محسن هاشمی در گفتگوی اختصاصی با خبرفوری:

آیت الله جنتی، روحانی را رییس جمهور کرد، نه اصلاح طلبان! / نقائص روحانی بر آیت الله هاشمی پوشیده نبود / پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان تضعیف شده است / اگر پدرم زنده بود، از وحدت گروه های سیاسی در انتخابات حمایت می کرد / بحث های سیاسی در خانواده هاشمی مانند رقابت ورزشی است


16 اسفند 1399 - 06:46
6041e47750177_2021-03-05_11-27
پسر ارشد هاشمی رفسنجانی می گوید پیروزی روحانی در انتخابات 92 نتیجه عملکرد شورای نگهبان و رد صلاحیت پدرش است. رئیس شورای شهر تهران بر این باور است که عنصر امید می تواند نقش موثری در نتیجه انتخابات 1400 داشته باشد.

محسن هاشمی بزرگترین پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفتگوی مکتوب با خبر فوری به جای خالی پدرش در عرصه سیاسی اشاره کرد و در نهایت تاکید می کند که اگر رفسنجانی در قید حیات بود در انتخابات 1400 طرف کاندیدایی را می گرفت که عقلانیت داشته باشد. هاشمی همچنین اختلاف نظرهای سیاسی خانوادگی را مشابه رقابت های ورزشی امری طبیعی می داند و بر این باور است که قرار نیست این بحث ها به نتیجه منجر شود تا نظر واحدی از آن خارج شود. سر لیست امید انتخابات دوره پنجم شورای شهر تهران همچنین تاکید دارد هربار که انتخابات مشارکت بالایی داشته است اصلاح طلبان پیروز میدان بوده اند.

در ادامه گفتگوی مکتوب خبر فوری را رئیس شورای شهر تهران را بخوانید:

بیش از چهار سال از درگذشت آیت‌الله هاشمی  می گذرد، مهمترین خلاء ناشی از نبود ایشان در عالم سیاست چیست؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی، ابعاد شخصیتی متعدد و متفاوتی داشتند، از یک مبارز و انقلابی، تا یک سیاستمدار، مفسر قرآن، توسعه گرا و مدیر، مصلحتگرا و مجتهدی آگاه به زمان، اما شاید مهمترین ویژگی شخصیت ایشان که بزرگترین نیاز امروز ماست، عقلانیت و واقع گرایی بود، ایشان به تعبیر یکی ازبزرگان، قوه عاقله نظام و نماد عقلانیت در جمهوری اسلامی بودند و از این جهت خسران و فقدان ایشان هنوز جبران نشده است، عقلانیت در فکر به میانه روی در رفتار منجر می شود و اگر امروز شاهد تشدید تندروی و افراط گرایی هم میان جناح سیاسی، هم میان بخشی از مسئولان وهم درجامعه هستیم و دو قطبی ها و شکاف ها تعمیق شده است، بدلیل فاصله گرفتن از عقلانیت و میانه روی و افتادن به ورطه افراط و تفریط است، عقلانیت موجب جلب اعتماد مردم و ایجاد امید در جامعه می شود و اگر می بینیم امروز اعتماد عمومی، مشارکت سیاسی و امید به آینده در جامعه کاهش پیدا کرده یکی از پیامدهای تضعیف عقلانیت و میانه روی در فضای سیاسی و حاکمیتی است. 

فرزندان آیت‌الله جلسات مداومی برای هماهنگی و ادامه راه پدر در سپهر سیاست دارند؟ یعنی می‌شود گفت فرزندان، عملا یک حزب خانوادگی را طرح‌ریزی کرده‌اند؟ برخی اختلافات بین فرزندان (مانند نامه‌نگاری با فائزه هاشمی) چطور مدیریت می‌شود؟

ما درون خانواده مثل اکثر خانواده ها، سلیقه ها و نظرات سیاسی متنوع ومتفاوتی داریم اما سعی می کنیم ارتباط خانوادگی و رابطه برادری و خواهری را بصورت صمیمانه حفظ کنیم، البته طبیعتا در دیدارهای خانوادگی بحث های سیاسی هم مطرح می شود اما اینطور نیست که طرفین قانع بشوند، بعضا در مسایل سیاسی مانند رقابت های ورزشی، هرکسی سلیقه وموضعی دارد که با بحث اقناع نمی شود و دیدگاه ها یکسان نمی شود.

پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان و کارگزاران کاهش یافته است

 آیت‌الله هاشمی را پدر معنوی حزب کارگزاران می‌نامیدند. شما هم در این حزب حضور دارید. موقعیت اجتماعی و محبوبیت سیاسی حزب را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این مساله بارها در زمان حیات ایشان در مصاحبه ها و جلسات طرح شد و آیت الله هاشمی رفسنجانی، ارتباط با حزبی خاص جز دو حزب جمهوری اسلامی و جامعه روحانیت مبارز که از موسسین آن بودند را نفی کردند، در مورد حزب کارگزاران هم ایشان توضیح دادند که در جریان انتخابات مجلس پنجم در سال 1374، مخالف تشکیل یک حزب یا لیست مستقل بودند و ترجیح می دادند که لیست جامعه روحانیت مبارز تعدیل شود و چند نفر از چهره های مد نظر نیروهای میانه رو در آن قرار بگیرد اما با عدم پذیرش جامعه روحانیت و موافقت رهبرانقلاب، کارگزاران بوجود آمد و بعدها تبدیل به یک حزب شد، البته حزب کارگزاران خود را نزدیک به تفکرات آیت الله هاشمی رفسنجانی می داند، کارگزاران با ثباتی که طی این دو دهه در مواضع و عملکرد داخلی و بیرونی خود داشته است توانسته است جایگاه مناسبی بین احزاب اصلاح طلب ایجاد کند، البته پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان بدلیل عدم برآورده شدن انتظارات در دولت و شهرداری ها، طی چندسال اخیر کاهش یافته که کارگزاران هم از این موضوع مستثنی نیست اما تلاش دارد خود را در صحنه سیاسی فعال و اثرگذار نگه دارد.

رد صلاحیت آیت الله هاشمی شوک بزرگ به کشور بود/ نتیجه انتخابات 92 در واکنش به عملکرد آیت الله جنتی بود

آیا کارگزاران به اصلاح‌طلبان برای معرفی نامزد غیر اصلاح‌طلب در سال ۱۴۰۰ فشار می‌آورد؟ آیا تجربه معرفی آقای روحانی با چهره‌ای مانند علی لاریجانی تکرار خواهد شد؟

معرفی آقای روحانی، به معنای اصلاح طلب بودن ایشان نبود، در سال 1392، آیت الله هاشمی رفسنجانی بعنوان یک چهره مورد وفاق بخش عمده جامعه در انتخابات حضور یافت و رد صلاحیت ایشان، یک غافلگیری و شوک بزرگی را به کشور وارد کرد، در آن شرایط ایشان برای حفظ انقلاب و فضای انتخاباتی از مردم خواستند که با صندوقهای رای قهر نکنند و ازمیان کاندیداهای موجود به آقای روحانی رای بدهند و بزرگان اصلاحات هم به احترام آقای هاشمی از آقای روحانی حمایت کردند، در نتیجه می توان گفت که نتیجه انتخابات سال 1392، در واکنش به عملکرد شورای نگهبان بود یا به مزاح بگوییم، آیت الله جنتی، آقای روحانی را رییس جمهور کرد، نه اصلاح طلبان. اما در این دوره فضا متفاوت است و اصلاح طلبان طبیعتا برای شرایط متفاوت فرضیات وگزینه های مختلف را بررسی می کنند واینگونه نیست که غافلگیر شوند. 

شما شخصاً با چهره‌های اصولگرا چقدر رفت و آمد دارید. مثلا آقای قالیباف با شما جلسات خصوصی دارند؟ یا آقای ناطق و یا آقای لاریجانی؟ آیا موضوع کاندیداتوری شما با چنین چهره هایی مطرح شده؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی، یک شخصیت فراجناحی بود و با همه تفکرات و گرایش های مختلف انقلاب ارتباط داشت وبنده هم تلاش دارم که این مشرب ایشان را حفظ کنم و با اکثر مسئولان وشخصیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی  جامعه ارتباط دارم، طبیعتا در این ارتباطات مسایل سیاسی هم مطرح می شود اما این به معنای رایزنی و توافق نیست، مساله انتخابات یک موضوعی است که به خرد جمعی و مشارکت مردم وافکار عمومی وابسته است نه اینکه در اتاق های بسته تصمیم گیری شود.

شانس پیروزی اصلاحات در انتخابات کم می شود اگر.../ امید عنصر اصلی انتخابات

فکر می‌کنید عملکرد شورای شهر به‌گونه‌ای بوده که بار دیگر این اعضا در انتخابات ۱۴۰۰ تهران برنده شوند؟ شما کاندیدای شورای شهر خواهید بود؟

معمولا اصلاح طلبان در فضای مشارکتی و انتخابات پرشور، شانس بیشتری برای پیروزی دارند و اگر شرایط مانند انتخابات مجلس گذشته باشد ومشارکت پایین باشد، شانس اصلاح طلبان کمتر است، مشارکت در انتخابات هم ارتباط زیادی به عملکرد دوره گذشته ندارد، مانند مجلس قبل که مشکل خاصی نداشت اما بدلیل ناامیدی حاکم برجامعه ونارضایتی از شرایط نامناسب و فشار اقتصادی، میزان مشارکت افت کرد و باید دید که در انتخابات آینده آیا این امید و احتمال بهبودی شرایط به جامعه تزریق می شود یا نه و آیا بسترسازی لازم برای ایجاد شور انتخاباتی  فراهم می شود یا خیر.

منازعات سیاسی پس از انتخابات هم ادامه دارد

از سوی چه طیف‌هایی دعوت به حضور در انتخابات می‌شوید که کاندیدا شوید؟ در میان نامزدهای احتمالی فعلی، رای شما به کدام چهره است؟

در ریاست جمهوری مساله کلیت کشور و مصالح ملی است نه مسایل سیاسی و جناحی؛ رییس جمهور، رییس جمهور همه گروه ها واحزاب و طیف هاست، یکی از مشکلات ما در گذشته این بوده است که رقابت ها و منازعات سیاسی پس از انتخابات هم ادامه یافته است وطیف هم برنده و هم بازنده، از شعار و نگاه انتخاباتی به علمگرایی و واقع گرایی لازمه اداره کشور تغییر پارادیم ندادند، به نظرم هرکسی که بخواهد بدرستی و با مطالعه کاندیدا شود باید این احساس و اطمینان را پیدا کند که می تواند با وضعیت و مشکلات موجود، مسایل کشور را به درستی مدیریت کند و صرف نظر از نگاه سیاسی در اجرا وعمل موفق باشد. 

آیت الله هاشمی زنده بود، از وحدت حمایت می کرد

فکر می‌کنید اگر آیت‌الله هاشمی زنده بود، در انتخابات ۱۴۰۰ چه راهبردی داشت و نظرش بر کدام کاندیدا برای پیروزی در انتخابات بود؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی، بیش از آنکه شخص گرا و نام محور باشد، عملگرا وبرنامه محور بود، ایشان به نتیجه و عاقبت کار بیش از اینکه به اسم چه کسی تمام شود، اهمیت می داد و بنابراین همه جناحها را دعوت به میانه روی وعقلانیت در تصمیم گیری می کردند و در دوجناح  سیاسی از چهره های میانه رو و بدور از افراط وتفریط حمایت می کردند، بنابراین ایشان به اجماع و وحدت، برنامه محوری و عقلانیت اولویت می دادند واگر در شخصی این سه عنصر جمع بود از ایشان حمایت می کردند.

نمی توان گفت حمایت از روحانی اشتباه بود/ روحانی یک فرد بدون نقص و اشتباه نیست

با توجه به عملکرد دولت، آیا از حمایت از آقای روحانی پشیمان نیستید؟ اشتباهات آقای روحانی بعد از ارتحال آیت‌الله هاشمی بیشتر نشد؟ آیا فکر می‌کنید دولت آقای روحانی به اعتبار نام خاندان هاشمی ضربه زد؟

هر تصمیم را باید در زمان وشرایط خود ارزیابی کرد، حمایت از آقای روحانی در سال 1392 و در آن شرایط گزینه ممکن مناسبی بود که به نتیجه می رسید و نمی توانیم بگوییم اشتباه بود و گزینه بهتری داشتیم، پس از رحلت ایشان نیز بیش از آنکه بگوییم اشتباهات آقای روحانی اضافه شد، باید بگوییم مشکلات دولت اضافه شد، خروج ترامپ از برجام ارتباط زیادی به آقای روحانی نداشت وشاید هرکس دیگر هم بود اتفاق می افتاد، البته آقای روحانی یک فرد بدون نقص و اشتباه نیست و نقائص ایشان نیز برآیت الله هاشمی رفسنجانی پوشیده نبود که با حمایت و تقویت آقای روحانی واستفاده ایشان از نیروهای توانمند و تفویض اختیار به مدیران لایق می توان این نواقص را جبران کرد که متاسفانه در سالهای اخیر این اتفاق رخ نداد و بخصوص در حوزه اجرا و پیگیری وانسجام وهماهنگی، دولت دچار مشکلات زیادی شد.

در موضوع مذاکره با آمریکا، با توجه به تجربه پدر، فکر می‌کنید بهترین راه‌حل کدام است؟ چگونه از موقعیت رفتن ترامپ باید به سود کشور بهره گرفت؟

مساله بهترین راه حل نیست، مساله گزینه های ممکن است، در موضوع رابطه با آمریکا رهبرانقلاب، تعیین کننده وتصمیم گیر است و ایشان نیز سیاست های را اعلام کرده است، هنر دولت این است که در این چارچوب بتواند بیشترین استفاده را جهت حل مسایل کشور و مردم انجام بدهد و البته سایر قوا و مسئولان نیز باید در این مسیر همراهی کنند، رهبری چندی قبل گفتند که تحریم ها حتی اگر یکساعت هم شده زودتر باید لغو شود و در دیدار با نمایندگان مجلس نیز توافق اخیر با آژانس را منفی اعلام نکردند، این یک چارچوب و بستر را برای دولت و مجلس مشخص می کنند که بجای مجادله با یکدیگر در جهت حل مسایل عمل کنند، مذاکره با آمریکا نیز به همین شکل است، در دولت های آقای خاتمی در مذاکرات بن، دولت آقای احمدی نژاد در وین وعمان و در دولت آقای روحانی در مذاکرات برجام این اجازه از سوی رهبری داده شد و مذکرات صورت گرفت، هنر دستگاه دیپلماسی و دولت باید این باشد که چارچوب وهدف مشخصی را دنبال کنند که این اعتماد در رهبری بوجود بیاید که مذاکره به دستاورد قابل قبولی برای نظام می رسد.

پسر ارشد هاشمی رفسنجانی می گوید پیروزی روحانی در انتخابات 92 نتیجه عملکرد شورای نگهبان و رد صلاحیت پدرش است. رئیس شورای شهر تهران بر این باور است که عنصر امید می تواند نقش موثری در نتیجه انتخابات 1400 داشته باشد.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com)

6041e47750177_2021-03-05_11-27
16 اسفند 1399 - 06:46

محسن هاشمی بزرگترین پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفتگوی مکتوب با خبر فوری به جای خالی پدرش در عرصه سیاسی اشاره کرد و در نهایت تاکید می کند که اگر رفسنجانی در قید حیات بود در انتخابات 1400 طرف کاندیدایی را می گرفت که عقلانیت داشته باشد. هاشمی همچنین اختلاف نظرهای سیاسی خانوادگی را مشابه رقابت های ورزشی امری طبیعی می داند و بر این باور است که قرار نیست این بحث ها به نتیجه منجر شود تا نظر واحدی از آن خارج شود. سر لیست امید انتخابات دوره پنجم شورای شهر تهران همچنین تاکید دارد هربار که انتخابات مشارکت بالایی داشته است اصلاح طلبان پیروز میدان بوده اند.

در ادامه گفتگوی مکتوب خبر فوری را رئیس شورای شهر تهران را بخوانید:

بیش از چهار سال از درگذشت آیت‌الله هاشمی  می گذرد، مهمترین خلاء ناشی از نبود ایشان در عالم سیاست چیست؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی، ابعاد شخصیتی متعدد و متفاوتی داشتند، از یک مبارز و انقلابی، تا یک سیاستمدار، مفسر قرآن، توسعه گرا و مدیر، مصلحتگرا و مجتهدی آگاه به زمان، اما شاید مهمترین ویژگی شخصیت ایشان که بزرگترین نیاز امروز ماست، عقلانیت و واقع گرایی بود، ایشان به تعبیر یکی ازبزرگان، قوه عاقله نظام و نماد عقلانیت در جمهوری اسلامی بودند و از این جهت خسران و فقدان ایشان هنوز جبران نشده است، عقلانیت در فکر به میانه روی در رفتار منجر می شود و اگر امروز شاهد تشدید تندروی و افراط گرایی هم میان جناح سیاسی، هم میان بخشی از مسئولان وهم درجامعه هستیم و دو قطبی ها و شکاف ها تعمیق شده است، بدلیل فاصله گرفتن از عقلانیت و میانه روی و افتادن به ورطه افراط و تفریط است، عقلانیت موجب جلب اعتماد مردم و ایجاد امید در جامعه می شود و اگر می بینیم امروز اعتماد عمومی، مشارکت سیاسی و امید به آینده در جامعه کاهش پیدا کرده یکی از پیامدهای تضعیف عقلانیت و میانه روی در فضای سیاسی و حاکمیتی است. 

فرزندان آیت‌الله جلسات مداومی برای هماهنگی و ادامه راه پدر در سپهر سیاست دارند؟ یعنی می‌شود گفت فرزندان، عملا یک حزب خانوادگی را طرح‌ریزی کرده‌اند؟ برخی اختلافات بین فرزندان (مانند نامه‌نگاری با فائزه هاشمی) چطور مدیریت می‌شود؟

ما درون خانواده مثل اکثر خانواده ها، سلیقه ها و نظرات سیاسی متنوع ومتفاوتی داریم اما سعی می کنیم ارتباط خانوادگی و رابطه برادری و خواهری را بصورت صمیمانه حفظ کنیم، البته طبیعتا در دیدارهای خانوادگی بحث های سیاسی هم مطرح می شود اما اینطور نیست که طرفین قانع بشوند، بعضا در مسایل سیاسی مانند رقابت های ورزشی، هرکسی سلیقه وموضعی دارد که با بحث اقناع نمی شود و دیدگاه ها یکسان نمی شود.

پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان و کارگزاران کاهش یافته است

 آیت‌الله هاشمی را پدر معنوی حزب کارگزاران می‌نامیدند. شما هم در این حزب حضور دارید. موقعیت اجتماعی و محبوبیت سیاسی حزب را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این مساله بارها در زمان حیات ایشان در مصاحبه ها و جلسات طرح شد و آیت الله هاشمی رفسنجانی، ارتباط با حزبی خاص جز دو حزب جمهوری اسلامی و جامعه روحانیت مبارز که از موسسین آن بودند را نفی کردند، در مورد حزب کارگزاران هم ایشان توضیح دادند که در جریان انتخابات مجلس پنجم در سال 1374، مخالف تشکیل یک حزب یا لیست مستقل بودند و ترجیح می دادند که لیست جامعه روحانیت مبارز تعدیل شود و چند نفر از چهره های مد نظر نیروهای میانه رو در آن قرار بگیرد اما با عدم پذیرش جامعه روحانیت و موافقت رهبرانقلاب، کارگزاران بوجود آمد و بعدها تبدیل به یک حزب شد، البته حزب کارگزاران خود را نزدیک به تفکرات آیت الله هاشمی رفسنجانی می داند، کارگزاران با ثباتی که طی این دو دهه در مواضع و عملکرد داخلی و بیرونی خود داشته است توانسته است جایگاه مناسبی بین احزاب اصلاح طلب ایجاد کند، البته پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان بدلیل عدم برآورده شدن انتظارات در دولت و شهرداری ها، طی چندسال اخیر کاهش یافته که کارگزاران هم از این موضوع مستثنی نیست اما تلاش دارد خود را در صحنه سیاسی فعال و اثرگذار نگه دارد.

رد صلاحیت آیت الله هاشمی شوک بزرگ به کشور بود/ نتیجه انتخابات 92 در واکنش به عملکرد آیت الله جنتی بود

آیا کارگزاران به اصلاح‌طلبان برای معرفی نامزد غیر اصلاح‌طلب در سال ۱۴۰۰ فشار می‌آورد؟ آیا تجربه معرفی آقای روحانی با چهره‌ای مانند علی لاریجانی تکرار خواهد شد؟

معرفی آقای روحانی، به معنای اصلاح طلب بودن ایشان نبود، در سال 1392، آیت الله هاشمی رفسنجانی بعنوان یک چهره مورد وفاق بخش عمده جامعه در انتخابات حضور یافت و رد صلاحیت ایشان، یک غافلگیری و شوک بزرگی را به کشور وارد کرد، در آن شرایط ایشان برای حفظ انقلاب و فضای انتخاباتی از مردم خواستند که با صندوقهای رای قهر نکنند و ازمیان کاندیداهای موجود به آقای روحانی رای بدهند و بزرگان اصلاحات هم به احترام آقای هاشمی از آقای روحانی حمایت کردند، در نتیجه می توان گفت که نتیجه انتخابات سال 1392، در واکنش به عملکرد شورای نگهبان بود یا به مزاح بگوییم، آیت الله جنتی، آقای روحانی را رییس جمهور کرد، نه اصلاح طلبان. اما در این دوره فضا متفاوت است و اصلاح طلبان طبیعتا برای شرایط متفاوت فرضیات وگزینه های مختلف را بررسی می کنند واینگونه نیست که غافلگیر شوند. 

شما شخصاً با چهره‌های اصولگرا چقدر رفت و آمد دارید. مثلا آقای قالیباف با شما جلسات خصوصی دارند؟ یا آقای ناطق و یا آقای لاریجانی؟ آیا موضوع کاندیداتوری شما با چنین چهره هایی مطرح شده؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی، یک شخصیت فراجناحی بود و با همه تفکرات و گرایش های مختلف انقلاب ارتباط داشت وبنده هم تلاش دارم که این مشرب ایشان را حفظ کنم و با اکثر مسئولان وشخصیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی  جامعه ارتباط دارم، طبیعتا در این ارتباطات مسایل سیاسی هم مطرح می شود اما این به معنای رایزنی و توافق نیست، مساله انتخابات یک موضوعی است که به خرد جمعی و مشارکت مردم وافکار عمومی وابسته است نه اینکه در اتاق های بسته تصمیم گیری شود.

شانس پیروزی اصلاحات در انتخابات کم می شود اگر.../ امید عنصر اصلی انتخابات

فکر می‌کنید عملکرد شورای شهر به‌گونه‌ای بوده که بار دیگر این اعضا در انتخابات ۱۴۰۰ تهران برنده شوند؟ شما کاندیدای شورای شهر خواهید بود؟

معمولا اصلاح طلبان در فضای مشارکتی و انتخابات پرشور، شانس بیشتری برای پیروزی دارند و اگر شرایط مانند انتخابات مجلس گذشته باشد ومشارکت پایین باشد، شانس اصلاح طلبان کمتر است، مشارکت در انتخابات هم ارتباط زیادی به عملکرد دوره گذشته ندارد، مانند مجلس قبل که مشکل خاصی نداشت اما بدلیل ناامیدی حاکم برجامعه ونارضایتی از شرایط نامناسب و فشار اقتصادی، میزان مشارکت افت کرد و باید دید که در انتخابات آینده آیا این امید و احتمال بهبودی شرایط به جامعه تزریق می شود یا نه و آیا بسترسازی لازم برای ایجاد شور انتخاباتی  فراهم می شود یا خیر.

منازعات سیاسی پس از انتخابات هم ادامه دارد

از سوی چه طیف‌هایی دعوت به حضور در انتخابات می‌شوید که کاندیدا شوید؟ در میان نامزدهای احتمالی فعلی، رای شما به کدام چهره است؟

در ریاست جمهوری مساله کلیت کشور و مصالح ملی است نه مسایل سیاسی و جناحی؛ رییس جمهور، رییس جمهور همه گروه ها واحزاب و طیف هاست، یکی از مشکلات ما در گذشته این بوده است که رقابت ها و منازعات سیاسی پس از انتخابات هم ادامه یافته است وطیف هم برنده و هم بازنده، از شعار و نگاه انتخاباتی به علمگرایی و واقع گرایی لازمه اداره کشور تغییر پارادیم ندادند، به نظرم هرکسی که بخواهد بدرستی و با مطالعه کاندیدا شود باید این احساس و اطمینان را پیدا کند که می تواند با وضعیت و مشکلات موجود، مسایل کشور را به درستی مدیریت کند و صرف نظر از نگاه سیاسی در اجرا وعمل موفق باشد. 

آیت الله هاشمی زنده بود، از وحدت حمایت می کرد

فکر می‌کنید اگر آیت‌الله هاشمی زنده بود، در انتخابات ۱۴۰۰ چه راهبردی داشت و نظرش بر کدام کاندیدا برای پیروزی در انتخابات بود؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی، بیش از آنکه شخص گرا و نام محور باشد، عملگرا وبرنامه محور بود، ایشان به نتیجه و عاقبت کار بیش از اینکه به اسم چه کسی تمام شود، اهمیت می داد و بنابراین همه جناحها را دعوت به میانه روی وعقلانیت در تصمیم گیری می کردند و در دوجناح  سیاسی از چهره های میانه رو و بدور از افراط وتفریط حمایت می کردند، بنابراین ایشان به اجماع و وحدت، برنامه محوری و عقلانیت اولویت می دادند واگر در شخصی این سه عنصر جمع بود از ایشان حمایت می کردند.

نمی توان گفت حمایت از روحانی اشتباه بود/ روحانی یک فرد بدون نقص و اشتباه نیست

با توجه به عملکرد دولت، آیا از حمایت از آقای روحانی پشیمان نیستید؟ اشتباهات آقای روحانی بعد از ارتحال آیت‌الله هاشمی بیشتر نشد؟ آیا فکر می‌کنید دولت آقای روحانی به اعتبار نام خاندان هاشمی ضربه زد؟

هر تصمیم را باید در زمان وشرایط خود ارزیابی کرد، حمایت از آقای روحانی در سال 1392 و در آن شرایط گزینه ممکن مناسبی بود که به نتیجه می رسید و نمی توانیم بگوییم اشتباه بود و گزینه بهتری داشتیم، پس از رحلت ایشان نیز بیش از آنکه بگوییم اشتباهات آقای روحانی اضافه شد، باید بگوییم مشکلات دولت اضافه شد، خروج ترامپ از برجام ارتباط زیادی به آقای روحانی نداشت وشاید هرکس دیگر هم بود اتفاق می افتاد، البته آقای روحانی یک فرد بدون نقص و اشتباه نیست و نقائص ایشان نیز برآیت الله هاشمی رفسنجانی پوشیده نبود که با حمایت و تقویت آقای روحانی واستفاده ایشان از نیروهای توانمند و تفویض اختیار به مدیران لایق می توان این نواقص را جبران کرد که متاسفانه در سالهای اخیر این اتفاق رخ نداد و بخصوص در حوزه اجرا و پیگیری وانسجام وهماهنگی، دولت دچار مشکلات زیادی شد.

در موضوع مذاکره با آمریکا، با توجه به تجربه پدر، فکر می‌کنید بهترین راه‌حل کدام است؟ چگونه از موقعیت رفتن ترامپ باید به سود کشور بهره گرفت؟

مساله بهترین راه حل نیست، مساله گزینه های ممکن است، در موضوع رابطه با آمریکا رهبرانقلاب، تعیین کننده وتصمیم گیر است و ایشان نیز سیاست های را اعلام کرده است، هنر دولت این است که در این چارچوب بتواند بیشترین استفاده را جهت حل مسایل کشور و مردم انجام بدهد و البته سایر قوا و مسئولان نیز باید در این مسیر همراهی کنند، رهبری چندی قبل گفتند که تحریم ها حتی اگر یکساعت هم شده زودتر باید لغو شود و در دیدار با نمایندگان مجلس نیز توافق اخیر با آژانس را منفی اعلام نکردند، این یک چارچوب و بستر را برای دولت و مجلس مشخص می کنند که بجای مجادله با یکدیگر در جهت حل مسایل عمل کنند، مذاکره با آمریکا نیز به همین شکل است، در دولت های آقای خاتمی در مذاکرات بن، دولت آقای احمدی نژاد در وین وعمان و در دولت آقای روحانی در مذاکرات برجام این اجازه از سوی رهبری داده شد و مذکرات صورت گرفت، هنر دستگاه دیپلماسی و دولت باید این باشد که چارچوب وهدف مشخصی را دنبال کنند که این اعتماد در رهبری بوجود بیاید که مذاکره به دستاورد قابل قبولی برای نظام می رسد.

منبع: خبرفوری

76

نظرات 57
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که غیر از زبان پارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهد شد.
حسن علی 0 0 پاسخ 1400/1/7 -16:00

هر وقت مشارکت مردم بالا بوده اصلاح طلبان برنده بوده اند؟ بالاترین مشارکت مردمی در رای گیری ۸۸ اتفاق افتاد. و ایشون درست می گه،با اون بدجنسی که اصلاح طلبان کردند در اون سال هم برنده شدند و دیدیم تا ۹۲ که دوباره صاحب کشور بشوند، چه بر سر کشور آوردن. اینها واقعا اینقدر زود فراموش می کنند؟ ما که اینطور نیستیم.

کار بر ناشناس 0 0 پاسخ 1399/12/18 -12:17

هیچ کسی در انتخابات ریاست جمهوری یا هر انتخابات دیگه ای تصمیم نمی گیره حق انتخاب با خود مردمه.اگر مردم به حرفای گول زننده این دسته افراد با هوشیاری برخورد می کردن اینقدر هزینه نمی کردیم.اینقدر برای بعد انتخابات هزینه می کنیم و انرژی می ذاریم و تازه فایده هم ندارهجز حرص خوردن!!! موقع انتخابات دقت کنیم. الان هر چی پیش بیاد اونایی هم که به ایشان رای دادن مسئولن!!

کار بر ناشناس 0 0 پاسخ 1399/12/18 -12:09

پس اگه اینجوریه آقای جنتی ایشونو رئیس جمهور کرد پس می شه بفرمایند نقش آقای هاشمی در رئیس جمهور شدن شان چی بود؟!

اا 0 0 پاسخ 1399/12/18 -07:53

بس است

ما 1 2 پاسخ 1399/12/17 -10:03

هاشمی روزی که با جماعت فتنه و گروه های خود فروخته هم راستا شد و خواست خون به دل مقام معظم و معزز رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای ولی امر مسلمین جهان کند به خواص بی بصیرت تبدیل شد و تا پایان عمر دیگر حنایش برای مردم رنگی نداشت و تا ابد از چشم مردم ولایت مدار جهان افتاد باشد که دزخ جایگاه ابدیش شود

محمد راد حسینیان 0 0 پاسخ 1399/12/17 -06:23

چرا این شازده اشاره‌ای به حمایت های و همه جانبه پدر مغروق در استخر طاغوت نسبت به حسن آلبرت روحانی نما و معاونش نمی‌کنند، پدرشون در یک محفل بزرگ انتخاباتی و خیلی شاهانه و تجملاتی طبق معمول و روش جاری هميشگي بیست سال اواخر عمر ایشان بسیار محکم گفتند با انتخاب شیخ حسن اگر هم بمیرم خیالم راحت است،قبلاً می‌گفتن در حوزه علمیه کسانی هستند که با ارواح مردگان تماس و از احوال ایشان خبر دارند کسی خبري از اکبر با این نانی که به بچه‌هاش داده خبری ندارد، شما که خبر فوری هستین چطور نع خبر؟⁉️

دن کیشوت 3 1 پاسخ 1399/12/17 -02:28

مشخصاتی که محسن برای پدرش ذکر کرد دقیقا همان مشخصات معاویه و عمروعاص بود

حسین 4 0 پاسخ 1399/12/17 -01:50

البته گل پسر اگر سال نودو دو ونودوشش مشایی و احمدینژاد رد صلاحیت نمیشدن که بابای شما و دوحانی و بقیه قاق هم نمیشدن

مهدی 0 2 پاسخ 1399/12/17 -00:59

اینجوری که یش رفتیم و میریم‌ همهههه بد هستن !حالا کی خوبه تا حالا کسی نکفته!اینکه همه بد شدن جای سئوال نیست ؟تا جایی پیش رفتیم جای مرده ها رو اون دنیا مشخص کردیم !!چه عجووبه هایی شدیم !!ولی خدا رحمت کند آقای هاشمی رو..همین

توحید 2 0 پاسخ 1399/12/17 -00:49

اگه رفسنجانی خوب بود چرا رد صلاحیت شد.

چادر روی بار 5 0 پاسخ 1399/12/16 -23:00

اگر انقلاب نمیشد ، هاشمی چه میکرد؟ یا کجا بود؟ تمام مشکلات ما از منم منم منم گفتن هاست ، تمام مشکلات ما از بلدم بلدم بلدم هاست ، تمام مشکلات ما تنها سخن سخن سخن گفتن هاست ، تمام مشکلات ما نبود منش انقلابی و مردم داری و برای مردم کار کردن هاست .

عباسیان 5 52 پاسخ 1399/12/16 -20:13

تا روزی که امثال جنتی های ۹۴ ساله برای این کشور تصمیم می گیرند که چه کسی رئیس جمهور شود وچه کسی نماینده ، اش همین است وکاسه همین وحرکت بیشتر به سوی قهقرا وقرون وسطی ، تجربه ۴۲ ساله این را می گوید وجالبه که مسئولیت نطارت استصوابی و مجبور کردن ملت به انتخاب گزینه های مورد نظر انها را هم به عهده نمی گیرند .

خ 1399/12/16 -21:52

راهکارش رای ندادن است خیلی راحت راحت

جهاندیده 1399/12/16 -22:36

حتی آمریکای خودتونم همینطوریه

صمدی 1 43 پاسخ 1399/12/16 -20:02

کامنت گذار بنام علی احتمالا در هنگام نوشتن نظر در عالم هپروت بوده ای ویا اینکه امشی خورده ای چون یک بچه ابتدایی هم می فهمد که هاشمی جنگ را تمام گرد والان یکسری بی عقل مثل تو می گویند هاشمی جام زهررا به امام خوراند .

ب صمد 1399/12/17 -00:37

عین الله باقرزاده راندیدی صمداقا

محمود 2 35 پاسخ 1399/12/16 -17:52

من خودم رزمنده بودم اگرهاشمی نبود جنگ تمام نمیشد یادتان رفته می گفتن مرگ برصلح طلب

علی 4 6 پاسخ 1399/12/16 -16:06

از خدمات هاشمی رفسنجانی پدر آقا محسن : عامل اصلی پیروزی انقلاب - طولانی شدن جنگ عراق با ایران - هجوم گسترده و بدون کنترل مهاجران افغانی به داخل ایران که کاهش فرصت کار برای کارگران ایرانی و تغییر نژاد ایرانی بدنبال ازدواجهای ایرانی افغانی در قسمتهایی از شمال شرق ایران را بدنبال داشته است - ایجاد سدّهای آبی کشاورزی زیاد- ارزش دادن به زندگی اشرافی خانواده خود و اطرافیان - دریغ نمودن استفاده از نفوذ خود برای خاموش کردن اعتراضات بعضاً نابجای معترضان به نتیجه انتخاباتی که احمدی نژاد برنده شد- . عدم اعتراض به غاصبین زمینهای کشاورزان برخی از شهرستانها توسط دانشگاه آزاد اسلامی .- علی ایحال چون آقا محسن آدم محترم و مصلحت دانی هستند در صورت کاندید شدن شانس رای آوری دارند .

ب علی 1399/12/17 -01:38

علی چی گفتی جوک میگفتی کمترمیخندیدیم کدام ایرانی عاقلی ب یک سوپر افازاده ای رای میده پسر این خاندان یک عمربالقمه اختلاسگری بزرگ شدن

بازنشسته 12 2 پاسخ 1399/12/16 -15:49

آقای هاشمی فقط برو ،بسه دیگه خسته ایم،خسته

ویچ 7 2 پاسخ 1399/12/16 -15:40

لیبرالیسم به پایان خط رسیده

ملول 10 2 پاسخ 1399/12/16 -15:21

همین شیخ اصلاحات عینا گفت من از روحانی حمایت میکنم ///چرا دروغ میگی ؟ روحانی اشی بود که اصلاح طلبها تو کاسه ملت ربختن

ناشناس 4 2 پاسخ 1399/12/16 -14:37

منظور شما این است که آقای جنتی به عمد مرحوم هاشمی را رد صلاحیت کرده اگر چنین است چرا آقای جنتی وشورای نگهبان جوابیه ای منتشر نمی کنند واگر صحبتهای شما درست باشد شورای نگهبان به دلیل ضایع کردن حق یک داوطلب هم باید محاکمه شود وهم آقای جنتی برکنار شود انشاالله که در این موضوع ورود کنند تا در آستانه انتخابات شبه ای به وجود نیاید ،،هرچه بگنددنمکش میزنندوای به روزی که بگنددنمک

ب ناشناس 1399/12/16 -16:50

مرد ناحسابی اگر عمدی نبود چه بوده؟لعنت به ساندیسخور

reza 1399/12/17 -01:33

سن هاشمی در سال نوددو۷۸سال بوده قانون انتخابات ریاست جمهور ۴۰سال تا ۷۲ ساله پس رد صلاحیت هاشمی به خاطر سن ایشان بود ه بعد از رد هاشمی از روحانی حمایت کرد که این وضعیت کشور ماست چ در سال ۶۸ تا ۷۶ ایشان رییس جمهور بود چ از روحانی حمایت کرد به نظر من بهترین دولت ،دولت نهم وده بوده

ایرانی 9 5 پاسخ 1399/12/16 -14:26

خدایا !شرخانواده رفسنجانی راازسرملت ایران کوتاه بفرما

شهروند 12 1 پاسخ 1399/12/16 -14:11

اصلاح طلب و اصولگرا یکی هستند . فرقی نداره . ملت این حقیقت رو می دونه . 8 سال اصولگراها بودند / 8 سال اصلاح طلب ها هیچکدام کاری برای ملت نکردند . نتیجه اش وضعیت امروزه که بازنشسته ها بعد از 30 سال کار با 70 سال سن توی سرما جلوی مجلس دنبال حق و حقوقشان هستند . بقیه اقشار هم گرفتار و در عذاب هستند .

خ 1399/12/16 -17:53

درود بشما شهروند گرامی

ناشناس 9 0 پاسخ 1399/12/16 -13:55

جنتی انتخاب کرده پس چرا مردم کشیدن پای صندوق

محمد 15 4 پاسخ 1399/12/16 -13:51

محسن هاشمی یادتان رفته که پدرتان چه حمایتی ازروحانی میکردپدرتان کمکفتنه گران بودفاعزه خانم پیرووبهاییهااست برملت پوشیده نیست که پدرتان میخواست ایران خلع صلاح شودبودجه نظامی راکمتروکمترکردندبه دستورپدرتهرکجاگندزدید کنارمیرویدشماهاطرفدارروحانی هستید کیشه تان پرشده به عمدداری از اوبدمیگویید پدرتان دربین مردم نمیتوانست بیاید ملت بهش فحش میدادند تشییع جنازه پدرت راباحاج قاسم دیدی که ملت چه کردند برای سردارولی پدرت که مرد هیچ کس به عزاداریش نیامدند خوشحال شد ملت اودنیا داره حق الناسی که گردنش هست پس میدهد

مهدی 9 5 پاسخ 1399/12/16 -13:09

این دیگه از اون حرفا بود حالا که دولت روحانی جز پسرفت و بدتر کردن مشکلات کشور هیچ کار دیگری نکرده و کارنامه ای سیاه و منفی در افکار عمومی دارد ، اصلاح طلب ها برای رای آوردن دوباره دنبال حمله به روحانی هستن براشون هم فرقی نمی کنه که چقدر دروغ به خورد مردم بدن آقا محسن بروند یک نگاه به صحبت ای پدرشان در حمایت از دولت و شخص روحانی بندازن بعد بیان حرف بزنن شما اصلاح طلب ها خیلی رو دارید

ناشناس 2 3 پاسخ 1399/12/16 -13:06

آخه چقدر دروغ میگی برادر عزیز، پدر در یک ویدئو گفتند آقای روحانی تا قبل از حمایت من 3 میلیون رای داشت که چون من حمایت کردم شد 24 میلیون. برخوردهای فرا قانونی خانواده شما در همه عرصه های بی نظیر است (رجوع کنید به صحبت های اخیر آقای موسوی خوئینی ها در مورد پدر شما) این برخوردهای فرا قانونی شما باعث ایجاد انحراف گردید. چرا هیچ وقت نخواستید مسئولیت کار خودتان را بپذیرید، فرار به جلو تا کی جواب می دهد؟

هادی 11 3 پاسخ 1399/12/16 -13:05

نظر شخصی: باعث تمام بدبختی های این روزهای ایران و ایرانی، هاشمی است. یک کم به گذشته بر گردیدم.

محمد 12 2 پاسخ 1399/12/16 -13:00

مگه لیدر های شما نبودند فریاد میزدند به روحانی رای بدهیدچه خبرتونه دست بردارید فکر کردید مردم نمیدانندشماها چه بلایی سر این مملکت اوردید دنبال ارث ومیراث هستید خجالت بکشید

عبداللهی 1 1 پاسخ 1399/12/16 -12:49

کامنت گذار به اسم غفاری توصیه می کنم حتما به یک روانشناس مراجعه کن چراکه مهمل گویی نشانه های اولیه زوال عقل است .

دلیل 1399/12/16 -14:41

معمولا هرکی از هرچی می‌ترسه به دیگران نسبت میده. بهتر اینکه شما عبدالهی جان به پزشک مراجعه کنید!

ناشناس 13 1 پاسخ 1399/12/16 -11:53

روح آیت الله هاشمی هاشمی شاد ،ولی خیلی دوست دارین مثل فرزند دکتر حسابی رفتار کنین ،ولی تعدیل اقتصادی مرحوم پدرتان پدر مردم خصوصأضعیف را در آورده فائزه هم جای خود را دارد یک فمنیست مذهبی وآقا مهدی هم که وضعیت مشخصی داره شما هم که ایده ای ندارید وسعی میکنید با نزدیکی به بیت امام ودر پیش گرفتن پیشه ورفتارپدر مرحومتان جایگاهی برای خود کسب کنید وضعیت بیماران خاص که فاطمه خانم اداره میکنند هم مشخصه کمی حد خود را بشناسید وکمتر اظهار نظر کنید تمام مسئولین ریز ودرشت در ایران مقصر هستند وچهره های شناخته شده که جایگاههای حکومتی را به عنوان ارث می پندارند مقبولیت ندارند

ذوالقرنین 8 28 پاسخ 1399/12/16 -11:45

جنتی یکی میخواد بشورتش

علی 11 1 پاسخ 1399/12/16 -11:38

عجب رویی دارید واقعا

احمد 18 2 پاسخ 1399/12/16 -11:34

خدا حفظت کند عاقل فقط این است که بگوییم آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند اما کاری کرده که پول کشور ما را عراق تو بانک هایش خوابونده ونمی دهد

علی 15 5 پاسخ 1399/12/16 -10:59

حاج محسن خدارحمت کنه پدرتون را تورا خدا دیگه کافیه اینقدر پدرم پدرم نکن اگر رضا شاه بود الان ایران را آباد میکرد

روح اله 11 11 پاسخ 1399/12/16 -10:54

خواب دیدی خیر باشه. اصلاح طلبا به زباله دان تاریخ انداخته شدن.زیاد شلوغش نکنید.دوره شلوغ بازی و رنگ بنفش و زرد و ابی تموم شده ملت نون شب ندارن بخورن .نفس در بدن ندارن.فقط به عشق رهبری تا الان سکوت و تحمل کردن.

غفاری 10 6 پاسخ 1399/12/16 -10:42

جناب اقا محسن .... این مشرب اعتدال و عقلانیتی که شما از آن دم می زنید نقابی است که به روی تمامی خیانت ها و ناکارامدی ها کشیده شده ... خوشبختانه نسل جوان و بیدار زیر این فریب آشکار نخواهد رفت . از یادها نمی رود که مرحوم هاشمی قصد داشتند در دور دوم دولت روحانی نیروهای مسلح را منحل کنند تا کشور راحت تر تسلیم اسراییل شود . دنیای آینده را دنیای گفتمان ها می دانستند تا در میز مذاکره تمامی تسلیم پذیری ها توجیه شود و کلک این ملت کنده شود . اشتباه مرحوم هاشمی این بود که فکر می کرد انقلاب فرزندش است و با شعارهای نزدیک به اصلاح طلبی و تجدد می توان انقلاب را یشه کن کرد .

کاربر ناشناس 6 44 پاسخ 1399/12/16 -10:35

خدا یا کاش چندنفر مثل هاشمی رفسنجانی داشتیم، بعداز حلت ایشان برکت و...... رخت بست ازاین دیار

امیر 1399/12/16 -11:20

بشین بابا کدوم برکت؟ امثال هاشمی با چسبیدن به آقای خمینی در زمان انقلاب، خودشونو کشیدند بالا. اینا از سیاست مگه چیزی میدونستند؟

ث 8 6 پاسخ 1399/12/16 -10:32

آقاجان چند ماه دیگر مردم منتظر استرداد اموالشان از سوی شما و خاندانتان از طریق آقای رئیسی هستند دست پیش را نگیرید و طلبکار نشوید..آیت الله شما اگر شنا بلد بود در استخر غرق نمی شد اوضاع امروز مملکت با ودولتتان محصول نابلدی ابوی است..

19 6 پاسخ 1399/12/16 -10:28

تمام مشکلات کشور برمیگردد به هاشمی رفسنجانی

داریوش 15 5 پاسخ 1399/12/16 -10:15

باز انتخابات شد رفسنجانی ها بیدار شدن! داداش روحانی و دولتش آدم بابات بوده دیگه! یگ جوری میگه که انگار باباش هنوز زنده است! اگر بابات تایید میشد هم فرقی نمی کرد چونکه همون اولا فوت کرد پس بیخودی حرف نزن! یک جوری رهبر رهبر کرده اینگار عمه من بود که مملکت رو شرطی کرده بود که آب خوردن هم با مذاکره حل میشه!!! شما عدد از خطوط قرمز رهبری رو انجام ندادید بعد میگید تابع رهبریم! فقط موقع خرابکاری پشت رهبر قایم میشید! رهبر هم گفته بودند وقتی اونا نقض کردند شما هم نقض کنید چرا نکردید؟

مورچه 13 3 پاسخ 1399/12/16 -09:53

پول سیرتان نمیگند دنبال قدرت هستین خجالت خوب چیزی مردم خاندان شما دزان راشناخته اند باید منتظر مخاکمه وزندان اوین باشید نه قدرت طلبی

بی سواد 5 40 پاسخ 1399/12/16 -09:34

افسوس اگه هاشمی رد صلاحیت نشده بود الان زنده بود .... روحش شاد

ناشناس 1399/12/16 -10:42

همین هاشمی پدر مردم رو در آورد !!!!!!!!

بازنشسته 15 3 پاسخ 1399/12/16 -09:20

فرقی نمی کنند هاشمی زنده باشد یا مرده باشد . اوضاع امروز ما عملکرد 42ساله انقلابی است . که می بایست برای مردم رفاه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی وعدالت و جامعه ی عاری از فساد ببار بیاورد . باورکنید انقلاب عقیم ماند...اوضاع را را به مراتب بدتر کرد....

گنده لات 1399/12/16 -22:43

باور کن تو عقب موندی ،انقلاب روز به روز روشنتر و جهانی تر میشود ، یک زمانی کسی جرأت نداشت به سگ آمریکایی چپ نگاه کند ،الان ملت ها دارند یک به یک بیدار میشوند ، امروز کشور ما شده قوت قلب ملتهای آزاده ،نیجریه ،بحرین ،یمن ،عراق ،سوریه ،،،، اگر اقتصاد خراب هست بخاطر انتخاب خود مردم هست ،مردم رای دادند به اختلاس ،بی بندباری ،استادیوم ،شجریان ،،،،،،،،،،

به گنده لات 1399/12/17 -03:34

دوست عزیز شما شکلات هم نیستی . الکی چرا اسم میزاری رو خودت کوچولو

نوبر 80 3 پاسخ 1399/12/16 -08:32

خدایا این ملت را ازشر این خاندان خلاص کن

دلیل 107 13 پاسخ 1399/12/16 -08:05

ایشون یه جوری آیت الله آیت الله میگه که انگار ما یادمون رفته که در اواخر عمر اون بنده خدا ، چه خونی تو دل نظام و رهبری کرد!!!؟ یک نمونه از نظرات گوهر بار ایشون عدم نیاز به نیروی مسلح برای کشور و پیشرفت و ... بود. اون هم کسی که به قول خودش رئیس و اداره کننده ۸ سال جنگ بوده و بهتر از هر کسی مفهوم دشمنی دشمنان را میدونستم. شورای نگهبان فرمایشی نیست آقا محسن. برای این شورا همواره ملاک حال فعلی افراد بود و هست. از رد صلاحیت یه جوری صحبت نکنید که سلیقه ای بودن اون رو به جامعه القا کنید.

ب دلیل با دلیل 1399/12/16 -17:01

این شورای نگهبان استصوابی باید بر چیده شود تمام مشکلات مردم از استصوابی بودن شورای نگهبان استصوابی هستش و ما را به عقب گرد دویست ساله کشاند

خبر فوری در شبکه های اجتماعی
khabarfoori in social networks