گزارش جالب دانشگاه جان‌هاپکینز از محاسبات غلط آمریکا در قبال ایران:

فروپاشی نظام ایران "به شدت بعید" است/ ایران، شوروی نیست

دانشکده مطالعات بین‌الملل دانشگاه جان‌هاپکینز در گزارشی به بررسی سیاست‌های اشتباه آمریکا پرداخته و به ثبات نظام جمهوری اسلامی ایران و پشتوانه‌های مردمی آن اقرار کرده است.

«بازتأملی درباره ایران» عنوان پروژه‌ای است که «دانشکده مطالعات پیشرفته بین‌الملل در دانشگاه جان‌هاپکینز» (SAIS) با هدف تعامل پژوهشگران با سیاست‌گذاران جهت تولید ایده‌ها و راه‌حل‌های ابتکاری و نوین در خصوص ایران راه‌اندازی کرده است.

این گروه به تازگی در گزارشی با عنوان «اصول بنیادین» مربوط به سیاست‌های ایران به اشتباهات محاسباتی دولت‌های آمریکا در قبال تهران اعتراف کرده و نظام حکومتی ایران را سیستمی عقل‌گرا و دارای پشتوانه مردمی دانسته است که بر خلاف دیگر نظام‌های انقلابی در برابر فشار و تحریم آسیب‌پذیر نیست.

SAIS در این گزارش به توضیح درباره 10 «سیاست بنیادین» پرداخته که محور توصیه‌های این گروه به سیاستمداران درباره تحریم‌های ضد ایرانی را تشکیل می‌دهد. در مقدمه این گزارش آمده است: «سیاست ما حول تحریم‌ها بر 10 اصل بنیادین در ارتباط با سیاست‌های آمریکا که از سوابق تجربی اقتباس شده‌اند استوار است. بسیاری از این اصول، صرفنظر از نتایج مذکرات جاری میان آمریکا و ایران برای بازگشت آمریکا به برجام و پایبندی کامل ایران به توافق کاربست‌پذیرند.»

بخش‌هایی از این 10 اصل، در زیر آورده شده‌اند:

1- جمهوری اسلامی ایران اثبات کرده در قیاس با سایر حکومت‌های انقلابی از نوعی ظرفیت منحصربه فرد برای بقا برخوردار است. حکومت ایران قادر است به طور مداوم، طیف گسترده‌ای از کنشگرانِ بخش‌های متفاوت جامعه ایران را با خود هم‌قطار کند. فروپاشی حکومت در نتیجه فشار خارجی-خواه از طریق مداخله سخت و خواه از طریق تحریم یا حمایت از سازمان‌های معارض- امری به شدت بعید است.

2- حکومت ایران بازیگرانی عقلانی دارد که تصمیم‌هایشان در سیاست خارجی و داخلی را بر مبنای منافع ملی و بقای حکومت اتخاذ می‌کنند. حکومت تئوکراتیک ایران در محاسبات سخت قدرت خود نه موعودباوری غیرعقلانی دارد و نه یهودستیز است.

3- جامعه و سیاست ایران از تب انقلاب مذهبی به سمت تحکیم ملی‌گرایی ایرانی حرکت کرده است. چنین عواملی، پایگاه حمایت حکومت را در داخل جامعه ایران گسترش داده و به آن امکان تاب‌آوری در برابر فشارها را داده است. ترور شخصیت‌های ارشد مانند قاسم سلیمانی و محسن فخری‌زاده توسط آمریکا و اسرائیل و خرابکاری‌های خارجی در تأسیسات هسته‌ای ایران این وضعیت را تشدید کرده است.

4- قرار گرفتن آمریکا در موضع جنگ سرد علیه ایران، انعکاس واقع‌بینانه‌ای از پیچیدگی روابط آمریکا و ایران، آن هم در شرایط کنونی روابط میان قدرت‌ها که شکل‌دهنده جامعه بین‌المللی و پویایی‌های منطقه‌ای ملازم آن است نیست. به علاوه، ایران، اتحاد جماهیر شوروی نیست و قرار گرفتن در موضع جنگ سرد و پی گرفتن راهبرد مهار با الگو گرفتن از سیاست‌های آمریکا علیه شوروی نه مناسب است و نه واقع‌بینانه.

5- تحریم‌های فشارحداکثری در دوران ترامپ و ترور سلیمانی و فخری‌زاده نه به بازنگری ایران در سیاست‌های منطقه‌ای منجر شده و نه موجب شده این کشور پیگیری توانمندی‌های هسته‌ای را رها کند. این اقدامات در عوض نتایج کاملاً متضادی به بار آورده‌اند. چنین فعالیت‌هایی تنها دست بازیگرانی که مخالف افزایش همکاری و گفت‌وگو با ایالات متحده بودند را تقویت کرده است.

6- انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور ایران در سال 2021، علی‌رغم چالش‌های جدی، فرصتی منحصر به فرد پیش روی آمریکا قرار می‌دهد تا با مقامی مذاکره کند که کاملاً از لایه‌های داخلی حکومت است و نماینده جریانی است که مسیر سیاست خارجی و امنیتی ایران را تعیین می‌کند.

7- بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای بایستی با مکانیسم‌هایی همراه شود که به شرکت‌های تجاری خارجی (به خصوص شرکت‌های مستقر در اروپا) اجازه می‌دهد در سرمایه‌گذاری‌هایشان در داخل ایران اطمینان خاطر داشته باشند. تداوم تهدیدهای تحریمی وزارت خزانه‌داری آمریکا بعد از اجرایی شدن توافق هسته‌ای باعث تضعیف جایگاه دولت روحانی، حتی قبل از خروج ترامپ از برجام شد. ایرانی‌ها شاهد مزایای اقتصادی چندانی از وعده‌هایی که روحانی به آنها داد نبودند.

8- بازگشت به توافق و رفع تحریم‌ها بایستی نخستین گام از گفت‌وگوهای ایران و آمریکا در خصوص مسائل مربوط به امنیت منطقه باشد نه آخرین گام آن.

9- عدم بازگشت آمریکا به برجام یا نبود مکانیسم‌های ملموسی در این توافق در خصوص تجارت اروپا با ایران تنها موجب بهره‌مندی‌های ژئواستراتژیک و اقتصادی چین خواهد شد. در شرایطی که آمریکا به دنبال کاستن از حضور نظامی‌اش در خاورمیانه بعد از ترک افغانستان و برنامه‌ریزی برای خروج از عراق تا دسامبر 2021 است بازگشت به توافق هسته‌ای، گامی عمده در جهت کاستن از تنش‌ها و ایجاد ثبات در خاورمیانه است تا امکان تمرکز بیشتر آمریکا روی آسیای شرقی و روسیه فراهم شود.

10- ایالات متحده بایستی به دقت با متحدان اروپایی و روسیه و چین هماهنگی‌های لازم را انجام دهد تا توافق هسته‌ای بیش از پیش در چارچوب‌های بین‌المللی ریشه بدواند. برجام نشان داده که روسیه و چین، نگرانی‌های عمده‌ای از احتمال تسلیحاتی شدن برنامه هسته‌ای ایران دارند. با وجود این، چنانچه پس از تلاش‌های کافی ایران و نشان دادن نرمش از سوی این کشور در مواضع مذاکراتی‌اش ایالت متحده از بازگشت به برجام خودداری کند روسیه و چین همکاری‌های اقتصادی و امنیتی‌شان با ایران را در جهت مخالف منافع آمریکا افزایش خواهند داد. با توجه به نقش سازمان ملل در مشروعیت بخشی به سیاست‌های تحریمی آمریکا و تسهیل آن، تعامل هوشمندانه و خردمندانه آمریکا در سازمان ملل هم با متحدان و هم با روسیه و چین از اهمیت بسزایی در تدوین سیاست‌های موثر تحریمی برخوردار خواهد بود.

منبع: تسنیم

38

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 45
 • ارر
  0

  چون خوب بلده چطور نگه دارید درس گرفته

 • حسن
  0

  متاسفانه پشتوانه مردمی نظام مانند کوه یخی در حال آب شدن است.

  نظرات شما -
  • لیلا
   0

   کی گفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • مجنون
   0

   من میگم عزیزم

  • حسین
   0

   خانم لیلا یه نگاه فقط به پست ها و لایک ها بنداز میفهمی از کجا...

  • ناشناس
   0

   حسین آقا ،،،، ایران ۸۰ میلیون جمعیت داره ،۴۰ تا ۵۰ نفر خبر فوری نیست که همیشه آیه یاس می خونند خودت هم می دونی ولی شاید سخت است که بگی ،،،این انقلاب هنوز فدایی زیاد داره مطمئن باش ،،،،حالا اگر دلتون خنک میشه فحش بدید ویا منکر بشید

 • محمد
  0

  اونها فهمیدن ما مردم چه اپشنهای خفنی داریم .....

 • حسین
  0

  پشتوانه مردمی بود و دگر نیست به لطف انتخابات فرمایشی

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   خیلی پرتی یا خودت را به کوچه علی چپ زدی خخخخ

  • سامی
   0

   ناشناس تو پرتی واقعیت اینه که کل نظام پشتوانه قویی نداره شاید حداکثر 15 درصد به نظرات مردم دقت کن(نمونه اش همین دو انتخابات اخیر)

 • ناشناس
  0

  اینا کاسبان تحریمن این نظام فرو می‌پاشد چون حق مردمو خوردن اینایی که قبولش دارن بسیجی و جیره خوار و حرام خور کاسبان تحریم

  نظرات شما -
  • جو
   0

   برو هذیان نگو ،،،

  • .
   0

   باش تا بپاشه.تو و هم فکرات این آرزو رو به گور می برید.همونطور که قبلی های شما هم این آرزو رو به درک بردن

  • شموس
   0

   نمی‌دونم شما به اصطلاح طرفدارهای این حکومت چرا اینقدر بد دهنید... یک مقدار. مودب باشید

 • سلیم
  0

  از این تَوهمات و خیالات، خیلی از حاکمان گذشته هم داشتند..... و ای کاش تا دیر نشده، مسولان با یک عملیاتی فوری فوتی به داد بیچاره گی ومعیشت و گرونی افسارگسیخته مردم کاری کنند ولی متاسفانه بدبختانه انگار در خواب اصحاب کهف به سر بردند.....

 • ا خوان المسلمین
  0

  خیلی دوست دارم ایران عزیز اباد باشه. و همه ما میدانیم که فقط به یک شرط شدنی هستش . که یک شخص بااستعداد وفوق نخبه وازهمه مهمتر ایرانی الاصل پیدا بشه که تنها قلبش فقط برای ایران وملت عزیز ایران بتپه نه کس دیگه ای. بعد اونوقت ملت عزیز ایران به سعادت کامل وعدالت کامل میرسند . نه عدالت اینها که حتا نمیدانیم ازکجا آمدن و پدر ومادرشان کی هست .

  نظرات شما -
  • مم
   0

   خدایا فقط شفاً،این چرت وپرت ها چیه نوشتی ؟؟؟؟؟

 • رحمان
  0

  اين نظام با اين فرمون بره جلو ومردم خودشوزجر بده عاقبت شو هر بي سوادى هم ميفهمه كه چى ميشه

 • رضا
  0

  خوب زیاد دلخوش به حرفای آمریکاییها نباشید بعدها معلوم میشه یک درصد مردم هم دلخوشی از این دولت ندارند

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   یک درصد خودت واین چند نفری هستند که با تو موافق هستند خخخخخ شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه.......

 • علی
  0

  خوب مشخص شد که شوروى دومی در حال شکل گیری است.

  نظرات شما -
  • کریمال
   0

   ایران کجاست؟ جائیست که مردمانش پیاده تا کربلا می روند اما ازروی پل عابرپیاده نمی روند، پا درد دارند.

 • علی
  0

  خواهش میکنم رو هوا حرف نزنید لطفا اگر اطلاع ندارید برید مطالعه کنید تا قبل از فرو پاشی بلوک شرق که بزرگترین ابر قدرت جهان بودحتی خود غربی ها هم پیش بینی فرو پاشی شوروی سابق رو نمی کردن واما در مورد کشور خودمون باید بدانید مانند شوروی تنها عامل فرو پاشی ایران مسئله اقتصادی مردم هست و در حال انجام شدن از پشتوانه مردمی فرمودن خواهشن برای روشن شدن مطلب یک رفراندوم برگزار کنید تا متوجه درصد موافقین و مخالفین این حکومت برایتان مشخص گردد.

 • عقل در برهوت
  0

  فروپاشی که فقط عرضی نیست، البته حاکمان ملی بودند میفهمیدند چند صد میلیارد دلار خسارت به ایرانی یک دهم شوروی نیست چه فروپاشی افتصادی و اجتماعی و اخلاقی به دنبال دارد، باید بساط این تحریم سازی کاسبان تحریم و تندروهای مذهبی برچیده شود، نسل سوزی تمام شود و با دنیای غرب وضعیت معمولی شود.

 • چه حکومتها رفته بر بادها
  0

  مسئولین مواظب هندوانه های زیر بغل باشید

 • کریمی قدوسی
  0

  ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران، نظام مقدس جمهوری اسلامی را دوست دارند و با وجود فساد سیستماتیک در کشور و تورم وحشتناک و بیکاری و اعتیاد گسترده ،باز هم در انتخابات شرکت کردند با وجود اینکه خود نظام هم تصور نمی کرد مردم در انتخابات شرکت کنند .مردم ایران خیلی جان سخت هستند.

  نظرات شما -
  • غوث الدین
   0

   مردی به زنی گفت:توچقدرزیبا هستی ،زن گفت کاش توهم زیبا می بودی تا همین حرف را به می گفتم !مرد گفت مشکلی نیست تو هم مثل من دروغ بگو!!!

  • آریایی
   0

   حاضری در باره این ادعات رفراندوم برگزار کنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • علیشاه
   0

   سهمیه بگیران و مفت خوران زالو صفت و همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران، نظام مقدس جمهوری اسلامی را دوست دارند

 • محمد
  0

  انقلاب ما که با تکیه بر ذخایر ارزی و تسلیحاتی و موقعیت نظامی و سیاسی زمان شاه که توسط امریکا باهدف ایجاد پایگاه مهم منطقه ای در تقابل با بلوک شرق تجهیز شده بود، توانست با استفاده از ایدئولوژی اسلامی متکی بر سیاست محض، اثار خود را در تحولات جهانی به نمایش بگذارد. انچه از تجربه دوران حکومتی تحت نام اسلام در ایران مشهود است اینکه بقدرت و صدارت رساندن افراد فرو دست جامعه ، مشکلات ظلم و بی عدالتی و نظام اقتصادی مبتنی بر نظم و هدف را که اساس زندگی دنیوی افراد بران نهاده شده، حل نخواهد کرد و ظلم در قالب نوین و بدتر از گذشته بشکل حاکمیت روابط و ملاحظلات سیاسی و اجتماعی بر جهان حاکم خواهد شد. استعداد انقلاب ما در تخریب بمراتب بیشتر از سازندگی برنامه ریزی شده و طولانی مدت است و اقدامات رفرمی سازندگی مشکل اقتصاد و اشتغال را که نیاز به فرهنگ اجتماعی و تعهدات و تخصص واقعی مرتبط با ان دارد حل نخواهد کرد. بیعدالتی در هر شکل اقتصادی یا اجتماعی یا قضایی و سیاسی موجب تخریب اعتقادات و اشفتگی اعتراضی اشکار و پنهان در مدیریت صحیح کشور خواهد شد. حمایت احساسی و طولانی بدون برنامه و عمدتا تبلیغاتی و سیاسی از محرومین سبب تحمیل هزینه های غیرمنطقی بر جامعه و ظهور اقشار انگلی خواهد شد. شاید عده ای در سطح بالای حاکمیت درست اندیش باشند اما فشار طلبکاران دنیاپرست اغلب ناصالح فرصت طلب تحت عنوان انقلابی و جانباز و ایثارگر و خانواده شهید وغیره مانع اصلح گزینی و اجرای قانونی امور میشود. از یک مسئول بدلیل سوء عملکرد انتقاد کردم گفت چطور جرات میکنی از یک ازاده انتقاد کنی درحالیکه این فرد فاقد هرگونه توان مدیریتی است درحالیکه خودش میداند فاقد توان است ، چرا بدلیل امتیاز ازادگی باید به مردم خیانت کند؟ درحالیکه از حقوق مربوطه استفاده میکند که انهم عادلانه نیست فردی که وظیفه شرعی خودرا انجام داده بدون داشتن معلولیت کار کند و از مزایای ناعادلانه استفاده کند. چرا باید هزینه هایهنگفت به افرادی تخصیص یابد که وظیفه شرعی خودرا انجام داده و اغلب با شیادی در جبهه خودرا مجروح و یا جراحتهای غیرمرتبط به جنگ بود را بعنوان جانبازی امتیاز گرفتند( موردی میدانم عربده کش محل در چاقوکشی مجروح و در جبهه انرا بعنوان جراحت جنگی درمان و اکنون بدون هیچ معلولیتی 45 درصد جانبازی دارد و فردی بسیار فحاش و خطرناک است و تا قبل از دوره احمدی نژاد که مزایای زیادی نداشتند ظاهر خودرا حفظ میکرد و کمتر فحش میداد تا مزایای جانبازی اش قطع نشود). ایا وجود امثال این فرد نالایق در مسئولیتهای مهم اجتماعی خیانت به کشور و اسلام نیست؟ اگر وجود ناصالحان منافق و دنیاپرست مدعی و طلبکار و حریص برای دوام حکومت لازم است پس حرفی برای دفاع از ارزشها و اعتقادات و قوانین و عدالت ، باقی نمی ماند.

 • شربت زهر
  0

  ولی ما داریم حسش می کنیم

  نظرات شما -
  • مت
   0

   حتما تو حسش کردی هاهاها

 • بهرام
  0

  تا این مملکت برای مسئولین ثروت قابل چپاول دارد این غارتگران دست بردار نیستند . با وجود این تاریخ نشان داده که هیچ حکومت استبدادی ابدی نیست و این موضوع حتی در چند دهه اخیر در کشورهایی مانند شوروی ، لیبی ، شیلی و امثالهم دیده شد ه است

 • ش
  0

  کور خوندید

 • میگوم
  0

  این حکومت اگه فقط بیست درصد از دزدی هایشان را برای مردم خود خود ایران خرج میکردند مانند اول انقلاب حد اقل نود در صد مردم صدا گلویشان میشدند،نه 10درصد

 • طهماسبی
  0

  مردم نظرشون را راجع به حکومت بارها در انتخابات خصوصا انتخابات اخیر دادند حالا اگر اقایون دنبال گول زدن و دل خوش کردن خودشون هستند اون دیگه یه حرف دیگست قطعا توهمی بیش نیست

 • شاهین
  0

  اینها برای ماندن در قدرت حاضرند خون میلیونها ایرانی را بریزند! البته با کمک نیروهای نیابتی لبنانی و غزه و یمن. یادتان هست سردار همدانی میگفت ما ارازل و اوباش را گرد هم آوردیدم تا اعتراضات سال 88 را خاموش کنند! برخورد مستقیم با مردم توسط ارازل و اوباش و شکستن و آتش زدن توسط خودی ها که در میان معترضین بودند.

  نظرات شما -
  • سامی
   0

   من خودم در اتفاقات اعتراضات دانشجویی 78 هم همین موضوع رو با چشم خودم دیدم

  • داریوش
   0

   برید استراحت کنید ،،حرف های اون ور آبی را بلغور نکنید مغزتون هنگ میکنه از بس فکر می کنید

 • شموس
  0

  از اون گزارش های بی ریشه بودا. این حکومت کجا ریشه مردمی داره؟؟؟؟ یک نگاه به پست های زیر این خبر بندازین بعد قضاوت کنین. تازه خبر فوری یک خبرگزاری داخلیه ...

  نظرات شما -
  • محسن
   0

   کل پست ها را بشمار خخخخخخخ

 • دن کیشوت
  0

  به قول حیدر مصلحی وزیر اطلاعات سابق، در حال حاضر فقط افراد فرهیخته و جنتلمن و سرمایه داری که از برکت نظام مقدس به نان و نوایی رسیده اند با نظام مخالفند و پا برهنه ها و فلک زده هایی که نظام مقدس آنها را به این روز انداخته، مهمترین پشتوانه نظام هستند و چون تعداد این پا برهنه ها به تعداد آن عیاش ها می چربد، نظام نگرانی از بابت مردم ندارد.چه طنز تلخی!

 • ناشناس
  0

  تا ببینی فروپاشی یعنی چی .خب مردک همین الانم اقتصادمون فرو پاشیده است .

 • جیم
  0

  فکر نکنید باید حتما جواب کامنت ها وپیام هایی که خبر فوری نشر میده را باید داد ،،،طرفداران این انقلاب موقع عمل به جا طرفداری وحمایت می کنند نیازی به کامنت گذاشتن وجواب دادن به این کامنت های همیشه نالان وگزافه گویی عجیب وغریب ندارند این انقلاب فداییان زیادی دارد ،،حرف نیست ،،زیاد ،فکر نکنید

 • کاربر ناشناس
  0

  نظامی که هر ۸سال یک بار نیروهای دست اندر کارش را کنار میزند پایداریش هم خیلی مطمعن نیست در تمام دولت ها نیروهای بدهست خوب هم هست چرا کسانی که پرونده شان سفیده و کارنامه قبولی میگیرن با آمدن یک رئیس اعم از رئیس جمهور یا هر کدام از قوای دیگه یا صدا و سیما و سایر دستگاها سلیقه ای عمل میکنند آیا مثلا در دولت روحانی تمام نیروهای شاغل اعم از استانداران فرمانداران مدیران کل روسای سازمانها شهرداران همه بد بودن که تو این دولت همه را تعویض میکنند پس قدری مصلحت کشور را در نظر بگیریم و کسانی که کارنامه خوبی داشتن را نگه داریم هر کسی تابع دستورات و تصمیمات سران کشور است اگه متوجه شدید کار شکنی میکند عوض بشه والا کسی که تجربه کار آموخته تنها به صرف اینکه متعلق به جناح قبلی بوده حذفش نکنیم این موضوع نه تنها به صلاح کشور نیست بلکه باعث ضرر هم میشود و کسی هم که قصد خدمت داشته یا کارنامه قابل قبولی داشته او هم بی انگیزه میشود و این ضعف به نیروهای بعدی هم منتقل میشه شک نکنید