​رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی در گفتگو با خبرفوری:

سال های آینده با حملات سایبری پیچیده تری مواجه خواهیم بود/ به لحاظ موشکی وضعیت مناسبی نداریم

​رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: باید انتظار جاسوسی و نفوذ در سیستم ها را داشته باشیم، در آینده حملات سایبری پیچیده تری را شاهد خواهیم بود.

فریدون عباسی در گفتگو با خبرفوری با اشاره به حملات سایبری اخیر به کشور، گفت: با رشد تکنولوژی، جرم، جنایت، بزهکاری و خلافکاری هم رشد می کند، فکر نکنیم افراد با استعداد دچار انحراف نمی شوند یا تبهکاران از علم و فناوری از تکنولوژی استفاده نمی کنند.

حتما از لحاظ تکنولوژی آسیب می بینیم

وی ادامه داد: باید انتظار خرابکاری های صنعتی را داشته باشیم، انتظار داشته باشیم جاسوس در سیستم ها هم در مدیریت هم در حوزه های فنی و علمی، صنعتی نفوذ کند و باید بدانیم حتما ما از تکنولوژی آسیب خواهیم دید و در سال های آینده با پدیده های پیچیده تری مواجه خواهیم بود.

عباسی تاکید کرد: اگر به دانشگاه ها و نیروهای متفکر تکیه کنیم می توانیم نفوذی ها و اختلال ها را شناسایی کرده و مقابله کنیم، از آسیب ها درس بگیریم، هرچند ممکن است آسیب ها کم باشد اما از آن تجربه پیدا کنیم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: کشورهای پیشرفته مثل چین، روسیه و آمریکا هم از حملات سایبری آسیب می بینند، کشورها در انتخابات یکدیگر اختلال ایجاد می کنند، از طریق فضای مجازی جنگ روانی راه می اندازند ما هم مستنثی نیستیم و باید خود را قوی کنیم.

او گفت: بهترین دفاع حمله است، اگر قدرت حمله داشته باشید بقیه مزاحم نمی شوند البته ما با کسی دعوا نداریم.

نیازی به جنگ نداریم

عباسی با بیان اینکه نیازی به جنگ نداریم اما باید بتوانیم از خودمان دفاع کنیم، گفت: هنوز در بحث موشکی کامل نیستیم و نیاز است موشک هایی که بتواند ماهواره های بزرگ را در فضا قرار دهد تولید کنیم. اگر آن کار را انجام دهیم برد موشکی ما افزایش پیدا می کند و مرزهای دفاعی خود را به چند هزار کیلومتر می بریم.

او گفت: نباید کشوری از آن سر دنیا برای ما خط و نشان بکشد و اگر بزند باید بخورد. باید بداند مناطق حیاتی اش قابل دسترس است.  

باید در حوزه سایبری جزو کشورهای درجه یک باشیم

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: در حوزه سایبری هم باید حتما جز کشورهای درجه یک باشیم، البته در حال حاضر جایگاه خوبی داریم و افرد دانشمند ما در این زمینه فعالیت دارند.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 41
 • ناشناس
  25

  متاسفانه آقایان فکر می‌کنند با چهارتا موشک خیلی قوی هستند در حالی که گنبد آهنین نشان داد که می‌تواند یکصد موشک را در هوا رهگیری و منهدم کند .
  اگر در دنیا موشک پیشرفت کرده مطمئنا سیستم های ضد موشک نیز رو به پیشرفت است و آقایان نباید به یک نوع سیستم دفاعی متکی باشند ؟
  قدرت نظامی امروزه با قدرت اقتصادی گره خورده است . کشوری که اقتصاد نداشته باشد و توانایی بازسازی سریع نداشته باشد در جنگ بازنده خواهد بود .

  نظرات شما -
  • محمد رضا
   23

   در جواب ناشناس.مثل این که شما در فضا سیر می کنی. سامانه پاتر یوت. آمریکا نتونست چهار تا پهپاد با سرعت کم رو در عربستان مهار کنه جمع کرد و رفت تو میگی گنبد آهنی که از پس حماس بر نمیاد.بهتره تو واقعیت سیر کنی .چرا هیچ پرنده ای جرات نداره به آسمان ایران نزدیک بشه .

  • ناشناس
   9

   محمدرضا شما در تخیل سیر میکنید . حماس (ایران) ۴۰۰۰ موشک به سمت اسرائیل شلیک کردند .‌نتیجه چه شد ، تلفات و خسارات وارده به اسرائیل خیلی جزئی بود .
   اگر کشوری در مقابل اقدامی نمیکند دلیل بر ناتوانی نیست . مثلاً خیلی از کشورها دارای سلاح هسته‌ای هستند ولی استفاده نمیکنند . استفاده از سلاح پیشرفته دلایل خود را میخواهد .
   مطمئن باشید هیچ وقت برای چهار تا پهباد از سیستمهای پیشرفته استفاده نمیشود .
   تا بحال کجا دیدید برای مقابله با تظاهرات و اعتراضات از بمب افکن استفاده کنند . این درگیری‌ها ی خرد نیز همین است .

  • محمد
   20

   در جواب ناشناس تو خیلی قدرت موشکی ایرانو دست کم میگیری ندانسته حرف نزن

  • به محمد ساندیس خور
   5

   محمد جون منطقی باش هیچ ایرانی اصیل و شیر پاک خورده ای ذلت کشورش را نمی خواهد اما ناشناس درست گفته مثلا موشک پاتریوت سیستمش برای موشکهای با ارتفاع بلند است و ضمنا یه موشک پاتریوت قیمتش آنقدر گران است که واس زدن یه پهپاد کوچک نمیصرفه در ضمن همانطور که ما در حال پیشرفت موشکی هستیم دنیا هم به فکر پیشرفت ادوات نظامی خود است

  • دیدگاه
   0

   عین.الاسد

 • سید اصغر
  10

  وقتی موشک از چین میگیرید و به اسم خودتون میزنید آخرش همین میشه مثل خودرو ، وگر نه اگر تولید وطنی باشه نبایست دچار نقصان باشیم حتی بایست صادرات داشته باشیم

 • علی رضا
  7

  وقتی قطعات اصلی موشک مثل جایروسکوپ ،سرو ،سیستم الکترومکانیکی و الکترونیک موشک قابل تولید نیست در داخل و وارداتی است چطور می توان خودرا در ساخت موشک خودکفا دانست

 • مردم عادی
  14

  حکومتی که پشتوانه مردمی نداشته باشد، به درد لای جرز دیوار میخورد، حاکمیت به قدری مردم عادی را تحت فشار قرار داده و زندگی را به کاممان تلخ کرده که از خدا میخواهیم یا ما را بکشد یا آنها را

 • طهماسبی
  12

  آقای عباسی
  اینقدر که به موشک و تانک و توپ و قدرت نظامی فکر میکنید و اهمیت میدید به این فکر کردید که همه ی اینها بدون داشتن پشتوانه ی مردمی پشیزی ارزش نداره .بدانید به جهت پشتوانه ی مردمی اصلا وضعیت خوبی ندارید .در زمان جنگ هیچ چیز نداشتید (به گواه خودتان )اما پشتوانه ی مردم باعث شد یک وجب از خاک مملکت به دشمن نرسه اما الان همه چیز دارید (بازهم به قول خودتان )اما پشتوانه ی مردمی نه

 • م
  12

  این همه مردم را اسیر انرژی هسته و موشک کردین چه فایده.ازبس برای خودتون دشمن تراشیدین که چاره ای برای موشک و هسته شدن نیس.میتونیم باهمه دنیا ازجمله اسراییل در صلح باشیم تااین همه هزینه نجومی برای موشک و هسته ندیم بجاش مردم ثروتمند شن

  نظرات شما -
  • سیاوش سلطان
   13

   بگیر بخواب ، حالت خوب نیس ..‌

 • شیرزاد
  1

  یاده ژول ورن افتادم!!!!!!!

 • شیرزاد
  3

  از دست شماها فریاد میزنم فریاد رسی هست .نه.پس .........فریاد نا امیدی زیرآب

 • ناشناس
  3

  وقتی در هر حالت ،احساس عجز و ناتوانی در ملع عام و شبکه های اجتماعی رو به طرف دیگر مس.له ،گوشزد کنیم :در حقیقت باعث میشویم که اطرافمان را (گرگ و روباه)وافکار منفی از طرف دیگران و دشمنان به سمت خود سوق دهیم ،پس بهتر است هر گونه ضعفی و قصوری هم داشته باشیم در خفا و(به فکر اصلاح و نقصانهای خود)بر اییم و از طرف دیگر حس امید و توانستن را در خود و دیگران تقویت کنیم ،و چه بسا هر گونه فکری که از اذهان ما چه منفی و چه مثبت به همان اندازه هم (حث نفرت وحث امید )را در واقعیت خواهیم کرد و...و این طبعات بدی در واقعیت دارد،پس بهتر است همیشه از بعد مثبت مسع.له صحبت شود تا حس ناتوانی و ضعف خودمان. به امید اینکه در هیچ جای جهان نه ظلمی باشد و نه جنگ و بی عدالتی.

 • ر
  3

  آقای عباسی با تخصص هسته ای باید در پژوهشگاه هسته ای عمر خودش را بگذراند، در مجلس بودن ، وقت خودش را هدر می‌دهد.

 • رضا
  5

  آقا مگه فوتباله که میگی:
  بهترین دفاع حمله است، اگر قدرت حمله داشته باشید بقیه مزاحم نمی شوند
  یعنی اگر مارو هک کردند ما بریم اونارو هک کنیم، با این دست فرمون اگر برای سایر مشکلات هم راهکار ارائه بدن، واویلا.

  نظرات شما -
  • 2

   ایران قدرت اول هک جهان

 • سیاوش سلطان
  6

  قدرت اقتصادی از قدرت نظامی سرچشمه می گیرد
  مشگل ناتوانی نظارتی و من بمیرم ، تو بمیری و مسامحه در بکارگیری نیروی انسانی و کنترل گلوگاه هاست
  خودزنی و دیگر زنی نه آب می شود نه نان راه حل اجرای قانون درست و واحد است
  مبارزه زمانی معنا دارد که وابسته نباشی و جهان هستی یعنی وابستگی پس دفاع می ماند برای حفظ موقعیتی که در جهان هستی داریم
  تیتر زدن های انحرافی غیر تضعیف کشور ثمری ندارد

 • م
  12

  مردم از شمامتنفر هستن چه با موشک چه بی موشک و هسته ای و پهباد مردم خسته اند و متنفر از شماا

 • پاسخ به محمد رضا
  8

  پرسیدی چرا هیچ پرنده ای جرأت نداره به آسمان ایران نزدیک شه؟ جواب اینه: واسه اینکه پرنده ها با خودشون میگن وقتی پاسدارا به هواپیمای مسافربری رحم نکردن و دویست و پنجاه انسان بی گناه رو پودر کردن رو هوا، با ما چکار میکنن؟

 • امیر1
  2

  این موشکها خوب بودند اما امروز به درد نمی خورد مثل شمشیر سامورایی در زمان خودش خوب بوده اما امروز در جنگ استفاده ندارد امروزه جنگ .جنگه.اقتصاد.سایبری .تحریم.تهدید.موشک مافوق صوت با کلاهک اتمی است بهتر است خودمان را گول نزنیم

  نظرات شما -
  • محمد
   4

   اگر موشک کاربردشو از دست داده پس چرا غرب اینهمه جلز و ولز میکنه

 • عبداللهی
  3

  تو خودت به شدت مظنون هستی

 • ایران ویران
  5

  شما موشک تولید کنید و بخیال خامتان قدرت دفاعی رو در خارج از مرزها کیلومترها دورتر تقویت کنید اما بدون شک تغییرات و تصمیمات جهت سرنگونی ظالمین در داخل مرزها رقم خواهد خورد و هیچ قدرت نظامی و موشکی جلودار اراده ملت نخواهد بود. با این فشار و ظلم ان شاالله مردم حقشون رو از حبپلقوم متزوران و ریاکاران وهپعده دهنده خواهند گرفت

 • شهروند
  2

  باید هر چه زود تر شورای نخبگان شامل اساتید برجسته دانشگاهها تشکیل و در مورد مسائل کلان تصمیمات سرنوشت ساز بگیرند. ژاپن و آلمان پس از جنگ جهانی از ویرانه کامل با اتکای به نخبگانشان به توسعه چشمگیر رسیدند.

  نظرات شما -
  • 2

   رفسنجانی هم همینو میگفت ههههه
   ولی استخر فرح نذاشت این ارمانو اجرا کند

 • محمدی
  4

  جات خوبه حقوقت عالی 100سال مذاکره کن
  از وضع خانواده های بی سرپرست که با حداقل حقوق دارن زندگی می کنن خبر داری

 • متفاوت
  2

  اگردولتمردان دنیا ادمهای نخبه و درستی بودند وانقدر از روانشناسی والایی برخورداربودند قطعا کاری نمیکردند که ویروسهابخواهند حمله کنند وانها هم مدام مجبوربشوند واکسن پی واکسن وموشک پی موشک بسازندوحتی مردم راهم مجبوربه زدن واکسن بکنندودرجهل بی اندازه خودغرق بکنند.شماها ازبیخ در امتداد غلط ، پیشرفت رابه رخ هم میکشید ونامش راهم بشرپیشرفته میگذارید.

 • سامان بیگ
  12

  ما هر کدوم از کشورهای خاورمیانه را اراده کنیم در کمتر از سه روز به زانو درمیاریم.حمله به رژیم صهیونیستی یه خواسته ملی کشورمان است و ایرانیان برای حمله به رژیم صهیونیستی لحظه شماری میکنند. پدافند و قدرت نظامی ایران در خاورمیانه حرف اول را میزنه

  نظرات شما -
  • خخ
   0

   که جی بشه

 • من
  1

  این کلمه ی هم تو جمله ی باید در سایبری هم از کشورهای درجه یک باشیم خیلی با حال بود خخخخ

 • منم مختار رزمنده دفاع مقدس
  3

  چقدر ضد و نقیض حرف زدی جناب عباسی .بهترین دفاع حمله است اما ما با کسی سر جنگ نداریم و نیازی به جنگ نداریم ضد و نقیض در ضد و نقیض

 • قلندر واقعی
  5

  لعنت خدا به غاصبان چه خارجی چه داخلی روستاییان شهرها را غصب کردند و باعث فلاکت خود و اهالی شهر شدند کشاورزی و دامداری را رها کردند و صهیونیسم وار هجوم آوردن به شهرستان ها و ریشه بیکاری زباله گردی و اعتیاد و ووو همین ها هستند دولت باید با این متجاوزین به اشتغال مبارزه کند و کسانی که بعد از سال ۵۷ به شهرستانها هجوم آوردن به روستایشان بازگردانده شوند خسارات و مشکلات عدیده مال همین ها است

 • سامان بیگ
  10

  اصلا جای نگرانی نیست ایران قدرت برتر دفایی سایبری و موشکی خاورمیانه و دشمنان از ترس روز و شب ندارند،ولی این کافی نیست و مردم انتظار حمله به رژیم صهیونیستی و مزدورانش در منطقه همچون ترکیه و جمهوری آذربایجان را دارند ما باید از توانائی های منحصر به فرد که مرهون مجاهدت های دانشمندانمان است در جهت حمله و نابودی دشمنانمان استفاده کنیم هیچ کشوری تاب مقاومت در برابر اقتدار ایران را ندارد و ظرف سه روز تسلیم شرایط ایران میشوند.حمله به رژیم صهیونیستی و آزادی قدس شریف خواسته همه ایرانیان است.

  نظرات شما -
  • مهدی
   6

   از حال دلت خودت بگو نه مردم مردم با هیچ کشوری دشمن نیستند

 • او
  2

  خبر فوری سخنگوی دشمن ؟

 • خخ
  0

  بههههه خیر مقدم چکار کردی با رییس سازمان بهزیستی کازرون با چه شرایطی اونو رییس کردی آقای عباسی

 • سردار
  0

  کاش توی معیشت مردم هم اینطور بود بچه های خبر فوری شام مشک پلو داریم

 • ا
  0

  شما خودت مضنون به جاسوسی برای اسراییل هستی نسخه چی مینویسی

 • محمد از کرمان
  0

  در کنار همه این باید ها از الویت مهم نان مردم نباید غافل بود که خطری به مراتب بیشتر از آن چه برشمردید دارد و دشمن امروز دقیقا همین مسئله را هدف گرفته است.............