مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی:

به مرغ‌ها آنتی بیوتیک می‌دهند نه تریاک و هورمون

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به ادعای استفاده از تریاک در مرغ گفت: به مرغ‌ها نیز تریاک داده نمی شود.

«حسین عزیزی» در نشستی به مناسب روز جهانی غذا گفت: ۲۴ مهر ماه مطابق با روز جهانی غذاست و وزارت بهداشت هم وظیفه دارد در ارتباط با سلامتی غذا هرساله این روز را گرامی داشته و طبق روال هرساله هفته آینده را برای آن برنامه داریم. برنامه‌ها در جهت معرفی رژیم غذایی سالم است.

او با اشاره به شعار کاهش مصرف نمک و شکر و روغن گفت: مصرف متعادل این مواد مشکل ندارد اما مصرف بیش از حد باعث دیابت و فشار خون و دیگر مسائل خواهد شد. در محصولات غذایی یک نشانگر گذاشته شده که سه رنگ است. سبز یعنی از نظر ارزش غذایی خوب است، زرد متوسط و قرمز یعنی هشدار اینکه شکر، نمک و چربی آن محصول زیاد است. مخصوصا افراد دارای بیماری زمینه ای باید به آن نشانگر توجه کنند و انتخاب غذا براساس آن برای داشتن زندگی سالم باید رعایت شود.

او افزود: ما ۶۴ دانشگاه علوم پزشکی داریم که با دانشگاه‌های آزاد حدود ۷۰ دانشگاه هستند. که اینها هر روز در هفته غذا یک برنامه را خواهند داشت که شامل مسابقه برای دانشجویان است که چه قدر با ارزش مواد غذایی آشنا هستند و با برنامه‌های مختلف آگاهی‌رسانی به مردم انجام خواهد شد.

او در ارتباط با شناسنامه دار کردن مزارع برای کاهش سموم گفت: مساله تولید غذا مهم است و نظارت باید از مزارع و باغات شروع شود. هشت سال پیش تفاهم نامه‌ای بین وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی درارتباط با این قضیه منعقد شد که وضعیت سموم را در مزارع شناسایی کند. اما جهاد کشاورزی نتوانسته است آن‌ها را شناسنامه دار کند. محصولات چون شناسنامه ندارند و معلوم نیست دقیقا از کجا آمده‌اند ما فقط، می توانیم وضعیت موجود محصولات کشاورزی را اعلام کنیم که نیترات یا مواد دیگر در این مواد تا چه اندازه است. اما در کل پیگیری از سمت جهاد کشاورزی انجام نمی شود. ۳۰۰ هکتار طبق اعلام جهاد کشاورزی شناسنامه دار شده اند. به برخی از آن‌ها هم گواهی داده اند. این رقم بسیار کم است و هیچ چیزی نیز به سازمان غذا و دارو معرفی نشده است.

او در ادامه در ارتباط با نحوه تعامل با سازمان دامپزشکی درباره لبنیات سنتی و دام‌ها گفت: وزارت بهداشت مسئول ارزیابی سلامتی است و آخر زنجیره را می بیند، چه در سازمان غذا و دارو که تولیدات صنعتی را ارزیابی میکندو چه در سطح معاونت بهداشت که عرضه را نظارت می کند.

او افزود: با سازمان دامپزشکی تعامل خوبی داریم و مرغداری‌ها و مراکزی که پروتئین‌های حیوانی را تهیه می کنند کنترل می شود و مواد اولیه‌ای که به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها وارد می شود وضع خوبی دارد. در مورد لبنیات سنتی تعداد واحدهای صنفی زیاد است اما خودشان سراغ ما آمده‌اند که تحت کنترل قرار بگیرند. انشالله آن‌ها هم سروسامان بهتری به زودی پیدا خواهند کرد و وضعیت امیدبخشی دارند.

به مرغ ها تریاک و هورمون نمی دهند
او در ادامه با اشاره به مساله استفاده از تریاک در مرغ که توسط یکی از مسئولان ادعا شده بود، گفت: این مساله را مدیر مرکز سلامتی وزارت کشاورزی گفت اما مدیر فعلی تکذیب کرد و گفت چنین چیزی نیست. طبق بررسی ما اثری از این قضیه نبود. فکر می کنم این موضوع بیشتر جنبه شایعه دارد و کار کارشناسی راجع به آن انجام نشده و فرد مطرح کننده این صحبت بهتر بود بررسی می کرد و با مدارک و مستندات این مساله را مطرح می کرد، چون این مساله باعث تشویش اذهان عمومی می شود و نمی خواهیم قبل از اثبات مساله‌ای موضوعات باعث تشویق اذهان شوند.

او گفت: بحث هورمون‌ها هم سال هاست مطرح شده اما صحت ندارد و به مرغ‌ها نیز تریاک داده نمی شود. تنها آنتی بیوتیک داده می شود که مریض نشوند. طرح تحقیقاتی در مورد آنتی بیوتیک انجام شد که باقی مانده‌اش در گوشت مرغ وجود نداشته و اگر هم بوده در حد مجاز بوده است.

او درارتباط با مساله امنیت غذایی گفت: همانطور که اشاره شد امنیت غذا و تامین آن به عهده وزارت جهاد کشاورزی است. وزارت کشاورزی باید گندم را تولید کند و یا کمبودی است از طریق واردات و براساس نیاز کشور تامین کند. در بحث تولید و تامین آن وزارت بهداشت دخالت ندارد اما درمورد سلامتی نظارت داریم و هرچیزی که وارد شود تحت نظارت ماست و قبل از ورود آنالیز و بعد از خروج نیز بررسی می شوند.

منبع: ایلنا

38

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 15
 • ناشناس
  0

  از اون کارگر مرغداری باید سوال کنید که آیا تریاک به مرغ ها می‌دهند یا خیر

 • رضا شاه
  0

  حالابایدکمپ ترک اعتبادبرای مرغ ها تاسیس کنیم؟

 • هفت لنگ بختیاری
  0

  مسئولان‌تریاکی مرغ های تریاکی پرورش می دهند

 • مزدا
  0

  به خدا که تریاکه ،من مدتی هست شبها که مرغ میخورم وضعیت بدنیم تا صبح به هم میریزه

 • بررررررررووؤو
  0

  آنتی بیوتیک هم یبوست میاره و باعث سنگینی میشه ?!?!?!

 • حجت الاسلام پناهیان
  0

  لعنت به مسوولین نظام مقدس که یک روده راست در شکم ندارند، دروغ دروغ دروغ، ای بمیرید جماعت کذاب

 • ناشناس
  0

  مردم را دور نزنید چرا همان ابتدا نمی گویید که به مرغ ها آنتی بیوتیک میدهند می گذارید همه حرف و حدیث ها تمام شود تازه از خواب بیدار می شوید وبا آنتی بیوتیک رو ی همه چیز را می خواهید بپو شانید مگر می‌شود یه سری به خودتان بزنید

 • teacher-nazari
  0

  ازموقعیکه تو ایران انسانیت مرد باید همه چیزو باور کرد

 • ناشناس
  0

  آنتی بیوتیک هم جواب تست اعتیاد رو مثبت میکنه؟!

 • ناشناس
  0

  از این به بعد خوردن مرغ، بدلیل دارا بودن تریاک، جرم محسوب میشود.

 • پای منقل
  0

  خب داداچ، تریاک که بد نیست، باعث میشه مرغ ها خمار بشن، بی خیال اوضاع و سرنوشت فلاکت بارشون بشن!

 • بسیجی فداکار
  0

  داداش یک سخ جوجه برام بیارابدارررررباششششه .

 • A.M
  0

  اولا هورمون هم اضافه کنید در ثانی هم انتی بیوتیک هم هورمون هر جفتشون خیلییییییییییی ضرر دارن و نبود تریاک به تنهایی خیلی جای خوشحالی نداره

 • کراش4
  0

  اتفاقا به مرغها تریاک وهورمون میدن،،این وسط بااسم خوب آنتی بیوتیک میخوان سرمون شیره تریاک بمالن

 • تقی امینی
  0

  چهل سال است هی دروغ