درگیری بین پلیس و پناهجویان در مرزهای لهستان/

رسانه‌های اروپایی امروز از درگیری بین پلیس و پناهجویان در مرزهای لهستان خبر دادند که در جریان آن پلیس علیه مهاجران از گاز اشک آور و ماشین آب پاش استفاده کرد.

به گزارش روزنامه اتریشی "استاندارد"، شرایط در مرزهای بین لهستان و بلاروس متشنج شده است. هزاران پناهنده همچنان در مرزهای بین لهستان و مجارستان گرفتار و منتظر دریافت کمک هستند.

رسانه ها تصاویری را منتشر کردند که در آن پلیس لهستان علیه مهاجران از ماشین آب پاش استفاده می کرد. برخی مهاجرانی دیده می شدند که در سرمای هوا توسط ماشین های آب پاش پلیس لهستان کاملا خیس شده بودند.

از طرف دیگر وزیر دفاع لهستان از حمله مهاجران به مرزهای کشورش خبر داده است. این وزارتخانه در پیامی توئیتری اعلام کرد که مهاجران بسیار عصبانی بوده و به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می کردند. پلیس لهستان همچنین اعلام کرد که برای آرام کردن شورش پناهندگان از گاز اشک آور هم استفاده کرده است.

در اساس اطلاعات دولت حدود 20 هزار نیروی امنیتی لهستانی در مرزها مستقر هستند.

در "کوژنیتسا" شهر مرزی لهستان و بلاروس درگیری میان پناهجویان و پلیس مرزی لهستان بالا گرفت. این پناهجویان هفته‌هاست که در سرمای زیر صفر منطقه و بدون آب و غذای کافی منتظر بازشدن مرز و رفتن به سمت آلمان هستند.

سربازان لهستانی تا کنون توانسته اند این مهاجران را متوقف کنند، در حالی که نیروهای بلاروس هم به آنها اجازه برگشت نمی‌دهند.

لهستان همچنین ادعا کرده که این مهاجران از سوی نیروهای بلاروس به نارنجک مجهز شده‌اند. یک پلیس در اثر ضربه به سر به بیمارستان منتقل شده و احتمال می‌رود که دچار شکستگی جمجمه شده باشد.

اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشنکو، دیکتاتور بلاروس را متهم می‌کند که به تلافی تحریم‌های اتحادیه علیه بلاروس، این مهاجران را به طور هدفمند به سمت اتحادیه اروپا می‌فرستد.

 

"الکساندر لوکاشنکو" حاکم بلاروس هم بعد از اولین مذاکره تلفنی با "مرکل" درباره مهاجران از در پیش بودن دومین تماس تلفنی در این باره خبر داده است. وی همچنین از انجام مذاکراتی با "ولادیمیر پوتین"، رئیس جمهور روسیه در این باره خبر داده است.

روزنامه "نویه زوریخه سایتونگ" سوئیس هم گزارش داده که در حال حاضر روزانه بیش از 100 مهاجر غیر قانونی به براندنبورگ آلمان سفر می کنند. پلیس فدرال آلمان هم خود را برای تداوم هجوم پناهندگان آماده می کند.

در پی افزایش ورود پناهجویان از بلاروس، دو کشور لهستان و لیتوانی در مرزهای خود با آن کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌اند.

لهستان مرتبا اقدامات و سیاست های خود در مرزها علیه مهاجران را تشدید می کند.

ورشو از دوم سپتامبر یک وضعیت استثنایی را در مناطق مرزی کشورش با بلاروس ایجاد کرده که بر اساس آن اجازه ورود به این منطقه به سازمان های حقوق بشری و خبرنگاران داده نمی شود.

پارلمان لهستان هم اخیرا چراغ سبز برای ساخت یک حصار مرزی دائمی در مرزها با بلاروس را نشان داده و مجوز نهایی برای آن را صادر کرد.

ورشو در هفته های اخیر هزاران سرباز را در این مرزها مستقر کرده و یک حصار موقت در امتداد این مرزها کشیده و کنترل ها را به شدت تشدید کرده است

منبع: تسنیم
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید