند و در دانشگاه‌های خصوصی هم دانشجویان از فقر حضور پیدا نمی‌کنند، اکثر دانشجویان از ناامیدی دانشگاه‌ها را ترک کردند. با این وضعیت افغانستان آینده‌ی تاریکی را پیش‌رو دارد.

حسیب الله جیحون در پایان از وضعیت امنیت در کابل گفت که چندی قبل امنیت در کابل کمی خوب بود، اما در این روزها وضعیت بدتر شده است و سرقت‌های مسلحانه و دزدی‌های خانه به خانه در حال وقوع است.

منبع: جماران

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 7
 • کاربر ناشناس
  0

  افغانستان باید زمین و پول و امنیت به مردم برای کار بدهد

 • علی مطهری
  0

  عوامل انتحاری در انفجارهای اخیر افغانستان از تروریست های اویغور چین بوده اند؛ در کنار آن، حضور چندین هزار نفر از اتباع مسلمان چین در افغانستان و سوریه نشان می دهد حساسیت های چین در مورد این منطقه بی مورد نیست! آمریکا به دنبال ناامن کردن مرزهای چین است و اینبار با استفاده از گروه های تجزیه طلب و افراطی مسلمان در چین می خواهد این کار را انجام دهد.

 • کلبعلی
  0

  جهان برایش مهم نیست چه کسانی در کجا حکومت میکنند هر چه حاکمان مطرودتر و بی ثبات تر به نفع سرمایه داران جهانی است .چون از این شکاف که بین حکومت و مردم است رسیدن به اهداف آسانتر است.امروز دوران نقابداران است و در پس نقابها رذالتها خفته است و طالبان حرامزاده نیز نقاب خود را دارد.

 • ستارخان
  0

  زمانیکه متولیان یک کشور ، فقط اشتباه پشت اشتباه میکنند ، متاسفانه همین میشود که در افغانستان میبینیم! و اما هشداری است برای کشوری مانند ایران(برگرفته از چند قومیت و .........) متولیان کشور باید بدانند استثناء در این مسئله وجود ندارد!.........و یک مقدار فکر مردم باشند.مردم با هیچ گروه وجناحی عهد اخوّت نبستند.برای همین است که واجب سیاسیون بیشتر تاریخ را مطالعه کنند.

 • جم
  0

  مناطق شیعه نشین افغانستان تقاضا کنند به ایران باز گردند . تنها راه نجات واقعی آنها از این مصیبت عظمی همین است.

 • بات
  0

  الان حال مردم ایران را درک میکنن بیش از چهل ساله که این بلاها را امثال ملا آخون ها سرمون درمیارن

 • ایرانی
  0

  عین اوایل و بعد از انقلاب ایران !!!!!!!!