قاتل بن لادن: عقب‌نشینی ما از افغانستان «رقت‌برانگیز» بود

عضو سابق گروه ششم نیروی ویژه دریایی ایالات متحده آمریکا، خروج آمریکا از افغانستان را «رقت‌برانگیز و یک شکست هولناک» توصیف کرد.

«رابرت اونیل» از تفنگداران سابق نیروی دریایی آمریکایی که سال ۲۰۱۱ اعلام کرد بن‌لادن را با دستور «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا به قتل رسانده، عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان را «رقت برانگیز و یک شکست هولناک» توصیف کرد.

وی در گفت‌وگو با نشریه فرانسوی «Le Journal du dimanche» گفت: «آمریکا می‌بایست سال ۲۰۰۵، افغانستان را ترک می‌کرد. اما از طرح اصلی دور شد زیرا شکست القاعده، نقشه راه بود».

عضو سابق گروه ششم نیروی ویژه دریایی ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که مرگ بن لادن برای خروج آمریکا از افغانستان کافی بود و می‌بایست پس از آن، تنها به بمباران هوایی علیه تروریست‌ها بسنده می‌کرد اما، این مسأله، به شیوه‌ پنهان سیاسی و نه با انگیزه‌های واقع بینانه دنبال شد. ایالات متحده همه تجهیزات، تسلیحات، خودروهای زرهی و بالگردها را برای طالبان گذاشت در حالی که نیروهای آن نمی‌دانند که باید چگونه از آن‌ها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: «مشاهده چنین شکستی، شرم آور است. به ویژه این‌که به طالبان این فرصت را داد تا بنای افسانه خود را تکمیل کنند که می‌گفت، پس از انگلیسی‌ها و روس‌ها ، نوبت آمریکایی‌ها است که از افغانستان خارج شوند. فراتر از آن، این بود که طالبان برای رسیدن به این هدف نیازی به جنگیدن هم نداشت».

منبع: فارس

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید