دبیر جشنواره کن در واکنش به اعتصاب ها و افشاگری‌ها: به جنجال‌ها اهمیتی نمی‌دهیم‌!

دبیر جشنواره کن گفت: به جنجال‌های جنبش MeToo اهمیتی نمی‌دهیم؛ هیچ‌کس اعتصاب را نمی‌خواهد.

دبیر جشنواره کن در واکنش به اعتصاب ها و افشاگری‌ها: به جنجال‌ها اهمیتی نمی‌دهیم‌!

«تی‌یری فرمو» یک روز پیش از برگزاری افتتاحیه دوره هفتاد و هفتم در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت با کارکنان معترض «مستقیماً در حال مذاکره» است. هفته پیش گزارش شد که گروهی از کارکنان جشنواره در اعتراض به دستمزدها و بیمه برای اعتصاب برنامه‌ریزی می‌کنند.

فرمو می‌گوید «همه می‌خواهند از اعتصاب اجتناب کنند» اما برنامه جشنواره در صورت اعتصاب کارکنان را شرح نمی‌دهد. او اضافه می‌کند: «ما برگزارکنندگان جشنواره به این متخصصین به‌شدت توانمند که به ما کمک می‌کنند نیاز داریم – کارکنان جوان، جوانانی که با قراردادهای کوتاه مدت به کن و دیگر جشنواره‌ها آمده‌اند. آن‌ها بخشی از گروهی‌اند که می‌خواهند شأن خود را حفظ کنند، و خواستار وضعیت شغلی و کاری بهتری‌اند.»

این گروه از حدود ۲۰۰ عضو تشکیل شده در بخش‌های مختلف جشنواره کن از جمله «بخش مسابقه»، «دو هفته کارگردانان»، «هفته منتقدین» و جشنواره لومیر در شهر لیون و بسیاری دیگر مشغول کارند. اعضای گروه شامل برنامه‌ریزان، آپاراتچیان، زیرنویس‌کنندگان، مسئولین برگزاری کنفرانس‌های مطبوعاتی و کارکنان مختلف بخش‌های فنی می‌شود که بسیاری از آن‌ها تمام-وقت مشغول کارند و با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که برای اعتصاب برنامه‌ریزی می‌کنند.

فرمو در بخش دیگری از کنفرانس به شایعه متهم شدن برخی از فیلمسازان حاضر در جشنواره امسال به آزار جنسی واکنش نشان می‌دهد و می‌گوید جشنواره کن به «این جنجال‌ها» اهمیتی نمی‌دهد. این هفته گزارش شد که نشریه «مدیاپارت» آماده می‌شود تا اتهاماتی را در طول برگزاری جشنواره کن امسال افشا کند. «ژرار دوپاردیو» بازیگر فرانسوی در طول یک سال اخیر با چندین مورد اتهام آزار جنسی روبرو شده است.

سال گذشته اکران فیلم «ژان دو باری»  با بازی «جانی دپ» در شب افتتاحیه با انتقادهای زیادی روبرو شد. فرمو می‌گوید: «همان‌طور که می‌دانید، سال گذشته جنجال‌هایی وجود داشت، و جشنواره برگزار شد، امسال تصمیم گرفتیم که بدون این جنجال‌ها جشنواره را برگزار کنیم تا اطمینان پیدا کنیم به سینما توجه می‌شود. اگر این جنجال‌ها به وجود بیاید، ما را نگران نمی‌کند.»

فرومو اضافه می‌کند که انتخاب فیلم‌ها فقط بر اساس معیارهای هنری است نه رسوایی‌های نه جنبش‌هایی چون «من هم». او ادامه می‌دهد: «در این جشنواره فیلم‌ها اهمیت دارند و اینکه آیا  از لحاظ زیبایی‌شناسی و هنری، شایستگی دارند اینجا باشند یا نه. کمیته انتخاب ایدئولوژی راهبردی ندارد.»

منبع: سی نما
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • ناشناس
    0

    طرف با این ادبیاتش قشنگ قابلیت اینو داره تو فرانسه یه روزنامه کیهان راه بیاندازه!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها