ادعای خلاف واقع برخی رسانه‌ها درخصوص تعداد عفوشدگان اغتشاشات اخیر

براساس اعلام حجت الاسلام رحیمی معاون قضایی قوه قضاییه، طبق استعلام صورت گرفته از دادگستری استان‌های مختلف، در کل کشور کمتر از نیم درصد افراد مرتبط با حوادث اخیر مشمول عفو قرار نگرفتند و در برخی استان‌ها صد درصد این افراد شامل عفو شدند.

روز گذشته حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژ‌ه‌ای در نشست شورای عالی قوه قضاییه با اعلام آخرین آمار عفو مقام معظم رهبری اظهار کرد: «تاکنون ۸۲ هزار نفر مشمول عفو شده‌اند که ممکن است این آمار افزایش یابد. از این میزان، ۲۲ هزار نفر عفوشدگانِ اغتشاشات هستند که یا محکومیت پیدا کرده بودند و یا قبل از محکومیت، عفو شدند. البته تعداد قلیلی از این افراد در زندان بودند و اکثراً یا با قرار صادره در بیرون از زندان بودند و یا هنوز رسیدگی به پرونده آن‌ها تکمیل نشده بود.» 

پس از اعلام تعداد عفوشدگان، برخی از افراد و رسانه‌ها، براساس تعداد عفوشدگان مدعی شدند، این افراد در زندان بوده‌اند، این در حالی است که آمار اعلامی مربوط به تعداد پرونده‌هایی است که در این خصوص تشکیل شده است، نه تعداد بازداشت‌شدگان. 

به گفته رئیس قوه قضاییه، تعداد قلیلی از این افراد در زندان بودند و اکثراً یا با قرار صادره در بیرون از زندان بودند و یا هنوز رسیدگی به پرونده آن‌ها تکمیل نشده بود.

همچنین براساس اعلام حجت الاسلام و المسلمین رحیمی معاون قضایی قوه قضاییه، طبق استعلام صورت گرفته از دادگستری استان‌های مختلف، در کل کشور کمتر از نیم درصد افراد مرتبط با حوادث اخیر مشمول عفو قرار نگرفتند و در برخی استان‌ها صد درصد این افراد شامل عفو شدند.

منبع: میزان
شبکه‌های اجتماعی
نظرسنجی
به نظر شما "بهترین‌ تصمیم سال" کدام تصمیم بود؟