تداوم اتهام‌زنی سوناک علیه ایران درباره پرونده اکبری

نخست وزیر انگلیس باردیگر به بهانه تابعیت مضاعف علیرضا اکبری – محکوم به جاسوسی برای آژانس اطلاعات مخفی انگلیس – اظهارات خصمانه علیه ایران را تکرار کرد و با ادبیاتی خلاف عرف دیپلماتیک مدعی شد که لندن به فشارها علیه تهران ادامه می‌دهد.

ریشی سوناک این مطلب را روز چهارشنبه در نشست پارلمانی پرسش و پاسخ از نخست وزیر و در پاسخ به سووال «اندی اسلاتر» نماینده حزب کارگر از منطقه همرسمیت مطرح کرد که درباره اقدامات لندن در خصوص پرونده اکبری پرسید. اسلاتر همچنین عنوان کرد که فردا (پنجشنبه) به همراه خانواده اکبری که در حوزه انتخابیه او ساکن هستند، با مقامات وزارت امور خارجه انگلیس درباره پرونده نامبرده دیدار خواهد کرد.

قوه قضاییه ایران دو هفته پیش اعلام کرد علیرضا اکبری، محکوم به افساد فی‌الارض و اقدام گسترده علیه امنیت داخلی و خارجی کشور از طریق جاسوسی برای دستگاه اطلاعاتی دولت انگلیس به دار مجازات آویخته شد.

اجرای این حکم خشم لندن را بر انگیخته و علاوه بر نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور، نمایندگان طرفدار رژیم صهیونیستی و گروهک تروریستی منافقین در انگلیس، به واسطه تابعیت مضاعف نامبرده و با گرفتن ژست بشردوستی، اجرای حکم دادگاه ایران را محکوم کرده و برلزوم تشدید فشارها علیه ایران تاکید کرده‌اند.

نخست وزیر انگلیس امروز در مجلس عوام ادعا کرد: بی احترامی رژیم ایران به کرامت انسانی امری متداول است و آن‌ها رنج خانواده آقای اکبری را طولانی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مواضع خود را در خصوص ایران اعلام کرده است، در تداوم اظهارات مداخله‌جویانه افزود: ایران اکنون باید درباره شرایط مرگ و خاکسپاری او پاسخ دهد. ما از طریق کاردار سفارت ایران در لندن و وزارت امور خارجه ایران فشار آورده‌ایم و به این اقدامات ادامه می‌دهیم تا خانواده او به پاسخی که مستحق آن هستند برسند؛ ضمن آنکه چند نفر در ارتباط با این پرونده را هم تحریم کرده‌ایم.

این درحالیست که مواضع مداخله‌جویانه لندن در امور داخلی ایران، روابط دو کشور را در ماه‌های اخیر به تنش کشانده است. وزارت امور خارجه کشورمان پیشتر در واکنش به مداخلات نامتعارف انگلیس ازجمله در قلمرو امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، سایمون شرکلیف سفیر این کشور در تهران را احضار کرد تا مراتب اعتراض ایران را نسبت به اقدامات خرابکارانه و مغایر با امنیت ملی کشورمان را به دولت انگلیس منعکس کند.

مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه با اشاره به اطلاعات متقن به دست آمده در خصوص دام طراحی شده برای علیرضا اکبری از سوی طرف انگلیسی، خاطرنشان ساخت، دولت انگلیس باید پاسخگوی برقراری ارتباطات نامتعارف منجر به تعرض به امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران باشد و حمایت ناموجه و شیطنت آمیز از عامل جاسوسی با ادعای روابط مبتنی بر احترام متقابل سازگار نیست.

مدیرکل غرب اروپا با تاکید بر این که اقدام قاطع برای صیانت از امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران منوط به رضایت دیگر دولتها از جمله انگلیس نخواهد بود، تصریح کرد تداوم این قبیل اقدامات غیرقانونی و مجرمانه به هیچ عنوان قابل تحمل نیست، لذا دولت انگلیس باید پیامدهای مسؤولیت تداوم رویکرد غیرمتعارف و مداخله‌جویانه خود را پذیرا باشد.

در ادامه تصریح گردید بر اساس قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران، تابعیت دوگانه قابل پذیرش نیست و مداخلات و اظهارات مخرب انگلیس به این بهانه، فاقد وجاهت است.

مدیرکل غرب اروپا در پایان ضمن محکومیت مجدد هرگونه اقدام نامتعارف و تهدیدزا در حوزه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، از سفیر انگلیس خواست تا مراتب را در اسرع وقت به لندن منعکس کند.

منبع: ایرنا
شبکه‌های اجتماعی