ادعای وال استریت ژورنال برای آماده‌سازی افکار عمومی در خصوص حمله پهپادی به کشتی اسرائیلی

سناریویی هماهنگ علیه ایران؛ آمریکا وعده حمله جمعی داد/ روسیه: متوجه تناقض شدید؟


12 مرداد 1400 - 09:08
6108c4ee8f0d0_2021-08-03_08-54
هدف حمله قرار گرفتن کشتی اسرائیلی در دریای عمان با واکنش کشورهای غربی همراه بوده و به نظر می رسد در این حادثه یک خط مشخص علیه ایران به کار گرفته شده است.

روز پنجشنبه بود که کشتی مرسر استریت متعلق به یک تاجر اسرائیلی در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت که طی آن یک تبعه بریتانیا و یک شهروند رومانی کشته شدند. با گذشت ساعاتی از این اتفاق آمریکا و متحدان نزدیکش بار دیگر به جوسازی علیه ایران پرداختند و با فرافکنی تلاش کردند تا انگشت اتهام به سمت تهران نشانه رود. با افزایش این تهدیدات خبرگزاری شینهوا به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشت جمهوری اسلامی ایران نسبت به حفاظت از امنیت و منافع ملی خود لحظه‌ای تردید نداشته و هر گونه ماجراجویی احتمالی را بی درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد.در این راستا خبرگزاری چاینا دیلی نیز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادعای کشورهای غربی علیه ایران را تکذیب کرد.

ساوت چاینا مورنینگ پست نیز نوشت: حمله به کشتی «مرسر استریت» اولین حمله مرگبار به کشتیرانی تجاری در منطقه پس از سالها تنش بر سر توافق هسته ای تضعیف شده بین کشورهای غربی و ایران است. این خبرگزاری نیز با پوشش اظهارات خطیب زاده نوشت که این اولین بار نیست که بریتانیا بدون داشتن مدرک این اتهامات را علیه ایران مطرح می کند. این خبرگزاری همچنین نوشت: خطیب زاده این اظهارات شتابزده، متناقض و غیرموجه را رد و به شدت محکوم کرد.

در اولین واکنش ها نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل نیز روز یکشنبه گفت که ایران با حمله به کشتی مرسر استریت اشتباه بزرگی را مرتکب شد و پاسخ آن را دریافت خواهد کرد. وی همچنین ادعا کرد: شواهد و اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد این حرکت بزدلانه از سوی ایران انجام شده است. ما از جامعه بین‌المللی انتظار داریم به ایران بفهماند که چه اشتباه بزرگی را مرتکب شده است. بنت همچنین بدون اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی مدعی شد که رفتار قلدری ایران نه تنها برای اسرائیل که برای تمام دنیا خطرناک است.

در ادامه وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود به طرح ادعاهایی درباره نقش ایران در حادثه حمله به یک نفتکش صهیونیستی پرداخت و خواستار پاسخ بین المللی به آن شد. یائیر لاپید در این راستا با اتهام زنی به ایران خواستار یک پاسخ بین المللی موثر شد.

در همین راستا فرماندهان نیروهای مسلح بریتانیا و اسرائیل روز یکشنبه پس از آنکه لندن ایران را مسئول حمله نفتکش مرسر استریت دانست با یکدیگر گفتگو کردند.

سپس دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس ضمن همراهی با ادعاهایی مقام‌های رژیم صهیونیستی، ایران را پشت حمله ادعایی به کشتی هدف قرار گرفته شده در دریای عمان دانست. راب بدون ارائه مدرکی مدعی شد: ما معتقدیم که این حمله عمدی، هدفمند و نقض آشکار قوانین بین‌المللی توسط ایران بوده است و در حال رایزنی با شرکای بین‌المللی برای پاسخی هماهنگ به این حمله غیرقابل قبول هستیم.

متعاقب اظهارات وزیر خارجه انگلیس وزیر خارجه آمریکا یعنی آنتونی بلینکن نیز با انتشار بیانیه ای ایران را مقصر اصلی این حادثه دانست و مدعی شد: واشنگتن اطمینان دارد که ایران عامل این حمله است. این اقدامات آزادی دریانوردی در این آبراه های حیاتی، کشتیرانی بین المللی و تجاری و زندگی کسانی را که سرنشین این کشتی ها هستند تهدید می کند. بلینکن در بخش دیگری از ادعاهایش گفت اقدام ایران در حمله به کشتی مرسر استریت با «پاسخ جمعی» مواجه خواهد شد. آمریکا در حال همکاری با انگلیس، رومانی و اسرائیل و کشورهای دیگر برای مشخص کردن این پاسخ است.

بلینکن مدعی شد که ایران طی ماه‌های گذشته مجموعه‌ای از اقدامات در حوزه‌های مختلف از جمله در زمینه کشتی‌رانی انجام داده. وی مدعی شد: «ایران کماکان با بی‌مسئولیتی فاحش رفتار می‌کند.»

نخست وزیر انگلیس نیز همگام با مقام‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی و بدون ارائه هیچگونه مستنداتی، ایران را مسئول حمله به یک فروند نفتکش تجاری در دریای عمان معرفی کرد. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در این باره گفت: ایران باید با پیامدهای آنچه انجام داده است روبرو شود .این یک حمله هولناک در حمل و نقل تجاری بود.

به گزارش پایگاه آکسیوس، دیپلمات‌های انگلیسی و اسرائیلی در نظر دارند تا در گام بعدی برای رسیدگی به این حادثه درشورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه دهند. در همین حال یک دیپلمات انگلیسی در اسرائیل اعلام کرد که لندن هیاتی برای تحقیق درباره این حادثه به منطقه اعزام می کند.

همچنین وزارت امورخارجه رومانی نیز همگام با آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی مدعی دست داشتن ایران در حمله به نفتکش اسرائیلی در دریای عمان شد. وزارت امورخارجه رومانی با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمله به مرسر استریت اعلام کرد که سفیر ایران در بخارست را احضار کرده و خواستار توضیح تهران در رابطه با این حادثه شده است.

در ادامه و در پی ادعاهای مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه انگلیس مبنی بر احتمال دست داشتن ایران در حمله به یک کشتی تجاری اسرائیلی، وزارت امور خارجه انگلیس سفیر کشورمان را احضار کرد.

سپس کاردار بریتانیا در تهران در نبود سفیر این کشور در اعتراض به اتهامات وزیر خارجه کشور متبوعش علیه ایران از سوی رئیس اداره سوم غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد. رئیس اداره سوم غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران گفت: این نخستین اتهام شتابزده و بدون دلیل و مدرک بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران نیست. بلکه این کشور در گذشته نیز در مواردی ایران را متهم به اقداماتی کرده که هرگز ثابت نشده و تاکنون سندی و مدرکی در تایید آنها ارائه نگردیده است. 

دیپلمات‌های انگلیسی و اسرائیلی در نظر دارند تا در گام بعدی برای رسیدگی به این حادثه درشورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه دهند. در همین حال یک دیپلمات انگلیسی در اسرائیل اعلام کرد که لندن هیاتی برای تحقیق درباره این حادثه به منطقه اعزام می کند

روسیه: دلیلی برای متهم کردن ایران وجود ندارد

معاون وزیر خارجه روسیه امروز در واکنش به جنجال‌آفرینی بی‌اساس کشورهای غربی علیه تهران تصریح کرد: دلیلی برای متهم کردن ایران در حمله به کِشتی اسراییلی وجود ندارد؛ غربی‌ها تهمت می‌زنند. هیچ پایه و اساسی وجود ندارد که ممکن باشد ایران در حمله به مرسر استریت دست داشته باشد؛ فعلا کشورهای غربی به تهران تهمت می زنند، ولی شواهدی ارائه نکرده اند. ما هیچ پایه و اساسی برای اتهام زنی به ایران نداریم و حقایق و مدارکی دراین راستا وجود ندارد. وقتی حقایق باشند، آن وقت می توان در این زمینه کار کرد.

همچنین میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در توییتی ضمن اشاره به اتهام‌زنی‌های اخیر انگلیس و آمریکا علیه ایران در خصوص حادثه رخ‌داده برای کشتی صهیونیستی، آن‌ها را متناقض خواند. اولیانوف در این خصوص نوشت: متوجه تناقض در بیانیه‌های وزارت خارجه آمریکا و وزارت خارجه انگلیس در اول اوت (دهم مرداد) در خصوص حمله به «مرسر استریت» شدید؟ آمریکا: «ما اطمینان داریم ایران این حمله را انجام داده است.» انگلیس محتاط‌تر بود: «به احتمال زیاد (ایران این اقدام را انجام داده است)».

اولیانوف در ادامه این پرسش را مطرح کرد: چه چیزی پشت این مسئله قرار دارد؟

تکذیب ایران و پافشاری آمریکا و اسرائیل برای طرح ادعاهای تکراری

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری ای هفته خود در مورد اتهامات مطرح شده از سوی  رژیم صهیونسیتی و آمریکا به ایران در مورد دست داشتن تهران  به حمله به  نفت کش اسراییلی و تلاش این رژیم برای مطرح کردن این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل گفت: موجودیت نامشروع رژیم صهیونسیتی باید دست از این اتهام زنی ها بردارد. این اتهام زنی ها و اظهارات محکوم است و مقامات رژیم صهیونسیتی باید بدانند که با این فرافکنی‌ها، دردی دوا نمی‌شود.

 سخنگوی وزارت امور خارجه در یک موضع گیری دیگر اتهامات بی پایه و اساس وزیر امور خارجه بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران که با همان سیاق از سوی وزیر خارجه آمریکا نیز تکرار شده و حاوی مطالبی متناقض، اتهامات واهی و تحریک آمیز می باشد را مایه تاسف عمیق دانست و قویا محکوم کرد. وی گفت: این بیانیه‌های هماهنگ شده بخودی خود حاوی فرازهایی متناقض است، بگونه‌ای که ابتدا بدون ارائه هرگونه سند و مدرک به جمهوری اسلامی ایران اتهام می زند و متعاقبا از "احتمال" آن سخن می گوید!  خطیب زاده افزود: ایران به عنوان ضامن امنیت خلیج فارس بیانیه‌های تحریک‌آمیز و به صورت هماهنگ طراحی‌شده از سوی انگلستان و آمریکا را قویا محکوم می‌کند.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به حفاظت از امنیت و منافع ملی خود لحظه‌ای تردید نداشته و هر گونه ماجراجویی احتمالی را بی درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد.

با تکذیب ایران، رژیم صهیونیستی و آمریکا همچنان در تلاش هستند تا نهایت بهره برداری از این حادثه را داشته باشند. آن هم در شرایطی که هنوز یک ماه از اقدام خرابکارانه در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران واقع در اطراف کرج در روز بیست و سوم ژوئن نمی گذرد. اقدام خرابکارانه ای که نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی به طور تلویحی به نقش این رژیم در این حادثه اشاره کرد. نقش مخرب و جنایت باری که در ماه های قبل تر نیز با اقدام خرابکارانه علیه تأسیسات نطنز و ترور دانشمند هسته ای کشورمان یعنی محسن فخری زاده خود را نشان داد. آن هم در شرایطی که کشورهای غربی علاقه ای برای محکومیت این دست اقدامات علیه ایران ندارند و بی تفاوت از کنار آن عبور می کنند و سکوت را در قبال جنایاتی مانند کودک کشی رژیم صهیونیستی در جنگ 12 روزه غزه ترجیح می دهند.

ادعای وال استریت ژورنال: پیام دیگر ایران برای بایدن

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در تحلیلی به بررسی حادثه کشتی اسرائیلی در دریای عمان پرداخته است و ادعا می کند که این اقدام پیام دیگری از سوی ایران برای دولت بایدن است. رسانه های دست راستی آمریکا به همراه رسانه های رژیم صهیونیستی در یک سناریوی هماهنگ در حال القا کردن این ادعای خلاف واقع هستند که احیای برجام و لغو تحریم های ایران، موجب افزایش نفوذ منطقه ای ایران خواهد شد و پول های آزاد شده در این راستا می تواند منافع آمریکا و متحدانش را در منطقه تهدید کند. در همین راستا وال استریت ژورنال به طور مستقیم از دولت بایدن می خواهد که در پیوستن دوباره به برجام تجدیدنظر کرده و به گفتگوهای وین پایان دهد.

در همین حال روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نیز در مطلبی به توانایی های موشکی و پهپادی ایران اشاره می کند و به نقل از یک کارشناس می نویسد: پهپادهای ایرانی و فناوری پهپادها در حال حاضر یک تهدید بزرگ در حال ظهور هستند. از لبنان تا سوریه و عراق تا خلیج فارس و سپس تا خلیج عمان و یمن، هزاران مایل را در بر می گیرد به گونه ای که کشتی ها و نیروهای ایالات متحده و بسیاری از متحدان و شرکای خود را به طور بالقوه در خطر قرار می دهد.این روزنامه صهیونیستی در ادامه با متهم کردن ایران مدعی شده است که ایران ممکن است اینگونه سیگنال دهد که با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به دریا در حملات مرگبار حمله می کند، در حالی که ادعا می کند پاسخ به حملات اسرائیل در سوریه یا جاهای دیگر است. ایران ممکن است اینگونه سیگنال دهد که با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به دریا در حملات مرگبار حمله می کند، در حالی که ادعا می کند پاسخ به حملات اسرائیل در سوریه یا جاهای دیگر است. 

این ارکستر هماهنگ رسانه ای به نوعی پرده از اهداف جریان های ضد برجامی بر می دارد که در حال حاضر وضعیت مذاکرات و آینده آن را مبهم ساخته است. جریان های تندرو و ضدایرانی که با فشار بر دولت بایدن در حال منصرف کردن آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای و یا در حالتی دیگر تغییر این توافق و گنجاندن موضوعاتی چون مسائل منطقه ای و توانایی های موشکی و پهپادی ایران هستند حالا به نوعی نیاز به یک نمایش برای نقض تعهد خود دارند تا بر همین اساس حتی قطعنامه 2231 درباره فعالیت نظامی و تسلیحاتی ایران را نقض کنند. بر همین اساس رسانه های صهیونیستی و تندروی امریکایی به خط شده اند تا حمله ای نظامی را به ایران ترتیب دهند که این مهم در روزهای اینده نمود بیشتری پیدا خواهد کرد.

هدف حمله قرار گرفتن کشتی اسرائیلی در دریای عمان با واکنش کشورهای غربی همراه بوده و به نظر می رسد در این حادثه یک خط مشخص علیه ایران به کار گرفته شده است.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

6108c4ee8f0d0_2021-08-03_08-54
12 مرداد 1400 - 09:08

روز پنجشنبه بود که کشتی مرسر استریت متعلق به یک تاجر اسرائیلی در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت که طی آن یک تبعه بریتانیا و یک شهروند رومانی کشته شدند. با گذشت ساعاتی از این اتفاق آمریکا و متحدان نزدیکش بار دیگر به جوسازی علیه ایران پرداختند و با فرافکنی تلاش کردند تا انگشت اتهام به سمت تهران نشانه رود. با افزایش این تهدیدات خبرگزاری شینهوا به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشت جمهوری اسلامی ایران نسبت به حفاظت از امنیت و منافع ملی خود لحظه‌ای تردید نداشته و هر گونه ماجراجویی احتمالی را بی درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد.در این راستا خبرگزاری چاینا دیلی نیز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ادعای کشورهای غربی علیه ایران را تکذیب کرد.

ساوت چاینا مورنینگ پست نیز نوشت: حمله به کشتی «مرسر استریت» اولین حمله مرگبار به کشتیرانی تجاری در منطقه پس از سالها تنش بر سر توافق هسته ای تضعیف شده بین کشورهای غربی و ایران است. این خبرگزاری نیز با پوشش اظهارات خطیب زاده نوشت که این اولین بار نیست که بریتانیا بدون داشتن مدرک این اتهامات را علیه ایران مطرح می کند. این خبرگزاری همچنین نوشت: خطیب زاده این اظهارات شتابزده، متناقض و غیرموجه را رد و به شدت محکوم کرد.

در اولین واکنش ها نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل نیز روز یکشنبه گفت که ایران با حمله به کشتی مرسر استریت اشتباه بزرگی را مرتکب شد و پاسخ آن را دریافت خواهد کرد. وی همچنین ادعا کرد: شواهد و اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد این حرکت بزدلانه از سوی ایران انجام شده است. ما از جامعه بین‌المللی انتظار داریم به ایران بفهماند که چه اشتباه بزرگی را مرتکب شده است. بنت همچنین بدون اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی مدعی شد که رفتار قلدری ایران نه تنها برای اسرائیل که برای تمام دنیا خطرناک است.

در ادامه وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود به طرح ادعاهایی درباره نقش ایران در حادثه حمله به یک نفتکش صهیونیستی پرداخت و خواستار پاسخ بین المللی به آن شد. یائیر لاپید در این راستا با اتهام زنی به ایران خواستار یک پاسخ بین المللی موثر شد.

در همین راستا فرماندهان نیروهای مسلح بریتانیا و اسرائیل روز یکشنبه پس از آنکه لندن ایران را مسئول حمله نفتکش مرسر استریت دانست با یکدیگر گفتگو کردند.

سپس دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس ضمن همراهی با ادعاهایی مقام‌های رژیم صهیونیستی، ایران را پشت حمله ادعایی به کشتی هدف قرار گرفته شده در دریای عمان دانست. راب بدون ارائه مدرکی مدعی شد: ما معتقدیم که این حمله عمدی، هدفمند و نقض آشکار قوانین بین‌المللی توسط ایران بوده است و در حال رایزنی با شرکای بین‌المللی برای پاسخی هماهنگ به این حمله غیرقابل قبول هستیم.

متعاقب اظهارات وزیر خارجه انگلیس وزیر خارجه آمریکا یعنی آنتونی بلینکن نیز با انتشار بیانیه ای ایران را مقصر اصلی این حادثه دانست و مدعی شد: واشنگتن اطمینان دارد که ایران عامل این حمله است. این اقدامات آزادی دریانوردی در این آبراه های حیاتی، کشتیرانی بین المللی و تجاری و زندگی کسانی را که سرنشین این کشتی ها هستند تهدید می کند. بلینکن در بخش دیگری از ادعاهایش گفت اقدام ایران در حمله به کشتی مرسر استریت با «پاسخ جمعی» مواجه خواهد شد. آمریکا در حال همکاری با انگلیس، رومانی و اسرائیل و کشورهای دیگر برای مشخص کردن این پاسخ است.

بلینکن مدعی شد که ایران طی ماه‌های گذشته مجموعه‌ای از اقدامات در حوزه‌های مختلف از جمله در زمینه کشتی‌رانی انجام داده. وی مدعی شد: «ایران کماکان با بی‌مسئولیتی فاحش رفتار می‌کند.»

نخست وزیر انگلیس نیز همگام با مقام‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی و بدون ارائه هیچگونه مستنداتی، ایران را مسئول حمله به یک فروند نفتکش تجاری در دریای عمان معرفی کرد. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در این باره گفت: ایران باید با پیامدهای آنچه انجام داده است روبرو شود .این یک حمله هولناک در حمل و نقل تجاری بود.

به گزارش پایگاه آکسیوس، دیپلمات‌های انگلیسی و اسرائیلی در نظر دارند تا در گام بعدی برای رسیدگی به این حادثه درشورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه دهند. در همین حال یک دیپلمات انگلیسی در اسرائیل اعلام کرد که لندن هیاتی برای تحقیق درباره این حادثه به منطقه اعزام می کند.

همچنین وزارت امورخارجه رومانی نیز همگام با آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی مدعی دست داشتن ایران در حمله به نفتکش اسرائیلی در دریای عمان شد. وزارت امورخارجه رومانی با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمله به مرسر استریت اعلام کرد که سفیر ایران در بخارست را احضار کرده و خواستار توضیح تهران در رابطه با این حادثه شده است.

در ادامه و در پی ادعاهای مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه انگلیس مبنی بر احتمال دست داشتن ایران در حمله به یک کشتی تجاری اسرائیلی، وزارت امور خارجه انگلیس سفیر کشورمان را احضار کرد.

سپس کاردار بریتانیا در تهران در نبود سفیر این کشور در اعتراض به اتهامات وزیر خارجه کشور متبوعش علیه ایران از سوی رئیس اداره سوم غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد. رئیس اداره سوم غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران گفت: این نخستین اتهام شتابزده و بدون دلیل و مدرک بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران نیست. بلکه این کشور در گذشته نیز در مواردی ایران را متهم به اقداماتی کرده که هرگز ثابت نشده و تاکنون سندی و مدرکی در تایید آنها ارائه نگردیده است. 

دیپلمات‌های انگلیسی و اسرائیلی در نظر دارند تا در گام بعدی برای رسیدگی به این حادثه درشورای امنیت سازمان ملل متحد تشکیل جلسه دهند. در همین حال یک دیپلمات انگلیسی در اسرائیل اعلام کرد که لندن هیاتی برای تحقیق درباره این حادثه به منطقه اعزام می کند

روسیه: دلیلی برای متهم کردن ایران وجود ندارد

معاون وزیر خارجه روسیه امروز در واکنش به جنجال‌آفرینی بی‌اساس کشورهای غربی علیه تهران تصریح کرد: دلیلی برای متهم کردن ایران در حمله به کِشتی اسراییلی وجود ندارد؛ غربی‌ها تهمت می‌زنند. هیچ پایه و اساسی وجود ندارد که ممکن باشد ایران در حمله به مرسر استریت دست داشته باشد؛ فعلا کشورهای غربی به تهران تهمت می زنند، ولی شواهدی ارائه نکرده اند. ما هیچ پایه و اساسی برای اتهام زنی به ایران نداریم و حقایق و مدارکی دراین راستا وجود ندارد. وقتی حقایق باشند، آن وقت می توان در این زمینه کار کرد.

همچنین میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در توییتی ضمن اشاره به اتهام‌زنی‌های اخیر انگلیس و آمریکا علیه ایران در خصوص حادثه رخ‌داده برای کشتی صهیونیستی، آن‌ها را متناقض خواند. اولیانوف در این خصوص نوشت: متوجه تناقض در بیانیه‌های وزارت خارجه آمریکا و وزارت خارجه انگلیس در اول اوت (دهم مرداد) در خصوص حمله به «مرسر استریت» شدید؟ آمریکا: «ما اطمینان داریم ایران این حمله را انجام داده است.» انگلیس محتاط‌تر بود: «به احتمال زیاد (ایران این اقدام را انجام داده است)».

اولیانوف در ادامه این پرسش را مطرح کرد: چه چیزی پشت این مسئله قرار دارد؟

تکذیب ایران و پافشاری آمریکا و اسرائیل برای طرح ادعاهای تکراری

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری ای هفته خود در مورد اتهامات مطرح شده از سوی  رژیم صهیونسیتی و آمریکا به ایران در مورد دست داشتن تهران  به حمله به  نفت کش اسراییلی و تلاش این رژیم برای مطرح کردن این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل گفت: موجودیت نامشروع رژیم صهیونسیتی باید دست از این اتهام زنی ها بردارد. این اتهام زنی ها و اظهارات محکوم است و مقامات رژیم صهیونسیتی باید بدانند که با این فرافکنی‌ها، دردی دوا نمی‌شود.

 سخنگوی وزارت امور خارجه در یک موضع گیری دیگر اتهامات بی پایه و اساس وزیر امور خارجه بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران که با همان سیاق از سوی وزیر خارجه آمریکا نیز تکرار شده و حاوی مطالبی متناقض، اتهامات واهی و تحریک آمیز می باشد را مایه تاسف عمیق دانست و قویا محکوم کرد. وی گفت: این بیانیه‌های هماهنگ شده بخودی خود حاوی فرازهایی متناقض است، بگونه‌ای که ابتدا بدون ارائه هرگونه سند و مدرک به جمهوری اسلامی ایران اتهام می زند و متعاقبا از "احتمال" آن سخن می گوید!  خطیب زاده افزود: ایران به عنوان ضامن امنیت خلیج فارس بیانیه‌های تحریک‌آمیز و به صورت هماهنگ طراحی‌شده از سوی انگلستان و آمریکا را قویا محکوم می‌کند.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران نسبت به حفاظت از امنیت و منافع ملی خود لحظه‌ای تردید نداشته و هر گونه ماجراجویی احتمالی را بی درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد.

با تکذیب ایران، رژیم صهیونیستی و آمریکا همچنان در تلاش هستند تا نهایت بهره برداری از این حادثه را داشته باشند. آن هم در شرایطی که هنوز یک ماه از اقدام خرابکارانه در یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران واقع در اطراف کرج در روز بیست و سوم ژوئن نمی گذرد. اقدام خرابکارانه ای که نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی به طور تلویحی به نقش این رژیم در این حادثه اشاره کرد. نقش مخرب و جنایت باری که در ماه های قبل تر نیز با اقدام خرابکارانه علیه تأسیسات نطنز و ترور دانشمند هسته ای کشورمان یعنی محسن فخری زاده خود را نشان داد. آن هم در شرایطی که کشورهای غربی علاقه ای برای محکومیت این دست اقدامات علیه ایران ندارند و بی تفاوت از کنار آن عبور می کنند و سکوت را در قبال جنایاتی مانند کودک کشی رژیم صهیونیستی در جنگ 12 روزه غزه ترجیح می دهند.

ادعای وال استریت ژورنال: پیام دیگر ایران برای بایدن

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در تحلیلی به بررسی حادثه کشتی اسرائیلی در دریای عمان پرداخته است و ادعا می کند که این اقدام پیام دیگری از سوی ایران برای دولت بایدن است. رسانه های دست راستی آمریکا به همراه رسانه های رژیم صهیونیستی در یک سناریوی هماهنگ در حال القا کردن این ادعای خلاف واقع هستند که احیای برجام و لغو تحریم های ایران، موجب افزایش نفوذ منطقه ای ایران خواهد شد و پول های آزاد شده در این راستا می تواند منافع آمریکا و متحدانش را در منطقه تهدید کند. در همین راستا وال استریت ژورنال به طور مستقیم از دولت بایدن می خواهد که در پیوستن دوباره به برجام تجدیدنظر کرده و به گفتگوهای وین پایان دهد.

در همین حال روزنامه صهیونیستی جروزالم پست نیز در مطلبی به توانایی های موشکی و پهپادی ایران اشاره می کند و به نقل از یک کارشناس می نویسد: پهپادهای ایرانی و فناوری پهپادها در حال حاضر یک تهدید بزرگ در حال ظهور هستند. از لبنان تا سوریه و عراق تا خلیج فارس و سپس تا خلیج عمان و یمن، هزاران مایل را در بر می گیرد به گونه ای که کشتی ها و نیروهای ایالات متحده و بسیاری از متحدان و شرکای خود را به طور بالقوه در خطر قرار می دهد.این روزنامه صهیونیستی در ادامه با متهم کردن ایران مدعی شده است که ایران ممکن است اینگونه سیگنال دهد که با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به دریا در حملات مرگبار حمله می کند، در حالی که ادعا می کند پاسخ به حملات اسرائیل در سوریه یا جاهای دیگر است. ایران ممکن است اینگونه سیگنال دهد که با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به دریا در حملات مرگبار حمله می کند، در حالی که ادعا می کند پاسخ به حملات اسرائیل در سوریه یا جاهای دیگر است. 

این ارکستر هماهنگ رسانه ای به نوعی پرده از اهداف جریان های ضد برجامی بر می دارد که در حال حاضر وضعیت مذاکرات و آینده آن را مبهم ساخته است. جریان های تندرو و ضدایرانی که با فشار بر دولت بایدن در حال منصرف کردن آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای و یا در حالتی دیگر تغییر این توافق و گنجاندن موضوعاتی چون مسائل منطقه ای و توانایی های موشکی و پهپادی ایران هستند حالا به نوعی نیاز به یک نمایش برای نقض تعهد خود دارند تا بر همین اساس حتی قطعنامه 2231 درباره فعالیت نظامی و تسلیحاتی ایران را نقض کنند. بر همین اساس رسانه های صهیونیستی و تندروی امریکایی به خط شده اند تا حمله ای نظامی را به ایران ترتیب دهند که این مهم در روزهای اینده نمود بیشتری پیدا خواهد کرد.

منبع: خبرآنلاین

66

نظرات 47
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
رسول خدومی 0 0 پاسخ 1400/5/14 -03:28

چرا ما به اسراییل حمله نمیکنیم تا اسراییل رو اشغال کنیم ؟ چرا به آمریکا حمله نمیکنیم و ناوهای هواپیمابرش رو به غنیمت نمیگیریم ؟؟؟ چرا واقعا چرا ؟ من میگم یکبار همه ی نیروهامون رو جمع کنیم . خالصانه و جان بر کف ، جونمونو بزاریم کف دستمون یا علی حمله . دیگه یا اینوری میشیم یا اونوری . خیالمون راحت میشه . الان نه دنیا رو داریم نه آخرت رو . اون دنیا اگر ازمون بپرسن چرا با ظلم شیطان آمریکا کنار اومدید چی داریم بگیم ؟؟؟ شهید بشیم بهتر نیست به نظرتون ؟

مجید 1 1 پاسخ 1400/5/13 -14:56

از طرف مردم ایران نظر نده که ته خط رسیدیم اگر مردم مخالف حکومت هم باشند انقدر غیرت دارن که در مقابل حمله بیگانه از کشورشون دفاع کنند ضمناً تاریخچه امریکا رو بخون متوجه میشی که به داد هیچ کشوری نرسیده فقط جنگ طلب بوده و به دنبال منافع خودش

ali 1 0 پاسخ 1400/5/12 -22:41

این خیلی بده که اسم یکی به بدی بره هر اتفاق بدی میفته میگن کار اون بوده .

امیر1 2 0 پاسخ 1400/5/12 -21:36

دولت بدونه پشتوانه مردمی یعنی کشک .وقتی این همه تحریم به مردم فشار میآورد و کسی به فکر نیست و مردم را به خیابان میکشند آخرش میشود این که اینها بهانه پیدا میکنند به تهدید ولا همه می دانند که کار ایران نمی تواند باشد

منصوری 2 2 پاسخ 1400/5/12 -21:15

آن وقتی که اسراییل نفتکش های ایران را میزد کجا بودند؟ آن وقتی که به سوریه حمله میکرد کجا بودند؟ بچه پررو و بیحیای محل حالا با بررگ ترش آمده.

ناشناس 2 2 پاسخ 1400/5/12 -20:58

باسلام ودرود بردریا دلان صف شکن نیروی امنیتی دو لشکر الهی ارتشی سپاهی مرگ بر امریکای توریست

پیشگو 1400/5/12 -22:35

آمریکای توریست؟؟!! یعنی گردشگره؟!

غفوریان 1 1 پاسخ 1400/5/12 -20:53

سالهاست ما منتظر جنگ با اسرائیل غاصب هستیم ، این گوی و این میدان ، اگر جرأت دارید بفرمائید ، از همه جای منطقه خاورمیانه و حتی بیرون از آن ضربه خواهید خورد . یمن ، لبنان، عراق، سوریه ، ایران ، امارات ، پاکستان ، افغانستان ، مصر ، کلا کلا محور مقاومت منتظر شماست ، زمان ، دیگه زمان قدیم و حکومت های خود باخته عربی و بله قربان گو نیست ، مردم و ملتهای منطقه آماده نبرد با اسرائیل این غده سرطانی هستند.

رسول خدومی 1400/5/14 -03:18

آفرین بر شما مردان خدا . پیش به سوی جنگ با دشمنان و شیاطین بزرگ آمریکا و انگلیس و فرانسه و اسراییل . پیروزی از آن ما ملتهای ستمدیده و ظلم کشیده است . همه با هم با اتحاد برای نبرد نهایی . ان شا الله شهید میشویم ، که راحت میشویم .

دا 1 5 پاسخ 1400/5/12 -19:04

همین رفتار و کامنتهای شماهارو میبینن که اینطور پر رو شدن.اعتماد به مردم ایران اشتباه سختیه،همونطور که پشت یزگرد سوم و محمدرصا شاه پهلوی رو خالی کردن پشت این نظام هم واینمیستن.خیانت و بی بخاری تو ذات این مردم.از حجم کامنت های تسلیم شدن معلومه

غفوریان 1400/5/12 -20:55

یکی مرد جنگی به از صد هزار

سیدعلی بافوری 1400/5/12 -21:07

خیلی شل ناموسی خیلی

ب 3 3 پاسخ 1400/5/12 -18:40

این هم کار این مردک ۸ سال مصیبت بود

نسل سوخته 4 3 پاسخ 1400/5/12 -17:38

آن شاالله کار تمومه

. 3 6 پاسخ 1400/5/12 -17:12

چهارهزارتاموشک حماس توشهرهای اسراییل کم بود؟ ترورسردارسلیمانی خیلی براتون گرون تموم شد، اینجا ایران و مردمی که اگه ازگرسنگی بمیرند محاله ذلت تسلیم رو دربرابر حرامیان بپذیرند‌.خشم ایرانی دودمانتان را به اتش خواهدکشید اگرمرد جنگید بسم اا...

مرررررگ بر وطن فروش 3 4 پاسخ 1400/5/12 -17:02

هییییییچ غلللللطی نمیتونن بکنن....

علی 19 35 پاسخ 1400/5/12 -15:48

لطفا این بسیجیا وگاردهای ویژه رو که خودشون دوس دارن با امریکا و اسراییل بجنگند بفرستید جلو. ما مردم ایران هیچ خصومتی با اسراییل و امریکا نداریم و با انها دوست هستیم و در صورت حمله و جنگ بی طرف خواهیم بود

محمد 1400/5/12 -16:48

ما مردم ایران همه بسیجی هستیم و با آمریکا واسرائیل و همه ی اروپا جنگ داریم و پوزه شونو به خاک میمالیم

رستم 1400/5/12 -17:38

به علی -تو علی نیستی تو ای وا خواهری

مهدی 1400/5/12 -18:59

از کی تا حالا ترسوها وبز دلها نماینده مردم شدن؟

به علی 1400/5/12 -19:14

باید هم دوست داشته باشی مزدور فلک زده

ایرانی سرافراز 1400/5/12 -19:29

احسنت احسنت احسنت بر محمد.....

به علی 1400/5/12 -23:27

ای بی بخار وطن فروش

محمد 16 21 پاسخ 1400/5/12 -15:45

ما مردم ایران به ته خط رسیدیم، مگر اینکه امریکا به داد ما برسه.

598 13 4 پاسخ 1400/5/12 -15:07

پایگاه عین الاسد رو زدیم هیچ غلطی نکرد هارت و پورت کرد آمریکا بخواهد برای کشتی اسراییلی خودشو گرفتار و اسیر ابیر کنه بچگانه تیتر میزنی خبر فوری

ملول 2 7 پاسخ 1400/5/12 -14:36

همین موشک یعنی برجام بای بای

ميلاد 5 4 پاسخ 1400/5/12 -14:09

افزايش قيمت ارز اولين بازتاب اين اقدام حماقت انگيز بود

بهلول 8 2 پاسخ 1400/5/12 -13:56

چرا ایران ودنیا شلوغ میکنید .هربلای میاد سر مردم میاد .شما که ککتونم نمیگزه .تمام سرمایه مردم هاپولی کردین

داروغه 11 1 پاسخ 1400/5/12 -13:17

اگه جواب ندید از سگ پست ترید

سعید 24 8 پاسخ 1400/5/12 -13:15

آن ترامپ که دیوانه محض بودوقصدحمله نظامی به ایران راداشت، غلطی نتوانست انجام بدهد وحالااسرائیل مثل اینکه تنش بدجور میخاره!

ایرانی 1 10 پاسخ 1400/5/12 -12:04

وقتی در(برجام )کعبه امال بیعرضه وبیکارنامه هادقت کنی خروجیش به واقعه صفره؟برنامه جامع اقدام مشتر ک(برجام)درحقیقت یک قراردادرفع مخاصمه بین ایران وا مریکابود.مقرربود:ایران پیشرفت هسته ایش رامتوقف (فریز)بخشی رامنهدم(راکتوراب سنگین اراک وسانتریفورژ های نطنزوفردو)یاخارج کردن(اب سنگین.کیک زردواوران یوم )وپذیرفتن۸تا۲۵سال محدودیت تحقیق وتوسعه ای وساخت،نصب سانتریفورژنسل نورا.ودرقبالش انچه رئیس جمهور،وزیرخارجه اعلان کردن.رفع تحریم فروش نفت وبازشدن(سؤیف)مبادله الکترونیک مالی بادلار ؟اماعملاامریکاباصدورمجوزهای موقت(تعلیق)برای برخی تحریمها.اجازبرداشت ازپولهای بلوکه شده دولت دهم برای خریدهای معین ازاورپارادادکه متاسفانه صرف واردات خودروهای لوکس وسایرتجملات شدولی درعمل بسؤیف هچنان بسته ماند.علی رغم دروغ روحانی درروز اول اجرای برجام(شب قبل۳هزارسؤیف ثبت شد) ولی۳ماه صدای رئیس بانک مرکزی درامد؟!سیف گفت۱ دلارهم درسؤیف نتوانسته ایم جابجاکنیم؟!حال چطوربه کشوریکه هیچ تعهدی به برجام نداشته وحاضرنیست هیج قولی هم بدهد؟اعتمادکنیم!

ایرانی 59 32 پاسخ 1400/5/12 -10:49

اسرائیل و امریکا ادعا کردند ایران کشتی اسرائیل را زده ، با ادعا که نمی شود غلط کردن ادعا کردن .کشور ایران بیدی نیست که از هر بادی بلرزد . دندانهایشان در دهنشان خورد خواهد شد در صورت تجاوز .

muhammad 31 1 پاسخ 1400/5/12 -10:48

منتظریم...............

مرد میدان 16 29 پاسخ 1400/5/12 -10:31

خصلت سگ فقط واق واق کردنه

ايرانی 1400/5/12 -17:01

اینایی که منفی دادن یه مشت آمریکایی صفت هستند احتمالا..... خخخخخخخ

بسیجی حوزه 4 35 پاسخ 1400/5/12 -10:26

تا ما رو دارین غمی نداشته باشین این آرامش و اقتدار امروزتون هم ار روحانیون مبارز همچون ذوالنوری ها و احمد خاتمی ها دارین

علیرضا 1400/5/12 -11:33

اخه بدبختی اینجاست که شما هم مثل اسلافتون با نارنجک میپرید زیر تانک احتمالا اینجا هم با آرپی جی میخوای ناو هواپیما بر برزنی وقت عمل که میشه امثال شماها و علمای حوزه زیر لحاف قایم میشید و مردم بدبخت باید تاوان هارت و پورت شماها رو بدن احمد خاتمی بنده خدا نمیدونم چی بگم

ناشناس 1400/5/12 -12:07

اتفاقا نگراني ما بودن امثال شماست وگرنه نه از امريكا ميترسيم نه اسرائيل، ايران رو شماها به اين روز انداختين

M 1400/5/12 -12:47

خیلی آماتوری تابلو

ناشناس 28 5 پاسخ 1400/5/12 -10:13

میگه ایران کماکان با بی‌مسئولیتی فاحش رفتار می‌کند. بیا ببین چی سر ملت خودشون اوردن. شما و بقیه که سهله. میری بازار سیمان نیست مرغ نیست روغن نیست آب نیست جنس اصل نیست و ... جدیدا امنیت هم نیست. تو روز روشن جلو خانواده وسیله طرف رو میدزدن طلا رو از گوش و دست بچه و زن میدزدن و ...

علیرضا 1400/5/12 -11:34

عوضش موشک داریم هواپیمایی داریم که حدودا 40 سال از عمرش میگذره کلی چیزای دیگه داریم حوزه داریم بسیجی داریم همه اینا رو داریم ولی نه برق داریم نه آب داریم نه غذا داریم خدا خیرشون بده کاملا دارن برای جهنمی شدن عادتمون میدن

ناشناس 1400/5/12 -19:18

البانی هوا چطوری

داود 19 4 پاسخ 1400/5/12 -10:10

نفتالی نشون میده آدم هوچی‌گری و مخی هست و ایران با اجماع جهانی گوشه رینگ میندازه ایران هم دست به دامن روسیه شده فعلا

سید حسین 18 7 پاسخ 1400/5/12 -09:55

بیچاره مردم همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks