بازیگرانی که از ایران مهاجرت کردند چه شغلی دارند؟

مهاجرت هنرمندان هرچند در سال‌های اخیر روند صعودی داشته، اما تصاویر منتشرشده از برخی از آن‌ها نشان می‌دهد که حال و روز چندان خوبی در غربت ندارند.

بازیگرانی که از ایران مهاجرت کردند چه شغلی دارند؟

 به این بهانه سراغ چند چهره می‌رویم که این روز‌ها شاید حال و روز چندان خوبی نداشته باشند.

تاروپود لیلی رشیدی با هنر آمیخته شده چرا که از یک خانواده کاملا هنری متولد شده وحداقل یکی از فرزندان داوود و احترام باید این مسیر را طی می‌کرد. او با «قصه‌های تا به تا» در دهه هفتاد خورشیدی شناخته شد و غالب آثارش هم به همکاری با خاله‌اش یعنی مرضیه برومند برمی‌گردد و مثل او دل در آثار کودک دارد. حالا، اما مدتی‌ست که تصاویری از او در کارگاه نمایشی که برای کودکان در دبی برگزار کرده منتشر می‌شود. به هر حال هنرمند می‌تواند در هر جایی که بخواهد کلا‌س‌های خود را برگزار کند، اما خب لیلی رشیدی شاید می‌توانست تکرار مرضیه برومند در سرزمین خودمان باشد. اما انگار نمی‌شود.

ارژنگ امیرفضلی

آخرین تصویر دیده‌شده از ارژنگ همان ویدئویی‌ست که به تازگی از تورنتو منتشر کرده و با لحن شیرین خود از هزینه‌های سرسام‌آور کانادا تعریف می‌کند. او اکنون در تورنتو راننده تاکسی‌های اینترنتی‌ست و اینطور که می‌گوید به لحاظ درآمد رویه ایده‌آلی را طی نمی‌کند و به مشکلات عدیده‌ای برخورد کرده است. ارژنگ امیرفضلی کار خود را در تلویزیون با برنامه «نوروز ۷۲» به کارگردانی داریوش کاردان، همراه با مهران مدیری و حمید لولایی آغاز کرد و اکنون بیش از سه دهه است که در جامعه هنر شناخته می‌شود، اما شاید روا نباشد که هنرمند پس از سی سال در این وضعیت به سر ببرد.

شبنم فرشادجو

شبنم فرشادجو هم مثل ارژنگ امیرفضلی این روز‌ها در کاناداست. تورنتو یکی از مقاصد مهم ایرانی‌ها برای مهاجرت است و حالا شبنم هم تصمیم گرفته برای گذران زندگی روی به برگزاری کلاس‌های آموزش بازیگری در این شهر بیاورد. فرشادجو در ایران از آن دسته بازیگرانی بود که همواره به تئاتر وفادار بود و تا آخرین روز‌های حضورش هم دست از اجرا نکشید و حالا هم در آن سوی دنیا علاقه‌اش را دنبال می‌کند هر چند که با استعدادی که داشت می‌توانست آثار بیشتری را در ذهن مخاطب ایرانی به یادگار بگذارد.

فریبرز عرب‌نیا

عرب‌نیا نسبت به سایر اسامی کمی زودتر به کانادا هجرت کرد و طبق گفته خودش در آن جا راننده بیمار است. جوان‌اول سینمای ایران در دهه هفتاد پس از همکاری با بزرگترین کارگردانان ایرانی به سمت تلویزیون رفت و با ایفای نقش «مختار ثقفی» تبدیل به یکی از ماندگارترین شخصیت‌های تلویزیونی پس از انقلاب شد.

اما چه کسی فکر می‌کرد روزگار و عرب‌نیا اینقدر با هم نسازند؟ او که با موضع‌گیری‌های خاصش همیشه شکل دیگری از هنر را بازتاب می‌داد حالا قرار نیست از قاب هیچ دوربینی دیده شود و احتمالا تنها همان ویدئو‌های منتشر شده در صفحه‌اش تنها ارتباطش با مردم باشد.

ویشکا آسایش

ویشکا آسایش همواره یکی از متفاوت‌ترین هنرمندان ایرانی بوده و از شکل بازی‌اش در آثار سینمایی و تلویزیونی به خوبی می‌توان این نکته را دریافت. او که خواهرزاده مازیار پرتو، کارگردان و فیلمبردار مطرح سینمای ایران است در اواسط دهه هفتاد با بازی در سینمایی ساحره و مجموعه تلویزیونی امام علی (ع) وارد عرصه تصویر شد، اما کارنامه هنری‌اش نشان داد که گزیده‌کاری را ترجیح می‌دهد و احتمالا با کاراکتر «خانم دارابی» در «ورود آقایان ممنوع» در یاد‌ها خواهد ماند.

او حالا این روز‌ها را در پاریس می‌گذراند، ورزش می‌کند و شواهد نشان می‌دهد که آرامش را در جای دیگری از کره خاکی برگزیده و علاقه چندانی به حضور جلوی دوربین ندارد.

منبع: اعتمادآنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 9
 • پدر
  2

  واقعا جاي تعمل و تفكر عميق دارد كه چه شده است كه افراد سرشناسي كه در ايران به عنوان بازيگران درجه يك و مسهور فعاليت مي كردند حالا ترجيح مي دهند كه از اين كشور بروند و تن به كارهاي كوچك بدهند ولي در ايران نباشند .

  نظرات شما -
  • پسر
   9

   یا بالعکس. چطور می شود افرادی که در سطح راننده تاکسی و شوفر در جاهای دیگر دنیا هستند، در این مملکت می توانند به سطح اول بازیگری کشور برسند؟

  • ناشناس
   0

   تأمل (به معنی به فکر فرو رفتن و اندیشیدن)

 • ناشناس
  1

  هیچ کجا دنیا بهشت برین نیست ذات دنیا سختی ومشکل است ؛مهم این‌که در هرکجا زندگی می کنی قدر داشته ها بدانی ولذت ببری خیلی چیزهای کوچک اما با ارزش در زندگی هایمان است که دیگران ندارند

 • دومان
  1

  چی دیدن که اونجا رو برای زندگی برگزیدن ؟ مهران رجبی و بقیه شون ....جاشونو پر میکنن

 • ناشناس
  4

  دمشون گرم تن به ذلت در اینجا ندادن

 • ناشناس
  4

  انسان باید آزاد زندگی کنه افرین بهشون

 • فتح اله زارع برسیانی
  0

  سلام درجواب اون اقایی که نوشته چی چی تواین مملکت دیدندکه رفتندتوکشوری دیگه وراننده تاکسی هستند جای سوال داردکه همگیمون از مسولین بپرسیم که اقااگرمن خودم نخواهم بروم توی بهشتی که اینهابرام درست کردندبگوچکاربایدانجام بدهم وسلام

 • ناشناس
  2

  هر کسی اختیار خودشو داره هر جایی که دوست داره زندگی کنه و لذتشو ببره..اینها یه مدتی هستتد حالشونو میبرند و برمیگردند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها