حسن روحانی: مشارکت بدون رقابت امکان‌ ندارد/ شرکت نکردن در انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند

رئیس‌جمهور سابق گفت: مجوز راهپیمایی در قانون برای اینست که وزارت کشور اجازه دو راهپیمایی در یک زمان و یک مکان ندهد و درباره شعارها و پلاکاردهای آن نظر بدهد و امنیت راهپیمایان را تضمین کند اما راهپیمایی حق طبیعی گروه‌ها و مردم است.

حسن روحانی: مشارکت بدون رقابت امکان‌ ندارد/ شرکت نکردن در انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم صبح امروز در دیدار با هیأت اجرایی خانه کارگر، سردی فضای انتخابات را یک معضل بزرگ توصیف کرد و گفت: جبران سردی فضای انتخابات به آسانی امکان‌پذیر نیست. این شرایط دلایلی دارد که از سال ۹۸ آغاز شده است. مردم باید امیدوار شوند که با شرکت در انتخابات تحول ایجاد می‌شود. اگر در حوزه‌های انتخابیه در مجلس رقابتی ایجاد شود و لیست‌های رقیب وجود داشته باشد، می‌توان مردم را به حضور در صحنه ترغیب و آن‌ها را قانع کرد که آثار شرکت یا عدم شرکت در انتخابات چیست.

روحانی با تأکید بر اینکه شرکت نکردن در انتخابات مشکلی را حل نمی‌کند، اظهار داشت: عده‌ای می‌گویند اگر در انتخابات شرکت نکنیم و آمار شرکت‌کنندگان کاهش پیدا کند مسئولان متوجه و متنبه می‌شوند و در انتخابات‌های بعد جبران می‌کنند. در سال ۹۸ در انتخابات ۴۲ درصد واجدان شرایط شرکت کردند ولی مسئولان متنبه نشدند و در سال ۱۴۰۰ انتخابات با مشارکت ۴۸ درصدی برگزار شد. پس کاهش مشارکت تأثیر نداشت. با ۳۰ درصد مشارکت هم مجلس تشکیل می‌شود و قانونی تصویب می‌کند که لازم‌الاجراست. مهم است چه مجلسی با چه ترکیبی تشکیل شود. مجلس دهم با تصویب برجام موجب رشد اقتصادی و رفاه مردم شد و مجلس یازدهم با مصوبه آذر ۹۹ راه برجام را سد کرد وگرنه برجام در اسفند ۹۹ اجرایی و عملیاتی می‌شد. این فرق دو مجلس ‌است. یکی از برجام پشتیبانی می‌کند و دیگری مانع اجرای برجام می‌شود.

وی با بیان اینکه این فرق را بین دولت‌ها هم می‌بینید، افزود: دولت یازدهم ظرف دو سال تورم را تک‌رقمی کرد و دو سال و نیم تک‌رقمی نگه داشت؛ یک دولت هم بعد از دو سال از تورم ۴۰ درصدی خارج نشده است. پس انتخاب مجلس و دولت در زندگی مردم و منافع ملی تأثیرگذار است.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: مشارکت بدون رقابت امکان ندارد. معنای رقابت حذف یکی و اعلام پیروزی دیگری نیست. مشکلی که ما در سال ۹۸ و ۱۴۰۰ با آن مواجه شدیم به مساله آزادی در انتخابات و حضور کاندیداهای صلاحیت‌دار با طرز فکرهای مختلف و آزادی احزاب و گروه‌ها و رقابت سالم در جامعه برمی‌گردد. مردم باید امکان داشته باشند اگر جناحی نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد، ۴ سال بعد به رقبا رأی دهند. اما اگر گروهی بداند ۴ سال دیگر هم خودش انتخاب خواهد شد، نیاز ندارد کاری کند تا نظر مردم جلب شود.

وی با تکرار پیشنهاد خود برای حمایت از کاندیداهایی که به وضع موجود معترض هستند، بیان کرد: اگر در مجلس شورای اسلامی۳۰ یا ۴۰ نماینده داشته باشیم که بتوانند حرف مردم را بزنند بهتر از اینست که کسی نداشته باشیم. در خبرگان اگر ۱۰ نفر داشته باشیم که حرف مردم را بزنند بهتر از اینست که هیچ کسی نداشته باشیم. گرچه عملکرد مجلس خبرگان برای مردم چندان ملموس نیست چون جلساتش غیرعلنی و اسنادش محرمانه است و سخنرانی‌ها و مطالب و کمیسیون‌های آن محرمانه است. درحالی که اگر نظام انتخاباتی وجود دارد تا مردم به یک نهاد رأی دهند، باید به نحوی آگاه شوند که آن نهاد چه کار می‌کند و امکان نقد و ارزیابی عملکرد نمایندگانی که رأی آوردند وجود داشته باشد.

حسن روحانی دو مشکل اساسی بعد از انقلاب را جنگ تحمیلی و پرونده هسته‌ای دانست و ‌گفت: مردم در ۸ سال جنگ تحمیلی با سختی زندگی کردند و هنوز هم بعد از ۴۳ سال از آغاز جنگ ما با آثار آن مواجه هستیم. مسأله هسته‌ای هم از سال ۸۱ در صحنه سیاسی شروع و در سال ۸۲ در شورای حکام آژانس مطرح شد. در سال ۸۲ نظر مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور این بود که بنده مسئول پرونده هسته‌ای شوم. دلیلش این بود که در سال ۸۲ تا مرز ارسال پرونده ایران به شورای امنیت و جنگ پیش رفتیم. آژانس در بازرسی‌های اولیه آلودگی‌های سطح غیرمجاز از غنی‌سازی هسته‌ای پیدا کرد که منشأ آن سانتریفیوژ‌های آلوده کارکرده و خریداری شده از دلالان بود.

حسن روحانی افزود: حدود ۲۱ سال است که گرفتار مسأله هسته‌ای هستیم. البته در موضوع برجام زحمت فراوانی کشیده شد تا تحریم‌های هسته‌ای برداشته شد اما بعد از دو سال دیوانه‌ای مانند ترامپ در آمریکا آمد و با تحریک اسرائیل و عربستان از برجام خارج شد و اگر ما هم متقابلاً از برجام خارج می‌شدیم همان روز تمام قطعنامه‌های شورای امنیت برمی‌گشت. من بار آن را شخصاً بر دوش گرفتم و به جای اینکه بگوییم از برجام خارج می‌شویم چند هفته مهلت دادیم و نگذاشتیم قطعنامه‌های شورای امنیت برگردد. همین برجام نیمه‌جان دو کار مهم انجام داد، در ۲۰۲۰ تحریم تسلیحاتی و امسال تحریم موشکی را برداشت.

رئیس‌جمهور ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در این دیدار گفت: خانه کارگر در سال‌های اول انقلاب، با شهید بهشتی در ارتباط بود که بهترین مدیر توانمند و قوی ما بود. بزرگانی بودند که آن‌ها را از دست دادیم و متأسفانه نتوانستیم افرادی را پرورش دهیم که جایگزین آن‌ها شوند. کسی نتوانست جایگزین آقای بهشتی، مطهری و هاشمی شود. این یکی از نقص‌هایی است که داریم.

حسن روحانی با ابراز تأسف از گفته‌های اعضای خانه کارگر درباره عدم صدور مجوز راهپیمایی به آن‌ها اظهار داشت: مجوز راهپیمایی در قانون برای اینست که وزارت کشور اجازه دو راهپیمایی در یک زمان و یک مکان ندهد و درباره شعارها و پلاکاردهای آن نظر بدهد و امنیت راهپیمایان را تضمین کند اما راهپیمایی حق طبیعی گروه‌ها و مردم است. محروم کردن جامعه از حق سخن گفتن، اعتراض و راهپیمایی قانونی خلاف قانون اساسی و جمهوریت نظام است.

منبع: پایگاه خبری روحانی
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 15
 • علی
  2

  به تو مربوط نیست حسن

 • ناشناس
  1

  تو برو ریشتو رنگ‌آمیزی کن

 • ناشناس
  0

  شرکتش کرده ؟

 • مهدی
  0

  21سال تو تو انرژی هسته ای مردم رو علاف کردی و حقوق خوب و حق ماموریت گرفتی و هیچ کار نکردی مردم رو هم بدبخت کردی عدم شرکت مردم به خاطر عدم توجه تو به خواسته های مردم است نه رقابت مردم مشکل معیشتی دارن میفهمی ولی تو نداری خودت دکترا داری سه جمله انگلیس بگو اگر بلدی بقیه کارات هم مثل دکترات که داری بس کن حسن فریدون حقا که فریدون هستی نه روحانی فامیل اولا برات برازنده تر هست.

 • ناشناس
  2

  قبلا که رای دادیم مگه مشکل حل شد ،حالا چند سال رای ندهیم شاید مشکل حل شود

 • ناشناس
  1

  سنگ پای قزوین هم پیش تو کم می آورد حسن . ولی مردم دیگر فریب زبان بازی تو وبازی با کلمات را نمی خورند . حیات سیاسی ات پایان یافته حسن برو با فراغ بال ریش هایت را رنگ کن.

 • ناشناس
  0

  این حالیش نشده که مردم هیچ کدومشون رو نمی‌خوان از راهکار برای افزایش مشارکت مردم حرف میزنه

 • ایران سربلند
  0

  برو بشین تو خونه ات.
  هم تو و هم؛ هم پیمانانت..
  آخه مردک ....
  8 سال بر مسند بودی، بیش از 4 دوره ریاست جمهوری دست شما و امثال شما بوده، چه گلی به سر کشور وملت زدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  0

  بسه حسن. برو با پولا صفا کن. ما هم خدایی داریم.

 • .
  0

  بخس اعظمی از مشکلات امروز این کشور حاصل گند کاری و خیانتهای دولت تو بوده.حالا اومدی قیافه حق به جانب میگیری؟

 • ناشناس
  1

  تا کور شود چشم دشمنان همه می آییم برای رای دادن به نظام واقعا مقدس جمهوری اسلامی ایران، مرگ بر وطن فروشانی که سرنوشت کشورشان برایشان مهم نباشد و رای ندهند

 • ناشناس
  0

  چه اشتباهی کردیم به تو مردک رای دادیم.(یه اشتباه بزرگ)

 • ناشناس
  0

  میخواهید دقیقه نود یک نفر ناشناخته که خوب گریه می کند و حرفهای شیرین میزند را به مردم غالب کنید.

 • ناشناس
  0

  کاش مردم اصلاح میشدند کمی ژن تعقل تزریق می کردند تا امثالهم به ریش مردم نخندند.

 • 🐜
  0

  بین بد و بدتر کدام رو باید انتخاب کنیم؟؟؟ جناب کلیدخان!!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  اخبار سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت خبرفوری هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد