نتایجی که نباید در ارزیابی تیم های لیگ برتر فوتبال، گولتان بزنند!

نتایج تیم‌ها در بازی‌های پیش فصل هیچ شباهتی به عملکرد آن‌ها در بازی‌های رسمی ندارند اما کم نیستند کسانی که با همین نتایج فشار را بر بازیکن و مربی تیم بالا می‌برند!

نگاهی به نتایج و بازی‌های تیم ها در بازی‌های پیش فصل موید این مساله است که نمی‌توان به نتایج این بازی‌ها اعتنا کرد. به طور کلی این بحث مطرح است که در این بازی‌ها برای کسب نتیجه بازی نمی شود بلکه هدف سازگاری با تغییرات جدید است.

اما در این بین برخی هم بر این باورند که گاهی این نتایج نشان دهنده دورنمای تیم‌ها در هنگام شروع مسابقات و چه بسا در پایان فصل است. به طور مثال ژاوی هرناندس، سرمربی بارسلونا که تیمش سال گذشته را بدون هیچ جامی به پایان رساند بعد از شکست دادن رئال مادرید در الکلاسیکو دوستانه در تابستان امسال گفت: در بارسلونا بازی دوستانه معنایی ندارد، ما همیشه می‌خواهیم پیروز شویم، مخصوصا مقابل رئال مادرید. برای برد به زمین آمده بودیم و این کار را هم انجام دادیم.

اما بعد از این باخت مادریدی‌ها توجهی به این نتیجه نداشتند و شکست در الکلاسیکو دوستانه را کم اهمیت دانستند. کارلو آنچلوتی، سرمربی ایتالیایی رئال گفت: هدف من در این بازی بیش از هر چیز فرصت دادن به بازیکنان جدید برای تطبیق دادن خودشان با سبک بازی تیم بود.

*دوگانه عجیب میان پیش فصل و مسابقات رسمی

وقتی به نتایج دو تیم منچسترسیتی و لیورپول پیش از سوپرجام انگلیس نگاه می‌کنیم، شاهد یک دوگانگی عجیب هستیم. سیتیزن‌ها در بازی‌های پیش فصل بایرن مونیخ و کلاب آمه‌ریکا مکزیک را شکست دادند اما لیورپول یک شکست سخت مقابل منچستر یونایتد متحمل شد و در ادامه کار خود را با پیروزی مقابل لایپزیش و شکست دیگری مقابل سالزبورگ اتریش خاتمه داد.

در حالی که گمان می‌شد لیورپول یک جام دیگر را به رقیب قدرتمند خود واگذار کند، شاگردان یورگن کلوپ به موقع وارد فاز مسابقه شدند و با نتیجه ۳ بر یک شاگردان گواردیولا را شکست دادند و یک جام معتبر را فتح کردند.

بعد از بازی یورگن کلوپ که به خاطر نتایج اخیر تیمش در بازی‌های تدارکاتی مورد انتقاد بود، سخنان جالبی را به زبان آورد: « ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه از همان ابتدا مورد قضاوت قرار می‌گیرند و این به هیچ کس کمک نمی‌کند، اما این اتفاق ادامه می‌یابد. این مسابقه زمانی برگزار شد که نه تنها لیورپول و سیتی بلکه تقریباً همه تیم‌ها هنوز در سطح آمادگی ۱۰۰ درصدی قرار ندارند».

نتایجی که نباید گولتان بزند!

همانند چنین مساله‌ای در سال‌های گذشته هم صادق بوده است. رئال مادرید در تور تابستانی خود در سال ۲۰۱۹ با نتیجه ۷ بر ۳ مغلوب اتلتیکو مادرید شد که برای دیدار دوستانه هم شکست سنگینی است اما با شروع فصل، شاگردان زیدان نمایش متفاوتی داشتند. رئال در پایان فصل به قهرمانی لالیگا دست یافت و اتلتیکو در جایگاه سوم جدول قرار گرفت.

*همه در خطر قضاوت هستند

استقلال، پرسپولیس، سپاهان، تراکتور، فولاد و سایر تیم‌های لیگ برتر در بازی‌های تدارکاتی خود مقابل تیم‌های مختلفی از ایران و سایر کشورهای منطقه به میدان رفتند و برخی پیروزی‌ها سنگین و برخی هم شکست‌های غیر منتظره‌ای را به دست آوردند.

وقتی به گروه‌های هواداری نگاه می‌کنید، شاهد نظراتی تند علیه عملکرد مربیان هستید؛ هوادارانی که با شکست‌ در همین بازی های تدارکاتی حکم نهایی را درباره ناکارآمدی یک مربی صادر می‌کنند و یا با یک پیروزی، موفقیت تیمشان در فصل بعد را حتمی می‌دانند. در حالی که نگاهی به واقعیت دنیای فوتبال متفاوت از این مساله است.

نکته مهم در این بازی‌ها، برگزاری مسابقات با شکل و شمایل متفاوت با بازی‌های رسمی بوده است. بعضی بازی‌ها در سه زمان ۳۰ دقیقه ای، دو زمان ۴۰ دقیقه‌ای و حتی با دو ترکیب متفاوت در نیمه اول و دوم و بدون اعمال کارت قرمز برگزار می‌شد که این مساله روی نتایج واقعی بازی ها تاثیر می‌گذارد.

اگر چه واقعیت فوتبال می‌گوید نباید به نتایج بازی های تدارکاتی اهمیت داد اما هیچ کس از نگاه تند و تیز برخی پیشکسوتان و هواداران در امان نیست و شاید پر بیراه نیست اگر بگوییم که نباید در بازی‌های دوستانه هم شکست سختی را متحمل شد چرا که با اولین شکست در بازی‌های رسمی، فشار انتقادها بیشتر هم می‌شود؛ مساله‌ای که یورگن کلوپ با تعداد زیادی موفقیت و قهرمانی در لیورپول از این انتقادها در امان نبود و بعد از فتح جام خیریه انگلیس، به این موضوع اشاره کرد.

نتایجی که نباید گولتان بزند!

*پیش فصل چیست؟

عبور از تمرینات بدون مصدومیت، سازگار شدن بازیکنان جدید و داشتن سطح کلی بالایی از آمادگی به معنای پیش فصل موفق است.

وقتی سبک بازی و برنامه بازی کاملا جدید باشد، پس دیدارهای دوستانه تابستانی برای عادت به این سبک بسیار مهم هستند. این دیدارها به نوعی آزمون و خطا هستند اما در زمان مهمی برگزار می‌شوند.

متغیرهای دیگری هم در این زمینه مطرح است. در دیدارهای رقابتی در طول فصل، آنالیزورها روزها زمان می‌گذارند تا گزارش‌های دقیقی درباره حریف بعدی تیم‌های‌شان آماده کنند اما درباره دیدارهای تدارکاتی این مساله صادق نیست بلکه کل تیم روی اندیشه‌های مربی و عملکرد خودشان زمان می‌گذارند.

شاید در این مرحله از آماده‌سازی شاهد بازیکنان خسته‌ای در زمین‌های متفاوت باشید. حتی اگر برابر تیمی از لیگی متفاوت بازی می‌کنید، شاید حتی توپ‌ها هم آن توپ‌هایی نباشند که به آن عادت دارید.

در نهایت بعد از گذر از پیش فصل و جمع‌بندی‌های مربیان است که فصل و کار واقعی آغاز می‌شود و حتی در آن مقطع هم بسیاری معتقدند باید چندین هفته به مربیان برای جا انداختن تفکرات خود فرصت داد.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید