پزشک گوشه گیری که رهبر ترسناک ترین گروه تروریستی شد/ ایمن الظواهری که بود؟

ایمن الظواهری، رهبری القاعده را در منطقه مرزی میان افغانستان و پاکستان بازسازی کرد و مدیریت شاخه ‌های آن را در عراق، یمن و شماری دیگر از کشورهای آسیایی بر عهده گرفت. با این حال، با مرگ او احتمالا شرایط برای القاعده سخت تر شده و این گروه مجددا روزهای شکست را تجربه خواهد کرد.

پزشک گوشه گیری که رهبر ترسناک ترین گروه تروریستی شد/ ایمن الظواهری که بود؟

به گزارش خبر فوری، با اعلام جو بایدن، ایمن الظواهری، رهبر القاعده از طریق حمله پهپادی آمریکا در کابل افغانستان کشته شد. اگرچه قدرت و نفوذ الظواهری به اندازه رهبر سابق القاعده یعنی اسامه بن لادن نبود اما کشته شدنش بدون شک تاثیری ژرف بر محاسبات منطقه ای و گروه های درگیر در افغانستان خواهد داشت.

به مناسبت کشته شدن ایمن الظواهری توسط ارتش ایالات متحده، مروری بر زندگی نامه و مهم ترین نکات مربوط به فعالیت رهبر سابق القاعده داریم.

پزشکی که تروریست شد

شاید بسیاری گمان کنند که اعضای گروه های تروریستی و تندرو از افراد کم سواد و به دور از فرهنگ و تمدن انتخاب شده اند. با این حال، آنچه مشخص است این است که کادر رهبری این گروه ها را غالبا افراد تحصیلکرده و حتی ثروتمند تشکیل می دهد. ایمن الظواهری نیز از این قاعده مستثنی نیست. او در 23 سالگی در رشته پزشکی از دانشگاه قاهره با درجه خیلی ممتاز فارغ‌التحصیل شد. ایمن الظواهری یکی از نخبگان دانشگاه قاهره بود و در مدت کوتاهی توانست از دانشگاه فارغ التصیل شود. همچنین نباید از خاطر برد که ایمن الظواهری در خانواده ای سرشناس و ثروتمند به دنیا آمده و پرورش یافته بود. پدربزرگ ظواهری استاد دانشگاه الازهر و پدرش دکتر داروساز و استاد دانشگاه قاهره بود و هم از سمت مادری و هم پدری، ثروتمند و ممتاز به حساب می آمد.

شیفته سید قطب به سمت اسامه بن لادن کشیده شد

ایمن الظواهری از کودکی عاشق سید قطب، نظریه پرداز اسلام گرای مصری و پدر معنوی اخوان المسلمین بود. زمانی که او جوانی بیش نبود، سید قطب به زندان افتاد و بعد از محاکمه اعدام شد. بعد از این اتفاق، ایمن که مدتی عضو اخوان المسلمین بود از این گروه کناره گرفت و به جنبش جهاد اسلامی قاهره پیوست. پس از ترور انور سادات، رئیس‌جمهور مصر، وی و همفکرانش در عملیات پلیسی و امنیتی در مصر دستگیر و محاکمه شدند. پس از آزادی از زندان مدتی فعالیت های مختلف سیاسی خود را در مصر، پاکستان و عربستان دنبال کرد تا اینکه جنگ شوروی و افغانستان آغاز شد. این جنگ باعث ایجاد یک تحول بنیادین در گروه های جهادی و سلفی منطقه گردید. بسیاری از اعضای این گروه ها به افغانستان رفتند تا با شوروی بجنگند. در این میان، ایمن الظواهری نیز به افغانستان رفت تا جهاد کند. در آنجا با اسامه بن لادن آشنا شد و با همکاری این دو و چند عضو دیگر، شبکه القاعده طراحی و ایجاد گردید.

ایمن، دست راست بن لادن و مغز متفکر القاعده

ایمن

بسیاری معتقدند ایمن الظواهری مغز متفکر القاعده بوده است. اگر اسامه بن لادن را رهبر سیاسی و معنوی القاعده بدانیم، ایمن الظواهری را باید رهبر فکری و تشکیلاتی این گروه دانست. ایمن تاثیر فراوانی بر ساختارمند شدن، گسترش عضوگیری و نفوذ در کشورهای مختلف و به خصوص عملیات های تروریستی القاعده داشت. با افزایش حملات تروریستی القاعده و شهرتش، نفوذ و شهرت ایمن الظواهری هم بیشتر شد. این شهرت تا زمان حمله تروریستی 11 سپتامبر ادامه داشت. بعد از حمله آمریکا به افغانستان، الظواهری به همراه بن لادن متواری شدند و به کوه های صعب العبور مرزی پاکستان گریختند. پلیس فدرال آمریکا برای دستگیری او 25 میلیون دلار جایزه تعیین کرد اما نتوانست راه به جایی ببرد.

آغاز رهبری القاعده و تغییر استراتژی

در ماه می 2011  و پس از ترور اسامه بن لادن از سوی آمریکا، ایمن الظواهری رسماً رهبر جدید القاعده شد. بعد از آغاز ریاست الظواهری، استراتژی و شرایط القاعده تغییر کرد. دوران ثروت و قدرت بن لادن به پایان رسیده بود و حالا اعضاء القاعده مجبور بودند، به صورت چریکی فعالیت کنند. ایمن الظواهری به جز مبارزه شدید با نیروهای آمریکایی با مدعیان داخلی نیز درگیر بود. برخی اعضای القاعده پسر بن لادن را به عنوان جانشین او برگزیده و دور او حلقه زدند. ایمن الظواهری مدت ها با این مخالفان جنگید تا بتواند ریاست خود را بر آنها تحمیل کند. زمانی که عرصه بر او تنگ شد، دست دوستی به سمت سایر گروه های تندرو دراز کرد و در حرکتی استراتژیک و مهم با آنها متحد شد.

مشکل اصلی ایمن الظواهری زمانی بیشتر شد که جنگ داخلی در سوریه آغاز شد. این جنگ باعث فوران گروه های تروریستی و سلفی جدید شد و به خصوص ظهور جبهه النصره و داعش باعث کاهش نفوذ القاعده و ضعفش در منطقه گردید. با افزایش قدرت داعش، عرصه برای القاعده به شدت تنگ شد و ایمن الظواهری نیز بار دیگر برای نجات خود و گروهش در حرکتی هوشمندانه به طالبان نزدیک شد تا بتواند حداقل در افغانستان و پاکستان در مقابل حملات داعش بایستد.

اتحاد با طالبان و ناکامی در کامیابی

بعد از پیروزی طالبان بر ارتش افغانستان و تصرف کابل، ایمن الظواهری اتحادش با طالبان را علنی کرد و حتی اعلام کرد که با هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان بیعت می‌کند. ایمن الظواهری از این طریق توانست بقای القاعده را زیر لوای طالبان تضمین کند. بسیاری از اعضای ارشد القاعده که مدت ها از ترس آمریکا و گروه های ترویستی دیگر در کوه های پاکستان پنهان شده بودند، به افغانستان سفر کردند و حتی در پست های مهمی منصوب شدند.

بیعت الظواهری با طالبان و شخص هبت الله آخوندزاده باعث شد او به افغانستان سفر کند. او مدتی در کابل افغانستان بود و با اعضای ارشد دولت طالبان دیدار و گفتگو داشت تا اینکه توسط نیروهای آمریکایی رصد شد و در نهایت در ساعت 9:48 دقیقه شب روز شنبه 30 ژوئیه 2022 در سن 71 سالگی در حمله هوایی پهپادی آمریکا کشته شد.

کودک گوشه گیری که القاعده را قدرتمند کرد

بسیاری از نزدیکان ایمن الظواهری تاکید کرده اند که او در کودکی و جوانی بسیار گوشه گیر و کم حرف بود. معمولا اوقات خود را به مطالعه می گذراند و از ورزش و درگیری و اقدامات خشن هم بیزار بود. با این حال، این جوان گوشه گیر توانست به مغز متفکر یکی از ترسناک ترین گروه های تروریستی تبدیل شود.

ایمن 3بعد از مرگ بن لادن، القاعده با نابودی یک قدم فاصله داشت. در این سالها مخالفت دولت ها، غرب و آمریکا و به خصوص قدرت گیری داعش همه و همه به القاعده فشار آوردند اما الظواهری توانست تا حد زیادی این مشکلات را حل کند و همچنان القاعده را سرپا نگه دارد. القاعده در 20 سال گذشته حملات زیادی را در مناطق مختلف ترتیب داده و به اهدافی در بالی، مومباسا، جاکارتا، استانبول، لندن و دیگر شهرها حمله برده است. همچنین، ایمن الظواهری رهبری القاعده را در منطقه مرزی میان افغانستان و پاکستان بازسازی کرد و مدیریت شاخه ‌های آن در عراق، یمن و شماری دیگر از کشورهای آسیایی را بر عهده گرفت. با این حال، با مرگ او احتمالا شرایط برای القاعده سخت تر شده و این گروه مجددا روزهای شکست را تجربه کند.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 15
 • ناشناس
  1

  خیلی از این خوبها ومتین وموقر ها بعلت نبودن آبه که ادم نمایی میکنند .امان از وقتی که به آب برسند روی خونخوارترین ها را سفید می کنند .

  نظرات شما -
  • داروغه ناتینگهام
   0

   مخوف‌تر از القاعده هم داریم در ایران

 • ناشناس
  0

  انچه. داشته. کمش بوده. در توهم گرفتن. دنیابوده

 • ایرانی
  4

  به اخوند های ایران و ملا های طالبان تسلیت که همکار نازنیشان بدست بایدن شکار شد.

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   این ماجرای پهپاد نمیدونم چیه هر از چندگاهی یکی رو می‌فرسته به بهشت

  • ناشناس
   0

   تسلیت علی الخصوص به همفکرانش در ایران عزیزمان به امید روزیکه جهان جای امنی برای زندگی باشد و تمام همفکران این نسل به درک واصل شوند

 • ناشناس
  1

  پزشک تروریست ندیده بودیم که دیدیم! طبیب را چه به دخالت در کار سیاست؟!

 • ایرانی
  17

  فریب این نمایش را نخورید. الظواهری خیلی پیش مرده بود ولی چون مطمئن نبودند چند سالی صبر کردند تا مطمئن شوند. ودر فرصت مناسب از این موضوع بهره ببرند. حال آمریکا به چند دلیل سعی کرده از کشتن یک مرده به چند هدف برسد.
  1_حذب حاکم برای رای گیری در کنگره در آینده نزدیک نیاز به جذب رای دهندگان به اصطلاح ملی گرا وضد تروریست دارد
  2_باز سازی وجه خود از خفت فرار از افغانستان
  3_نشان دهد که علیالرغم خروج از افغانستان هنوز بخش بزرگی از نیروهای اطلاعاتی وعملیاتیش در افغانستان حضور دارند
  4_ چون آمریکا می‌داند که سران القاعده می‌دانند که آمریکا درمرگ رهبرشان دخیل نبوده اقدامی برای انتقام نخواهند گرفت.
  حال چرا شواهد نشان می‌دهد که این یک نمایش است به نحوه خبر نگاه کنید که بایدن گفته طوری ترور را انجام دهید که به زن وبچه آسیب نرسد ولی با موشک بزنید!؟ در حالیکه پارسال بود که به یک خانه در کابل حمله کردند وفقط چند زن وکودک کشته شد. دوم اینکه طالبان اعلام کرد موشک به یک خانه خالی برخورد کرده. سوم جسدیشناسایی نشده واگر هم عکسی نشان داده شود که برای متخصصین آمریکا درست کردن تصویر فیک کاری ندارد. چهارم چگونه است رهبر القاعده که همه دنبالش هستند در بالکن خودش را در معرض نمایش بگذارد؟

  نظرات شما -
  • ن
   0

   ایرانی...به سلاح‌های پیشرفته هرگز شک نکن

 • در ذیل
  1

  به این میگن بریکینگ بد

 • A
  0

  به قول نیچه: انسان ریسمانیست گره خورده میان حیوان و ابر بشر. ریسمانی بر فراز مغاکی.
  این آقا هم حداقل میشه گفت جرئتش داشته که به سمت ابر بشر حرکت کنه ولی متاسفانه سقوط کرده و از اون جایگاه حیوانی هم پست تر شده.

 • رضا..
  0

  هر شخص یا گروه یا حتی دولتی که برچسب تروریستی بخورد آخر و عاقبتش مرگ و نیستی و انزوا است.

 • ناشناس
  0

  امریکا هر شخصی که پایش را از گلیمش دراز کنه یا تاریخ مصرفش تمام بشه با پهپاد می‌فرسته بهشت

 • ن
  0

  بالاخره این موجود مخوف توسط سلاح‌های مدرن آمریکایی و بدستور جناب آقای بایدن عزیز نابود شد

 • ناشناس
  0

  ترور برنامه ریزی شده و دقیق ایمن الظواهری، ابوبکر بغدادی، اسامه بن لادن و دیگر سرکردگان مشهور تروریستی در جهان ثابت کرد تاکنون هیچ سرکرده تروریستی از جوخه ترور آمریکا و اسرائیل جان سالم بدر نبرده است!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  اخبار سایر رسانه ها