المانیتور:

گره اصلی مذاکرات احیای برجام کجاست؟

از سرگیری مذاکرات احیای برجام، موفقیت غیرمنتظره این هفته بود. امضاکنندگان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نزدیک به شش ماه بود که در وین ملاقات نکرده بودند.

چندین منبع دیپلماتیک در وین امروز به المانیتور گفتند که ضرب الاجلی برای دستیابی به توافق وجود ندارد. یکی از دیپلمات‌ها گفت: «مذاکرات تا جایی که پیشرفت وجود داشته باشد، ادامه خواهد یافت.»

در وین، جلسات غیر مستقیم به صورت شبانه روزی در هتل کوبورگ برگزار می شود. انریکه مورا، هماهنگ‌کننده ویژه اتحادیه اروپا پیام‌هایی را بین هیئت‌های ایرانی و آمریکایی رد و بدل می‌کند.

ایران خواهان لغو تحریم‌هاست و تضمین هایی برای منافع اقتصادی حاصل از توافق می خواهد. با این حال، موضوع اصلی روی میز، مسائل پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی است و تهران از آژانس می خواهد که تحقیقات خود را درباره فعالیت های هسته ای ایران در سه سایت پایان دهد.

در 15 دسامبر 2021، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافقی دست یافتند تا روی موضوعات باقیمانده درباره تحقیقات آژانس در مورد فعالیت های هسته ای در سه سایت در ایران، کار کنند. بر اساس این توافق، سازمان انرژی اتمی ایران متعهد شد که توضیحات کتبی و اسناد لازم را در مورد این سه سایت ارائه کند.

یک منبع ایرانی به المانیتور گفت: «آخرین بار در وین توافق شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سؤالاتی را برای ایران بفرستد، ایران پاسخ‌ دهد،بعد از آن گزارش آژانس منتشر شود و سپس E3 (فرانسه، آلمان و ... بریتانیا) و ایالات متحده بیانیه ای به آژانس خواهند داد و در نهایت موضوع حل خواهد شد.»

این منبع، ایالات متحده و تروئیکای اروپایی را به نقض این توافق متهم کرد. وی گفت: «آنها بیانیه ای منفی علیه ایران دادند و این موضوع باید در مذاکرات جاری حل شود.»

یک منبع اتحادیه اروپا به المانیتور تایید کرد که در حال حاضر تمرکز بر حل این مشکل است. با این حال، او اظهارات منبع ایرانی درباره توافق قبلی در وین را کم اهمیت جلوه داد و گفت این اظهارات برای مصرف داخلی ساخته و پرداخته شده است.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز جمعه با روسای جمهور روسیه، چین و فرانسه چندین تماس تلفنی داشت. محمد جمشیدی، قائم مقام رئیسی در توییتی نوشت: موضع قاطع او این بود که تنها زمانی می توان به توافق نهایی دست یافت که مسائل یه اصطلاح پادمانی حل و فصل شود.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، روز پنجشنبه، همزمان با آغاز دیدار هیات‌ها، به نقل از یک منبع آگاه گزارش‌های رسانه‌ها مبنی بر اینکه موضوع سپاه دیگر روی میز نیست را تکذیب کرد. موضوع حذف نام سپاه پاسداران از لیست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا در چند ماه گذشته یک مانع بوده است، اما از ماه می، ایران آن را کم اهمیت جلوه داده است. محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، به المانیتور توضیح داد که اگرچه حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا «پیش‌نیاز توافق نبوده و نبوده است، اما به این معنا نیست که از روی میز برداشته شده است». مرندی افزود: «این ادعا که ایران خواستار امتیازات غیر مرتبط با برجام است، افسانه سازی غرب است».

منبع: انتخاب
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 6
 • بی.نام
  0

  عادت کردیم به فقر وگشنگی وهزاران درد ومرض پس ایران بی خیال است تا خودی ها سوار ملت هستن

 • یکی از مردم
  0

  بیسوادی تیم ایرانی

 • 🐜
  0

  گره کارتوجیب بغل پوتینه

 • 🐜
  0

  گره اصلی مذاکرتوجیب بغل کت پوتینه

 • ناشناس
  3

  آمریکای جنایتکار اگر می‌خواست مذاکره و توافق کند با صدام مذاکره می کرد ولی سیاست آمریکا روز به روز تضعیف دشمنانش است و در نهایت نابودی .. باید از درون خودمان را قدرتمند کنیم

 • ناشناس
  0

  اگه به پشتوانه مردمی انقلاب اعتقاد دارید چرا مستقیم با امریکا واردمذاکره نمیشویم بعد آقای ظریف که از کره مریخ نیامده بود ، شواهد نشون میده که از سال ۵۷ هم پای انقلاب دیپلمات مورد اعتماد بوده چه کسی بهتر از ایشان که هم غرب و امریکا رو میشناسه و هم شرق را وهم دیپلماسی مذاکره رو اگه با دولت روحانی کار کرده با دولت اقای رئیسی هم میتونه کار کنه خطوط جدید رو به ایشون اعلام کنن حداقل ۱۰ جلسه جلوتر از دیگرانه چرا سرمایه ها رو به راحتی کنار میگذاریم.با این تیم نذاکره کننده ۴ سال دیگه زمان میخواد.