اظهارات دبیر ستاد امر به معروف:

در برخی از دانشگاه های گران دنیا، دختر و پسر را جدا کرده‌اند و نیم نمره به معدل افزوده‌اند

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: همانطور که عدالت اجتماعی را در مسائل اقتصادی خلاصه نمی کنیم، امر به معروف و نهی از منکر هم نباید در عفاف و حجاب خلاصه کنیم، اما در حال حاضر عفاف و حجاب در جامعه ما فوریت پیدا کرده است.

سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی با اشاره به عملکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سال گذشته گفت: ستاد نقش احیای امر به معروف و نهی از منکر را دارد یعنی نقش اقدام برای احیا و ایجاد ارتباطات سالم در احراز وظایف و ایجاد شبکه های مردمی در مطالبه گری معقول را دارد.

وی ادامه داد: اسلام یک برنامه‌ای دارد تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر یعنی قوه مجریه ضمانت اجرای بقای اسلام را بر فریضه امر به معروف و نهی از منکر نهاده است. اگر امر به معروف و نهی از منکر بخواهد جایگاه خود را پیدا کند باید در همه سازمان‌ها در همه نهادها در فرهنگ خانواده و در تعاملات مردمی ظهور و بروز پیدا کند. در این زمینه ما بسیار عقب هستیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: کشورهای پیشرفته و کشورهای غربی در مسئولیت اجتماعی بسیار جلوتر هستند اگر قانونی نخواهد رعایت نشود مردم بی تفاوت نمی‌مانند در کشور ما به دلیل مسائل مختلف و بعضا تشتت‌ها و وعده‌ها و بی عملی‌ها این احساس مسئولیت اجتماعی سیر نزولی پیدا کرده و ما باید اعتماد عمومی را در پشتتوانه شعارهایی که می‌دهیم جلب کنیم.

هاشمی گلپایگانی گفت: موضوع امر به معروف و نهی از منکر یک موضوع گسترده است مهم‌ترین موضوع امر به معروف و نهی از منکر عدالت اجتماعی است و جامعه توحیدی و بحث آزادی اجتماعی و معنوی است.

وی با بیان اینکه نباید امر به معروف را در عفاف و حجاب خلاصه کنیم، ادامه داد: حیا یک بعد از اخلاق است عفت در گفتار، عفت در اخلاق و... داریم حتی عفت در مسائل اقتصادی داریم. یک بعد از عفت، عفت در پوشش است که می‌شود حدود پوشش و حجاب.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان عدالت اجتماعی از مهم‌ترین معروفاتی است که باید اجرا شود، تاکید کرد: همانطور که عدالت اجتماعی را در مسائل اقتصادی خلاصه نمی‌کنیم امر به معروف و نهی از منکر خلاصه در عفاف و حجاب نمی‌کنیم اما در حال حاضر عفاف و حجاب در جامعه ما فوریت پیدا کرده است.

هاشمی گلپایگانی گفت: جامعه باید تنظیم باشد عدالت اجتماعی اصل است در عدالت اجتماعی عدالت فرهنگی و تربیتی از اولویت هاست و بعد از آن عدالت اقتصادی مطرح است. اما نباید مدام اول و دوم بگوییم بلکه مجموعه باید سالم باشد.

وی ادامه داد: مجموعه باید سالم باشد جایی که عفاف و حجاب نباشد محیط رشد اقتصادی پیدا نمی‌کند. اگر در کشورهای دیگر برای محیط های آموزشی و کار قوانین سختگیرانه دارند برای این است که می‌خواهند رشد اقتصادی اتفاق بیفتد. در اداره‌ای که از صبح تا شب کارمندان باهم‌ بگو و بخند دارند ساعت مفید کار در اداره نیم ساعت است البته در برخی ادارات هم به صورت جدی کار دنبال می‌شود. اما در برخی ادارات دور هم چای می‌خورند و کار مردم را انجام نمی‌دهند.

وی ادامه داد: در برخی از دانشگاه‌های دنیا که گران هم است اختلاط بین دختر و پسر را جدا کرده‌اند این جداسازی باعث شده یک و نیم نمره به میانگین معدل کل اضافه شده است آنها به دنبال علم هستند.چرا ما می‌خواهیم ۸۰ سال پیش اروپا را تجربه کنیم همین فرهنگ وارداتی؛ جایگزینی سگ و گربه به جای فرزند در اروپا و آمریکا هم این چنین نیست چرا ما از غرب، غربزده تر و گرفتارتر شده‌ایم این‌ها مسائلی است که اگر به آن نپردازیم مشکلات بیشتر می‌شود باعث بروز تنش اجتماعی می‌شود امروز جامعه ما دو قطبی و ملتهب است و این بدلیل کمبود و خلا قانون است.

هاشمی گلپایگانی گفت: در کشورهای پیشرفته قانون مانند وحی منزل است. کسی که در اروپا زندگی می‌کند وقتی به ایران می‌آیند راحت تر زندگی می‌کند چراکه در آنجا فرهنگ قانون پذیری بیشتر اجرا شده است. ما به دنبال عدالت اجتماعی هستیم. امروز بدحجاب و با حجاب باید از مسئولان و به ویژه مجلس بخواهند که تکلیف را روشن کنید نمی‌شود مردم به جان هم بیفتند و مسئولان صرفا رهنمود دهند رهنمود برای خطبه مسجد و نماز جمعه است. بحث حجاب خلاهای قانونی جدی دارد و عدم ضمانت اجرایی برای اجرای قانون داریم قانونی که نشود اجرا شود قانون نیست و این ‌کار مجلس شورای اسلامی است.

وی ادامه داد: اگر مباحث عفاف و حجاب وارد مسئله سیاسی شود کاملا لطمه می‌خورد ستاد اعلام می‌کند این مسئله کاملا اجتماعی و اعتقادی است اما در سال آینده یکی از عرصه‌هایی که سوءاستفاده می‌شود همین موضوع عفاف و حجاب است. و باید مجلس قبل از انتخابات فکری برای آن کند.

او افزود: پایه فعالیت ستاد را در حرکتها و قدرت مردمی می‌دانیم. تمام آحاد مردم می‌توانند با یک برنامه به ستاد مراجعه کنند و اعلام کنند که با یک برنامه مشخص در یک منطقه مشخص امر به معروف کنند. نهی از منکر اعتراض است و امر به معروف پیشنهاد است آحاد مردم ممکن است به یک موضوع اعتراض داشته باشند می‌توانند پیشنهاد خود را برای حل آن بدهند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: ۱۸ عرصه در بحث تشکل سازی مشخص شده که همه افراد می‌توانند در آن در بحث تشکل سازی حضور داشته باشند یکی از موضوعات این تشکل سازی موضوع عفاف و حجاب است اما الان بیشترین درخواست مردم برای تشکل سازی بحث عفاف و حجاب است و مطالبه گری مردم در همین زمینه است ما هم براساس مطالبه مردم بها می‌دهیم.

وی ادامه داد: همه ادارات و سازمان‌ها باید شورای امر به معروف داشته باشند ودو عضو این شورا باید از تشکل های مردمی باشد تا ارتباطات مردمی با نهادهای دولتی برقرار شود. بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها شورا دارند اما اصرار ما این است که این شورا نمایشی نباشد برخی از دستگاه‌ها هم از راه اندازی این دستگاه استنکاف دارند و نمی‌خواهند امر به معروف در دستگاه آنها رواج پیدا کند من جمله وزارت گردشگری.

وی تصریح کرد: وزارت گردشگری تورهایی را به مناطق گردشگری می‌برند و آنجا را به ابتذال می‌کشند و پاسخ‌گو هم نیستند. دانشگاه آزاد نیز از دستگاه‌هایی است که‌ استنکاف دارد. دانشگاه آزاد بدون زیرساخت افراد را از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک برد و در آنجا فرهنگ اشتباه را رواج داد و ابتذال را نهادینه کرد. وزارت ورزش و جوانان و وزارت صمت در اولویت های بعدی استنکاف هستند.

او خاطرنشان کرد: وزرات راه و شهرسازی وزرات اقتصاد و بانک مرکزی و بانک‌های تابعه نیز از دستگاه‌هایی هستند که بسیار عالی ورود کرده‌اند.

هاشمی گلپایگانی گفت: براساس شاخصهایی که تعیین شده مشخص شده برای کدام مدیر باید گشت ارشاد مسئولان قرارداده شود و ما اعلام کردیم گشت ارشاد مسئولان از وزرات ارشاد آغاز شود. فیلم دینامیت و گشت ارشاد سنمبل تخریب عاملان به معروف است بزرگترین لطمه را این دو فیلم‌ به آمران به معروف وارد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ستاد باید از عاملان به معروف حمایت کند ادامه داد: گشت ارشاد مسئولان یعنی مسئول وظیفه خود را در جلوگیری از دو قطبی شدن جامعه اجرا می‌کند یا خیر.

او بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: بحث اقتصادی بسیار مهم است. دلیل ندارد وقتی این همه کودک کار داریم روزی دو تن غذای سگ های ولگرد می‌شود. هر بار که به‌ مسئولان اعتراض می‌کنیم می‌گویند این اتفاق در دولت قبل بوده اگر کسی مسئولیت گرفته یعنی به همه مشکلات از دولت های قبل آگاه است.

منبع: ایلنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 13
 • وای نه
  2

  وای دانشگاه رو تو رو خدا بذارید مختلط بمونه
  از کجا رل پیدا کنن پس جوونای مردم

 • ارشا
  8

  مخالفای تفکیک جنسیتی دانشگاه وجدانشون خوب میدونه برای چی مخالفن
  وگرنه اختلاط هیچ سودی برای افزایش علم و دانش نداره

  نظرات شما -
  • 6

   دانشگاه بهترین محیط برای شناسایی همسر آیندته، چون طی سال ها میتونی آدمها رو بشناسی.

   پس از توی خیابون باید زن یا شوهر پیدا کرد؟

 • مش جمعه
  3

  خجالت بکشید هر جا کم می آورید،می آیید سراغ حجاب.چرا کشور ایران را با کشورهای حوزه خلیج فارس از حیث سیاسی و اقتصادی و اجتماعی مقایسه نمی کنید.گیر دادید به حجاب.

 • کوهستان سیزو
  1

  به خدا از امار و ارقام این دولت میترسم نمیدونم کی امار میده ولی دمش گرم

 • ناشناس
  2

  اگه حجاب خوب بود پس چرا عربستان حجاب اجباری رو برداشت؟ تو رو خدا یکی جلو این رو بگیره !!! الان اتوبوس ها رو زنانه و مردانه کردند فردا دیوار میکشند بین خیابان ها ما ملت همیشه چوب عقب افتادگی دیگران رو میخوریم خیلی نزدیکه که شبیه افغانستان زنان با روبنده بیان بیرون

  نظرات شما -
  • ناشناس
   0

   عربستان گردن هم می زنند ؟ اونم اجرا کنیم ؟ روبند زدن نشان عقب ماندگی نیست ، لخت شدن زنان مثل حیوانات برای لذت نر ها هم نشان پیشرفت نیست

 • ناشناس
  1

  تو چقد عقده زر زدن داری .

 • 1

  بابا دوران حرف مفت سر اومد تو اینقد عقب مونده ای که تازه داری شروع میکنی .

 • دانا
  1

  اگه ممکنه مستندات خود را منتشر کنید

 • علی
  1

  دختر و پسرا رو در دانشگا جدا کنن و نیم نمره به معدل اضافه کنند ؟ 😐
  این چی میگه؟ بعید میدونم از جهت روحی و عقلی سالم باشه

 • ناشناس
  0

  چند تا سئوال
  اولاً دقیقاً کدوم دانشگاه های بزرگ دنیا اینکار رو کردند؟ خبرفوری این وظیفه شماست که بپرسید و نزارید اطلاعات غلط دادن مثل آمار فرودگاه های آلمان همینطوری منتشر بشه.
  دوماً حالا دیگه رشد اقتصادی به حجاب گره خورده؟ یعنی تمام کشورهایی که نرخ رشد اقتصادی مثبتی دارند و gdp هر سال رو به افزایش هست همه حجاب دارند؟ ژاپن کره جنوبی چین و ...
  سوماً سگهایی که از نظر شما ولگرد هستند روزی اگر 2 تن هم غذا میخورن، اسکلت و آشغال گوشت های مازاد کشتارگاه هاست؟ اونها رو میخواین به خورد کودکان کار بدین؟
  چهارماً تورو خدا جمع کنید این بساط گزافه گویی هاتون رو

 • ناشناس
  0

  اعراب دوران جاهلیت هم با آن نفهمی و نادانیشان به این موضوع پی برده بودند که دختران را باید زنده به گور کرد. حالا تحت لوای امر به معروف میخواهند بطور نرم افزاری دختران را زنده بگور کنند و با رسالت پیامبران الهی مخالفت نمایند.
  بهتر است این نوع جداسازی براساس مبانی علم شیمی، جداسازی شیمیایی و ایزوتوپی باشد که فایده ای هم داشته باشد.