ادعای جدید فرانسه علیه ایران

فرانسه روز سه‌شنبه ایران را به نقض معاهده‌ای بین‌المللی برای مشخص کردن روابط کنسولی میان کشورها متهم کرد.

ادعای جدید فرانسه علیه ایران

 فرانسه مدعی شد که تهران با معیارهای «خودسرانه» اقدام به بازداشت اتباع کشورهای خارجی می‌کند. 

«آن کلر لژاندر»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه مدعی شده اظهارات روز گذشته «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت خارجه ایران نگران‌کننده است. 

ناصر کنعانی روز گذشته در نشست خبری درباره اتباع فرانسوی بازداشت‌شده در ایران گفته بود: «بارها در این زمینه مواضع ایران اعلام شد.

افرادی که بازداشت شده‌اند در داخل ایران در ارتباط با اغتشاشات اخیر دارای نقش آفرینی‌هایی بودند و اقدامات آنها منطبق با قوانین ملی ایران اقدامات مجرمانه‌ای بود و در این ارتباط بازداشت شدند و روند قضایی در خصوص آنها در حال اجرا و انجام است.

در ارتباط با اینگونه بازداشت شدگان گفت‌وگوها و ارتباطات سیاسی و کنسولی بین طرف‌‌های ذیربط ایران و کشورهای متبوع این شهروندان در حال انجام است. موضع کلی ایران برخورد توأم با رأفت اسلامی است اما این مرتبط به سیاست کلی ایران است.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در واکنش به اظهارات کنعانی گفت: «این به منزله اعتراف از مقام‌های ایران است که آنها در حال نقض کنوانسیون وین در روابط کنسولی هستند. این معاهده شامل مسائل اساسی درباره روابط دیپلماتیک میان کشورها است.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران روز گذشته گفته بود: «عفو حق هیچ مجرمی نیست و نمی تواند مورد مطالبه یکجانبه دولت متبوع آن شهروند قرار بگیرد. اما ایران نگاهش به اینگونه موضوعات توأم با ابعادوزویایای انساسنی است.

در مورد شهروندان فرانسوی و گفت‌وگوهای دیپلماتیک و قضایی و کنسولی برقرار است. به عنوان سخنگوی وزارت خارجه می‌توانم ابراز امیدواری کنم که شاهد رخدادهای خوبی در این زمینه باشیم البته مواضع و اقدامات کشورها در این زمینه می‌تواند نقش مثبت و تسهیل کننده ایفا کند.»

وی افزود: «دولت فرانسه در ارتباط با تحولات داخلی اخیرا ایران رویکردی غیرسازنده و نقش مداخله آمیزی داشته است. استمرار چنین مواضع نمی‌تواند در مورد موضوعات زندانیان کمک کننده باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه مشخص نکرده اظهارات ناصر کنعانی درباره اقدامات مجرمانه اتباع کشورهای خارجی نقض چه مفادی از معاهده مذکور است. 

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    اخبار سایر رسانه ها