واکنش الهام علی‌اف به هشدار ایران

رییس جمهوری آذربایجان امروز دوشنبه در اظهاراتی، ضمن رد حضور اسرائیل در مناطق مرزی کشورش با ایران، آن را اتهام بی اساس خواند و خواستار ارائه مدارک در این زمینه شد.

«الهام علی اف» در سفر به شهرستان آزاد شده «جبراییل» و دیدار با جمعی از ساکنان آن، افزود: ما نیت خوبی را نشان می دهیم. اما این بدان معنا نیست که ما اتهامات بی اساس علیه خود را می پذیریم. من این را اینجا در جبرائیل در ساحل رودخانه ارس به مردم آذربایجان و تمام جهان می گویم که اتهامات بی اساس علیه ما بی پاسخ نخواهد ماند.

رئیس جمهوری آذربایجان در واکنش به گزارش هایی درباره تحرکات اسرائیل در مناطق مرزی جمهوری آذربایجان با ایران گفت: ما این اتهامات را رد می کنیم، نمی پذیریم و خواستار ارایه مدارک در این زمینه هستیم.

وی افزود: متاسفانه مقامات رسمی (ایران) اتهامات علیه ما مطرح کردند که گویی آذربایجان، اسرائیل را به این مناطق آورده است. بگذارید چشم هایشان را باز کنند و ببینند. اینجا اسرائیل را کجا دیدند؟! در این مناطق ( مناطق آزاد شده ) یک نفر هم سکونت ندارد و یک ساختمان هم در این سرزمین ها وجود ندارد و آیا مدارک در این زمینه وجود دارد ؟ مدارکی در این زمینه وجود ندارد. هر کس باید متوجه مسوولیت سخنان خود باشد. ما اجازه نمی دهیم کسی تهمت بی اساس علیه ما مطرح کند .

علی اف در ادامه سخنان خود گفت: آذربایجان کشوری است که سیاست مستقل را در پیش گرفته است و همه متوجه آن هستند. روابط خود را با همسایگان و همه کشورها بر اساس سیاست مستقل برقرار می کنیم و کسی هم نباید به امور داخلی ما دخالت کند .

وی افزود: برقراری روابط با هر کشوری امری مربوط به ما است. از این گذشته، ما از کشورهایی که روابط دوستانه نزدیکی با ارمنستان دارند شکایت نمی کنیم. ببینید ارمنستان چند هوادار را دارد. جنگ دوم قره باغ این را نشان داد و امروز می توانید ببینید چند کشور از ارمنستان حمایت می کنند. بنابراین ما با این کشورها دشمن هستیم؟ خیر ما حقوق این کشورها را می پذیریم. بله، ما ممکن است در جایی در دنیای داخلی خود نگران این موضوع باشیم، ممکن است رنجیده خاطر باشیم ، به ویژه هنگامی که کشورهای همسایه در روابط با ارمنستان فعال هستند. اما ما هرگز این را به زبان نمی آوریم.

رییس جمهوری آذربایجان گفت: ما به حقوق حاکمیتی هر کشور احترام می گذاریم. ما از همه می خواهیم که به حقوق حاکمیت ما احترام بگذارند و در امور داخلی ما دخالت نکنند . چنین تلاش هایی قبلاً انجام شده بود و همه آنها شکست خورده است. من می خواهم دوباره بگویم که اتهامات علیه ما رسماً باید ثابت شود. بگذارید بیایند و دریابند ، آیا شهروند خارجی در این منطقه ( سرزمینهای آزاد شده ) وجود دارد؟

علی اف افزود : ما ۱۳۰ کیلومتر مرز آذربایجان و ایران را از اشغالگران پاکسازی کرده ایم. این ۱۳۰ کیلومتر تحت اشغال ارمنستان بود. آنها باید بررسی کنند که در آن زمان چه فرایندی در اینجا در جریان بود. در حال حاضر در حال بررسی هستیم.

وی اضافه کرد: طرح اتهامات علیه آذربایجان مبنی بر این که کشوری را به آذربایجان آورده است و این ادعاهای که آذربایجان نه از سوی مردم و دولت آذربایجان بلکه توسط نیروهای خارجی اداره می شود.همه این اتهامات بی احترامی به ما است. ما هرگز نمی توانیم آن را بپذیریم. همه باید این را بدانند که آذربایجان به برنامه ریزی روابط خارجی و امور داخلی خود به روشی که می داند ادامه خواهد داد. اجازه نمی دهیم کسی در کار ما دخالت کنند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران دیشب در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» گفت: هرگز حضور رژیم جعلی صهیونیستی و اقدامات تحریک آمیزش را در نزدیک مرز با جمهوری اسلامی ایران و تغییر ژئوپولتیک منطقه و مرزها را تحمل نمی کنیم و نسبت به آن تحفظ جدی داریم.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم نگاه ما به توسعه همکاری با کشورهای همسایه است، گفت: شرایط جمهوری آذربایجان را درک می‌کنیم و برخی مداخلات خارجی در این کشور هم کاملا برای ما روشن است از جمله بازی و دست های کثیف صهیونیست‌ها و تروریست ها که به نوعی در منطقه لینک هستند و واقعا نگرانیم در آینده ای نه چندان دور این ها برای حکومت جمهوری آذربایجان دچار مشکل می کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی افزود: در روزهای اخیر با برگزاری یک مانور در مقابل اقداماتی که صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در منطقه انجام داده‌اند پیامی برای آنان ارسال کرده‌ایم.

امیرعبداللهیان امروز دوشنبه هم در دیدار با همتای ارمنستانی خود در تهران گفت: متأسفانه به دنبال تنش‌ها در منطقه قفقاز جنوبی، شاهد حضور تروریست‌های خارجی و فعالیت‌های مخرب رژیم صهیونیستی در منطقه هستیم. البته تهران اجازه نخواهد داد نیروهای تروریست و رژیم صهیونیستی به روابط خوب ایران با همسایگان خدشه‌ای وارد کنند.

منبع: ایرنا

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 40
 • علیف
  0

  کل جواب را نگفتی خبر زوری در پایان جناب علیف فرمودند تا هفته دیگر با ترکیه مانور مشترک دارند آنهم کجااااا؟ نخجوان.

  نظرات شما -
  • سعید طوسی
   0

   علیف و اردغوان شکر خوردن با تو که پس خوونی اراجیف اونا رو میکنی

  • هفت لنگ بختیاری
   0

   رزمایش اینا مثل ترقه بازیه خخخخخخخخ تویمن سوریه و عراق هزاران بمب ریخته شد و نهایتا پیروزی از آن یاران ایران بود بازی قدرت در این منطقه دست ایران است بعضی از این کشورهای کوچولو موچولو نمی دانم از چه می ترسند! نترسید شیر خیلی به شغال ها کار ندارد

  • ارسلان
   0

   توچرا اونجات سوخته نکنه خود الهام جونی

  • سیاوش سلطان
   0

   من رای مثبت دادم ، کم کنید به منفی اضافه کنید ،،، مثبت چون نخجوان قبر اردوغان و الهام دودی میشه ، دزدهای سرگردنه شدن رییس جمهور

 • سعید
  0

  قبلا هم گفتم که این الهام خانم دیگه دچارتوهم شده واز خرشیطنت صهیونیستی پایین بیا نیست؛آخرش یه کاری میکنه که مقامات ایران رو برای حمله ویرانگر به باکو متقاعد میکنه که نتیجه اش الحاق آذربایجان به ایران خواهدبود.

  نظرات شما -
  • کاربر ناشناس
   0

   ایران جنگ نکرده اقتصادش در حال نابودی است فقط جنگش مانده

  • مهرداد اول
   0

   کاملا درسته خدا کنه ، درود به شرفت برادر

 • علی اسد
  0

  آقای الهام متاسفانه تو جنبه پیروزی نداری

 • حسین اسلامی
  0

  چقدر فاسد و دروغگو هست اطلاعات ما نظیر نداره بزودی جواب این حرفاتو پس میدی ترکیه حضور نداره اسرائیل حضور نداره فکر کردی همه مثل خودت نخود مغز هستن داری ب جلو فرار می‌کند وادای مظلوم هارو درمیاری قرار بود راه ایران را ب ارمنستان ببندید ولی در نطفه خفه شد چون جدی بودن مارو درک کردید

 • گچسارانی
  0

  الهام جون اگه تخم داشتی که بابات اسم تو نمی گذاشت الهام بشین سر جات زندگی کن فقط یه اشاره کافیه تا تیپ حسینیون آذربایجان سر جات بنشونت ‌ بشین گول اردوغان نخور راحت زندگی کن

 • علی‌
  0

  جالبه که همه بر علیه ایرا ن دسیسه می‌کنند تا اسرائیل را از نابودی نجات بدهند از آمریکا تا اروپا و شیخک های عربی و ترکیه و حکام آذربایجان و داعش و طالبان و...... همه یک هدف دارند . تضعیف ایران و نجات صهیونیست‌ها . چقدر صهیونیست‌ها نوکر دارند.

 • دانا باش
  0

  ظاهرا این بابا را اسگولش کردن انداختن تومیدانیکه نمیدونه قاعده بازی چطوره وسرش گیج رفته دچار هزیان گویی شده. وقتی هم کسی بهش میگه سرت گیج شده بشین تا حالت خوب بشه .قبول نمیکنه .ایران 42 سال هست درمقابل شاخهای دنیا یک تنه میجنگه .وهیچوقت فکر جنگیدن با همسایه وبچه ها را نکرده ونمیکنه.ضمن اینکه همراه ویارشان بوده.یعنی ملت اذرباییجان نمیخوان.این اف را از گیجی در بیارن.یا مثل اشرف غنی دلش جای دیگه هست.

 • محمد
  0

  بدترکیب.

 • مهرداد اول
  0

  الهام جون تا بچه ش رو به دنیا نیاره، به زمین نمیشینه، باید گندش رو در بیاره این خر فهم بیشعور ، به فکر سیسمونی باشیم برای کُره ش،بابا بزنید توی دهنش ،آذربایجان رو بر گردونید به سرزمین مادریش. یکی نیست بگه تو اگه مرد بودی اسمت و نمیذاشتن الهام.

 • صفو
  0

  این الهام خانم چه مرگشه ؟یکی نیست که بگه آخه خانواده درست زهی خیال باطل .هیچ غلطی نمی کنی.وقتی ایران شلوارت را پاپیونت کردراست ودرغ معلوم میشه.

 • ناشناس
  0

  برو بشین سرجات. هنوز لگد نخوردی

 • منیژه آهنی
  0

  بزودی آمریکا منطقه رو ترک می کنه الهام خانم و همسرش مثل اشرف عنی! باید با پولهایی که دزدیدن برن پناهنده شن.

 • هفت لنگ بختیاری
  0

  ای خاک برسرآذربایجان که نمی خواهد بفهمد که آمریکا و اسراییل می خواهند آذربایجان راهم مثل یمن و افغانستان و سوریه و عراق ضعیف ودچار جنگ وبی ثباتی بکنند و ایران از این مسئله ی بی ثباتی همسایگان ناراحت است مثل کودتای ترکیه که ایران جلوی آن را گرفت و عراق ولبنان سوریه ویمن و..را سروسامان داد ودوست ندارد بیخ گوشش دچار بی ثباتی شود هر چند قدرت ایران ومحور مقاومت آنقدر زیاد شده که آمریکا دارد پایه به فرار می گذارد

 • رستک
  0

  الهام خانم سیلی سخت در راهه تو که بدونه حمایت اسرائیل و ترکیه نمیتونی تومونتو بالا بکشی مردک با حمایت اوناهم غلطی نمیتونی بکنی پدر تو یکی از فاسد ترین عوامل کاگاب بوده اینقدر از برادران آذری ما رو......

 • ،،،،،،
  0

  این آقا ( رییس‌جمهور آذربایجان) کلا آدم شوتی هست. از قیافه اش مشخصه عقل درست حسابی نداره........ کسی که عقل داشته باشه واسه خودش دشمن تراشی نمیکنه!

 • حسین
  0

  مردک احمق تو داری به کی میگی اسرائیل داخل اذربایجان نسیت ؟ به ایرانی که پایگاه عین الاسد امریکا رو با خاک یکسان کرد.

 • عال
  0

  چیزی بدی نگفت هرکس از راه رسید که نمیشه یه چیزی بگه مدرک بیارید

  نظرات شما -
  • ایرانی
   0

   بارزانی بیشرف هم همین اراجیف را می‌گفت ولی بعد از عملیات کلاه سبزهای ارتش سرافراز ایران در اقلیم کردستان عراق و هلاکت چندین افسر موساد و بعد از آن حمله های موشکی به پایگاههای صهیونیستها در اقلیم کردستان عراق و بازهم هلاکت تعداد زیادی از افسران صهیونیست و در نهایت اقرار خود صهیونیستها در روزنامه هایشان در اسراییل ، در نهایت بارزانی با آبروریزی پذیرفت ، حالا هم بعد از سیلی که رهبر دستورش را دادند الهام علی‌اف هم اقرار خواهد کرد .

 • محمدرضا شریفی
  0

  از ترس داره دروغ می گه پرچم اسراییل از این طرف مرز ایران روی چند ساختمان نصب شده بود دیده می شد.

 • هموطن
  0

  بدبخت و بیچاره تر تو وجود دارد اگر ایران کمکت می کرد تو کجا بودی اذریبجان سر زمین مادرش ایران است حالا فرزند یاغی شده علیه مادرش گستاخ شده یک روزی گرفتار عذاب الهی می شوبد

 • عادل
  0

  ما نه دشمن ملت خودمان هستیم ونه دوست داریم جنگ بشه مسولین ما از دروغ گفتن تو جهان اول هستند حتی به مردم خود دروع میگن این برامون ثابت شده هست

 • سیاوش سلطان
  0

  الهام علف خودت بهتر از هر کس دیگری خبر داری ، دنیای سیاست اثبات نمی خواهد ، یقیین می خواهد ، گفتار چون کفتارت یکی به نعل و یکی به میخ است ، ریگی توی کفشت نیست چرا پرت و پلا می گویی ، فکر کردی پان ترک و ۳۰ میلیون نیرو داخل ایران را من گفتم ، حالا بنوش تا نوش دانت پاره شود ، شلوغ کاری کنی همان مردم باکو نصف شب دستگیر و محاکمه ات می کنند ، دزد سرگردنه ضد ایران و ایرانی ، مردم باکو از تو متنفرند تا جایی که پدر یک خواننده را احضار می کنی بیاید علیه ایران و به نفع تو حرف بزند چون همین خواننده در ایران طرفدارانی دارد ، خجالت بکش ، سگیونیست خائن

 • خب
  0

  خب ما هر شب خواب اسراییل را در مرزهای شما می‌بینیم آگه این مدرک نیست پس چیه؟

  نظرات شما -
  • کاربر ناشناس
   0

   خخخ

 • ناشناس
  0

  یک الهامی ازت بسازند که فیلمت هم در آینده ساخته بشه و اسمش را هم بگذارند درباره علیف !

 • سردار
  0

  ایران اگر خیلی زرنگ است قیمت فقط تخم مرغو حفظ کنه دیگرهیچ

 • یاس
  0

  تو اگه مرد بودی الهام اسمت نبود

 • ایرانی
  0

  اینا همونا نبودن که تو جنگ ازشون حمایت کردید.خیلی داره کلاه سرتون میره

 • حسین
  0

  متاسفانه ترکیه صرفا با نگاه منافع ملی خودش و رفتار مزورانه نسبت به آذربایجان دنبال تغییر ژئوپلتیک منطقه هست، یعنی به نوعی میخاد در راستای منافع شخصیش و دور کردن آذربایجان از کشور مادر، دالانی موهوم به نام زنگور رو در مرز ایران و ارمنستان ایجاد کنه تا عملاً مرز ایران و ارمنستان از بین بره و آذربایجان مستقیما متصل بشه به نخجوان و ترکیه و از طرف دیگه هم ترکیه به کشورهای دریای خزر برسه و صادراتشو به راحتی به روسیه، ترکمنستان، ازبکستان تا چین انجام بده و هم صادرات نفت و گاز آذربایجان به ترکیه و اروپا با حذف ایران صورت بگیره ، آثار مخرب اقتصادی منفی دیگه هم اینکه صادرات ایران که از طریق ارمنستان به گرجستان و کشورهای حوزه بالکان و روسیه‌ صورت میگیره مطلقا قطع میشه و بازار صادرات ایران میوفته دست ترکیه. از لحاظ سیاسی هم با حذف مرز ایران و ارمنستان تنها مرز استراتژیک و حیاتیمون که مارو مستقیم به اروپا متصل میکنه حذف میشه و از طرف دیگه حوزه نفوذمون در منطقه اوراسیا و نقطه اتصال به پیمان کشورهای شانگهای رو از دست میدیم و عملا قدرت ترکیه فزاینده میشه، تمام اتفاقات اخیر با نقشه اسرائیل و ترکیه و با نقشه مبنی بر تحریک عواطف مردم عزیز آذربایجان ایران بعنوان پشتوانه در جهت ایجاد عملکرد منفعلانه ایران و پیاده کردن نقشه شوم اردوغان صورت گرفت و مسئله ای که ما بهش توجه نکردیم برتری منافع ملی، استراتژیک، سیاسی و امنیتی در جهت حفظ مرزمون با ارمنستان در مقابل مسائل ایدئولوژیکی هست.

 • متین
  0

  مسئولین ما همیشه در رویا بسر میبرند و به نوعی اختلالات روانی دارن که البته برای دنیا و الان هم برای اذربایجان مشخص شده

 • سردار
  0

  این آقا قصد داره با کمک اسراءیل استان های آذری ایران رو بگیره بچسبونه ب کشورش ایران از الان اقدام کنه ب جنگ خود آذربایجان رو بگیره بچسبونه ب ایران تا این خانوم الهام دیگه همچین برنامه های برای خودش نریزه

 • مکی
  0

  یعنی این دردسرهاراتقصیررضاشاه است ؟خجالت بکشید.

 • علی
  0

  واقعاً یه تیکه از ارمنستان وبا کمک شش تا کشور گرفتی باد افتاده تو غبغبت

 • ح م
  0

  هرچند ترکم و یک معلول شدید از سه عضو بدنم هستم و سرپرست خانوار پنج نفره هیچ وقت یک وجم خاک وطنم ایران کل آذربايجان عوض نمیکنم از اون بزرگترا آمریگای حرومزاده و حامیانش کودک کش اسرائيل بی همه چیز نتونستن با وطنمان ایران در بیوفتن چه بره به آذربايجان و ترکیه اینا ببخشید سگ کی باشن با ایران و ایرانی در بیوفتن ایرانی خونش جوش بیاد ترک،فارس،لر،عرب،بلوچ،کورد،همشون مثل برادرند اگه کشورهای بی همه چیز ندوند بدونن مردم محترم ایران در شرایط بد همشون برادرند لبیک یا خامنه ای جانم فدات رهبر فرزانه حضرت آیت الله خامنه ای و نظام جمهوري اسلامي ايران که هر لحظه برای امنیت کشور در همه جای ایران زحمت میکشند از دور دست همشون میبوسم