لباس نظامی روحانیون در جنگ با که؟

لباس نظامی یعنی آمادۀ جنگ‌ایم. اما جنگ با که؟ با زنان و دختران این سرزمین که به هر دلیل پوشش و سبک زندگی دیگری دارند و الزاما انگیزه سیاسی هم ندارند آن هم وقتی خود سردار رادان گفته ماهیت طرح نظامی نیست.

لباس نظامی روحانیون در جنگ با که؟

 تصاویر منتشره از تجمع طلاب و روحانیون در قم در حمایت از برخوردهای انتظامی در مقولۀ حجاب از این منظر مورد توجه قرار گرفته که روحانیون حاضر لباس نظامی پوشیده‌اند. به این بهانه چند نکته را می‌توان طرح کرد:

1. سابقه داشته که افرادی کفن بپوشند یا روحانیون بلند‌مرتبه در جبهه لباس نظامی بر تن کنند و مشهورترین تصاویر مورد اخیر مربوط به دهه 60 و حضور آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع و بعد رییس این شورا به اقتضای ریاست جمهوری و مرحوم هاشمی رفسنجانی به عنوان جانشین فرمانده کل قوا در جبهه‌هاست اما این شکل سابقه ندارد. خاصه این‌که به جای عبا لباس نظامی پوشیده‌اند. به عنوان رزمنده البته پیشینه داشته اما به منظور تأکید بر تلفیق رزمندگی و تبلیغ بوده یا سلاح و صلاح با هم. در این فقره اما آن حس منتقل نمی‌شود. همچنین می‌دانیم پوشیدن لباس نظامی نیاز به اجازه و هماهنگی دارد. در جبهه حاوی پیام ایثار و از جان گذشتگی بود و اینجا وجه زور و اجبار آن می چربد.

  2. لباس نظامی یعنی آمادۀ جنگ‌ایم. اما جنگ با که؟ با زنان و و دختران این سرزمین که به هر دلیل پوشش و سبک زندگی دیگری دارند و الزاما  انگیزه سیاسی هم ندارند؟ آن هم در حالی که شخص سردار رادان فرمانده کل نیروی انتظامی به صراحت گفته است این طرح جنبه امنیتی و نظامی ندارد و بیشتر فرهنگی است و حتی مایل نیست صرفا انتظامی معرفی شود؟ از این منظر نقض غرض نیست؟

   3. اگر طرح، طرح نور است و برگرفته از آیه سورۀ نور که قاعدتا باید از نماد نور استفاده شود و اگر «نور» نیست و «زور» است دیگر چرا از قرآن و نور مایه می گذارند؟

  4. اگر منظور روحانیون محترم این است که از نیروهای پلیس حمایت می‌کنند چرا لباس کامل آنها را نپوشیده‌اند؟ آیا تصور نمی‌کنند تلفیق لباس نظامی با عمامه در تاریخ شیعه سابقه نداشته باشد؟ حتی شهید محراب آیت‌الله اشرافی اصفهانی با آن سن و سال وقتی در جبهه جنگ با صدام حسین لباس سپاه پوشید کامل پوشید از کلاه استفاده کرد نه عمامه.

اشرفی اصفهانی

  5. هر صنفی باید با زبان خود آن و در مواردی با لباس خاص خود آن شناخته شود. این که طلاب که غالبا به خدمت سربازی نرفته اند یا نمی روند لباس نظامی بپوشند آن هم نه برای مقابله با اسراییل که در حمایت از برخورد با زنان و دخترانی که پوشش مطلوب آنان را رعایت نمی‌کنند چه تصویری از آنان در ذهن شماری از مردم خاصه زنان و دختران مورد نظر در این «جنگ»! ترسیم می‌کند؟

  6. این نکته البته قابل درک است که بعد از آن که جمعیت قابل توجهی در حمایت از طرح نور در تهران گرد نیامد چون بسیاری از خانم‌های چادری مثل سابق مایل نیستند در حمات از برخوردهای پلیسی تجمع کنند جای دیگر این تجمع را شکل دادند و نه با محوریت خانم ها یا روحانیون لباس نظامی پوشیده که طبعا وجه صنفی و طبقه ای‌ دارد و قاعدتا در موضوع مرتبط با زنان اگر خانم‌ها حمایت کنند موثر‌تر است تا مردان آن هم با تلفیق لباس نظامی و روحانیت.

  7. برداشت نویسنده این است که طرح جاری تنها برای آن است که تلقی مخالفت علنی با حکومت درنگیرد و در این حد رعایت کنند کفایت می کند تا جایی که به لطیفه گفته می شود اگر می توانستند عکس مهسای طفلک را به عنوان حجاب کنونی مقبول منتشر می‌کردند به همین خاطر فرماندهی کل نیروهای انتظامی  اصرار دارد موضوع نظامی و انتظامی و پلیسی نیست و فرهنگی است و آن وقت وسط این معرکه طلاب آمده‌اند و لباس نظامی پوشیده‌اند!

منبع: عصر ایران
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 16
 • شهروند
  1

  احمق بودن ڪه نشانه و شاخ و دم نمیخواهد
  همینڪه برای خواهر و مادر مردم سرزمینت حتی مهاجر و غیروطنی شاخ و شونه بڪشی احمقی

 • ناشناس
  1

  چه خوب!حالا كه لباس نظامى پوشيده اند همه را جمع كنيد بفرستيد غزه و رفح براى جنگ با اسراييل!

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   اول داخلی هاراسرکوب میکنندبعدخارجی

 • ناشناس
  1

  اینها ابروی دین اسلام روبردند.بجای ارشاد و راهنمایی مردم در امور دینی شمشیر و از رو برای هموطنان بستند .

 • ناشناس
  0

  این اقایون بی سواد اول سوره نور ایه 30و31رو بخوانند بعد لباس رزم بپوشند

 • ناشناس
  0

  زمان کار فرهنگی و ارشادی لباس رزم بتن میکنند و موقع جنگ واقعی لباس طلبگی

 • علی
  0

  چقدر لباس نظامی بهشون میاد خوب بفرستیدشون سربازی که حداقل جنگیدن برای وطن رو یاد بگیرن.

 • حسن . بیسواد.
  0

  شما جیب ما را نزنید.جنگ کردنتان پیش کش.؟؟!؛؛::«»»/

 • ناشناس
  0

  چه خوب، پس معلومه آماده جنگ هستن، بفرستینشون غزه با صهیونیست ها بجنگن شهید بشن، مگه اینا نمیخان اسرائيل از صحنه روز‌گار محو بشه؟🙄😳😉

 • ناشناس
  0

  احتمالا آنجا خمس و زکات خوب میدهند!

 • من
  0

  کاش زمان جنگ هم اماده بودند بروند جبه تا شلوغ می شه سریع لباسها را تا می کنن می زارن تو صندوق کلا اسباب کارشونه لباسشون

 • ناشناس
  0

  این کشور با این تفکر به قهقرا خوهد رفت

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   خواهد رفت !!!!

 • ناشناس
  0

  اینها چرا نمی روند غزه،،لبنان،،سوریه،، برای نبرد با دشمن؟ مگر این جماعت نمی گوید اسرائیل را از صفحه روزگار محو می کنیم. کاخ سفید را حسینیه.

 • فاطمه حیدری
  0

  ای کاش منم یک پاسدار بودم (امام )خمینی)

 • ناشناس
  0

  یعنی شماهانفهمیدید۴۵سال جنگ بابی حجابی است

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها