پیروزی غیر منتظره عربستان، ارمغانی برای اتحاد و آشتی خاور‌میانه

در جریان برگزاری مسابقات جام جهانی قطر در روز 22 نوامبر مصادف با اول آذرماه، عربستان سعودی با نتیجه 1-2 آرژانتین را که به عنوان مدعی کسب عنوان قهرمانی شناخته می شد،‌ شکست داد. این پیروزی غیرمنتظره فرصت کم نظیری را برای آشتی و اتحاد بین کشورهای عربی خاورمیانه به ارمغان می آورد.

پیروزی غیر منتظره عربستان، ارمغانی برای اتحاد و آشتی خاور‌میانه

بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی شرکت داده‌های ورزشی « Gracenote»، عربستان سعودی فقط 8.7 درصد شانس غلبه بر آرژانتین را داشت که در مقایسه با 9.5 درصد شانس پیروزی زمانی که آمریکا در جام جهانی 1950 انگلیس را شکست داد، شانس کمتری بود. عربستان در حالی با نتیجه 1-2 آرژانتین را شکست داد که این پیروزی، بزرگترین نتیجه غیر منتظره  در تاریخ جام جهانی محسوب می شود.

این پیروزی غیرمنتظره و تاریخ ساز کل کشورعربستان را به وجد آورد. هواداران عربستانی که این بازی را تماشا کردند، پس از پایان بازی نتوانستند هیجان خود را پنهان کنند و در بیرون از ورزشگاه لوسیل به صورت نواخت فریاد زدند و پرچم ملی خود را به اهتزاز درآوردند و سرودهای پیروزمندانه سر دادند؛ همچنین هواداران خوشحال عربستانی در میدان مسابقه، هواداران دلشکسته آرژانتینی را در آغوش گرفتند. پادشاه عربستان سعودی نیز تاریخ 23 نوامبر را روز تعطیل ملی اعلام کرد و به مردم اجازه داد تا یک روز کامل جشن بگیرند.

یکی از هواداران فوتبال به نام «حمد العبسی» در سوریه جنگ زده گفت که پیروزی عربستان، الهام بخش مردم سوریه و عرب در خاورمیانه بوده است. وی که یک هوادار آرژانتینی است، اما همچنان برای پیروزی عربستان نیز خوشحال است، گفت: «به عنوان یک عرب، ما رؤیای آینده ای بهتر را داریم ، این پیروزی روحیه ما را تقویت می کند و به ما یادآوری می کند که هیچ چیز غیرممکن نیست». همه می دانند که روابط سوریه و عربستان خوب نیست اما در این لحظه هواداران سوری اختلافات سیاسی دو کشور را کنار گذاشتند و خوشحالی واقعی خود از پیروزی عربستان را به تصویر کشیدند.

 ساکنان نوار غزه نیز هیجان زده شدند و گفتند که در کنار عربستان سعودی ایستاده اند ومشترکا شاهد لحظات افتخار آفرین فوتبال  بودند .  «شیخ محمد بن راشدآل مکتوم» معاون رئیس جمهور امارات متحده عربی نیز در پیامی توئیتری تبریک گفت و نوشت: «این یک پیروزی شایسته بود که عرب ها را شاد کرد».

 

غیرمنتظره ترین صحنه در میدان مسابقه فوتبال زمانی ظاهر شد که مردم دیدند که «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در میدان این بازی را تماشا کرد و حتی در یک لحظه با خوشحالی بلند شد و پرچم ملی عربستان را روی شانه هایش انداخت و دستانش را بالا گرفت.

 تصور چنین صحنه ای در چند سال پیش غیرقابل تصور بود.

عربستان سعودی در سال 2017  میلادی از قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر خبر داد و دوحه را تحریم کرد به طوری که دو کشور تا سال گذشته (2021) روابط دیپلماتیک خود را به طور کامل عادی  نکردند.

روزنامه انگلیسی «گاردین» با اشاره به این که اقدام تمیم نشان دهنده پایان خصومت پنج ساله بین دو طرف بود، نوشت: «پیروزی عربستان سعودی از سوی کشورهای منطقه خلیج فارس به عنوان یک دستاورد تلقی می شود ، ریاض تبریک جهان عرب را دریافت کرد».

اکثر هواداران آرژانتینی در چین، ضمن ابراز تاسف برای «لیونل مسی»، تیم فوتبال عربستان سعودی را تحسین و ابراز امیدواری کردند که این تیم همچنان به تلاش هایش ادامه دهد و افتخارات بیشتری را برای فوتبال آسیا کسب کند.

پیروزی فوق‌العاده تیم ملی فوتبال عربستان نه تنها نقطه‌ عطفی در تاریخ ورزشی عربستان محسوب می شود بلکه تاثیر مثبت آن در ترویج صلح و آشتی در خاورمیانه و ارتقاء وحدت جهان عرب را نیز نمی توان دست کم گرفت. برای عربستان سعودی و کل خاورمیانه، این یک دستاورد، بزرگتر از پیروزی در یک بازی است.

منبع: رادیو بین‌المللی چین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 3
 • ناشناس
  0

  با خدا باش پادشاهی کن
  بی‌خدا باش هر چه خواهی کن

 • ناشناس
  0

  چرا ما فک میکنیم همه کافرند بجز ما؟

 • تنها
  2

  ناراحتی من فقط برای ملت بی‌گناه ایرانه حق حرف زدن نداریم قطر جام جهانی برگزار میکنه ما تو رویایه وا ای ار هستیم چرا قر گاز مارا ببره و جام جهانی برگزار کنه بزارید ماهم گاو شیردوش باشیم بگفته شما چرا ما باید عذاب بکشیم دندان درد داشته باشیم مداوا نتوتیم کنیم چرا ما شبها خوابمون نبره

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها