مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت اصلاحات:

هدف اصلی حمله موشکی ایران به اسرائیل پایگاه نواتیم بود، پهپادها و موشک‌های کروز پوشش بود

وزیر ارشاد دولت اصلاحات نوشت: در عملیات وعده صادق هدف اصلی همین پایگاه نواتیم بوده است، پهپادها و موشک‌های کروز در حقیقت به عنوان پوشش و برای سردرگم کردن گنبد آهنین و فلاخن داوود عمل کرده‌اند.

هدف اصلی حمله موشکی ایران به اسرائیل پایگاه نواتیم بود، پهپادها و موشک‌های کروز پوشش بود

سید عطاالله مهاجرانی در یادداشتی با عنوان «عملیات وعد صادق» در روزنامه اعتماد نوشت: 

عملیات وعد صادق در موقعیتی انجام شد که ایران اعلام کرده بود برای دفاع از خود و انتقام در برابر حمله ارتش اسراییل به کنسولگری ایران در دمشق اقدام می‌کند. به همین خاطر اسراییل و هم‌پیمانانش، به ویژه امریکا و فرانسه و انگلستان و کشورهای عربی منطقه از جمله اردن و کشورهای دیگری که اسراییلی‌ها به اشاره و تلویح از همکاری آنها ممنون بوده و هستند! و امریکا با صراحت بیشتر از مصر و عربستان نیز نام برد.همگی می‌دانستند که ایران حمله خواهد کرد و همه می‌دانستند که این حمله از طریق هوا-فضا خواهد بود. در آمادگی کامل بودند تا این عملیات حتما با شکست مواجه شود. بایدن در بیانیه‌اش به صراحت از نقش امریکا در مقابله با حمله ایران سخن گفته است. یعنی ایران باید تمامی توانایی اطلاعاتی - فنی- نظامی، امریکا- فرانسه- اسراییل در مقابله با پهپادها و موشک‌های کروز و بالستیک را محاسبه کرده باشد. از سویی پهپادها و کروز و بالستیک در سه دوره زمانی متفاوت به اهداف خود می‌رسیدند. در حقیقت یک عملیات مرکب بسیار پیچیده و چند لایه باید طراحی شود. بدیهی است وقتی بایدن به نتانیاهو می‌گوید که امریکا در حمله به ایران مشارکت نمی‌کند، به این معنی است که مشاوران نظامی بایدن، به او از کم و کیف توانایی فنی - اطلاعاتی ایران خبر داده‌اند.

ایران هوشمندانه، منحصرا به اهداف نظامی حمله کرد و یک نفر هم کشته نشد. پایگاه و فرودگاه نظامی نواتیم   در واقع مدرن‌ترین پایگاه و یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های هوایی در فلسطین اشغالی است که دارای سه باند با طول‌های مختلف است. جت‌های جنگنده رادارگریز، هواپیماهای ترابری، هواپیماهای تانکر و هواگردهای شناسایی/تشخیص الکترونیکی و همچنین هواپیماهای موسوم به «ایر فورس وان اسراییل» در آنجا مستقر هستند. مهم‌تر از همه این موارد به عنوان مقر جنگنده‌های اف- ۳۵ طراحی شده است. پایگاهی که در حمله به کنسولگری ایران در دمشق نقش اصلی را داشت. البته این پایگاه در ۲۰ کیلومتری پایگاه اتمی دیموناست، پیام حمله ایران و زدن نواتیم روشن است، پس از فروکش کردن هیاهوی بسیار که عملیات ایران به تعبیر مجری خسته و خجسته بی‌بی‌سی فارسی «ناموفق» بوده است، اکنون اطلاعاتی از اصابت موشک‌های بالستیک ایران به این پایگاه منتشر شده است. در واقع می‌توان گفت در عملیات وعد صادق هدف اصلی همین پایگاه بوده است، پهپادها و موشک‌های کروز در حقیقت به عنوان پوشش و برای سردرگم کردن گنبد آهنین و فلاخن داوود عمل کرده‌اند.

هیاهویی که پس از عملیات وعد صادق در فضای مجازی بیشتر مطرح شد و تلویزیون‌های فارسی زبان از طریق کارشناسان مامور واقعه را تحلیل کردند. در فضای عربی هم کم و بیش این رویکرد مشاهده می‌شد. انکار عملیات و تفسیر آن به عنوان عملیات ناموفق یا عملیات نمایشی است که با توافق امریکا و اسراییل صورت گرفته است، به نحوی که نه سیخ بسوزد نه کباب. اما واقعه بزرگ‌تر از این است که بتوان چهره خورشید را با گِل پوشاند. شخصیت‌های باتجربه و شناخته شده نظامی امریکایی و اروپایی و عرب در این باره اظهارنظر کرده‌اند. حتی جان بولتون نتوانست خشم خود را از موفقیت عملیات ایران پنهان کند. انکار و تحریف شیوه‌ای قدیمی است. در سال انقلاب، وقتی ژنرال غلامرضا ازهاری در ۱۵ آبان ۱۳۵۷ دولت خود را تشکیل داد. در نطق خود در مجلس گفت: «این سر و صدای ‌الله‌اکبر که شب‌ها از بام خانه‌ها به گوش می‌رسد، نوار است!» اطلاعات او شبیه همین اطلاعاتی است که به بایدن می‌دهند و او را سر کار می‌گذارند. روز بعد از نطق ازهاری، مردم در خیابان‌ها و میدان‌ها فریاد زدند:  ازهاری بیچاره، بازم بگو نواره، نوار که پا نداره! 

دولت ازهاری بعد از ۵۵ روز سقوط کرد و ازهاری به بهانه بیماری از ایران گریخت و فهمید که آن صداها واقعیت بود. در آذرماه سال ۱۳۹۰ وقتی پهپاد آر- کیو ۱۷۰ به غنیمت گرفته شد و پس از آن وقتی پهپاد گران‌قیمت ام- کیو ۹ امریکایی را نیروی هوافضای سپاه شکار کرد و به سلامت در خاک ایران نشاند و با مهندسی معکوس از روی آن نمونه‌سازی کرد، اپوزیسیون برانداز یکصدا گفتند، هواپیمای امریکایی سقوط کرده، این فیلم و تصویرها فیک و نمایشی و مقوایی است. به نظرم در عملیات وعد صادق همه دنیا دریافتند که پهپادهای ایران جدی است. پهپاد مقوایی و فیک که نمی‌تواند گنبد آهنین را مثل گنبد پنبه‌ای سردرگم کند. وقتی در ساعت 1:20 بامداد ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ در عملیات شهید قاسم سلیمانی ایران به پایگاه عین‌الاسد حمله کرد، باز هم اپوزیسیون برانداز در شبکه‌های تصویری وابسته گفتند، حمله ناموفق بوده و نمایشی است.  همان سناریو درباره عملیات وعد صادق نیز تکرار شد. اما زمان ناقد بصیر و بی‌رحمی است. هیاهو فرو می‌نشیند و آفتاب می‌درخشد. ادامه دارد.

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ناشناس
  0

  این تحلیل مثل تحلیل آقای رضایی است که گفت عملیات کربلای ۴ فریب بود .
  صدها موشک برای فریب ؟؟؟؟؟

  نظرات شما -
  • مصطفی
   1

   دقیقا درود بر شما . برای یک همچین مسافت دوری باید حمله با تاکتیک های فریبنده صورت بگیرد . وقتی سران ارتش امریکا کپ کردند نشان میدهد حمله با حساب و کتاب و دقت نظر و با تاکتیک خاص صورت گرفته .مطمئنا این حمله در دانشکده های نیروهای مسلح دنیا تدریس میشود ضمنا توجه به نظرات تو خالی نکنید اینها همه از خارج کشور نظر میدهند و مغرضانه است

 • ناشناس
  1

  خط اول سامانه دفاعی پدافندی اسرائیل جهت مبارزه با موشکهای بالستیک دشمن سامانه خنتس (پیکان) و خط دوم جهت مبارزه با موشکهای کروز سامانه فلاخن داوود و خط سوم جهت مبارزه با موشکهای کوتاه برد و کاتیوشا و خمپاره و توپها سامانه گنبد آهنین است.

 • بهنام
  1

  درود متن و تحلیل خوب و بی‌طرفی بود .

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد