نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس:

منافع ارز ۴۲۰۰ تومانی فقط به جیب ۱۰۰ نفر می رود/ این ۱۰۰ نفر برای ۸۵ میلیون نفر تصمیم می‌گیرند

عضو هیأت رئیسه مجلس با تاکید بر لزوم اصلاح روند فعلی تخصیص ارز به کالاهای اساسی گفت: امروز حدود ۱۰۰ نفر هستند که منافع ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب اینها می‌رود.

علیرضا سلیمی با اشاره به مسأله ارز ترجیحی (۴۲۰۰ تومانی) و تأثیر آن در تامین بهینه کالاهای اساسی برای مردم، اظهار داشت: تجربه سه سال اخیر و واقعیت‌های موجود نشان می‌دهد که به دلیل فساد و رانتی که در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، امکان تداوم شرایط فعلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد تورم کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها اختصاص یافته، بیش از کالاهای دیگر است، لذا وضع موجود باید اصلاح شود اما درباره نحوه اصلاح این روند حرف داریم؛ چراکه نباید به سمتی حرکت کنیم که تورم ایجاد شود یا بازار بهم بریزد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز حدود ۱۰۰ نفر هستند که منافع ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب اینها می‌رود و این افراد برای ۸۵ میلیون نفر تصمیم می‌گیرند؛ از سوی دیگر طی این سه سال بیش از ۵۴ میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور برای این نوع ارز هزینه شده و حالا سؤال این است که چه مقدار از عواید این ارز به جیب مردم رفته است و چه مقدار به جیب افراد خاص؟

 ساز و کار جبرانی و جایگزین ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به مجلس بیاید

سلیمی با تاکید بر اینکه این روند حتما باید اصلاح شود، خاطرنشان کرد: سازوکاری که این ارز حتما به دست مردم برسد، مهم است و مجلس هم با حساسیت آن را دنبال می‌کند؛ چراکه نگرانی ما این است که این عواید به دست مردم نرسد.

وی با اشاره به برخی مدل‌های مدنظر برای حمایت از مردم در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: به عنوان مثال «کالا کارت» یکی از این راهکارهاست که در نتیجه آن، هزینه تامین کالاها و خدمات مستقیما به دست مردم برسد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: چه این روش و چه هر روش دیگری که برای حمایت از مردم و تولیدکنندگان مدنظر باشد، باید به مجلس بیاید تا بررسی شده و بعد تصمیم گرفته شود.

سلیمی تصریح کرد: مجلس با حساسیت این موضوع را دنبال خواهد کرد و در رابطه با افزایش قیمت‌ها و تورم کالاهای اساسی و اینکه کالاها به دست مردم نرسد، با جدیت مراقبت خواهد کرد.

منبع: اعتمادآنلاین
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 4
 • ربیع
  0

  برای برخورد با این صد نفر چه اقدام عملی وملموس را انجام دادید؟؟؟

 • هادی
  0

  جمله کامل این اخوند به این شکل است : منافع ارز ۴۲۰۰ تومانی فقط به جیب اخوندها و عوامل انها میرود

 • جدی
  0

  مگر دولتیهای و مجلسیها مغز چی خوردن که عرضه جلوگیری از این ریخت و پاشهای حرام ضد بشری را ، در سایه ی حکومتی که مدعی دینی هست ، ندارد؟؟؟!!!
  چرا در سایه پرچم دین بیش از چهل سال است دزد پروری رواج پیدا کرده و مراجع دین بفکر چیز دیگری هستند؟؟؟!!!

 • ناشناس
  0

  ما حاضریم منافع حاصل از رانت دریافت ارز ترجیحی به جیب همان ۱۰۰ نفری که شما ادعا می کنید برود ولی قیمت کالاهای اساسی و دارو از اینکه الآن هست گرانتر نشود.