امیرعبداللهیان: همه خدمه کشتی توقیف شده را با نگاه انسانی آزاد کرده‌ایم

مارگوس تاساکانا وزیر امور خارجه استونی امروز (پنجشنبه) ۱۳ اردیبهشت با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه تلفنی گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان: همه خدمه کشتی توقیف شده را با نگاه انسانی آزاد کرده‌ایم

در این تماس تلفتی در خصوص آخرین وضعیت روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای بحث و تبادل نظر شد.

طرفین در این گفت‌وگو با اشاره به وجود فرصت‌ها و ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور، آمادگی متقابل برای توسعه بیش از پیش مناسبات را مورد تأکید قرار دادند.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو خصوص تحولات فلسطین تأکید کرد: عمق فاجعه نسل کشی و جنایات صهیونیست‌ها در غزه می‌طلبد که تمامی کشورها برای برقراری آتش بس پایدار، رفع کامل محاصره انسانی، تبادل اسرا و جلوگیری از وقوع جنایات بیشتر رژیم اسرائیل در غزه تلاش کنند.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به درخواست وزیر خارجه استونی در خصوص کشتی توقیف شده در آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی ایران و آزادی خدمه استونی اظهار داشت: کشتی توقیف شده که در آب‌های سرزمینی ایران رادار خود را خاموش کرده و امنیت دریانوردی را به خطر انداخته در توقیف قضایی قرار دارد، اما ایران همه خدمه آن را با نگاه انسانی آزاد کرده است و در صورت همراهی کاپیتان کشتی، امکان بازگشت آن‌ها به کشورشان و از جمله استونی فراهم است.

قدردانی از نگاه انسانی ایران

امیرعبداللهیان تصریح کرد: رعایت قوانین و مقررات دریایی از سوی تمامی کشتی‌ها در راستای حفظ امنیت دریانوردی امری ضروری و غیرقابل اجتناب است.

مارگوس تاساکانا وزیر امور خارجه استونی نیز ضمن با اهمیت خواندن روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد که در سایه رفع موانع، مناسبات فیمابین بیش از پیش گسترش یابد.

وزیر امور خارجه استونی همچنین با اشاره به بحران‌های منطقه‌ای، خواستار همکاری همه کشورها برای توقف جنگ در غزه شد.
وی از نگاه انسانی جمهوری اسلامی ایران برای آزادی خدمه کشتی توقیف شده قدردانی کرد.

چندی پیش نیز وزیر خارجه پرتغال درباره این کشتی که با پرچم پرتغال تردد می‌کرده و به خاطر تخلف صورت گرفته توسط ایران توقیف شده، با امیرعبداللهیان تلفنی گفت‌وگو کرد.

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • ناشناس
    0

    مطمینی از نگاه ترس نبوده!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها