۶ کاندیدا و ۴ سناریو / از کامبک لاریجانی تا تکرار دوم خرداد پس از ۲۷ سال / باید به سومین رئیس‌جمهور مشهدی سلام کرد؟

در صورتی که لیست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم همین فهرست شش نفره اعلام شده در رسانه‌ها باشد، احتمالا باید در انتظار یکی از ۴ سناریو محتمل برای روزهای آتی در عرصه انتخابات بود.

۶ کاندیدا و ۴ سناریو / از کامبک لاریجانی تا تکرار دوم خرداد پس از ۲۷ سال / باید به سومین رئیس‌جمهور مشهدی سلام کرد؟

رسانه‌ها امروز نام ۶ چهره را به‌عنوان نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو اعلام کردند. نام‌هایی در غیبت کاندیداهای مطرح. در این لیست نه نامی از محمود احمدی نژاد است، نه علی لاریجانی. خبری از وزرای دولت رئیسی هم نیست. چهره‌های مطرحی مانند اسحاق جهانگیری و وحید حقانیان هم احراز صلاحیت نشده‌اند.

به این ترتیب در این لیست ۵ چهره اصولگرا به چشم می‌خورد، بعلاوه یک چهره اصلاح طلب: مسعود پزشکیان‌.

در میان ۵ چهره اصولگرا، به‌نظر می‌رسد دو چهره بیشتر شناخته شده اند؛ یکی رئیس مجلس که سابقه‌ای طولانی در کاندیداتوری دارد و سال ۹۶ به نفع رئیسی از عرصه انتخابات کنار رفت و دیگری دبیر شورای عالی امنیت ملی که شهره به مخالفت با برجام و مذاکرات با غرب در دولت حسن روحانی است.

البته شهردار تهران، دبیر جامعه روحانیت مبارز و رئیس بنیاد شهید هم در عرصه رقابتها هستند که شاید در دقایق آخر به سود یک کاندیدا کنار روند. کاری که دو نفر آنها (زاکانی و قاضی زاده) دوره قبل تجربه‌اش کردند.

برای تحلیل آنچه می‌توان در این انتخابات انتظارش را کشید، دست‌کم چهار سناریو مطرح است. سناریوهایی که هریک، احتمال وقوع در روزهای پیش رو را دارند.

سناریوی اول: تکرار انتخابات ۸۴ / بازگشت لاریجانی

ترکیب نامزدهای نهایی انتخابات، جتی پس از اعلام شورای نگهبان می‌تواند نهایی نباشد. اتفاقی که سال ۸۴ رخ داد و مصطفی معین نامزد بخش رادیکال اصلاح‌طلبان با حکم حکومتی تایید صلاحیت شد و به عرصه انتخابات بازگشت.

حالا یک سناریو البته با احتمال نه چندان بالا، تایید صلاحیت لاریجانی است، به ویژه پس از آنکه ردصلاحیت او سه سال قبل هم با تذکر رهبر انقلاب همراه شده بود.

بازگشت لاریجانی خبری خوش برای قالیباف یا پزشکیان نخواهد بود، چراکه سبد رای مشترکی با لاریجانی دارند؛ یکی در میان اصولگرایان معتدل و دیگری اصلاح طلبها.

در نبود لاریجانی، خیال اصلاح‌طلبان از کناره گیری نامزدشان به سود یک میانه رو، مانند تجربه دلخوری عا ف در سال ۹۲ پس از انصراف به نفع حسن روحانی راحت خواهد شد.

سناریوی دوم: تکرار دوم خرداد پس از ۲۷ سال

سناریوی دوم، بسیج افکارعمومی توسط اصلاح‌طلبان و شکست هر ۵ نامرد اصولگرایی است که می‌توانند رای یکدیگر را بشکنند.

سال ۱۳۷۶ این اتفاق رخ داد و سید محمد خاتمی که وزیر مستعفی دولت هاشمی بود، رئیس قدرتمند مجلس را شکست داد. حالا نگاه‌ها به پزشکیان است که آیا چنین قدرتی دارد و آیا حامیان اصلاحات حاضرند به خاطر او با صندوقهای رای آشتی کنند؟

بزرگترین مشکل پزشکیان، مقابله با تحریمی هاست. مشکلی که البته سال ۷۶ هم وجود داشت اما موج اصلاح‌طلبی بر آن چیره شد. اما اینکه حالا اصلاح‌طلبان چنین توانی برای موج‌سازی داشته باشند، محل تردید جدی است، آن هم بعد از ۸ سال دفاع از حسن روحانی.

سناریوی سوم: بالاخره پیروزی قالیباف

۱۹ سال است که قالیباف در انتظار پاستور است. او اولین بار سال ۸۴ بخت خود را آزمود که بازی را به احمدی‌نژاد باخت. پس از آن او سال ۹۲ دوباره عزم پاستور کرد که مغلوب عدم وحدت اصولگراها شد.

چهار سال بعد قالیباف همراه با رئیسی وارد میدان شد. او این‌بار نه آن خلبان خوش تیپ تبلیغات ۸۴، که نماد گفتمانی چپ‌گرایانه علیه آنچه ۴ درصدی های ثروتمند می‌خواند، بود. اما در آخرین روزها به سمت رئیس‌جمهور فقید کناره‌گیری کرد تا نلمزد ایده‌آل او، سرانجام در ۱۴۰۰ کاندیدا شود.

قالیباف اگر مشارکت انتخاباتی بالا باشد، شاید بتواند پیروز میدان شود. اما اگر انتخابات کم رمق شود، او احتمالا به سبد رای ثابت سعید جلیلی یا مسعود پزشکیان خواهد باخت.

قالیباف نمی‌خواهد ناطق نوری سال ۷۶ باشد اما رای منفی بالا علیه او و حاشیه‌های خانواده اش، وی را در برابر رقبا بشدت آسیب پذیر کرده است.

سناریوی چهارم: دولت از سایه بیرون می‌آید

و چهارمین احتمال، پیروزی سعید جلیلی با سبد رای ثابت ۵ میلیونی است. جلیلی در دو انتخابات ۹۲ و ۱۴۰۰ خود را در قامت نامزدی محبوب نشان داد هرچند یکبار شکست خورد و دیگر بار به سختی کنار رفت.

فعلا مثلث پزشکیان- قالیباف- جلیلی در عرصه انتخابات رقابت می کنند و باید دید هر ضلع این مثلث برای رشد سبد رای خود چه سیاستی در پیش خواهد گرفت

اگر مشارکت انتخابات پایین باشد، او به مدد رای ثابت خود، حتما به دور دوم خواهد رفت. پزشکیان و قالیباف رقبای او هستند و احتمالا وی در مناظره ها از هردوسو به چالش خواهد خورد.

اگر قاضی زاده هاشمی یا علیرضا زاکانی با قالیباف ائتلاف کنند، کار برای جلیلی سخت خواهد شد و اگر نه، ریزش رای قالیباف، موضع او را تقویت خواهد کرد.

هرچه هست، فعلا جلیلی نامزدی جدی در انتخابات است اما فرش قرمز برایش پهن نیست. او در کنار قالیباف و قاضی زاده، یکی از سه کاندیدای مشهدی انتخابات است که می‌تواند در نبود شهید رئیسی، کرسی ریاست جمهوری را همچنان در اختیار مشهدی‌ها قرار داده و سومین رئیس‌جمهور مشهدی پس از آیت الله خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی باشد.

سناریوهای نامحتمل

در برابر چهار سناریوی محتمل، سناریوهای بعید دیگری هم وجود دارد. مثلا تایید صلاحیت جهانگیری در کنار لاریجانی با حکم حکومتی که آرای اصلاح طلبان را دچار ریزش خواهد کرد. فعلا تک بودن پزشکیان در کنار ۵ اصولگرا به سود اوست.

سناریوی دیگر، کناره گیری زاکانی و قاضی زاده به سود قالیباف است که کار جلیلی را سخت می کند اما بعید است به قالیباف برای پیروزی در دور اول کمک کند. کاندیدایی که بخواهد در دور اول انتخابات با فرض مشارکت حداقلی پیروز شود، قریب به ۱۵ میلیون رای می خواهد که فعلا هیچ کدام از نامزدها روی کاغذ، چنین ظرفیتی برای رای آوری ندارند.

سناریوی بعید دیگر، ائتلاف جلیلی و قالیباف است که اگر پیش از ۸ تیر رخ دهد، کار پزشکیان را تمام می کند اما آنچه از قالیباف و جلیلی در خاطر مانده، رقابتی همیشگی است و بعید است حتی ترس از تکرار انتخابات ۹۲ این دو را متحد کند.

یک سناریوی دیگر که دور از ذهن به نظر می رسد، ائتلاف قالیباف و پزشکیان است. هراس از رای آوری جلیلی ممکن است این دو را بهم نزدیک کند اما تاکید لصلاح طلبان بر عدم حمایت از نامزد نیابتی، حمایت آنها از قالیباف را ناممکن خواهد کرد، حتی اگر قالیباف و جلیلی به دور دوم بروند.

پورمحمدی، ولایتی دیگر می‌شود؟

از بدنه رای مصطفی پورمحمدی هم نباید غافل شد. دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در این انتخابات در نبود علی لاریجانی، جریان راست سنتی را نمایندگی می‌کند و بدنه رای سنتی خواهد داشت که در حالت مشارکت پایین، می‌تواند اثرگذار باشد. از یاد نباید برد که رای پایین اما اثرگذار علی اکبر ولایتی در سال ۹۲، باعث شکاف در سبد رای اصولگرایان و پیروزی حسن روحانی شد و حالا او می‌تواند بخشی از آرای محمدباقر قالیباف را به خود اختصاص دهد.

انصراف پورمحمدی به سود قالیباف، کار رئیس مجلس را برای پیروزی راحت خواهد کرد. اما باقی ماندن او، ائتلاف نانوشته راست سنتی و اصلاح‌طلبان را تثبیت خواهد کرد.

هرچه هست، فعلا مثلث پزشکیان- قالیباف- جلیلی در عرصه انتخابات رقابت می کنند و باید دید هر ضلع این مثلث برای رشد سبد رای خود چه سیاستی در پیش خواهد گرفت.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 101
 • ناشناس
  2

  وضعیت رییس جمهور
  قبل انتخابات: تمام مشکلات حل شدنیس
  بعد انتخابات: دولت قبل ی خزانه خالی وکلی بدبختی بجا گذاشته وقابل حل نیس مشکلات
  بعد اتمام دوره: رییس جمهور تو این کشور هیچکارس وکلی حرف نگفته دارم

  نظرات شما -
  • ناشناس
   5

   پیش بسوي ادامه دار بودن فلاکت و بدبختی واسه مردم عادی بهشت برین هم واسه ۲ درصدی های متوهم

 • ناشناس
  4

  اگر آرزوها رو میشه اینجوری تصویر کرد پس هم پیروزی پزشکیان مبارکتون هم شکست جلیلی
  شماها حتی نمیدونید قاضی زاده هاشمی از انتخابات ۱۴۰۰ کناره گیری نکرد و حدود ۱میلیون رای هم آورد.
  خوش باشید با رویاهاتون😏

 • نمازی
  19

  اگر قالیباف و جلیلی اعتلاف نکنند پزشکیان همان دور اول رای می آورد چون ملت اینبار می خواهند رای بدهند تا بساط تندرو ها جمع شود

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   ائتلاف

  • م
   3

   دوباره گول

  • ناشناس
   6

   پزشکیان باید با آرای باطله مبارزه کنه
   مثل همتی

  • ع ن
   6

   پزشکیان اگه با آرای باطله هم رقابت کنه، شکست میخوره
   حتی اگه به فرض محال اون ۵ نفر هم انصراف بدن بازم رای نمیاره
   دقیقا مثل عبدالناصر همتی

  • ناشناس
   0

   به ع ن. البته که همه اینا تعداد رأیشون از باطله کمتر میشه اگر آراء باطله درنتیجه تأثیرداشت دراین دوره هیچ رییس جمهوری دور اول انتخاب نمی شد

 • حسن ستار
  16

  رای بی رای

 • ناشناس
  30

  دم شــــــورای نگهـــبان گرم
  کـــــــاری کرد کارستان

 • حسین
  39

  چقدر داستان تعریف کردید .
  جبهه انقلاب باید به تفاهم برسند کلا یه نماینده با رای و مشارکت بالا ریس جمهور شه . فرقی نمیکنه جلیلی باشه یا قالیباف یا زاکانی . هر چند دوست دارم زاکانی و قالیباف به کار قبلی خودشون برگردند چون اونجا هم خیلی مهم ه .

 • محمدعلی محمدی (م.ریحان)
  9

  ائتلاف جلیلی و قالی باف کار پزشکیان را تمام نمی کند. ای کاش زودتر ائتلافشان را اعلام کنند تا مقابله مردم با نامزدهای فرمایشی شکل بگیرد و مخصوصا استان های ترک زبان ضرب شصت خود را به مشهدی ها نشان بدهند

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   ۱۴۰۰ ساله دوران جاهلیت و قبیله گرایی تموم شده

 • چای دبش باغ ازگل
  12

  حالت تهوع بهم دست میده اخبار انتخابات را می‌خوانم سکته مغزی نکنم شانس آوردم از وقتیکه احمدی‌نژاد رد صلاحیت شده!!! ب درود برای همیشه خبرهای سیاسی را طوری تنظیم کردن که آدم شاخ در میاره دیگر بسه من تحمل ندارم!!! بمن ربطی ندارد چی میشه هرکس بیاد من همان فرودست هستم!!!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   محمود هم اون محمود که فکرشو می کنی نیست ..از فکر محمود بیرون بیا ...دیگه محمودی در کار نیست ....اخرا خیلی بد کرد خععععلی اختراعات و دست کارشناسان انداخت تا آدم بگه غلط کردم که این طوفان به صد گوهر نمی ارزد ..

 • ناشناس
  12

  من اگر در انتخابات شرکت کنم فقط و فقط به پزشکیان رای میدم...بقیه برای من اوت هستن حتا لاریجانی

 • ناشناس
  1

  همشون ماشاءالله دکتر و سید هستند!!!

 • ناشناس
  9

  این اصلاحطبان ده ۶۰ چپی بودن شلوار لی پاره میکردن یدفعه سال۷۶ شدن اصلاح‌طلب

 • ناشناس
  8

  اقای دکتر پزشکیان خیلی آدم خوبه اما هم حزبی
  روحانی ونجفی حیف

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   از هیچ‌نظر جذابیتی نداره

 • ناشناس
  3

  یعنی این الان انتخابات است ؟؟؟

 • ناشناس
  29

  ری ما جلیلی

 • رضا
  14

  با سلام .اکثر قریب به اتفاق کردها با ترک زبانان عزیز هستن وبه دکتر پزشکیان اصلاح طلب رای میدهند به امید پیروزی حق این بار همه اصلاح طلبان پای صندوق رای خواهند رفت

  نظرات شما -
  • علی
   6

   مگه دوره جاهلیته که قومی و قبیله ای رای بدیم

  • رهگذر
   2

   پزشکیان دورگه کرد-ترک هست مادرش اهل قصرشیرینه و با توجه به اینکه بعد انقلاب رییس جمهوری از آن مناطق نبوده می‌تونه همه پیش بینی های روی کاغذ را بهم بزنه بخصوص اینکه چندین دوره نماینده تبریز بوده. البته به شرط اینکه خودش را در چاه برخی اصلاح طلبان تندرو نندازه.

 • حسین حیاتی زیارتی
  5

  احسنت به این تحلیل ، بنده فکر میکنم توانایی بسیار خوب صحبت کردن پزشکیان
  بسیار به درد او خواهد خورد برای جلب نظر اقشار جامعه
  و نبرد واقعی بین قالیباف و پزشکیان هست و این بستگی به جلیلی داره که بخواد بزاره کدوم قدرت رو به دست بگیره
  گمان میکنم با توجه به شبه دُشمنی که بین قالیباف و جلیلی هست ائتلاف اینهارو تقریبا غیرممکن می‌کنه. در صورتی که بقیه نامزد ها به نفع پزشکیان کنار برن ، پزشکیان رییس‌جمهور آینده ایران خواهد بود.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   روحانی هم خوب حرف میزد

 • ناشناس
  7

  رئیس جمهور کاره ای نیست،خودتان را خسته نکنید،مگه خاتمی و روحانی توانستند کاری بکنند،پزشکیان که انگشت کوچک انها هم نمی شود

  نظرات شما -
  • ناشناس
   12

   شهید رئیسی ثابت کرد که اینطور نیست
   میشه کار کرد

  • علی
   10

   رئیس جمهور اگه یه اصلاح طلب باشه کاره ای نیست ، یا بهتره بگیم قرار نیست کار کنه

   ولی شهید رئیسی ثابت کرد که هم کاره ای هست و هم میشه کار کرد برا مردم

  • ناشناس
   17

   جلیلی
   دکتر جلیلی
   دکتر سعید جلیلی
   رییس جمهور ماست

  • عبدالعلی
   15

   جلیلی

  • کربلایی
   16

   جلیلی

  • مشهدی علی
   17

   انگار همه قراره به جلیلی رای بدن
   منم تابع اکثریتم

  • متفکر
   17

   فقط دکتر
   منظورم دکتر سعید جلیلی

 • علی
  24

  احتمال بعدی
  که به نظر من عمدا این احتمال را نگفتن
  اینه که اولا اصلاح‌طلبان مثل سه سال قبل اصلا رای ندارن، یعنی تعداد رای پزشکیان از آرای باطله هم کمتر میشه مثل همتی ( دلیل اون هم خرابکاری روحانی در دوران ۸ ساله ش و حمایت بی چون و چرای اصلاح‌طلبان از روحانی است).

  و اینکه زاکانی و قاضی زاده هاشمی به نفع جلیلی کنار میرن نه قالیباف ( چون خودشون را جز جبهه انقلاب میدونن و اعلام هم کردن)

  پور محمدی هم که سبد رای نداره

  قالیباف هم به خاطر مساله سیسمونی و اقامت پسرش ( اون طور که در رسانه ها مطرح شد) به شدت از چشم مردم افتاده

  بنابراین دکتر سعید جلیلی ان شاالله میشه رئیس جمهور بعدی

  نظرات شما -
  • معجزه
   2

   خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی
   جلیلی سبد پرش 4 میلیون رایه با ائتلاف قالیباف و زاکانی و هاشمی میشه 7 میلیون
   آیا رییس جمهور 7 میلیونی داریم؟
   مگر اینکه برادران افاغنه و چند شناسنامه ای ها و اختلال یارانه ای بتونه معجزه هزاره چهارم رو بیاره سرکار

 • ع
  28

  فقط دکتر جلیلی

  نظرات شما -
  • ناشناس
   4

   فقط پزشکیان

 • ناشناس
  27

  رای ما جلیلی

  نظرات شما -
  • ناشناس
   3

   من احمدی نژادیم ولی به پزشکیان رای میدهم فقط بخاطر لجبازی

 • ناشناس
  26

  فقط جلیلی

  نظرات شما -
  • ناشناس
   4

   فقط پزشکیان

 • ناشناس
  30

  جلیلی
  جلیلی
  جلیلی
  جلیلی
  جلیلی
  ....

  نظرات شما -
  • ناشناس
   2

   فقط پزشکیان

 • علی
  31

  درود بر جلیلی

 • علی ن
  28

  فقط و فقط و فقط و فقط
  جلیلی جلیلی جلیلی ...

 • جوجوله
  8

  اگر از روی عقل و منطق انتخاب کنیم پزشکیان بالاترین رای را خواهد داشت زیرا او تا بحال پرونده اش بدون هیچ لکی در پیشگاه ملت گشوده است

  نظرات شما -
  • ناشناس
   11

   من که جلیلی

  • ناشناس
   11

   دمش گرم جلیلی

  • ناشناس
   12

   جلیلیییییییییییییییی

 • Slam
  3

  اگر فشر خاکستری در انتخاب شرکت نکنند تندروها به تند روی ها ادامه خواهند داد و گروهی اندک بر اکثریت حاکم خواهند شد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   4

   اقلیت اون ۲ میلیون نفری هستن که دور قبل به همتی رای دادن
   این بار هم به پزشکیان
   ان شاءالله ۳۰ میلیون رای به دکتر جلیلی

  • علی
   3

   فقط جلیلی

  • ناشناس
   3

   ان شاالله دکتر جلیلی

  • ناشناس
   4

   ان شاالله همانطور که با وحدت خودمون شهید رئیسی را رئیس جمهور کردیم
   این بار دکتر جلیلی را رئیس جمهور میکنیم.


   تا کور شود هر آنکه نتواند دید

  • ع
   4

   ان شاالله دوران قشر سیاه اصلاح‌طلب برا همیشه تموم بشه
   با اومدن دکتر جلیلی

 • علی
  3

  رای ما و همه اصلاح طلبها پزشکیان است حتی اگر لاریجانی با حکم حکومتی بیاد باز هم نماینده اصلاح طلبان پزشکیان است مگر اینکه رییس اصلاحات از ایشون حمایت کنه قضیه فرق میکنه .
  در ضمن در نظر داشته باشید مردم به نظامی قالیباف و تندرو مثل جلیلی و یا زاکانی که هیچ سمت اجرایی اساسی ندارند و یا پورمحمدی که سنتی است وکار اجرایی کمی دارد و نیز قاصی زاده که تنها کار اجرایی او رییس بنیاد شهید بوده رای نمی دن .
  ولی پزشکیان تنهاست و در طیف خود رقیبی ندارن و در کارنامه خود وزیر و ۵ یا ۶ دوره نماینده مجلس و نیز استا دانشگاه بوده و شانس وی خیلی بالا است .

  نظرات شما -
  • راحیل
   2

   پزشکیان شانسش خیلی بالاست
   دقیقا مثل عبد الناصر همتی

   خخخخخخ

  • ناشناس
   1

   شماها کلا ۲ میلیون نفر بیشتر نیستین
   یعنی کمتر از آرای باطله

   اگه بیشتر بودین الان عبدالناصر همتی رئیس جمهور بود.

 • فری
  2

  آبجیا داداشا تو روخدا اینبار رای بدین نزارین بدبختمون کنن الان کانال های انقلابی رو جلیلی زوم کردن میخان بکشنش بالا نزارین دوباره تصمیم بگیرن واسه ما من نمیتونم یه رئیس جمهور زوری رو تحمل کنم خسته شدم اه

  نظرات شما -
  • علی
   1

   ۸ سال ما حسن کلید شما را تحمل کردیم

   حالا این بار نوبت شماست که ۸ سال دکتر جلیلی ما را تحمل کنی

  • ر
   2

   پیشاپیش بهت تسلیت میگم

   فقط دکتر جلیلی

 • ناشناس
  0

  طبق احتمال تاس که شش عدد دارد سی و شش احتمال وجود دارد جهت اطلاع.

  نظرات شما -
  • ن
   0

   شش بش اومده پزشكيان برتده است

  • ناشناس
   0

   اقاي جنتي عجب گلچيني كرده مانده ام كدوم گل را انتخاب كنم

 • علی
  0

  اقای محمدی در ارسال دیدگاه ها به جمله خوبی اشاره کردن شانس پزشکیان اولا که تنها کاندید اصلاح طلب است و شانس دوم او ترک بودن اوست و ترک زبان ها به او اعتماد زیادی دارن . اخه تو این ۴۵ سال هیچ وقت یک ترک زبان قامت ریاست جمهوری نبوده ضمنادر کشور ما چندین استان ترک زبان داریم و در تهران هم بالای ۳۰ درصد ترک زبان هستن و شانس پزشکیان خیلی در این دو موضوع بالاست
  استان های آذربایجان شرقی و غربی . اردبیل . قزوین . همدان . زنجان و .‌‌‌‌... . و قسمت اعظمی از تهران شامل تزک زبان ها می شود . از الان باید به آقای پزشکیان بعنوان رییس جمهور دولت ۱۴ تبریک گفت 🤣🤣

  نظرات شما -
  • راحیل
   0

   اولا که دوره جاهلیت و قبیله گرایی تموم شده

   ثانیا خیلی خوب توهم میزنی، چی مصرف کردی؟؟؟؟

 • ناشناس
  1

  دو قطبی نداریم و تک قطب اوست
  چنین قطب ممنوعه ام آرزوست
  اگر اذن یابد کند تپه فتح
  و الا ورا قله ها پیش روست

 • ناشناس
  1

  تخریب ناپذیر آفریده

 • علی
  3

  اقای ستار شما که میگی رای بی رای اونوقت حکومت میفد دست تندروها و برمیگردیم به زمان احمد نژاد و شاید مرحوم هاشمی . پس باید مشارکت کرد و جلو بالا امدن تندروها مثل جلیلی یا زاکانی گرفته شود .
  قول یک از دوستان میگفت هر کدام از این دو نفر که عرض کردم بشن میگن ما اعتقادی به مذاکره با دنیا را نداریم و باید نه تنها زن ها چادر اجباری سر کنن مردها هم همه پیراهن استین بلند و یقه اخوندی و چفیه بندازن 🤣🤣

  نظرات شما -
  • روشنفکر بی ادعا
   4

   شما هم مثل حسن کلید ساز فکر کردی دنیا ۴ تا کشوره
   گولتون زدن
   دنیا بیش از ۲۰۰ کشوره
   شهید رئیسی اینو خوب فهمیده بود

   فقط دکتر جلیلی

 • خلیل
  10

  خودتون را خسته نکنید رای ملت دکتر جلیلی است

 • ناشناس
  2

  پزشکیان از احتمالات قوی ست

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   مثل عبدالناصر

 • ناشناس
  1

  مشاجره ها ازکی شروع میشود .ببخشید باصطلاح صدا وسیما منظورم مناظرهاست

 • ک
  1

  از نگاه‌ من که خیلی شاهرگی تابلو است.

 • ف
  1

  در این ماه خربزه می چسبه

 • ف
  1

  بنده بازنشسته اداره علافی ام.. ده ساله منتظرم کارمند گوشی را بردارد بگم کجا آنطور بود چرا الکی می گی دروغ پخش کردی ....به هر که هم می گم عین مجسمه نگاه میکنع اون کارمند هم کار خودشو. می کنه .....حرفهای دروغ و خطا از هوا پخش می کنه ...
  البته بازنشسته رو شوخی کردم گفتم بازنشسته ام..اگه پارتی دارید به این کارمند حرف منو برسونین حرص من کمتر بشه ..الان اینا بیان این کارمند فرشته می شه با ...البته چند تان با هم آند ..‌

 • ناشناس
  1

  ادامه دهنده راه سید الشهدای خدمت و آبادانی ایران فقط دکتر جلیلی

 • پزشکیان
  0

  ریاست جمهوری رابه پزشکیان تبریک میگم.ازحالاهمه طرفشن.تبریک به خودم تبریک به ایران سربلند

 • *****
  0

  جلیلی
  دکتر جلیلی
  جلیلی
  دکتر جلیلی
  دکتر سعید جلیلی
  رییس جمهور ماست
  رییس جمهور ماست

 • ناشناس
  3

  تمام این تحلیل‌ها ودلایل روی کاغذ است چراکه کاندیداهای مطرح تر(قالیباف،جلیلی،زاکانی) در مقام کار اجرایی نقطه ضعف کم ندارند وقاضی زاده هم که خیلی شناخته شده نیست پزشکیان هم به عدم حضور مردم اصلاح طلبان رأی بالایی ندارد ولی پورمحمدی با نداشتن نقطعه ضعف جدی وبا تشکیلات سنتی مذهبی رأی ثابت خود را دارد پس با این تحلیل در مشارکت پایین احتمال انتخاب پورمحمدی دور از انتظار نیست

  نظرات شما -
  • ع
   2

   فقط جلیلی

  • علی
   2

   خدا را شکر دکتر جلیلی هست

 • همرزم هادی
  0

  این ۳بزرگوارپورمحمدی قاضی زاکانی پوششی هستندوشانسی ندارند می ماند قالیباف جلیلی وپزشکیان به احتمالی بین قالیباف وجلیلی اتفاقی خواهدافتادزیرااینبارنیزمردم برای نشان دادن اعتراض مدنی خود خواستارانجام اصلاحات درپیکرنظام هستندواین یعنی خاتمی دوباره

  نظرات شما -
  • ر ع
   2

   ان شاالله خواهید دید که زاکانی مثل تانک جاده را باز میکنه برا دکتر جلیلی

  • ناشناس
   0

   خاتمی دوباره. یعنی. روز از نو روزی از نو رسیدیم اول داستان

 • پ ن
  1

  همه با هم دکتر جلیلی

 • ناشناس
  1

  منم جلیلی

 • ر ن
  2

  من و خانواده دکتر جلیلی

 • صیانه
  0

  فقط جلیلی و دیگر هیچ

 • ریحانه
  0

  من جز دکتر جلیلی کس دیگری نمی بینم

 • ناشناس
  0

  خدا را شکر جلیلی

 • علی
  0

  فقط آقای پزشکیان راستگو

  نظرات شما -
  • ناشناس
   1

   آره
   دقیقا مثل حسن روحانی

  • ق ع
   0

   من و بر و بچ همه دکتر سعید جلیلی

  • ناشناس
   1

   جلیلی

  • جهان آرا
   1

   سعید جلیلی

 • ناشناس
  0

  مسیر راه مشخص است حالا هرکه رئیس جمهور باشد زیاد به خودتون فشار نیارید که همتون بازی خورده اید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد