امیرعبداللهیان اعلام کرد

برنامه‌ریزی برای ازسرگیری مذاکرات/ دعوت ایران از آمریکا

وزیر امورخارجه کشورمان اظهار کرد: امیدواریم دور جدید کمیسیون مشترک همکاری های ایران و روسیه برگزار شود.

حسین امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک خود با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در تهران با بیان اینکه ملاقات خوبی با آقای لاوروف داشتیم افزود: در این دیدار در ارتباط با مهمترین مسائل دو جانبه و همچنین موضوعات منطقه و بین‌المللی رایزنی  و گفت‌وگو کردیم.

وی با بیان اینکه از جمله موضوعات مورد بررسی در این دیدار معاهده همکاری جامع بلند مدت و راهبردی بین دو کشور بود، گفت: این ایده قبل از سفر چندی پیش رئیس جمهور کشور مان به مسکو و دیدار با پوتین در دستور کار قرار داشت و در مورد آن رایزنی شد و در این سفر در مورد این مسئله نقطه نظرات وزارت خارجه و دستگاه های ذی ربط روسیه را دریافت کردیم و امیدواریم که به زودی جلسات کارشناسی بین دو کشور در این زمینه برگزار شود و در آینده شاهد تصویب این معاهده در دولت و پارلمانهای دو کشور باشیم.

وی افزود: دو سند دیگر که از سندهای زیربنایی برای همکاری های ما در حوزه ایجاد و فعالیت مراکز فرهنگی و همکاری در زمینه امنیت بین المللی اطلاعات بین دو کشور است خوشبختانه در روزهای گذشته در هیات دولت ایران به تصویب رسید و برای تصویب نهایی به مجلس ارسال شده است.

امیرعبدالهیان همچنین با بیان اینکه در جریان گفت و گوهای امروز توافق کردیم که دور جدید کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور ایران و روسیه را برگزار کنیم، گفت: در  خصوص همکاری ها بین دو کشور در سایر حوزه های تجاری، فرهنگی، اقتصادی، علم و فناوری و سایر موضوعات که در دستور کار دو کشور قرار دارد در این دیدار توافقات خوبی داشتیم.

وی ادامه داد: در مورد  پروژه راه آهن از جمله تکمیل راه آهن رشت و آستارا دو طرف به توافق خوبی رسیدند و ما امیدواریم که با سرمایه گذاری مشترک بتوانیم هر چه زودتر این پروژه را نهایی کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه در حوزه همکاری های علمی توافق کردیم که مرکز نوآوری فناورانه ایجاد شود تصریح کرد: این موضوع در جریان سفر چندی پیش آقای ستاری معاون علمی رئیس جمهور به روسیه مطرح شده بود و امروز بار دیگر بر اجرایی شد ن هر چه زودتر این توافق تاکید کردیم.

امیرعبدالهیان با بیان اینکه از جمله موضوعات دیگر مورد بحث در این نشست همکاری های دو کشور در حوزه لغو روادید متقابل بود گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران از این آمادگی برخوردار هستیم که لغو عمومی روادید بین دو کشور به صورت متقابل انجام شود البته در گام اول بر موضوع لغو روادید تجاری با هدف افزایش همکاری ها و حجم مبادلات تجاری بین ایران و روسیه گفت و گو کردیم و بخش های تخصصی در ایران و روسیه در این ارتباط با یکدیگر برای نهایی کردن این ایده ها رایزنی و گفت و گو خواهند کرد.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به ظرفیتهای ترانزیتی ایران گفت: ایران یک مسیر ترانزیتی مطلوب در دنیای امروز است و واقع شدن ایران در مسیر ترانزیت شمال جنوب و شرق به غرب مزیت ویژه ای را در اختیار ایران قرار داده است در همین چارچوب چندی پیش اولین محموله روسیه به هند از مسر کریدور شمال جنوب منتقل شد و این تجربه موفقی بود.  این انتقال بخشی از مسیر ریلی و بخشی از طریق دریا صورت گرفت این تجربه مسیر ترانزیت شمال جنوب را با این ظرفیت جدید مورد آزمون قرار داد که تجربه موفقی نیز بود.

این دیپلمات کشورمان در بخش دیگری از صحبتهای خود در این نشست مطبوعاتی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه با توجه به مهار ویروس کرونا در جهان در آینده نه چندان دور شاهد برگزاری نشست سران روسیه، ترکیه و ایران در چارچوب نشست آستانه در تهران باشیم گفت: بخشی از این نشست به صورت دو جانبه و بخش دیگر در فرمت آستانه برگزار می شود.

امیرعبدالهیان با بیان اینکه در گفت وگوهای امروز در خصوص تحولات منطقه از جمله سوریه، افغانستان و یمن نیز رایزنی کردیم افزود: همچنین در نشست امروز بر ارتباط با اجلاس کشورهای حاشیه خز رکه هفته آینده در عشق آباد ترکمنستان برگزار می شود رایزنی کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در جریان مذاکرات امروز با آقای لاوروف  وضعیت گفت وگوهای وین برای لغو تحریمها را مورد بررسی قرار دادیم گفت:  در همین جا لازم می دانم از کشورهای دوست چین و روسیه برای مخالفتشان با قطعنامه شورای حکام تشکر کنم. از حمایتهای مستمر روسیه در ادامه کار در آژانس در قبال حمایت از منافع و مواضع منطقی ایران تشکر می‌کنم.

وی در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در آینده نزدیک مذاکرات مربوط به لغو تحریمها و احیای برجام از سر گرفته شود گفت: در همین راستا برنامه ریزی های در دستور کار وزارت خارجه است و امیدواریم با واقع بینی طرف آمریکایی بتوانیم در آینده نزدیک به نقطه نهایی توافق برسیم و در همین راستا آقای لاوروف از مواضع سیاسی ایران در مذاکرات و رسیدن به نقطه  نهایی توافق از سوی روسیه تاکید کرد.

امیرعبدالهیان با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای رایزنی در جلسه امروز تحولات اوکراین بود افزود: در موضوع اوکراین معتقدیم که اقدامات آمریکا با ابزار ناتو از ریشه های وضعیت فعلی و ایران با رعایت موضع سیاسی مشترک در قبال جنگ و عدم سیاست استاندارد دوگانه در موضوع جنگ، جنگ را راه حل اوکراین نمی داند و ما از انجام گفت و گوهای سیاسی در ارتباط با حل بحران اوکراین استقبال می کنیم.

وی افزود: در همین چارچوب من تاکنون دوباره حامل پیام وزیر خارجه اوکراین به همتای روس خود بودم و در نهایت امیدواریم هر چه زودتر در بحران اوکراین شاهد این باشیم که طرفین به میز مذاکره برگردند و این بحران از طریق مذاکره حل و فصل شود.

وی همچنین با بیان اینکه در این دیدار در مورد عربده کشی های اخیر رژیم صهیونیستی که بالاتر از قد وقواره  این رژیم است صحبت کردیم افزود: در همین چارچوب تاکید کردیم که منطقه اجازه نمی دهد که رژیم صهیونیستی امنیت و ثبات منطقه را مورد تهدید قرار دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در ارتباط با اقدام آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران و روسیه و اینکه ایران و روسیه با توجه به این موضوع چه برنامه های برای افزایش همکاری ها با یکدیگر و خنثی سازی تحریمها دارند گفت: در دولت سیزدهم برای مقابله با تحریمها دو مسیر موازی براساس راهبردی که تعین شده به پیش می بریم اقدام اول تلاش برای بی اثر کردن تحریمهاست و مسیر دوم که همزمان با مسیر اول دنبال می شود انجام مذاکره برای لغو تحریمها است که مسئولیت کار مذاکراتی آن برعهده دستگاه دیپلماسی است .

وی با بیان اینکه در همین چارچوب تلاش کرده ایم که سیاست گسترش تعاملات با کشورهای همسایه و افزایش همکاری های اقتصادی، علمی، تجاریف دفاعی و گردشگری با این کشورها از جمله روسیه رابه پیش ببریم افزود: درجریان سفر چندی پیش رئیس جمهور و دیدار ایشان با آقای پوتین یک نقطه عطفی در گسترش همکاری‌های دو کشور ایجاد شد و در انجام توافقات مهم و راهبردی برای گسترش همکاری ها  مورد توجه و تاکید قرار گرفت و همچنین این موضوع در جریان تبادل هیات ها بین دو کشور از جمله سفر چندی پیش معاون  نخست وزیر روسیه که در  راس یک هیات عالی رتبه به تهران سفر کرده بود مورد توجه قرار گرفت و رایزنی ها و توافقات خوبی در این ارتباط در راستای منافع دو کشور صورت گرفت که بی اثرکردن تحریمها یکی از موارد مورد توافق بین دو کشور بود.

امیر عبداللهیان گفت: قطار مذاکرات هسته‌ای برای لغو تحریم‌ها به ایستگاه‌های سخت و نزدیک به نقطه پایان خود رسیده است.

وی افزود: ایران برای رسیدن به توافق خوب و پایدار جدی است و ما مسیر دیپلماسی که مسیر درستی است را ادامه می‌دهیم و بار دیگر آمریکا را به واقع‌بینی برای رسیدن به مرحله نهایی مذاکرات دعوت می‌کنیم.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 50
 • ناشناس
  18

  برنامه‌ریزی‌هایی برای از سرگیری مذاکرات وین در دستور کار قرار دارد، متاسفانه باز هم به خاطر سیاست های نادرست غلط و اشتباه از سوی ایران است.
  مذاکرات وین از سال 1399 تاکنون ثابت کرد که دیگر هیچ فایده ای، نتیجه ای، سودی و ارزشی برای مردم ایران و کشور ایران ندارد و تاکنون هم برای همه مردم ایران ثابت شده است.

  نظرات شما -
  • 🗒
   3

   حرف حسابت چیه ناشناس ؟ کاسبی و سود تحریم از جیبت کم میشه ؟

  • به ناشناس
   2

   معلومه سرت تو آخور دزدان بیت المال است

  • یکی از مردم
   1

   یادته یکی دوهفته پیش هم برات نوشتم که به زودی با پیشنهاد جدید به التماس میافتید؟! شماها خیلی وقته خود ضعیفتون رو لو دادید فقط برای مردم هارت و پورت دارید!

 • ناشناس
  1

  زکی اینا میخان برگردن به بیست سال قبل و بیست سال دل بدن و قلوه بگیرن تازه دارن برنامه ریزی میکنن لابد ما هم باید مقاومت کنیم.....

 • واقعیت تلخ
  1

  برای از سرگیری مذاکرات برجام مخالفین دیروز آماده ل.. زدن سو... خ ک... بایدن شدن آفرین هزار و سیصد آفرین به عنلابیون و تشنگان قدرت با بصیرت

 • متاسفانه ایران هنوز هم از مذاکره، توافق هسته ای، برجام درس عبرت نگرفته است و باز هم به دنبال مذاکرات وین است چرا؟
  19


  متاسفانه ایران هنوز هم از مذاکره، توافق هسته ای، برجام درس عبرت نگرفته است و باز هم به دنبال مذاکرات وین است چرا؟

 • فواد ری
  1

  احتمالا این گفتی هم یکی هم از ان بزودی های معروف است ! بزودی بزودی بزودی . خود کرده را تدبیر نیست ؟ می توانستید قبل از روغن سوزی برجام را امضا ء کنید اما دفع الوقت بی جهت کردید تا نه تنها واشر سرسیلندر که بوی سوختن موتور هم به مشام می رسد واینک از روی استیصال التماس می کنید وامریکا هم چون نسیم بیگ در فیلم مرادو می فرماید التماس مکن ، ایام گوشات ا بورم ا نهم کف دستت !!!

 • کارشناس
  5

  دوستان اگر سکه و ارز دارید سریعا بفروشید این هشدار را جدی بگیرید خواهشا

  نظرات شما -
  • 0

   اینهایی که اینجا کامنت گذاشتند همه دریه حد کارگرو کارمند وبیکار هستند سکه وارز کجامون بود اما دلیل شما چی هست ممکن هست بفرمایید

  • به کارشناس
   0

   جناب کارشناس پفکی

  • به به کارشناس
   1

   لطفا به نظرات دیگران احترام بگذارید، ضمنا خودت پفکی هستی بهتره کمی از عقلت استفاده کنی هر چند میدانم تو و امثال تو مغز نخودی هستی

  • نظرگو
   0

   من معذرت میخام گفتم پفکی، اصلا خودم پفک زاده هستم عفو کنید

  • 0

   مغز فندقی متوهم...‌

 • مهدی
  1

  فکر کنم خبرایی داره میشه

 • ناشناس
  0

  ترس از بمباران

  نظرات شما -
  • حقیقت
   0

   حکایت ضرب‌المثل تا زور ‌نباشد گاو... فرمان نمی‌برد. است.

  • ناشناس
   0

   دقیقا فرمودی

 • داریوش اقبالی
  0

  نعره کن نعره کن نعره کن نعره کن نعره کن نعره کن نعره کن ...لعنت بر شغالان و کرکس

 • راسل کرو
  0

  و ایران ویران کننده های خیانت پیشه سارق و امثالهم لغت خدا بر شما باد خون ملت را میمکند تف تف تف تف تف تف

 • نظرگو
  1

  مرگ بر آمریکا
  آمریکا بد
  آمریکا کخ
  آمریکا اخ
  اگر پاره کنن آتش میزنیم
  و...
  الان درخواست ازسرگیری مذاکره میکنن
  والا بالله به خدا اگه حیوون جای شماها مسئول ما بود وضعیت مون به مراتب بهتر بود

 • ناشناس
  0

  فریب روسها را نخورید .درفروش نفت وفولاد دیدیم که چقدر دوست خوبی هست .پس شما هم بفکر منافع ایران ومردمش باشید

 • ناشناس
  2

  تا دیروز برجام اتش میزدید امروز ول کن برجام نیستید!

 • ناشناس
  9


  مذاکرات وین تاکنون ثابت کرد که به نفع مردم و کشور نیست و تاکنون هم نبوده است.
  مشکل ایران با آمریکا، کشورهای اروپایی، عربستان سعودی و اسرائیل از طریق مذاکرات وین حل نخواهد شد و حل نمی شود و تاکنون هم برای همه مردم دنیا ثابت شده است.

  نظرات شما -
  • محمد
   0

   ناشناس شما بگو چکار کنیم؟!!!

  • به ناشناس
   0

   جناب ناشناس خودت بسیجی هستی کاسب تحریم مردم میگن باید با آمریکا صلح کنیم

 • آمریکا به همراه اروپا، عربستان سعودی و اسرائیل از دورغ پراکنی علیه ایران دست بردارد
  5


  آمریکا به همراه اروپا، عربستان سعودی و اسرائیل از دورغ پراکنی علیه ایران دست بردارد

 • اوکراین دیگر با تسلیحات غربی به روسیه حمله می‌کند
  1

  اوکراین دیگر با تسلیحات غربی به روسیه حمله می‌کند

 • ایرانی
  1

  ایران باید به هر نحوی از تحریم در آید وگرنه ۸۰درصد مردم همیشه در فشارند و در صورت تحریم بجز فشار بر مردم هیچ چیز دیگر تعغیر نمی کند حتی تا صد سال.

 • ناشناس
  0

  از همان اول صغیر و کبیر گفتند که مثل بچه آدم برو با خود طرف دعوی مذاکره کن.مث یک بچه لوث و ننر،قهر و غیظ کردید و ملت را به خاک سیاه نشاندید،تا الکی پز مقاومت و ایستادگی بدهید،آخرش باید بروید با خود آمریکا مذاکره کنید،وقت ملت را بی خود صرف شرقی های گدا صفت کردید.

 • مهدی
  0

  فکر کنم با یاری خدا از مصیبت ها خلاص بشیم

  نظرات شما -
  • 0

   خخخخخخخ

 • ناشناس
  0

  این روس‌ها پدرسوخته تا ملت ایران به خاک نشانند دست بردار نیستند خدا لعنت شان کند

 • ناشناس
  0

  توافق شده اینا دیگه همش بازی سیاسیه برای بستن دهن منتقدین هردو کشور

 • پیشگو
  0

  این سیاست حین اینکه کثیف و خطرناکه، بعضی موقع بچگانه و خنده دار هم هست. مثلا اسرائیل میگه: ما اجازه نمیدهیم ایران ثبات و امنیت منطقه را به خطر بیندازد، فردا ایران دقیقا همین جمله رو در مورد اسرائیل میگه: ما اجازه نمیدهیم اسرائیل ثبات و امنیت منطقه را به خطر بیندازد!
  حالا این وسط چند حالت وجود داره:
  ۱. ما خطرناکیم
  ۲. اسرائیل خطرناکه
  ۳. هردو خطرناکیم
  ۳. هیچ کدام خطرناک نیستیم و ادا درمیاریم!

 • ناشناس
  0

  یک کوری می خواد دست کور دیگری را بگیرد،روسیه خودش مثل خر در گل و لای تحریم ها گیر کرده حالا می خواد به حکومت جهان شمول شما کمک کند

 • ناشناس
  0

  الکی!

 • ممد
  0

  عمو بایدن تشکر از شما، همیشه سالم باشید

 • ناشناس
  1

  فرضا توافق هسته صورت بگیرد تا بگیرد فرصت زیادی جهت پایداری برجام وجود نخواهد داشت اگر جمهوری خواهان روی کار بیایند و تجربه اوباما و ترامپ تکرار خواهد شد
  امریکا هیچگاه اهرم و برگ برنده خود را از دست نمیده
  ایران هم از موضع و حق خود کوتاه نمی آید
  پس حکایت همچنان باقیست

 • ناشناس
  0

  بیشتر کشورها به علت خوی نظامی گری روسیه از جمله حمله به اوکراین دارند از مناسبات سیاسی با روسیه فاصله می گیرند آنوقت حکومت ایران دارد با روسیه معاهده بلند مدت ۲۰ ساله امضاء می کند!

 • رضا..
  0

  درسته که اگر برجام احیا بشود مختصری فشار از مردم کاسته میشه ولی مشکل اساسی ملت حل نخواهد شد. عمده ارز حاصل از توافق صرف صنعت موشکی و هسته ای و نیروهای نظامی نیابتی در فلسطین و لبنان و عراق و... می‌شود.مشکل مسکن و بیکاری و فساد اقتصادی و... کماکان خواهد بود.باز هم مجبورید به هر کس که گفتند رای بدهید. باز باید شاهد سهمیه ها در پذیرش دانشجو در کنکور و آزمون های استخدام و... باشید.

 • م
  0

  به جای اینکه لقمه رو دو سر بچرخانید برید مستقیم با مریکا صحبت کنید خود روسیه الان اعتباری در جهان ندارد بس این نادانی ها اجاره ها سرسام آور شده این حرکات چیه از دلار ۶ هزار تومانی میخواین مذاکره کنید دلار شد ۳۳ باز رفتید به روسیه میگید کمک کنه بس کنید دیگه

 • 0

  ولی تحریم ها جنگ تقتصادی در آخر راه است حواس جمع باشید

 • ¥
  0

  یه ساله پیش مانع امضا برجام توسط ظریف شدید و الان برای حداقل امتیازات قبلی له له میزدید. بجای فروش دزدکی و زیر قیمت نفت میتونستید یک سال روزانه ۳ میلیون بشکه ۱۰۰ دلاری بفروشید و خرج ملت بدبخت بکنید.
  ماشینهای ضد گلوله و حقوقهای نجومی و ویلاهای لاکچری دارید و مردم رو به مقاومت دعوت میکنید.

 • ناشناس
  0

  دستورات جدید دولت فخیمه روس

 • ناشناس
  0

  هم شرقی هم غربی جمهوری اسلامی

 • ناشناس
  0

  با این حرفهای نخ نما شده دیگه نمیتونید قیمت دلار را تو مرز ۳۰ هزار تومان نگهدارید، برجام دیگه تموم شد و تا چند ماه دیگه دلار می‌ره بالای ۵۰ هزار تومان .....

 • ناشناس
  1

  ارامکو روبزنید

  نظرات شما -
  • رضا..
   0

   اگر زدن آرامکو با وجود سیستم پدافندی تقویت شده جدید امکان‌پذیر باشد مطمئن باشید زدن تشکیلات عظیم عسلویه و پالایشگاه خلیج فارس و پالایشگاه عظیم گاز بید بلند 2 و 1 و مجمو عه واحد های عظیم بهره برداری در خوزستان و دیگر مناطق کشور خیلی راحت است و خرجش چند تا موشک و پهباد است مثل زدن آرامکو. مهم اینه که اگر جنگی در منطقه شروع بشه ما می‌توانیم از سرمایه هایمان محافظت کنیم؟؟ کمی فکر و مصلحت اندیشی هم خوبه

 • متین
  1

  صدای جام زهر میاد