صدای مردم

محمدجواد غلامرضاکاشی/ عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی

صدای مردم

مردان و زنانی که مترصد در دست گرفتن ماشین سلطه سیاسی هستند، باید عقب بنشینند تا قدرت اجتماعی برخیزد. «صدای مردم» هر چه سالم‌تر برخیزد، مهربان‌ترخواهد بود. هر چه کمتر در معرض آسیب این و آن باشد، دایره شمولش بیشتر خواهد بود. «صدای مردم» هیچ‌گاه تماماً در جهان مدرن ظهور پیدا نکرد. همیشه و همه جا ناقص‌الخلقه بود. اما صرف امید و آرزوی آن، مجرای زندگی اخلاقی را خواهد گشود.

 

مردم هیچ‌کس را همراهی نخواهند کرد. این مساله در روزهای پیش از انتخابات همه فعالان سیاسی را آزار می‌دهد. بخشی از نظام در تکاپوی یک مشارکت حتی نیم‌گرم است، تا دستاویزی شود برای طرح ادعای مشروعیت. بخش دیگر نظام خیال می‌کند عدم مشارکت برای‌شان بهتر است تا عملیات خالص‌سازی را به پایان برسانند. تحریم کنندگان در انتظار عدم مشارکت مطلق‌اند تا دستاویزی شود برای اثبات فقدان تام مشروعیت نظام. گروهی هم این میانه ایستاده‌اند تلاش می‌کنند ذغال انتخابات را چندان شعله‌ور کنند تا از طریق ممانعت از کار خالص‌سازان نام و اعتباری کسب کنند.

رفتار مردم با هیچ‌کدام از این گزینه‌ها سازگار نخواهد شد. روز بعد از انتخابات حتی اگر واقعیت با خواست این یا آن گروه مطابقت هم پیدا کند، هیچ‌کس به آن تن نخواهد داد. همه ادعا خواهند کرد همان‌چیزی رخ داد که می‌خواستند اما در درون عمیقاً همه دلسرد خواهند شد. یاس و دلسردی عمومی بلای جامعه ماست.

آتشی در میدان زندگی سیاسی ما کم رمق شده و آن وجاهت اخلاقی و حقوقی «صدای مردم» است. هیچ‌کس از اصل دمکراسی و مشارکت مردم به مثابه یک اصل اخلاقی دفاع نمی‌کند. مدرنیته سیاسی با ظهور یک مرجع اخلاقی تازه به نام «صدای مردم» متولد شد. انقلاب مشروطه اولین خاستگاه برآمدن این صدا بود. خواست امنیت و توسعه، راه تنفس آن را بست. انقلاب سال ۱۳۵۷ دومین خاستگاه بزرگ آن بود اما اولویت بخشی به شریعت اسلامی راه تنفس آن را بست.

در دوم خردادماه سال ۱۳۷۶ یک نقطه خاستگاهی دیگر ظهور کرد. اما صفت بیش از حد فردباورانه آن از اصل «صدای مردم» تهی بود. خود دامگاه خود گردید و میدان را به رقیب سپرد. «صدای مردم» یک پا در استقلال و خودآئینی فردی دارد یک پا در مشارکت برای خلق یک اراده قدرتمند جمعی. ترکیب این دو، حیات سیاسی را به یک ضیافت عمومی برای مشارکت همگان تبدیل می‌کند. «صدای مردم» همگان را با همه تنوعات‌شان محترم می‌شمارد و نفس همین احترام آن را مقتدر و در عین حال اخلاقی می‌کند. این عمیق‌ترین و بنیادی‌ترین خواست عرصه سیاسی ماست. یکصد و اندی سال است که طلب می‌شود اما تحقق پیدا نمی‌کند.

ترقی خواهان عصر رضاشاه و اسلام خواهان دوران جمهوری اسلامی ندانستند دیگ ترقی و توسعه یا اعتبار دین و شریعت به شرط گرمای حتی اقلی این ضیافت عمومی ممکن است. امروز ملیت، ترقی، اسلام و فردگرایی دشت‌های تشنه در خاک این سرزمین هستند. تنها به شرط معنادار شدن اصل تکیه بر خواست عمومی و اجازه برخاستن «صدای مردم» به مثابه اصلی‌ترین مرجع اقتدار و حقانیت اخلاقی، از خطر مرگ نجات خواهند یافت. هر کدام بیشتر در مقابل برآمدن «صدای مردم» ایستاده باشد، تاوان بیشتری خواهد پرداخت.

همه باید یک قدم عقب بگذارند اجازه دهند «صدای مردم» برخیزد و سهم و تکلیف همگان را روشن کند. مردان و زنانی که مترصد در دست گرفتن ماشین سلطه سیاسی هستند، باید عقب بنشینند تا قدرت اجتماعی برخیزد. «صدای مردم» هر چه سالم‌تر برخیزد، مهربان‌ترخواهد بود. هر چه کمتر در معرض آسیب این و آن باشد، دایره شمولش بیشتر خواهد بود. «صدای مردم» هیچ‌گاه تماماً در جهان مدرن ظهور پیدا نکرد. همیشه و همه جا ناقص‌الخلقه بود. اما صرف امید و آرزوی آن، مجرای زندگی اخلاقی را خواهد گشود.

شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 15
 • ناشناس
  1

  بسیار تحلیل واقعی ‌وهوشمندانه ایست از اوضاع .سپاس بیکران استاد عزیز !🙏

 • ناشناس
  0

  ولی رای نمیدیم

 • ناشناس
  0

  چه زیبا و درست سخن گفتند

 • ناشناس
  0

  چرا تحریم از داخل کشور را نگفتی آیا از چیزی ابا داشتی
  میدونی شما تحریم خیانت بزرگی به ملت است گزارش تحریم از داخل کشور را بخوان و همه را مطلع کن

 • ناشناس
  0

  ای کاش کنار این تحلیل یک نظرسنجی واقعی ازمشارکت در انتخابات فعلی هم می گذاشتید تا با ترکیب آن به علتها وراهکا های عملی برسیم

 • ناشناس
  2

  صدای ملت .خ خ خ خ

 • صدای واقعی مردم
  0

  گزارش تحریم از داخل کشور را پیدا کنید و بخوانید خیلی مهم است تحریم جنگ و محاصره اقتصادی است فقط باید از خارج از کشور باشد نه داخل تحریم مسلمان حکم شرعی دارد رساله ها حکم محارب نوشته میلیونها واحد مسکونی چگونه یک شبه میلیاردی شد با بحران های ساختگی و پیوستن به تحریم‌های ظالمانه کاخ سفیدواحد مسکونی باید به ملت به قیمت قبل تحریم عرضه شودگزارش به برخی مسولین کشوری و ادارات دولتی و استادان و دانشجویان داده شده هیچ کشور شرعی و انقلابی واقعی مردم خود را تحریم نمیکند روزنامه دنیای اقتصاد ۱۷ دی نیز تیتر مرتبط موضوع منتشر نموده است انتشار مطلب یا تیتر قوی به اجرای آن و عدالت کمک بسیار میکند حدود ۷۰ میلیون مستاجر داریم و خونه خرابه و آلونک نشین که هیچ حقی تو کشور ندارن و کشور مال آن مالکان است تحقیقات نشان داده که تبلیغات راه موفقیت و اکثر راههای که در اینترنت برای فریب مردم و جوانان فراوان است بخاطر این است که از این قضیه واحد‌های مسکونی و تحریم داخلی مطلع نشوند ما نباید در یک کشور اسلامی برای یه واحد مسکونی تو یه منطقه متوسط شهر نیاز به ثروتمند و پولدار شدن باشه ارزشها باید معنوی باشه نه صد سال کار کنی حتی پول پیش را نداشته باشی اونهم با تحریم از داخل چهل ساله وضع همینه مگه چند تا کشوره مگه چند تا ملته اینجا

 • ناشناس
  0

  برخی حتی تشخیص نمی دهند که صدای مردم در سکوت هم بسیار بلند است ، کسانی که نمی شنوند مصداق جهل مطلق اند

 • محمد از تبریز
  0

  اگر صدا را از انسان بگیرند و ملتی بسازند طماع باز در شوره‌زار خلقت خدا امکان رویش امید در تاریکترین شب‌های زمین است تو این دنیا کشتی نوح یک بار بار گیری شده است و نوای حق طلبی از اعماق تاریخ به گوش می‌رسد اندکی صبر ایوب باید.

 • منصور
  0

  بله سخنانتان منطقی و صحیح ولی اگر جاه طلبی اقایان افراطی اجازه دهد

 • ناشناس
  1

  صدای مردم مگه اجازه میدن مردم حرف بزنند فولاد مبارکه چای دبش و هلدینگ فلان شرکت کشتی ولنجک فلان آقا زاده و زمین خواری زمین های شاندیز تهران و فلان گدا زاده ها با پول ایران اون زمان که اوباما ف ستاد کجا رفت خرج چی شد یه مقدار گدا زاده ها یه مقدار صرف کشورهای عربی الان فطریه هم جمع کنید برای کشورهای عربی بازسازی کنید

 • ناشناس
  0

  من دارم تو الونکها جون میدم تو داری از هر قصه میگی اینایی که شما میگی مال حاکمیتی است که نوک سوزن فقط نوک سوزن به مردمش احترام بگذارد نه اینکه اقایان یا... هر چه بگوید وحی منزل است وهر چه به غیر نظر ایشان باشد از ریشه واصل باطل است واسلام

 • ناشناس
  0

  سلام چرا پیامکها رو گزینشی بار گذاری می کنید و بقیه رومحروم

 • رها
  0

  ای مردم بدبخت ایران

 • ناشناس
  0

  سلام لطفا به هشتک دانشگاه ارومیه سربزنید
  صدا مردم را انجاهم خواهید شنید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها