علی مطهری: در خانواده آیت الله مطهری، نوه‌ها، نتیجه‌ها و نبیره ها همه یک گونه فکر می‌کنند

علی مطهری گفت: در خانواده استاد مطهری با احتساب نوه‌ها و نتیجه‌ها و نبیره‌ها ما با چنین پدیده‌ای مواجه نیستیم. همه از مرد و زن و دختر و پسر یک گونه فکر می‌کنند و بین آنها حسن تفاهم برقرار است. البته ممکن است بین آنها اختلاف نظرهای سیاسی جزئی و تفاوت در قضاوت ها درباره برخی مسائل روز وجود داشته باشد.

علی مطهری: در خانواده آیت الله مطهری، نوه‌ها، نتیجه‌ها و نبیره ها همه یک گونه فکر می‌کنند

به مناسبت 12 اردیبهشت روز ترور آیت الله مطهری با علی مطهری گفت و گویی انجام شده است که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

 
* آیت الله مطهری از تئوریسین های اصلی نظام جمهوری اسلامی بوده‌اند و امام نیز نگاه و تفکرات ایشان را شاخص و محوری می دانستند اما طی سال های اخیر تلاشی هدفمند و برنامه‌ریزی شده برای به انزوا بردن تفکرات و ایدههای آیت الله شهید یا مغفول ماندن آن تفکرات صورت می‌گیرد. خود شما با تسلطی که بر تفکرات و نگاه پدرتان دارید، چقدر جای خالی این تفکرات را محسوس می بینید و در چه حوزه هایی؟
 
البته این طور نیست که اندیشه ایشان مطرح نباشد ولی می‌توان گفت باید بیش از این مورد توجه باشد. همچنین این امر را نمی‌توان به برنامه‌ریزی و تعمد نسبت داد، بلکه ناشی از غفلت است، غفلت از اهمیت آثار استاد مطهری و میزان تأثیرگذاری آنها در حل بسیاری از معضلات فکری و اجتماعی. مثلاً در موضوعاتی مثل حجاب و آزادی بیان و نحوه برخورد با منتقدان و مخالفان یا سیاست خارجی و یا مسائل مربوط به روحانیت آثار ایشان می‌تواند راهگشا باشد.
 

نسل جدید با دیدگاه ها و اندیشه های آیت الله مطهری به اندازه کافی آشنا نیست

* فاصله نسل جدید را با دیدگاه ها و تفکرات آیت الله مطهری چقدر پررنگ می‌دانید؟ آیا دیدگاه های ایشان قدرت سازگاری با نسل جدید را دارد؟
 
باید بپذیریم که نسل جدید با دیدگاه ها و اندیشه‌ استاد مطهری به اندازه کافی آشنا نیست و لازم است به سوی آثار ایشان بیشتر سوق داده شوند. تجربه نشان داده است که وقتی یکی از آثار آن شهید را مطالعه می‌کنند به سوی سایر آثار جذب می‌شوند و ادامه می‌دهند. می‌توان با کارهایی مثل برگزاری مسابقه از کتاب های استاد مطهری آنها را متوجه و علاقه‌مند به این آثار کرد. البته جوانان زیادی را سراغ دارم که با آثار ایشان مأنوس‌اند.
 

بین خانواده استاد مطهری اختلاف نظرهای سیاسی جزئی وجود دارد اما...

* آقای مطهری! شکاف بین نسلی چقدر در خانواده آیت الله مطهری مشهود است؟
 
در خانواده استاد مطهری با احتساب نوه‌ها و نتیجه‌ها و نبیره‌ها ما با چنین پدیده‌ای مواجه نیستیم. همه از مرد و زن و دختر و پسر یک گونه فکر می‌کنند و بین آنها حسن تفاهم برقرار است. البته ممکن است بین آنها اختلاف نظرهای سیاسی جزئی و تفاوت در قضاوتها درباره برخی مسائل روز وجود داشته باشد.
 
به هرحال در بین نوه‌ها و نتیجه‌ها و نبیره‌ها افرادی پیدا نمی‌کنید که دچار بن‌بست فکری یا پوچی در زندگی و از این قبیل مسائل شده باشند و نیاز به کمک فکری و توجیه ما داشته باشند. شاید علت اصلی آن انس با آثار پدر بزرگشان باشد.
 
* آن تجربیاتی که شخص شما در ارتباط با پدرتان داشته اید چقدر قابل تعمیم به نوع مناسبات و روابط شما با فرزندانتان است؟
 
به نظر من فرقی حاصل نشده، همان تجربیات و رفتارها قابل تعمیم به رفتار ما با فرزندان و نوه‌هاست. فقط وسایل و ابزارها تغییر کرده و الاّ ماهیت و محتوای حوادث تغییر نکرده است. همان اصول اخلاقی که آن روز باید رعایت می‌شد امروز هم باید رعایت شود.
 
* نگاه آیت الله مطهری مشخصا در مقوله حجاب رویکردی اجباری است یا اقناعی؟
 
در زمان ایشان بحث اجبار و اختیار حجاب مطرح نبود، بحث فلسفه حجاب و حدود شرعی آن مطرح بوده است. روشن است که در درجه اول مسئله ایمان و اعتقاد به پوشش اسلامی همراه با دانستن علل این حکم و تعبد نسبت به آن مهم است ولی وقتی حکومت اسلامی تشکیل می‌شود حتماً وظیفه‌ای نسبت به نظارت بر اجرای آن دارد چون پوشش اسلامی چه درباره مرد و چه درباره زن یک مسئله فردی مثل نماز و روزه نیست بلکه آثار اجتماعی دارد. اینجاست که حکومت باید درباره نحوه نظارت خود تصمیم بگیرد.
 

مسائلی مثل ماجرای آقای پناهیان یا صدیقی به اعتبار روحانیت آسیب می زنند

* آقای مطهری، اتفاقاتی که در بدنه روحانیت رخ می دهد، مانند آنچه در ماجرای آقای پناهیان یا کاظم صدیقی رخ داد، چقدر آسیب و خسران برای روحانیت است؟
 
البته مسئله آقای پناهیان خیلی مهم نبود، یک سوء تعبیر بود و باید دقت می‌کردند. ولی مسئله آقای صدیقی مهم بود و البته برخورد ایشان هم خوب بود و باید منتظر گزارش قوه قضائیه باشیم. طبعاً این گونه حوادث به اعتبار روحانیت آسیب می‌زند و باید توسط خود روحانیت جبران شود.
 

روحانیت به جای دولتی شدن باید در کنار مردم باشد

* فاصله بین نسل جدید و قدیم روحانیت چقدر مرتبط با رویکردها و مشی روحانیت در سال های اخیر بوده است؟
 
اول باید ثابت شود که بین نسل جدید و قدیم روحانیت فاصله است. من چنین فاصله‌ای را درک نمی‌کنم. ولی به طور کلی ورود روحانیت به کارهای اجرایی دولتی که به شدت مورد نهی آیت الله مطهری بود به این نهاد آسیب زده است.
 
روحانیت به جای این که دولتی شود باید همچنان در کنار مردم و ناظر بر دولتها و هادی آنها باشد، همان نقشی که روحانیت شیعه در طول تاریخ داشته و استقلال خود از دولتها را حفظ کرده است.
منبع: خبر آنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 26
 • J
  1

  این یعنی یک خانواده دگم و بسته که حتی کسی حاضر نیست بپرسد ( چرا ؟؟)

 • ناشناس
  1

  این یعنی توی این خانواده دیگه کسی اهل تفکر نیست .

  نظرات شما -
  • رابی
   0

   وقتی همه خانواده حقوق و مزایا و شغل دولتی داشته باشند و در ناز و نعمت و رفاه زندگی کنند ،انتظار داری به چیز دیگری به غیر از نظام مقدس جمهوری اسلامی فکر کنند!خب اونها مثل کارگر و معلم بیچاره نیستند که شب تا صبح دنبال یک لقمه نان باشند .

 • چای دبش باغ ازگل
  0

  زندگی لاکچری داشته باشی اختلاف سلیقه کمتری نسبت ب دیگر خانواده دارید!!! ما مردم ایران زمین که هر وقت سفره پهن می شود شرمنده فرزندان خود هستیم!!!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   10

   خیلی فهمیدهای از استدلالت مشخصه

 • ناشناس
  0

  اين يك حسنه كه همتون مثل هم فكر مى كنيد؟!يه خورده خودت كه مثلا دكنرى به اين جملت فكر كن!

 • ناشناس
  3

  رانده شده از دولت ،ودفع شده از طرف مردم ،نمی داند کدام طرف برود

 • رابی
  0

  الان دو تا برادر دوقلو مثل همدیگر فکر نمی کنند!
  چطور یک طایفه همشون مثل همدیگر فکر می کنند؟
  بعدا چند نفر از این خانواده و نوه و نتیجه آنها با این طرز تفکر شده دانشمند و فیلسوف و پزشک ؟

 • ناشناس
  0

  پس ادم نیستند .رباتند .

 • ناشناس
  0

  چشم بندم براتون زدند یا ژنتیک اینجوری هستید ؟

 • ناشناس
  1

  شما فقط در یک وجه به شهید مطهری شباهت دارید و اونهم شکل ظاهری وقیافه تونه که بخاطر DNA هست.
  خودت هم خوب میدونی،مردم هم بهتر.

 • ناشناس
  0

  اگر هرکس دیگری از جناح مخالف بجای پناهیان بود همین را می گفتید و حکومت همینطور برخورد می کرد؟!

 • نسرین
  0

  احتمالا پرینتر سه بعدی در راس خاندان قرار دارد !

 • ناشناس
  0

  همه کباب دوست

 • حسن . بیسواد.
  0

  این نشان دهنده ی غیر عادی بودن ومشکل داشتنه.

 • ناشناس
  0

  یعنی اهل حال و گرمی اغوش و عرق و شرابیم

 • ناشناس
  0

  مگه ربات هستند؟

 • ناشناس
  0

  همه سهمیه دارند خب !!

 • ناشناس
  0

  همه دشمن ایران وایرانی

 • ناشناس
  1

  روحانیت باید ناظر حکومت باشه نه دولت،چون در سیستم فعلی ایران،دولت کاره ای نیست،و تصمیات مهم خارج از دولت و مجلس گرفته می شوند،پس خواهشن همیشه بگویید حکومت ایران نه دولت ایران،چون اختیار کشور ایران، دست حکومت است نه دولت که جزئی از این حکومت و زیر مجموعه آن است

 • ناشناس
  0

  پسر کو ندارد نشان از پدر
  تو بیگانه خوانش نخوانش پسر

 • ناشناس
  2

  باید هم یک فکر باشید چون بفکر نان گوشت وبدبختی مردم نیستید اصلن چرا فکر کنید وخود را عذاب دهید زنه باد نام و رانت و سهمیه این است لپ دین که به مردم ارزانی کردید

  نظرات شما -
  • ناشناس
   3

   والا در ادارات اصول گند فرویدی می بینیم تا اخلاق پیامبران

 • ناشناس
  0

  راست میگه چون آقازاده ها نیاز به فکر کردن هم ندارن🤣🤣🤣🤣

 • ناشناس
  0

  خانواده مطهری از صدر تا ذیل برای مردم گرفتار و بی پناه ایران اصلا اهمیتی نداره

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   زنده باد. خانواده های مرتزق از بیت المال مردم

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها