درگیری تازه جمهوری آذربایجان با ارمنستان/ یک نظامی کشته شد

همزمان با افزایش تخلفات مرزی بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان، مقامات باکو روز چهارشنبه اعلام کردند که بر اثر تیراندازی نیروهای ارمنستان در منطقه مرزی «لاچین» یک نظامی این کشور کشته شد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» بر اساس بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، مواضع نظامی این کشور بامداد روز چهارشنبه را هدف قرار دادند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که یک نظامی  آذربایجانی بر اثراصابت گلوله کشته شد و اینک نیروی حافظ صلح روسیه در منطقه محل حمله مستقر شده است.

 

 

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه گزارش داد که طی ۲۴ ساعت گذشته در منطقه تحت مسئولیت نیروهای حافظ صلح روسیه، سه مورد نقض آتش بس توسط نیروهای مسلح آذربایجان ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا» در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: «در این نقض آتش‌بس‌ها، یک مقام نظامی تشکیلات قره باغ زخمی شد. فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه با همکاری نمایندگان طرف‌های آذربایجانی و ارمنستانی اوضاع را حل و فصل کردند.»

 

 

جنگ بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس به امضای نیکول پاشینیان ،نخست وزیر ارمنستان رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و رئیس‌جمهور روسیه پایان یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش‌آفرینی کرد. جمهوری آذربایجان در این دور از درگیری‌ها مناطقی از جمله قره باغ را از اشغال ارمنستان خارج ساخت.

این دو کشور با وجود پادرمیانی روسیه همواره در خطوط مرزی درگیری‌ دارند و  طرفین همدیگر را به نقض آتش بس و تیراندازی به مواضع هم متهم می‌کنند.

در تحولی دیگر، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در دیدار با معاونان وزارت دفاع، فرماندهان نیروها و دیگر مقامات ارشد نظامی در ساختمان وزارت دفاع این کشور گفت، هرگونه تحریک نظامی نیروهای مسلح ارمنستان قاطعانه سرکوب شود.

ژنرال «ذاکرحسن اف» وزیر دفاع جمهوری آذربایجان اظهار داشت نظرات رئیس دولت از وظایف مهمی است که به ارتش آذربایجان محول شده است.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به طور گسترده وضعیت عملیاتی و شرایط کنونی در مرز با ارمنستان و همچنین قره باغ که نیروهای حافظ صلح روسیه به طور موقت در آن مستقر هستند را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و دستور داد که به طور مستمر آماده سرکوب فوری و قاطعانه هر نوع تحریک احتمالی طرف مقابل باشند.

ژنرال حسن‌اف دستور داد شدت تمرینات و آموزش‌های میدانی افزایش داده و آمادگی رزمی بالای نیروهای مسلح این کشور حفظ شود. 

منبع: فارس
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 1
  • ناشناس
    0

    برای اعزام به جبهه های جنگ علیه دولت صهیونیستی باکو آماده ام