ستاره‌های کم سو در مسیر «چپ راست»

چرا جدیدترین فیلم کمدی حامد محمدی با بازی پیمان قاسمخانی، رامبد جوان، ویشکا آسایش و سارا بهرامی، مخاطب را راضی نمی‌کند؟

فیلم توقیفی «چپ راست» به کارگردانی حامد محمدی پس از گذشت دو سال از تولید آن، سرانجام زمستان امسال رفع توقیف شد و از 21 دی در سینماها به نمایش درآمد تا به گیشه رونق ببخشد. این فیلم پس از کمدی‌ «فرشته‌ها با هم می‌آیند»، «اکسیدان» و «چهار انگشت»، چهارمین ساخته سینمایی حامد محمدی است و ماجرای درگیری دو زوج اصولگرا و اصلاح‌طلب را روایت می‌کند. «چپ راست» فعلا حدود دو میلیارد و 375 میلیون تومان فروش داشته و تقریبا 72 هزار تماشاگر را به سینما کشانده است.

سوژه تکراری

قصه فیلم «چپ راست» درباره دو زوج از دو جناح مختلف سیاسی است که با یکدیگر رابطه خوبی ندارند، اما اعتراف یک پرستار درباره خطایی که هنگام تولد فرزندان این زوج‌ها مرتکب و باعث شده نوزادان آن‌ها با یکدیگر جابه جا شوند، هم‌زیستی اجباری را نصیب آن‌ها می‌کند و به این ترتیب در ادامه شاهد بالا گرفتن اختلافات میان دو خانواده و رقابت و لجبازی آن‌ها بر سر به کُرسی نشاندن حرف خود هستیم.

سوژه جابه جایی فرزند دو خانواده و زندگی اجباری آن‌ها در کنار یکدیگر، تکراری است و جناح سیاسی متضاد این دو زوج نیز کمک زیادی به پرداخت جدید از این موضوع تکراری نکرده است. قصه به سرعت آغاز می‌شود، اما فیلم تقریبا تا نیمه کُند پیش می‌رود و مخاطب را سرگرم نمی‌کند. از نیمه دوم با آغاز ماجراهای جدید، روایت فیلم سریع‌تر و پرماجراتر است. «چپ راست» پایان‌بندی راضی‌کننده‌ای هم ندارد و در انتها، سر و ته قصه به صورت سرسری و غیرمنطقی به هم می‌آید.

شوخی‌های ساده و نه چندان سیاسی

همان طور که در آثار قبلی محمدی نیز دیده‌ایم، بخش زیادی از شوخی‌های «چپ راست» بر شوخی‌های کلامی تکیه دارد، سهم شوخی‌های منشوری و دو پهلو نیز در فیلم کم نیست. تفاوت زوج‌ها از دو جناح سیاسی مختلف، با شوخی‌های ساده و دم دستی نمایش داده می‌شود. «چپ راست» سعی می‌کند با نشان دادن افراط زوج اصولگرا در مواضع‌شان و کَل کَل هر دو جناح بر سر موضوعاتی مانند حجاب، گوش دادن موسیقی و سبک تربیت فرزند، مخاطب را بخنداند، اما شوخی‌های سطحی فیلم چندان بامزه نیستند و معدود لحظات آن تماشاگر را به خنده وامی‌دارد.

ستاره‌های بی‌درخشش

پیمان قاسمخانی و رامبد جوان بازیگران اصلی «چپ راست» هستند که به ترتیب نقش «اصلان دهقان» کارشناس سیاسی اصلاح طلب و «بشیر کشاورز» کارشناس سیاسی اصولگرا را برعهده دارند.

ویشکا آسایش و سارا بهرامی نیز نقش همسران این دو کاراکتر را ایفا کرده‌اند. سارا بهرامی، ویشکا آسایش و پیمان قاسمخانی بازی متوسطی در «چپ راست» دارند، اما رامبد جوان در نقش اصولگرای تندرو و متعصب فیلم، بازی اغراق‌شده‌ای دارد.

او که در این نقش به صورت نوک زبانی صحبت می‌کند، لحن متفاوتی دارد اما هیجان بیش از اندازه در کلام و حرکاتش، باعث شده نتیجه کار او تصنعی و اغراق‌آمیز باشد. به این ترتیب بازی بازیگران «چپ راست» امتیازی برای آن محسوب نمی‌شود و این فیلم در کارنامه ستاره‌هایش جایگاه ویژه‌ای پیدا نمی‌کند.

منبع: خراسان
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید