پرونده بابک زنجانی در قوه قضاییه بسته شد، اما در افکار عمومی باز می ماند

بعد از بیش از 10 سال به نظر می‌رسد که پرونده پر حاشیه بابک زنجانی به نقطه پایان خود نزدیک می‌شود و دیر یا زود شاهد آزادی وی از زندان هستیم.

پرونده بابک زنجانی در قوه قضاییه بسته شد، اما در افکار عمومی باز می ماند

این پرونده با وضعی که داشته و همچنان دارد در طول تاریخ و در ذهن عمومی جامعه هیچگاه بایگانی نخواهد شد.

اینکه پول‌های مورد بحث پس گرفته شده جای تقدیر دارد اما این فقط کافی نیست. جامعه تمام جوانب قضیه را می‌بیند و بر اساس آن قضاوت خود را دارد.

اولا این پرونده در اوج عدم شفافیت و با حجم وسیعی از ابهامات و سوالات بی‌پاسخ رسیدگی شد و به این نقطه رسید. به‌طور مثال هیچگاه به این سوال که حامیان و پشتیبانان بابک زنجانی در دولت و نهادهای رسمی چه کسانی بودند، پاسخ دقیق داده نشد. مگر می‌شود این حجم از فساد اقتصادی بدون ارتباط با سطوح مختلف مدیریت رسمی در دولت و ارگان‌های حاکمیتی رخ دهد؟ آیا صرف توضیحات رسمی و بدون ارایه مستندات توسط برخی مراجع می‌تواند جامعه را در این خصوص قانع کند؟

نکته دوم خود فرآیند رسیدگی بود که کاملا غیرشفاف طی شد. مقامات قضایی در تمام این‌ سال‌ها مواردی مثل لو رفتن مبادی دور زدن تحریم و امثالهم را به عنوان دلیل رسیدگی غیرعلنی پرونده بابک زنجانی اعلام می‌کردند. الان بعد از یازده سال و با تغییرات گسترده در روش‌های دور زدن تحریم آیا وقت آن نرسیده که این پرونده و مجموع اقدامات بابک زنجانی شفاف برای مردم توضیح داده شود؟

سوال دیگر این است که اگر ما همچنان به همان روش داریم تحریم را دور می‌زنیم پس چه ضمانتی برای عدم تولید مجدد امثال بابک زنجانی هست؟

عدم شفافیت و ابهامات این پرونده طوری بود که در دولت آقای روحانی بارها صدای مقامات خود دولت را در آورد. بارها آقای زنگنه وزیر سابق نفت فریاد زد که افرادی در پی تبرئه کردن و نجات دادن بابک زنجانی هستند. سرنوشت فعلی پرونده با احتساب فرآیند غیرشفافی که همچنان ادامه دارد حتما مهر تاییدی بر سخنان امثال وزیر سابق نفت خواهد بود.

پیشنهاد جدی این است که اکنون بعد از یازده سال مراجع ذی‌ربط توضیحاتی شفاف و مستند درباره مراحل رسیدگی به این پرونده و مهم‌تر از آن فرآیند فعالیت‌های بابک زنجانی در سال‌های منتهی به آغاز دولت یازدهم بدهند. خصوصا اینکه به احتمال زیاد اطلاعات این پرونده در شرایط فعلی دیگر اطلاعات سوخته محسوب شده و علنی شدن آن ضربه‌ای به امنیت کشور نباشد. هر چند اگر این اطلاعات کاملا سوخته نباشند باز هم این سوال مطرح است که آیا تعمیق بی‌اعتمادی عمومی و ضربه به سرمایه اجتماعی کل نظام بابت این پرونده مشکل امنیتی بزرگ‌تری ایجاد می‌کند یا علنی شدن این اطلاعات؟ مردم بعد از یازده سال حق دارند بدانند در جلسات دادگاه کسی که صدها میلیون دلار از پول بیت‌المال را برای بیش از یک دهه معطل کرده بود، چه گذشته.

واقعیت این است که عدم شفافیت پرونده‌هایی مانند بابک زنجانی، زمین‌های ازگل، چای دبش و نظایر متعدد آنها در شرایط سختگیری‌های رو به تزاید اجتماعی و قضایی برای مردم عادی، دوقطبی و شکاف وسیعی در جامعه پدید می‌آورند که میانه آن تنها با عنصر عدم اعتماد پر شده. بسته شدن پرونده بابک زنجانی با مسیر فعلی اتفاقا به معنای تثبیت باز بودن این پرونده با حجم وسیعی از سوالات و ابهامات در اذهان عمومی است. در چنین وضعی حکمران نباید از پدید آمدن شایعات و داستان‌سرایی‌ها گلایه‌مند باشد، چراکه خود با عدم شفافیت و همین‌طور زیر سوال بردن عدالت قضایی این در را گشوده است.

منبع: اعتماد
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 8
 • ناشناس
  0

  مثل پرونده محمدعلی نفجی زن کش

 • ناشناس
  0

  انشاءالله قضاوت درست باشد

 • ناشناس
  0

  یکی در جایی با دزدی کنی دستش قطع میشود ، اما انکاری دزدی کلان عاقبت دیگری دارد

 • J
  0

  در نزد افکار ملت خیلی موارد هنوز ابهام دارد . مثل مرگ ایت الله طالقانی ، بهشتی ، رفسنجانی ، تیمسار ستاری ، متوسلیان ، صیاد شیرازی، فلاحی ، فکوری ، کلاهدوز ، جهان آرا ، نامجو ، چمران ، امام موسی صدر ، سردار کاظمی ، احمد خمینی ، مصطفی خمینی ، پسر محسن رضایی ، پسر حسن روحانی ، دکتر جمشید پرتوی ( دکتر احمد خمینی ) پرونده کشتی سانچی ، پرونده قطار نیشابور ، پرونده اتوبوس نویسندگان ، پرونده هواپیمای فرماندهان . خدا پیغمبری آیا جایی هست بدون ابهام ؟

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   تو چه یادته .گوزنها

 • بهرام
  0

  جالبه مهمترین سوال و ابهام در اختلاس ها و تخلفات مالی همیشه این هست مگر می شود یک فرد ساده و غیر دولتی بدون دخالت عوامل حکومتی و مدیران کلان اینهمه دسترسی به منابع مالی کشور داشته باشه ؟ قطعاً همه می دانیم پشت همه این دزدی ها و اختلاس ها چه کسی و کسانی هست ولی خوب کشش ندیم بهتره ...

 • ناشناس
  6

  بدهکار بود تسویه شد تازه زندان هم رفته مشکلی داری؟

 • آرش
  0

  هیتلر گفته است. قانون مانند تار عنکبوت است فقط پشه های ضعیف را شکار می‌کند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها