از کابلوف تا لاوروف؛ اظهارات ضد و نقیض مقامات روس درباره توافق جدید جامع ایران و روسیه

خبر به تعلیق در آمدن انعقاد توافقنامه همکاری جامع میان ایران و روسیه جنجال برانگیز شده و مورد توجه رسانه های فارسی زبان غربی از جمله یورونیوز، دویچه وله وایندی پندنت فارسی قرار گرفته است.

از کابلوف تا لاوروف؛ اظهارات ضد و نقیض مقامات روس درباره توافق جدید جامع ایران و روسیه

اولین بار خبرگزاری دولتی روسیه ریانووستی به نقل از ضمیر کابلوف مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه خبر داد که کار بر روی این قرارداد به دلیل مشکلاتی که با شرکای ایرانی داشته به حالت تعلیق درآمده است، اما به محض این که متن توافق  به تأیید برسد، تکمیل می شود و پس از آن زمان و مکان امضای توافقنامه انتخاب می شود.

برغم این که کابلوف در گفتگوی خود بر اهمیت و قطعی بودن این توافق و اینکه این کار خواسته و اراده حاکمیت هر دو کشور است تاکید کرده بود رسانه های مذکور صرفا همان بخش مرتبط با به تعلیق در آمدن انعقاد توافق را برجسته کرده و تیتر زدند.

در پی این جنجال آفرینی وزارت خارجه روسیه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز به میدان آمد و در گفتگو با ریانووستی تاکید کرد که کار بر روی توافق جامع همکاری میان ایران و روسیه ادامه دارد و به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران اندکی با تاخیر در زمان بندی مواجه شده است. او نیز بر عزم و اراده هر دو کشور برای امضاء این توافق نامه تاکید کرد.

در ادامه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای خارجه بریکس گفت: روسیه و ایران به طور کامل بر سر متن توافقنامه جدید همکاری همه جانبه به توافق رسیده اند.

با این همه او درباره زمان امضای این توافقنامه تقریبا همان حرف ضمیر کابلوف را به نحو دیگری تکرار کرده و گفت:  بله در مورد کار روی توافقنامه همکاری بین روسیه و ایران باید بگویم که هنوز نمی توان آن را امضا کرد، هرچند متن آن کاملاً مورد توافق قرار گرفته است. لاوروف گفت که ایران  باید اقدامات رویه ای و قانونی را در مورد مواردی که قبلاً در توافقنامه مشخص شده است، انجام دهد. لاوروف تصریح کرد که هنوز چنین اتفاق نیفتاده است.

وی تاکید کرد که این توافق به منظور ارتقای روابط بین مسکو و تهران به سطح کیفی جدیدی طراحی شده است و ما قادر خواهیم بود این کار را به محض اینکه اکثر مسائل رویه ای که ذکر کردم از طرف همکاران ایرانی ما حل شود، انجام دهیم.

ریانووستی در گزارش خود بیان کرده است که : کار بر روی یک توافق بزرگ جدید بین روسیه و ایران در سپتامبر 2022 زمانی که ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهای در سمرقند گفتگو کردند، مطرح شد. در ماه می سال جاری، وزارت امور خارجه روسیه گزارش داد که این سند به دلیل اصلاحات طرف ایرانی در حال طی مراحل تصویب جدید است ولی روز گذشته، ضمیر کابلوف، رئیس اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه، گفت که این روند به دلیل مشکلاتی که با شرکای ایرانی پس از کشته شدن رئیس جمهور در سانحه هوایی، به حالت تعلیق درآمده است.

هنوز مشخص نیست که علت طرح این موضوع ابتدا از سوی ضمیر کابلوف و پیگیری های بعدی آن از سوی مقامات روسیه به چه دلیلی بوده است.

منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 12
 • ناشناس
  1

  باج میخواهند نفت ومنابع ازخاویاروحق دریای خزروچندبرابرگرفتن برای راکتورهایی باغنای بیست درصدوگازروزیرقیمت ومایع میخرند بازهم باج میخواهند نوکران استخوان خورازروسیه گداصفت بارمیاند

  نظرات شما -
  • بهنام
   7

   تو این اطلاعات را از کجا بهت رساندند ؟؟؟ موساد ؟
   سیا ؟ ام آی سیکس ؟؟
   در ضمن نظرت راجع قرداد برجام با چهل تا غلط املایی و مکانیسم ماشه برای ایران ؟؟
   نظرت در مورد قرداد کرسنت چیست ؟؟
   تماماً توسط غربگدایان و کاسه لیسان اصلاح طلب
   امضاء و اجرا شد .

  • ناشناس
   0

   آقا بهنام

   تمام چیزهایی که گفتی در حکومت اسلامی صورت گرفته ، در حکومت اسلامی ، کمی فکر کن

 • ناشناس
  1

  پوتین میدونه ایران نوکر و گاو شیرده ش است و چاره‌ای ندارد و مطیع و سر به‌ زیر
  پس تا جایی که امکان داره فرو میکنه

 • ملا نصرالدین
  0

  بله روسیه از ایران تسلیحات برای ادامه جنگ میخواهد وایران سوخو۳۵وساخت بالگرد در داخل
  روسیه از به قدرت رسیدن ایران در پله بالاتر میترسد در عین حال به تسلیحات ایرانی نیاز دارد

 • ناشناس
  0

  قابل توجه عررررازشه پوتین پرست !!!!

 • ناشناس
  0

  دیپلماسی عزتمندانه. یاوه گویی های مجدد چین در مورد جزایر سه گانه. تائید و صحه گذاری حرفهای بی اساس امارات در مورد جزایر سه گانه از طرف روسیه، بیانیه شورای همکاری خلیح فارس علیه میدان گازی آرش،قطعنامه آژانس علیه ایران، اینهم که رونمایی از یک دست گل دیگر، فروش نفت مفت به چین هم که بماند... بدون شرح

 • ناشناس
  0

  دیپلماسی عزتمند ونگاه به شرق این بود؟؟؟؟!!!!یا از چاله افتادیم توی چاه؟؟؟؟!!!!وقتی کشور خودشو توی یک بن بست قرار بده که نه راه پس دارد ونه راه پیش اخر و عاقبتش همینه

 • ناشناس
  0

  روسیه اگر در رابطه اش با ایران صادق بود در خصوص مطالبه ایران برای تحویل سامانه اس۴۰۰وهواپیماهای سوخوی ۳۵ تا حالا برادریش ثابت کرده بود ،چقدر در سوریه در زمان تجاوز اسراییل وحمله به مستشاران نظامی ایرانی هیچگاه دفاعی نکرد،حالا هم که می‌بینید در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه های غرب بر علیه ایران وتو میکند به خاطر کینه ای است که از آمریکا واروپا در پشتیبانی نظامی از دولت اوکراین دارند وگرنه قبلا این کارها نمیکردن هم چین وهم روسیه ،ماهیتشان در همراهی با امارات در ادعای واهی این کشور بر جزایر سه گانه ایرانی دیدیم،کاش مسولان ما از تاریخ عبرت بگیرند تا خود مایع عبرت آیندگان نشوند

 • ناشناس
  0

  در قرن اخیر ما بیشترین ضربه و زیان را از شرق خوردیم و کمترین زیان را از غرب حالا چ اصراریست ک غرب بزرگترین دشمن طلقی شود بماند ولی شرق ب همه جهانیانیان ثابت کرده است ک ن تنها شریک مناسب و راهبردی برای هیچ کشوری نیست بلکه فقط مانند یک انگل و آفت عمل میکند. و البته نباید تمام تخم مرغها در سبد شرق قرار داد چون تعاملات جهانی ایجاب میکند ک برای رسیدن بمنافع ملی باید با ورق هر دو طیف بازی کرد.

 • ناشناس
  0

  اگر این اتفاق در زمان شاه افتاده بود تا دنیا دنیاست از ننگ روابط ایران و روسیه و سر سپردگی سران حکومت به روسیه داستان سرایی می کردند

 • ناشناس
  0

  وکالت تام بهشون داده بودند حالا با مرگ وکالت دهنده خب وکالت نامه باطل شده .انشاالله نفر بعدی تجدیدش میکند !!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها