رحیم پور ازغدی: مسئله رهبری زمانی که گفتند «نظر احمدی‌نژاد به من نزدیک‌تر است»، شخص نبود، معیار‌ها بود

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: اینکه رهبری گفته اند نظر آقای احمدی‌نژاد به من نزدیک‌تر است؛ اوّلاً این اظهارنظر ایشان بعد از انتخابات بود، ثانیاً ایشان بعد از شلوغی‌ها و درگیری‌ها در نماز جمعه ۲۹ خرداد این را گفتند.

حسن رحیم پور ازغدی به روزنامه کیهان گفته است: همه می‌گویند رهبری گفته است که نظر آقای احمدی‌نژاد به من نزدیک‌تر است؛ اوّلاً این اظهارنظر ایشان بعد از انتخابات بود، نه قبل از انتخابات؛ ثانیاً ایشان بعد از شلوغی‌ها و درگیری‌ها در نماز جمعه ۲۹ خرداد این را گفتند؛ گفتند بین رئیس‌جمهور و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، یعنی بین آقای احمدی‌نژاد و جناب آقای هاشمی در مسئله فرهنگ، سیاست خارجی، عدالت اجتماعی، یعنی در این سه حوزه اختلاف است. بعد گفتند نظر رئیس‌جمهور به من نزدیک‌تر است.

به نظر من این حرف آن موقع درست بود، الان هم درست است. اتّفاقاً این موضع، دو نقطه مثبت دارد:

یکی اینکه شخص مهم نیست؛ یعنی ایشان می‌گویند با اینکه رفاقت ما با آقای هاشمی رفسنجانی خیلی قدیمی و محکم است _ او کجا و آقای احمدی‌نژاد کجا، آقای احمدی‌نژاد اصلاً کسی نبود قبل از انقلاب و تا شهردار نشد، کسی هم ایشان را نمی‌شناخت؛ امّا آقای هاشمی بالاخره از ارکان انقلاب بود_، ولی مسائل شخصی اینجا فدای معیار‌ها می‌شود. رهبری گفتند این ادبیّات، این حرف‌ها، حرف‌های انقلاب و امام است که آقای احمدی‌نژاد از سال ۸۴ می‌زند؛ این دیدگاه‌ها به ما نزدیک‌تر است؛ نگفتند، چون با من است، بیشتر او را قبول دارم؛ گفتند، چون شعار‌های او همان شعار‌های انقلاب است؛ نه اینکه او یا هرکسی که این شعار‌ها را بدهد، دیگر هر کاری کرد، کرده است.

علما می‌گویند «تعلیق به شرط» نشان می‌دهد که معیار اصلی چیست؛ یعنی تا وقتی‌که با این شعار‌ها هستی و به آن‌ها وفاداری، شما به جبهه حق نزدیک‌تری؛ نه اینکه رهبری با شخص فلانی مخالف است و با شخص فلانی موافق. اتّفاقاً چه در جنبه سلبی که نظر آقای هاشمی الان از ما دورتر است، چه در جنبه ایجابی که حرف آقای احمدی‌نژاد الان به نظر من نزدیک‌تر است، این جمله رهبری، متعادلانه و مکتبی بود.

ایشان می‌گویند معیار این شعار‌ها و این مواضع است. در واقع می‌گویند ۵۰ سال سابقه رفاقت ما با آقای هاشمی به کنار، ولی الان دورتر شده‌اند، حرف آقای احمدی‌نژاد الان به انقلاب نزدیک‌تر است.

دیگر اینکه اگر ۱۰ سال یا ۲۰ سال بگذرد، آن آدم دیگر خودش هم آن شعار‌ها را ندهد، آیا باز هم می‌توانیم بگوییم نظر او نزدیک‌تر است؟ نه. اتّفاقاً این دلیل بر این است که مسئله رهبری، شخص نبود، معیار‌ها بود. به نظرم آن تعبیر رهبری بسیار درست و هوشمندانه بود.

در اصول فقه بحثی داریم که می‌گویند آدم‌ها را نمی‌شود استصحاب کرد؛ یعنی نمی‌توانید بگویید فلان شخص همان‌طوری که بوده، ادامه دارد؛ هر آدم در هر لحظه باید سنجیده شود. این تعبیر هم که امام گفتند ملاک حال کنونی فرد است، یعنی همین. سر قضیّه آقای منتظری امام گفتند من با هیچ‌کس عقد اخوّت دائمی نبسته‌ام.

66

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 17
 • مژگان
  0

  مردم و چی فرض میکنید؟

  نظرات شما -
  • ازغندی
   0

   گاو

 • رصد
  0

  ازغدی جان یکی باید بیاد اول تو را تایید کنه بعد تو بیای تفسیر کنی تو خودت یکی از ضعفهای فرهنگی هستی

 • بسیجی مخلص
  0

  یکی دیگر از ماله بدستان نظام که به نرخ روزنظر یه می دهند.

 • ایرانی گرفتار ریاکاران دربار نظام
  0

  هزاران لعنت بر منافقین و ریاکاران و نابود کنندگان مملکت بنام دین و مذهب و ادعا علم و فهم دارن ولی گاو پیشیشون پروفسور است ، مرد حسابی منافق دروغگو تحریف کننده چرا فکر میکنید خوانندگان سایت خبر فوری ادم ها نافهم و بی شعور و نمی فهمد منظور رهبر چیه مگر رهبر به زبان غیر از فارسی حرف زد که امثال شما برای من تفسیرش میکنید

 • عبدالله
  0

  وقتی یک شخص خود را معیار حق مطلق ومعیار انقلاب بداند طبیعتا درستی ونادرستی مسیر وموضع دیگران را با خود می سنجد ومقایسه می کند !؟ اما گذشت زمان نشان داد قضاوت در مورد اقایان هاشمی واحمدی نژاد درست نبود وپیش بینی هاشمی در مورد احمدی نژاد که انسانی هتاک ومنافق است درست از اب درامد وامروز خوب می بینید که چگونه مخالف حضرات و موی دماغ اقایان وانقلاب شده است !؟ با رفوگری رفوگران اعظم کار درست نمی شود مردم خود هزاران بار بیشتر از ازغدی وحسین شریعتمداری بینش سیاسی دارند .

  نظرات شما -
  • سوال سخت و پاسخگویی قانون انقلاب .
   0

   جناب عبدالله ............ پیش بینی ها نه !! حال بینی های احمدی نژاد از هاشمی رفسنجانی چگونه از آب درآمد ؟؟؟؟؟؟؟؟ هاشمی در سال 88 هرچه سعی کرد مثل همیشه چند پهلو عمل کرده و از دور مسایل را کنترل کند و کینه گشایی خودش از احمدی نژاد را و همچنین حمایتش از موسوی را مخفی نگه دارد نتوانست !!! نتوانست و در سال 90 و 91 ماجرای مکالمه فرزندش آقا مهدی و نیک آهنگ کوثر فاش شد ........ انتشار این مکالمه پشت پرده یک سیاستمدار باهوش را بیش از پیش عیان ساخته و با گذشت زمان این وجاهت و محبوبیت نه چندان زیاد هاشمی را خواهد درید ..... به قول مسعود بهنود با گذشت زمان دیگر اسم و رسمی از هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد باقی نخواهد ماند ....... این قانون انقلاب است که مدعیان کژمدارش را رسوا می سازد ....... وجای تعجب نیست مگر انقلاب شناس نباشیم و در دام شخصیت زدگی افتاده باشیم ......

 • حمزه
  0

  همه جوره میشه تفسیر کرد . اینم تفسیر رحیم پوره

 • مژگان دو
  0

  عين جريان واكسن ،

 • ناشناس
  0

  پس باید معیارهایی که آقای احمدی نژاد می فرمایند بپذیریم

 • آگاهی
  0

  آخوندها ریشه درخت شرافت در ایران را حشکانده اند.

 • رزمنده هشت سال دفاع مقدس
  0

  آقای پور ازغدی , رهبری هنوز در قید حیات هستند و اگر مصلحت باشد خودشان علت را بیان میکنند و لزومی ندارد جنابعالی سخنگوی رهبری باشید لطفا .

 • شیرزاد
  0

  ما هم با کسی عهد اخوت نبسته ایم

 • شهروند
  0

  دو کلمه از مادر عروس !

 • ایثارگر
  0

  هاشمی درجبهه جنگ نبود درشهرها درحال بخوربخوربود... احمدی نژاد در خط مقدم جنگ بود...من هم سنگرش بودم...اون شود رئیس من شودم گدای سرکوچه.....!!!!

 • فریدونی
  0

  جناب ازغدی کاش این جمله رهبری را هم تفسیر وتاویل کنید که فرمودند : هیچکس در این کشور برای من هاشمی نمی شود ؟ جمله ای هم بعد از مرگ هاشمی درپیام شان فرمودند که : خناسانی تلاش کردند که میان من و اقای هاشمی اختلاف ایجاد کنند اما موفق نشدند ، ان خناسان چه کسانی بوده و هستند ؟ اگر هاشمی اینقدر مورد وثوق وتایید رهبر چه در زمان حیات وچه بعد از مرگ بودند پس چرا شما و رفقای همفکر شما این قدر به هاشمی بد گویی می کنید ؟ اجتماع ضدین محال است جناب فیلسوف ودکترای خود خوانده ؟

 • ناشناس
  1

  نیازی به نبوغ نیست و پر واضح است که که چهار سال اول دولت احمدی نژاد دولتی کارآمد و پیشتاز در حل مسایلی بود که تکنوکرات های دولت سازندگی و اصلاحات در مذاقشان احساس دلخوشی نمی کردند که بعد ها هم معلوم شد که قصد زمین زدن احمدی نژاد را داشتند که موفق هم شدند ................. بعنوان نمونه خاوری که مدیریت یکی از بانک ها را برعهده داشت توسط احمدی نژاد در سال 84 عزل میشود ولی همین تکنوکرات ها با فشار به ایشان دوباره سرکار آورده میشود .... احمدی نژاد در دولت اولش بدنه اجرایی کشور را متحول کرد ولی چرا نتوانست ادامه دهد نیاز به پژوهش عمیق دارد .