خشم پامپئو از خرید نفت ایران توسط چین

به رغم اذعان مقام‌های واشنگتن به شکست کارزار «فشار حداکثری»، مراودات نفتی چین و ایران، وزیر خارجه سابق آمریکا را عصبانی کرده و خواستار تشدید تحریم‌ها شده است.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه سابق آمریکا ضمن انتقاد شدید از مواضع دولت جو بایدن، خشم خود را درباره تداوم فروش نفت ایران به چین ابراز کرد.

به رغم اذعان مقام‌های ارشد واشنگتن به شکست و ناکام ماندن کارزار «فشار حداکثری» علیه ایران، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ خواستار تشدید تحریم‌ها شده است.

مایک پامپئو در پیامی توئیتری که محتوای آن انتقاد شدید از مواضع دولت دموکرات جو بایدن است، ضمن تکرار اظهارات بی اساس علیه ایران علیه مراودات نفتی تهران و پکن موضعگیری کرد.

وزیر خارجه سابق آمریکا که روابط نزدیکی با گروهک تروریستی منافقین دارد، در پیام توییتری جدید خود لفاظی‌های این گروهک را تکرار کرد و مدعی شد: «تحریم‌ها اگر اجرا نشوند، ارزشی ندارند. چین دارد نفت ایران را می‌خرد و این رژیم تروریست را غنی می‌کند. گام اول برای توقف دستیابی ایران به سلاح اتمی این است که بدون هر گونه استثنایی، تحریم‌ها را اجرا کرد».

اتهام زنی بی اساس مایک پامپئو علیه ایران و به ویژه خرید نفت این کشور توسط چین در حالی مطرح شده که مقام‌های پکن بارها اعلام کرده‌اند تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران باید برداشته شوند.

به رغم انتقاد شدید این مقام ارشد دولت ترامپ از دولت بایدن، «باربارا لیف» دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک طی جلسه استماع ماه گذشته میلادی از تلاش تحریمی واشنگتن برای محدود کردن معاملات نفتی چین با ایران خبر داد.

دستیار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفت: «آمار خرید نفت چین از ایران را متعاقباً گزارش خواهد کرد اما در این زمینه سه دور تحریم علیه چین اعمال شده است. این اقدامات با همکاری دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری (اوفک) و وزارت امور خارجه انجام می‌شوند و تداوم دارند».

به رغم جنجال سیاستمداران واشنگتن علیه روابط تهران و پکن، «هوآ چوانیینگ» حدود یک سال قبل طی کنفرانس خبری در پکن موضع دولت چین در قبال خرید نفت ایران و فشارهای آمریکا را بیان کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی درباره گزارش رویترز با موضوع درخواست واشنگتن از پکن برای کاهش خرید نفت ایران، گفت همکاری چین با ایران طبق مقررات حقوق بین‌المللی و قوانین بین‌المللی صورت می‌گیرد.

وی افزود: «چین قاطعانه با هرگونه تحریم یک جانبه مخالف است و از ایالات متحده می‌خواهد تا در اسرع وقت از اعمال قوانین داخلی خود (درباره تحریم‌های یکجانبه ایران) بر نهادها و اشخاص طرف ثالث دست بردارد

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 12
 • 12
  1

  یکی به این پمپئو بگه چرا مخفیانه خود آمریکاییها از ما نفت میخرند منافق که بعدا خود آمریکاییها در کنار و پیش خودشونو لو میدن

 • ناشناس
  1

  ای حرامزاده

 • ناشناس
  1

  خرید نفت ایران توسط چین هیچ ارتباطی و ربطی به آمریکا جنایتکار ندارد

 • 1

  مذاکره ایران با آمریکا، کشورهای اروپایی و... در مورد صلح آمیز هسته ای از ابتدا غلط و اشتباه بود و مقصر اصلی فقط دولت حسن روحانی بوده است.

 • ناشناس
  1

  دیگر هیچ کس در دنیا نمی تواند بر تجاوزات، جنایات وحشیانه، وحشی گری و غیر انسانی آمریکا و متحدانش سرپوش بگذارد.

 • 1

  اعتراف فرانسه: آمریکا و اروپا موضع واحدی در قبال ایران دارند

 • 0


  برخی سیاستمداران و مقامات لبنان مطیع آمریکا هستند/از تاریخ درس بگیرید

 • 1

  اگر کسی بخواهد آخرت ما را تباه کند، دنیای او سیاه خواهد شد

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   بپر از سرکوچتون دوتانون تازه بگیر اخرت باقی هست

 • ناشناس
  1


  مذاکره مستقیم ایران با 3 کشور اروپایی جنایتکار هم هیچ فایده‌ای، نتیجه ای، سودی و ارزشی برای مردم ایران و کشور ایران ندارد و تاکنون هم نداشته است چون به خاطر که هر سه سگ دست نشانده آمریکا جنایتکار و اسرائیل جنایتکارهستند.

 • ناشناس
  1

  زیاد نگران نشو ٻمٻو ابدا حالتو خراب نکن به خاطر اینکه تحریمها در اقتصادی مقاومتی ذوب خواهد شد.. اقتصاد مقاومتی یعنی داد وستد با افغانستان،ماداگاسکار،مالدیو،یمن،ارمنستان،جیبوتی.

  نظرات شما -
  • 0

   مردم مقاومت کنید شما میتوانید