کنجکاوی جوانان عرب درباره یک ایرانی پس از پخش یک سریال جنجالی

حسن صباح که بود؟/ داستان قاتلان اصفهان؛ چگونه سیاست «ترس» اسماعیلیه شکست خورد؟

حسن صباح سعی کرد از طریق ایجاد یک شبکه عقیدتی – سیاسی پیچیده، تبلیغات مخفیانه، ترور، فعالیت زیرزمینی و ساخت قلعه های بلند در مناطق صعب العبور با سلجوقیان ترک تبار و خلافت عباسی عرب زبان مبارزه کند.

حسن صباح که بود؟/ داستان قاتلان اصفهان؛ چگونه سیاست «ترس» اسماعیلیه شکست خورد؟

به گزارش خبر فوری، پخش یک سریال جنجالی از تلویزیون مصر باعث به هم ریختن فضای سیاسی و اجتماعی این کشور شده است. این سریال که با نام «حشاشین» در حال پخش است به زندگی اسماعیلیه و رهبرشان حسن صباح می پردازد.

در همان سکانس اول این سریال مناسبتی، حسن صباح به یکی از طرفداران خود فرمان می دهد که خود را از بلندی پرت کند. فدایی با گفتن این سخن که «جانم فدای کلید بهشت (حسن صباح)» خود را از بلندی پرت کرده و می میرد. صباح از فدایی خود تعریف  و تمجید می کند؛ چرا که به امر او پاسخ مثبت داده و بی چون و چرا حاضر به اطاعت کردن فرمان او بوده است.

پخش این سریال و به خصوص سکانس های تندش باعث خشم اخوان المسلمین و طرفدارانش شده است. اگرچه اخوانی ها دیگر قدرت سیاسی ندارند اما همچنان از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردارند. اما چرا موافقان اخوان المسلمین مخالف سریالی هستند که به نقد شیعیان هفت امامی می پردازد و هیچ ربط فقهی و کلامی به اخوانی ها ندارد؟

اخوانی ها معتقدند هدف اصلی سازندگان سریال «حشاشین» نقد اخوان المسلمین و سیاست های آنان است. سازندگان سریال سعی دارند تبعیت بی چون و چرا و مرید و مراد بازی مذهبی و علی الخصوص «ترور» را محکوم کنند و این دقیقا مشی و طریقی است که توسط اخوانی ها پی گرفته می شود.

کنجکاوی جوانان عرب درباره یک ایرانی/ حسن صباح کیست؟

ساخت سریال «حشاشین» باعث شده نام حسن صباح بیش از هر زمان دیگری در محافل رسانه ای و شبکه های اجتماعی عرب زبان مطرح شود. اگرچه سریال مصری سعی دارد تصویری ترسناک از اسماعیلیه ترسیم کند اما بیشتر بینندگان مصری و عرب زبان از روش سفت و سخت حسن صباح و کاریزمای او خوششان آمده و دوست دارند بیشتر در مورد او بدانند. الجزیره قطر چند روز قبل، مقاله ای مفصل و طولانی درباره حسن صباح، سیاست ها، افکار و باورهای مذهبی اش نوشت. همچنین، بسیاری از کاربران عرب در توییتر و فیسبوک شروع به نوشتن توییت ها و پست هایی در رابطه با رهبر اسماعیلیه کرده اند.

اما به راستی حسن صباح کیست؟ حسن صبّاح، بنیانگذار دولت اسماعیلیه در ایران است. او که متولد قم است در ابتدا شیعه دوازده امامی بود اما تحت تاثیر تبلیغات اسماعیلی قرار گرفت و تغییر مذهب داد. در جوانی پیرو خلیفه فاطمی در مصر بود اما بعد از مدتی تمام ارتباطات خود را با قاهره قطع کرد و دولتی مستقل در ایران به وجود آورد. او سعی کرد از طریق ایجاد یک شبکه عقیدتی – سیاسی پیچیده، تبلیغات مخفیانه، ترور، فعالیت زیرزمینی و ساخت قلعه های بلند در مناطق صعب العبور با سلجوقیان ترک تبار و خلافت عباسی عرب زبان مبارزه کند.

در سر حسن صباح چه می‌گذشت؟

در مورد حسن صباح سخن ها و نظرات متفاوتی بیان شده است. گروهی او را ریاکار، خائن و جانی می دانند و گروهی دیگر معتقدند او یکی از اولین میهن پرستان ایرانی بود که سعی کرد از طریق فعالیت مذهبی – سیاسی، ایران را از زیر یوغ اعراب و ترک های سلجوقی نجات دهد و در واقع، فعالیت های مذهبی او روحی ملی گرایانه داشته است. اگرچه رای اخیر کمی افراطی و جزم است اما نمی توان در اصل علاقه حسن صباح به ایران و احیاء روح ایرانی در عصر سلجوقی شک کرد. او رهبری مذهبی بود که تمام آثار عقیدتی – کلامی اش را به زبان فارسی می نوشت و اصلا زبان فارسی را به جای زبان عربی به عنوان زبان رسمی و مقدس مذهب خود اعلام کرد.

بسیاری معتقدند حسن صباح سعی کرد سیاست اصلاح طلبانه مزدکی را که در عصر ساسانی به وجود آمده بود، احیاء کند. مزدکی ها مخالف سیاست ارباب – رعیتی و طبقاتی سخت گیرانه ساسانیان بودند و سعی داشتند نوعی عدالت دهقانی بسیط، تحت لوای مذهب زرتشتی،  در جامعه آن زمان ایران به وجود آورند. حسن صباح نیز سعی داشت با سیاست اقتصادی و دهقانی سلجوقیان مبارزه کند.

سلجوقیان در اقتصاد دهقانی خود به سیاست «اقطاع» روی آورده بودند. آنها برای جبران کسری بودجه خود، زمین های کشاورزی مختلفی را به مقامات نظامی قرض می دادند و در عوض، مقداری پول از آنان دریافت می کردند. این سیاست باعث آوارگی و فقر و ستم دهقانان شد؛ چرا که امرای ارتش بسیاری از این دهقانان را به عنوان برده می فروختند و یا از زمین های خود بیرون می کردند. به همین دلیل، بسیاری از این دهقانان به حسن صباح پیوستند؛ حتی روایت است که گروهی از مزدکیان به صباح پیوسته و با او بیعت کردند.

سیاست ترس؛ اشتباه بزرگ صباح چه بود؟

حسن صباح پیش قراول پروژه ای است که خواجه نصیر الدین طوسی شروع کرد (اینجا بخوانید). او نیز سعی کرد از طریق مذهب شیعه، ایرانی جدید بسازد. با این حال، مشی سیاسی او متفاوت از خواجه نصیر الدین طوسی بود. خواجه نصیر معتقد بود برای احیاء ایران و قدرت گیری مذهب شیعه باید ایرانیان با مغولان متحد شوند اما حسن صباح معتقد بود از طریق جنگ زیرزمینی و ایجاد شبکه ای منظم و پیچیده از فداییان وفادار می توان اعراب و ترکان سلجوقی را شکست داد.

بسیاری معتقدند همانطور که پاشنه آشیل پروژه خواجه نصیر فکر سیاسی اش بود، پاشنه آشیل پروژه حسن صباح نیز رویکرد سیاسی اش بوده است. صباح سعی کرد از طریق ترویج آموزه ترور، سخت گیری بیش از حد بر فداییانش در مورد رعایت شریعت، ایجاد باورهای باطنی در ذهن و جان طرفدارانش و به خصوص تلقین برداشتی جزم و یک سو از «امام» و جایگاهش در عالم، سیستمی منظم و قدرتمند بسازد اما هدف او فقط در دل مردم عادی ترس انداخت و تعداد طرفداران این فرقه سری هیچگاه از یک حد مشخص تجاوز نکرد.

روایات بسیاری از ترس مردم عادی از حسن صباح و نزاری ها وجود دارد؛ این ترس تا آنجا پیش رفت که باعث شکل گیری نوعی فوبیای جمعی در برخی شهرها شد. داستان «قاتلان اصفهان» یکی از این فوبیاهای جمعی را نشان می دهد. در سال ۴۶۸ قمری شایعه شد که زوجی در اصفهان وجود دارند که مدعی اند فلج و از کار افتاده هستند. آنها از جوانان می خواهند که به آنها کمک کرده و = تا داخل خانه همراهی شان کنند. زوج با این حقه، جوانان را به داخل خانه متروکه خود می کشانند و پس از شکنجه به قتل می رسانند. مردم در آن زمان، این دو نفر را گرفتند و مدعی شدند که اسماعیلی هستند و با این اتهام، آنها را زنده زنده در آتش سوزاندند. این داستان و داستان هایی از این قبیل نشان می دهد که ترس مردم از صباح و طرفدارانش زیاد بود و همین مساله جلوی پیوستن افراد زیادی را به نحله او گرفت.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 34
 • سامان
  8

  هیچ وقت یه کشور عرب زبان برعکس کشور ایران، پول خرج نمی کنه که یه ایرانی رو برای مردمش به نمایش در بیاره .. همین حسن صباح هم یه جورایی عرب هستش

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   .. فدایی با گفتن این سخن که «جانم فدای کلید بهشت (حسن صباح)» خود را از بلندی پرت کرده و می‌میرد ..

   حسن‌کلید🤣🤣🤣

 • ناشناس
  13

  اون داعش زمان خودش بوده

 • ناشناس
  8

  روش حسن صباح و جذب پیروان بوسیله دود و دخان و باغ جعلی بهشت شبیه رفتار و روشهای جذب داعش نیست؟

 • م
  19

  جالبه کشور ما چسبیده به اعراب و فکر و ذکرش شده اعراب و خدمت به آنها ولی کشوری مثل مصر میاد از یه ایرانی فیلم میسازه. الان مسؤلان ما میان این شخصیت رو کاملا تکذیب میکنن.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   30

   سلام فعلاً که دوستان شما هستند که دارن بن سلمان و امارات را بزرگ می کنند !

 • ناشناس
  26

  ایکاش بجای طرح مسایل اقتصادی روز ایران که جز افسردگی و نامزدی رو در بین مردم گسترش میده و یا جنگ و عربده کشی .به همین مسائل تاریخی پرداخت

 • خداوندگار الموت
  12

  بسیاز زیبا لطفا این تحلیل را کامل کنید ...

 • ناشناس
  3

  خرافات و تقلید و اطاعت کورکورانه و تعصب در هر زمانی فقط برای گمراه کردن مردم و رسیدن به قدرت و ثروت طراحی و اجرا میشه

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   تعصب ازحماقت سرچشمه میگیرد هر کس تعصب مذهبی دارد احمق به تمام معنا است زیرا اگرمعنی تعصب را می‌دانست هیچ وقت تعصب نمی داشت به غیر از خدای یکتا که مطلق است بقیه عناصر هستی نسبی هستند

 • حسین گلشن
  24

  حسن صبح حکومت سلجوقیان را مسخره خود کرده بود و به دلخواه خود پادشاه عوض میکرد و پس از مرگش جانشینش بزرگ امید از هولاکو خان شکست خورد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   3

   به دلخواه خود پادشاه عوض میکرد؟
   جانشینش بزرگ‌امید از هولاکوخان شکست خورد؟
   فعلا که جنابعالی با این بی‌سوادیت خودتو مسخره مخاطبان میکنی!!

 • مهدیار
  15

  کتاب الموت ،در مورد حسن صباح کتابی بسیار زیبا و جالبه...حدود 700صفحه است ولی فوق العاده ست...

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   آنهایی که منفی دادند حتما کتاب رو خوانده اند وآنهایکه مثبت دادند علاقه مند به خواندن کتاب هستند اگرغیر ازاین است پس کتاب خوبی است

 • ناشناس
  21

  دوستان کتاب خداوند الموت رو مطالعه کنید متوجه میشید انسان وطن پرستی بوده وسیستم حکومتی خاص خودشو داشته

 • احمد
  5

  سراسر چرت

 • ناشناس
  6

  پاسداربودن

  نظرات شما -
  • ناشناس
   7

   عرزشی‌های زمان خودشون بودند

 • ناشناس
  3

  دز ان زمان هم ملت را اسکول میکردن و امضا جعل میکردن

 • ناشناس
  4

  باز برگی از تاریخ غمبار کشور....

 • ناشناس
  2

  امروز ایران همه دوران حسن صبا است

 • M
  7

  حسن صباح یکی از بزرگ مردان تاریخ شیعه است دربین علویان خیلی منزلت و جا دارد مبارز خوبی بوده ازتخریبش دست بردارید به شیعیان آسیب میرسانید

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   خوشا به سعادتت با این بزرگمردت!!

 • M
  5

  آن عده که به عرب و عجم افغانی وترک ووووو دامن می زنند خود کلب آمریکا و سیا است شعار انگلیس تفرقه بیانداز حکومت کن شما را به تکه های کوچک تقسیم نموده بعد کارگر غرب می شوید اسلام تفرقه نجات پرستی ندارد مرگ بر جاسوس ان پیاده نظام احمق و بیسواد آمریکا مقیم ایران

 • ناشناس
  0

  مردمی که رشد عقلی و ووسعه نداشته باشن امثال حسن صباح در بینشون رشد میکنند که جوانان ساده لوح و بی الایش را وا دارد تا خودشونو اخته بکنند و در خدمت منویات بی مصرف و دیوانه وارش قرار بگیرند

 • ایران امپراطور
  4

  این سریال خواسته خشونت را به تصویر بکشه واقعیت چیز دیگری ست کتب معتبر مطالعه کنید پی میبرید.حسن صباح و عمر خیام و خواجه نظام الملک از نابغه ها و نادران روزگار خود بودند هر سه ایرانی و وطن پرست .رصد خانه عمر خیام در دنیا نظیر نداشت..علم و تبحر حسن صباح در شیمی و پزشکی بینظیر بوده و خواجه نظام الملک دیوان سالار خبره در علوم ریاضی و محاسبات

 • ناشناس
  0

  حسن صباح امروزی را در یابید خخخخخخحح

 • علی
  0

  شاید می خواستند آرامش را از آنها بگیرند.

 • دبیرتاریخ
  10

  درود بر سلجوقیان . این کشور متعلق به ترکان سلحشور است و خواهد بود.

 • حسین
  3

  کتاب "خداوند الموت"که در باره حسن صباح و اسماعیلیه می باشد در واقع یک رمان جذاب است و از نظر تاریخی معتبر نیست.

 • منتقد
  0

  بهترین سریالی که دیدم توصیه میکنم ببینید

 • ایران
  1

  سلام حسن صباح یک عده رو به بیراهه کشوند طرفداراش بیشتر اخلاق صهیونیستی دارند وریاکارند از نزدیک می شناسمشون

 • روحی
  0

  به نظر من این ادم یه حیله کار مکار بود
  که می توانست مردم رو قول بزند مثله الان که
  با گفتن چرندیات و خرفات خود ساخته مردم را
  گول میزنن تا به اهداف شومشان برسند

 • س ه
  0

  همه بد بودند ولی حسن صباح بچه قم تروریست زمان، خیلی خوب بود 😳😳😳😳😳😳

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها