عضو کمیسیون اجتماعی: مجلس هیچ برنامه‌ای برای رفع گرانی در کشور ندارد/ هنوز مشخص نیست که میزان مصرف مرغ در کشور روزانه چقدر است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم با اشاره به گرانی کالاهای اساسی علت آن را نبود اطلاعات و جامعه آماری دقیق از نیاز کشور دانست و تصریح کرد که نه تنها کمیسون اجتماعی بلکه مجلس نیز هیچ برنامه‌ای برای رفع گرانی ندارد.

حسن لطفی درباره گران شدن کالاهای اساسی در چند هفته اخیر اظهار داشت: مشکل این است که آمار و اطلاعات دقیق مبتنی بر واقعیت از سطح جامعه در وزارتخانه‌ها موجود نیست؛ وقتی ما آمار دقیقی از داده‌ها در سطح کشور در هیچ وزارتخانه‌ای نداریم و با توجه به اینکه آمار زیربنای برنامه‌ریزی است، در این شرایط نمی‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم و وقتی نمی‌توانیم برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم نمی‌توانیم منابع مالی کافی را تخصیص دهیم.

وی افزود: با صراحت می‌گویم که هنوز برای مجلس مشخص نیست که میزان مصرف مرغ در کشور روزانه چقدر است، چقدر از آن در داخل تولید می‌شود و چقدر از آن از بازار خارج می‌رسد، نیاز مواد اولیه‌ای که مرغداری‌های کشور نیاز دارند چه میزان است، چقدر از آن در داخل تولید می‌شود و چقدر از آن را باید وارد کنیم. چون همین اطلاعات دقیق نظیر این موارد موجود نیست و بر اساس مفروضات تصمیم می‌گیرند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم تصریح کرد: اکنون نیز تصمیماتی که وزارت جهاد می‌گیرد براساس مفروضات است و نه بر اساس واقعیت‌ها. فرقی نمی‌کند که دولت گذشته باشد یا دولت فعلی که روند گذشته را پیش گرفته است. یعنی هنوز هیچ وزارتخانه‌ای را ندیده‌ام که مبتنی بر واقعیت آماری از سطح جامعه تصمیمی داشته باشد.

وی درباره اینکه راه حل گرانی‌ها چیست، گفت: اکنون راه این است که اول از همه در عرض کمترین زمان ممکن، آمار و اطلاعاتی دقیق از جامعه به دست بیاورند که نیاز واقعی جامعه در موارد مختلف چقدر است، چقدر در داخل کشور تولید می‌شود و چقدر باید وارد شود؛ به طور مثال تولیدکنندگان داخلی ما توان تولید ذرت دارند، ذرت چیست که کشورمان توان تولید آن را نداشته باشد؟!

لطفی ادامه داد: بعد از به دست‌آمدن اطلاعات، اگر هزینه‌ای را که صرف واردات می‌کنیم را به تولیدکننده‌های داخل بدهیم در کمترین زمان همه مسائل را حل می‌کند.

وی درباره برنامه کمیسیون اجتماعی در رفع گرانی‌ها تصریح کرد: نه تنها کمیسیون اجتماعی بلکه خود مجلس نیز هیچ برنامه‌ای ندارد.

منبع: ایلنا

38

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 8
 • کاربر ناشناس
  0

  الفاتحه

 • ایرانی
  0

  یعنی تا این حد دقیق و با محاسبه جلو میرویم . مرد نا حسابی شما تا میتوانی تولید کن مازادش رو هم به جای واردات از ترکیه، صادر کن . تا کی برای کم کاریها و بی کفایتی هایتان بهانه تراشی میکنید .

  نظرات شما -
  • ...
   0

   تولید ضمن اینکه نیاز به صرف هزینه جهت تامین مواد اولیه داره ، وقتی تجهیزاتت از رده خارج و محصولاتت بی کیفیت باشه هیچ کجا غیر از داخل ایران تولیداتت رو نمیخرن ... داخل ایران هم که به لطف سیاستهای آقایان علما چنان مردم را از نظر اقتصادی ضعیف کردند که همین بنجل های تولید داخل رو هم نمیتوانند بخرند .

 • مریم
  0

  افایان بیایید تحویل بگیرید.این هم از مجلس انقلابی..این هم از دولت انقلابی..این هم از سید پابرهنگان.

 • پرسشگر
  0

  مجلس عرضه رفع مشکلات مردم را ندارد بنابراین عملا لوایحی تصویب می کند که مشکلات بیشتری برای مردم ایجاد کند تا حواس ملت را از دردها و گرافتاریهایشان منحرف کند . مثل طرح صیانت از فضای مجازی که سرعت اینترنت را به یک چهارم قبل کاهش داده و همچنین مجرم شناخته شدن کسانی که پیگیر اموال مسئولین و دزدان بیت المال می شوند . بعد باز هم بگوئید اینها نمایندگان مردم هستند و با رای مردم انتخاب می شوند ! زهی خیال باطل

 • Mohsen
  0

  خوشه ذرت دراز و زرد است.

 • ...
  0

  ایرانی عزیز که افکارت رو به متن تبدیل کردی ! تولید ضمن اینکه نیاز به صرف هزینه جهت تامین مواد اولیه داره ، وقتی تجهیزاتت از رده خارج و محصولاتت بی کیفیت باشه هیچ کجا غیر از داخل ایران تولیداتت رو نمیخرن ... داخل ایران هم که به لطف سیاستهای آقایان علما چنان مردم را از نظر اقتصادی ضعیف کردند که همین بنجل های تولید داخل رو هم نمیتوانند بخرند .

 • ا
  0

  وقتشان پره مشغول دناومسدود کردن پیام رسانهایی که انها را بهتر برای ملت رسوامی کنندهستند