حسن روحانی حق دارد اعتراض کند؛ عصبانیت تندروها از نقدهای او به شورای نگهبان

روحانی حق دارد اعتراض کند و به این روند معترض باشد. او زمانی رئیس جمهور ایران بوده است و عضو مجلس خبرگان رهبری و دوست دارد بداند چه اتفاقی افتاده است که حالا به او می‌گویند تو حق ورود به این مجلس را نداری.

حسن روحانی حق دارد اعتراض کند؛ عصبانیت تندروها از نقدهای او به شورای نگهبان

«اهانت به قوه قضائیه و شورای نگهبان،عدم بینش سیاسی،عدم التزام به قانون اساسی و تعرض به اعتقادات اصیل دینی» اینها مهم‌ترین دلایل شورای نگهبان برای تایید نکردن صلاحیت حسن روحانی رئیس جمهور پیشین ایران برای ورود به انتخابات مجلس خبرگان رهبری بود.

عدم صلاحیتی که پیش از او هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد دچار آن شده بودند. البته به نظر می‌رسد سید محمد خاتمی هم اگر قصد ورود به هر انتخاباتی را داشته باشد با تابلوی عدم صلاحیت شورای نگهبان روبرو خواهد شد.

حسن روحانی به این شیوه رد صلاحیت اعتراض دارد و در این میان برخی می‌گویند چرا رئیس دولت‌های یازدهم و دوازدهم اعتراض دارد. به طور مثال روزنامه ایران که در زمان روحانی، مدح او را می‌نوشت و حالا تقریبا هر روز ذم او را می‌نویسد، خطاب به این سیاستمدار نوشته است:« روحانی باید به این سؤال پاسخ دهد که چرا زمانی که توسط شورای نگهبان تأیید می‌شد خبری از نفی ساز و کار نظارت استصوابی نبود و حالا که او پس از عیان شدن کارنامه و عملکردش، آن هم در انتخابات دیگری آرای فقهای این شورا را به دست نیاورده، به نفی قانون می‌پردازد؟»

از مسعود فراستی برای پاسخ به این استدلال وام می‌گیرم و خطاب به این دسته منتقدان می‌گویم که « نقدتان در نیامده است»؛ حالا می‌پرسید چرا؟ در ادامه پاسخ می‌دهم.

تا حالا شده است که از مامور راهنمایی و رانندگی دلیل جریمه نشدن خود را بپرسید؟ مثلا به او بگویید، چرا من را جریمه نکردی؟ همیشه وقتی دوان، دوان به سوی مامور می‌رویم که او در حال نوشتن جریمه است. و گرنه هیچ آدم عاقلی به ننوشتن جریمه اعتراض نمی‌کند.

یا به دوران مدرسه یا دانشگاه برگردیم. تا به حال شده است از معلم یا استاد خود بپرسید که چرا به شما ۱۷ یا ۱۸ داده است؟ اما تا دل‌تان بخواهد دانش آموزان و دانشجویان به دنبال فهمیدن دلیل افتادن خود در یک درس هستند. استاد؛ ۸؟ چرا ۸؟ من همه سوال‌ها را نوشته بودم؟

بر اساس همین منطق، نمی‌دانم مخالفان روحانی چرا به نقد او به شورای نگهبان اعتراض دارند و می‌گویند او چرا وقتی تایید شد، اعتراض نکرد! به قول امروزی‌ها، مرغ پخته در دل قابلمه هم به این استدلال می‌خندد چه برسد به اهالی سیاست.

روحانی حق دارد اعتراض کند و به این روند معترض باشد. او زمانی رئیس جمهور ایران بوده است و عضو مجلس خبرگان رهبری و دوست دارد بداند چه اتفاقی افتاده است که حالا به او می‌گویند تو حق ورود به این مجلس را نداری.

به نظرم به جای فرافکنی، بهتر است شورای نگهبان، پاسخی به سوال‌های روحانی، احتمالا احمدی نژاد و مردم پیدا کنند. چرا روسای جمهور بعد از پایان دوران ریاست جمهوری‌شان، صلاحیت ورود به هیچ نهاد انتخاباتی دیگر را ندارند؟ احتمالا اگر مرحوم هاشمی هم زنده بود، همین سوال را داشت.

شاید خالی از لطف نباشد که یادآوری کنیم علی لاریجانی رئیس مجلس‌های هشتم، نهم و دهم، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، رئیس سابق صداوسیما و وزیر سابق ارشاد هم با مهر عدم صلاحیت برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری روبرو شد. سیاستمداری که همگان او را سیاستمدار تراز جمهوری اسلامی می‌دانستند.

داستان شورای نگهبان و نامزدهای انتخابات گوناگون در ایران هزار حرف دارد که امیدوارم روزی ،دلایل تصمیم‌های این شورا رای همگان مشخص شود.

منبع: عصر ایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 21
 • ترک
  0

  تندروها عامل بدبختی مردم است اینها به هیچ دینی اعتقاد ندارند و اصلی‌ترین کار اینها منافع خودشان است

 • ناشناس
  4

  حسن روحانی و احمدی نژاد که بهیچ وجه با ابراهیم رییسی قابل قیاس نیستند !
  حاج ابراهیم ایت الله دکتر رییسی مردم را شاد بازارها را پراز کالای ارزان و روابط ایران با همه کشورها را فوق حسنه کرده است !

 • چای دبش باغ ازگل
  2

  ب نظرم تندروها نباید تک خوری کنند اصلاح‌طلبها همیشه با تندروها شریکی اموال ما مردم را غارت می‌کردند! امیدوارم هرچه زودتر بین تندروهای اصولگرا و اصلاح‌طلب ها اختلاف و درگیری شود و دزدی های یکدیگر را فاش کنند!!!

 • ناشناس
  1

  اگر حسن جان تونمیتونی جواب بگیری؟
  وای به حال مردم عادی!!!!

  نظرات شما -
  • اثبات قانون سوم نیوتن!
   1

   حسن جان سالها خودش هم به حسن جانهای مختلف پاسخگو نبود؟
   بود؟
   نبود؟
   بهبود؟

 • ناشناس
  0

  شوراي نگهبان فرا قانون است

 • ناشناس
  1

  روحانی پاک و منزه بود و هست ، مردم بینش کافی و دانش و فهم جدا کردن خوب و بد را دارند و میدانند چه کسانی خوبند و با ملتند و چه کسانی بدند و با ملت نیستند و خون ملت را در شیشه میکنند

 • جوجوله
  0

  درود و سلام بر دانشمند وارسته جناب سید محمد خاتمی

 • ف
  0

  روحانی روحت شاد

 • ف
  0

  خیلی حالم گرفته دلم گرفته چشام اشکی شده حسن جان کجایی تو سیاست مدار خوبی بودی هستی و خواهی ماند

 • ف ح
  0

  دمش گرم نگاه به عکس کردم دیدم بدون محافظ توی پیاده رو هوا میخوره این نشونه مردمی و شجاعته

 • ناشناس
  0

  روزی فرا خواهد رسید اینها چه خیانتی به ملت بخاطر پست مقام خود گرفتند هر سر بالایی سر پایین هم دارد مانند دوره پهلوی چه کسانی اعدام شدند وچه کسانی فرار کردند

 • ناشناس
  0

  معنای دیگز تندروها یعنی اختلاسگران و کاسبان تحریم

 • امیری مقدن
  0

  شورای نگهبان باید باطل بشه و ساز و کار جدیدی جای ان را بگیرد.این شورا مستقل نیست و صلاحیت لازم را ندارد پس باید سریعا منحل گردد.

 • ف
  1

  کی گفته تو زن بگیری حسنلو خرجشو از من بگیری حسنلو

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   حسنک کچایی من گرسنه ام .

 • تلمبه
  0

  مغزهای نخوتی موریانه زده سیاه را سفید و سفید را سیاه میبینند همین ساداتی میگفت روحانی را بدرقه کنیم بره چون بی اخلاق بوده اما نگفت بی اخلاقی شرف داره به جیب زدن ملت

 • ناشناس
  0

  تمام این جر و بحث ها مهندسی شده و فریبکاریست همان مثلا درگیری که در اسرائیل است این ها در ایران راه انداخته اند و باور نفرمائید

 • مهدی ازکرمان
  3

  چکاربایدبکندشورای نگهبان؟!حین فریوون ۷۰۰خزارشاکی رسمی داره اگه تاییدش کنه افکارعمومی نمیگن اینهاهم به انگلیس تعهددادند!براچی هی مبگین حق داره اعتراض کنه!همینقدرمحاکمه اش رابه تاخیرانداختن بایدممنون شورا باشد.

 • امیر
  0

  فقط مردم حق اعتراض ندارند

 • ناشناس
  0

  شورای نگهبان تنها یک پاسخ معقول و مقبول اهل منطق برای این پرسش و ایراد دارد,اما ازگفتن ان برخود می ترسد,چون حقیقت است و تلخ:هیچ کدامتان را از اول درست نشناختم وکثرت موارد نشناختن هم دلیل این است که اساسا شورا قدرت شناخت و اهلیت شناخت ندارد.اما تا بخواهید با این وضعیت نابجایش کارهای کشور و زندگی مردم را شخم می زند.این شده است حاصل انقلاب اسلامی ناب علوی ولوی ما!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها