توسعه مناسبات با شرق؛ شکست سیاست «فشار حداکثری» بر ایران!

دکتر فاطمه محمدزاده / نویسنده کتاب روسیه و بازیابی قدرت در دولت دوم پوتین

در شرایطی که اقتصاد جهان، روز به روز شرقی می شود و چین بر سکوی اول اقتصاد دنیا ایستاده است، پیش‌بینی‌های ژئوپولتیک و اقتصادی جهان حاکی از آن است که قاره آسیا در دو دهه پیش رو، بار دیگر به نقطه ثقل اقتصاد جهانی بدل خواهد شد و آن‌طور که گزارش‌های بانک جهانی نشان می‌دهد، از میان ۶ قدرت نخست اقتصادی در سال ۲۰۴۰، چهار کشور آن چین، هند، ژاپن و روسیه خواهند بود.

توسعه تعاملات با کشورهای همسایه و سایر کشورهای جهان در چهارچوب سیاست های انقلاب اسلامی در این سالها اساس سیاست خارجی دولت های مختلف بوده است. قرارداد 10 ساله ایران و روسیه نیز در همین راستا در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی امضا شد و پس از دو بار تمدید 5 ساله، پس از گذشت 20 سال با به پایان رسیدن مدت آن در اسفند1400، دوباره در دولت ابراهیم رئیسی تمدید می شود.

این معاهده شامل یک مقدمه و بیست و یک ماده بود که ماده ۶ آن بر همکاری دو کشور در حوزه انرژی، از جمله هسته ای تاکید دارد. بر اساس این ماده «طرفین به گسترش مناسبات درازمدت و متقابلاً مفید خود به منظور تحقق طرحهای مشترک در زمینه‌های حمل و نقل، انرژی و ‌استفاده صلح جویانه از انرژی هسته‌ای، احداث نیروگاههای اتمی، صنایع، علوم، فنون، کشاورزی و بهداشت عمومی مساعدت خواهند کرد.» در بخش های دیگر بر همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، حمل و نقل، انرژی، سیاسی و امنیتی نیز اشاره شده است. که با اعمال تغییراتی در متن کلی، معاهده با حضور رئیس جمهور دو کشور در مسکو دوباره تمدید خواهد شد.

توافق میان روسیه و ایران در سال 2001 منعقد شده بود و در آن زمان نیز مخالفانی داشت و باعث واکنش هایی از سوی آمریکا هم شده بود چرا که این قرارداد به نوعی گویای این بود که دو کشور به دنبال کاهش نفوذ آمریکا در منطقه هستند و این مساله نگرانی هایی را برای غرب به همراه داشته است.

با گذشت 20 سال از این قرارداد و در آستانه تمدیدش،  دوباره شاهد واکنش هایی از غرب و امریکا به ویژه در شرایطی که مذاکرات وین در حال انجام است، خواهیم بود. قرارداد 20 ساله ایران و روسیه در کنار قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین مفاهیم قابل توجه ای به دنبال دارد.

با این حال این معاهده رو از دو منظر می توان برای دو کشور سودمند و زمینه ساز بهبود شرایط اقتصادی و سیاسی دانست.

روسیه همواره به عنوان یک بلوک قدرت سعی در بازیابی قدرت خود در نظام بین الملل بوده و علیرغم تنش در مواجهه با امریکا این سال ها به دنبال تثبیت قدرت خود در منطقه قفقاز و آسیا بوده است. برقراری تعاملات دوستانه با کشورهای منطقه و مداخله در حل منازعات کشورهای اوکراین، سوریه، عراق، افغانستان در راستای کوتاه کردن دست امریکا از این مناطق بوده است. همکاری با ایران به عنوان استراتژیک ترین کشور منطقه که اختلافات اساسی با امریکا دارد، نیز از اهمیت بالایی برای روسیه برخوردار است چرا که هر دو کشور در خصوص مواضع امپریالیستی و خصمانه امریکا نقطه نظرات مشترکی دارند.

از سوی دیگر آمریکا و غرب در طی این سالها به روشهای مختلف به دنبال منفعل کردن و انزوای سیاسی و اقتصادی ایران بوده است. بنابراین هر گونه تعامل و همکاری ایران با هر کشوری در راستای نقض سیاست هایی است که کاخ سفید طی این سالها با اعمال آن به دنبال فروپاشی اقتصادی ایران از طریق اعمال سیاست «فشار حداکثری» بوده است. به همین دلیل هر گونه تعاملی و معاهده ای برای خروج از این وضعیت، سیاست فشار آمریکا خنثی می کندو

دور هشتم مذاکرات در حالی به روند خود ادامه می دهد که طرفین بر مواضع خود پافشاری می کنند و در چنین شرایطی ایران به دنبال تامین منافع خود به سمت توافق های دوجانبه با کشورهای مهم رفته تا بتواند فشار حاصل از تحریم ها را کاسته و آینده اقتصادی خود را بهبود بخشد. در کنار چین که گزینه جدی ایران برای همکاری های بلند مدت است روسیه نیز به عنوان دیگر قدرت جهانی در دستور کار توافق بلندمدت قرار دارد.

منبع: خبر فوری
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 12
 • ناشناس
  4

  خانم دکتر پاشو برو ، بچه ها را تربیت و آموزش بده، چکار داری راجع به ابرقدرتها با احساس و عاطفه کتاب می‌نویسی.

 • فرزند ایران
  2

  نه شرقی ، نه غربی ، جمهوری اسلامی!!!!
  یادش بخیر.چقدر این شعارهای انقلابی ، ما ملت بدبخت رو پر از شور و هیجان میکرد.کی این روز را می دید که برای نجات خودمون دست به دامن چین و روسیه ای بشیم که قرار بود کمونیستش را در موزه ها ببینیم؟

 • سعید
  3

  خانم دکتر سهمیه ای ازمون 42 سال ارتباط با شرق کافی نیست که ملت به این فلاکت افتاده اند ضمنا اگر تو تاریخ خوانده بودی میفهمیدی که روسیه کمونیست شرق تو همیشه به مردم ایران خیانت کرده منافع ملی هر کشوری ایجاب میکند که هم باشرق و هم با غرب ارتباط داشته باشد نه اینکه فقط بغل یکی باشد شعار نه شرقی نه غربی هم یعنی این....افتاد

 • سید حسین شریعتمداری
  1

  خخخخخخخخخخ
  فشار برات خوبه خوبه

 • محمد.،،
  2

  مرگ برروسیه وچین وحامییان ایرانیش

 • ناشناس
  2

  سر کار خانم از رانت با شرق چقدر گیرت اومده راستشو بگو

 • زن ذلیل ها بدونن
  2

  ببین ایران چقدر بدبخت شده هر ضعیفه ای برای ما یا دکتر شده یا کارشناس پیزوری اینم نشان یه دولت زن ذلیل است که زنان را زور چپون وارد دنیای مردانه می خوان بکنن نکته جالب اینه که دنیای بدون زن یک دنیای خوب و پیشرفته است

 • دبير تاريخ
  2

  ما مردمانى هستيم كه تاريخ گذشته امان را مطالعه نمى كنيم واز آن آگاهى نداريم وتجربه كسب نمى كنيم براى همين يك نويسنده مانند اين خانم دكتر برايمان از روسيه مينويسد ،،،يك تحقيقى در مورد جنايات روسها در ايران وكشتار آنها در تبريز وگيلان انجام دهيد تا اينقدر سنك روسها را به سينه نزنيد

 • امیر
  1

  تاریخ میگوید توده ای های مزدور روسیه همیشه به ایران و ملتش خیانت کرده اند

 • رضا
  1

  سلام خانم نویسنده فشار حداکثری برشماها وگروهی از رانت خواران حکوتی حتما تاثیری نداشته بلکه به نفع شماها بوده ولی اکثر مردم را به زیر خط فقر کشانده این فشار حداکثری وچپاول شماها

 • ناشناس
  1

  ازروسیه هم آبی گرم نمیشه!متاسفانه فشارحداکثری علیه ایران کاملا به اهدافش دست پیداکرده واقتصادایران رانابود کرده است ودیگر چیزی نمانده که کشور ونظام راهم به ورطه نابودی بکشاند.

 • ناشناس
  1

  خیلی خیلی معلومه که تحریم ها اثر ندارن؟!!