انتقاد تند اطلاعات از ثبت نام گسترده کاندیداهای ریاست جمهوری

آیا زیرساخت‌های قانونی نامزدی برای ریاست جمهوری فشل و واداده است، یا افراد داوطلب، این مقدار ساده‌اندیش و هول‌زده‌اند؛ یا هردو!؟

انتقاد تند اطلاعات از ثبت نام گسترده کاندیداهای ریاست جمهوری

روزنامه اطلاعات نوشت:

از نخبگان بگذریم؛ حتی مردم عادی کوچه و بازار آیا در این نمایش‌های صف‌کشیدن برای کاندیداتوری ریاست جمهوری جوریشان نمی‌شود!؟

آیا زیرساخت‌های قانونی نامزدی برای ریاست جمهوری فشل و واداده است، یا افراد داوطلب، این مقدار ساده‌اندیش و هول‌زده‌اند؛ یا هردو!؟

از طنازی‌ها و لطیفه‌سازی‌های برخی بیکاران و عیّاران، که در سال‌های پیشین در صف ثبت‌نام شاهد بودیم بگذریم؛ آیا عیار ریاست جمهوری در کشور این‌قدر نازل شده است، که شاهد بیش از هشتاد نفر در زمره‌ی داوطلبان باشیم؛ که بسیاریشان از تدبیر منزل خود عاجزند و اما امروز ارسطووار پروای تدبیر مُدُن را در سر می‌پرورانند؟

بر بسیاری از اینان که بر بال توهمات خویش سوارند شماتتی نیست؛ چرا که اگر بر ایشان حرجی بود، جلوی چشم هشتاد میلیون، بر شعور و خرد هموطنان خود تمسخر نمی‌آوردند؛ اما جامعه‌ی مدنی را چه شده است که بر چنین نمایش‌ها و رفتارهای دون شأن کشور نه اخمی می‌آورَد و نه پلکی می‌زند؟ یا صدا و دستشان به قانون ناکارآمد ثبت‌نام داوطلبان نمی‌رسد، یا توان خود را در برابر هجمه‌های قبیلگی و پخت‌وپزهای پستوی مطبخ‌های سیاست ناهمتراز می‌بینند و زین روی عطای یک‌ کنش خردورزانه را به لقای نمایش‌های «اشک‌ها و لبخندها»ی ثبت‌نام‌ها می‌بخشند.

سریال تکراری و آزارنده‌ی صف‌شدن صغیر و کبیر در مهلت ثبت‌نام ریاست جمهوری، می‌رود تا فرزندان ما را به قانون‌های نوشتاری انتخابات در کتاب‌های درسیشان مردد سازد و آنان را بدان سوی براند که خطوط نامرئی بین نوشته‌ها را بخوانند و با خود بگویند: آیا سنجش صلاحیت، پیش از آن‌ که مراجع رسمی قانونی بدان بپردازند، از عهده‌ی خود داوطلبان برنمی‌آید؟ تا ببینند، چه میزان در زندگی شخصی و خانگی و نیز توان فردی و استعداد خداداده بهره‌مند هستند، که اکنون پروای کشورداری در سر آورده‌اند!؟

راستی را، که خودشیفتگی و توهّم‌زدگی تا کجا می‌تواند رهزن ذهن عده‌ای شود؟ گیرم در به‌کارگیری واژگان، از واژه‌ی مظلوم «احساس تکلیف» مایه بگذارند!

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 8
 • چای دبش باغ ازگل
  0

  ۸۰ نفری که ثبت نام کردند ب مرده خوری عادت دیرینه دارند!!! نه شرمی نه حیا توی وجود شون نیست

 • ناشناس
  0

  از داوطلبان كنكور بگيرند تا ميزان سوادشان معلوم بشه !!

 • ناشناس
  0

  من یه آدم عادی ام در جامعه و با آدمهایی مثه خودم در تماسم از همسر گرفته تا سوپری و همسایه و غیره...نگران مردم نباشید...کسی برای انتخابات و این کاندیداها تره هم خرد نمی کنه و چیزی که براشان مهم نیست بازی انتخاباته

 • ناشناس
  0

  بیشترشون میدونن که انتخاب نمیشن فقط وفقط ثبت نام میکنن که به نفع یک کاندیدا کناربکشن وپولشون را بگیرن که بقول گفتنی پول‌های نجومی میگیرن وبه نفع دیگری کنارمیکشن والله این جماعت هرگز سیرنمیشن

 • درخشان
  0

  همه جوامع باید ریس جمهور انتخاب کنند
  90 درصد انتخابها فرق خاصی با هم ندارن
  بعضی ها شعور دارند و آیینده نگر مثل ماهاتیر محمد ریس جمهور مالزی که با همه محبوبیت چند سال پیش رای نیاورد

 • ناشناس
  0

  یکی به این بنده خدا بگه تو خودت چطوری صاحب این منصب شدی!! تواین مملکت که هرکس خودشو مستحق پست و مقام میدونه چرا اینا نامزد نشن!!
  مشکل اساسی هم نبود احزاب به معنای واقعی هستش
  افـــهم

 • ناشناس
  0

  هفتاد نفر از انها را
  چهار تا بز بدهند نمی توانند بچرانند از جمله اخوندی و همفکرانشان

 • ناشناس
  0

  واین وقتیست که تک تکشون میدونند هیچکاره اند .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها