موافقان و مخالفان فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی چه گفتند؟

در شرایطی فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی در مجلس تصویب نشد که مخالفان آن را باعث افزایش تورم بی رویه و غیرقابل کنترل دانسته و در مقابل موافقان معتقد بودند که تصویب این لایحه معنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست.

در جلسه علنی امروز( یکشنبه) تقاضای دو فوریت لایحه «تامین مطمئن کالای اساسی، نهاده های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست های جبرانی برای حمایت اقشار آسیب پذیر» به تصویب نرسید. به دلیل مخالفت نمایندگان با تقاضای دو و یک فوریت، این لایحه به صورت عادی در دستور مجلس قرار گرفت.

فرهنگی: حذف ارز ترجیحی باعث تورم بی رویه می شود

محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز به عنوان اولین مخالف فوریت گفت: اداره جامعه موضوع پیچیده ای است؛ در زمان بررسی بودجه و مطرح شدن ارز ۴۲۰۰ تومانی، مجلس با حذف آن مخالفت کرد چون در شرایط فعلی زمینه ای برای این کار وجود ندارد.

وی افزود: گفته می شود ارز ۴۲۰۰ تومانی اثری در قیمت کالاهای اساسی نداشت که طبق آمار بانک مرکزی درست نیست؛ تورم اقلام مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی از اسفند ۹۶ تا تیر ۱۴۰۰ ۱۹۰ درصدی بوده و سایر کالاها با تورم ۴۳۳ درصدی کوتاه بوده است پس علی رغم ضعف ها در نظارت و رانت خواری ها و فسادها، ارز ۴۲۰۰ در کاهش تورم و رساندن آن به زیر ۵۰ درصد تاثیرگذار بوده است.

فرهنگی ادامه داد: اگر ما روش های جایگزین برای همه یارانه بگیران داشته تا آنها به اقلام پروتئینی، نیازهای اساسی، حبوبات مورد نیاز مردم و سایر مایحتاج دسترسی داشته باشند می توان روی آن فکر کرد و حتی مجلس با آن موافقت می کرد، اما منظور این است که یارانه ۴۵ هزار تومان برای جمعیتی از کشور افزایش یابد و بعد قیمت‌ها به سمت قیمت آزاد رود. این شوک هایی قابل حل و جبران نیست.

این نماینده مجلس تاکید کرد: نباید فشار مضاعف به مردم وارد کرد پس این تصمیم بدون پیش بینی‌ها همچون تامین کالا برای اقشار مختلف مردم و بدون تامین پروتئین برای طبقات ضعیف جامعه، حتما شوک هایی به جامعه وارد می شود و نارضایتی ها را افزایش می دهد. ما به جای اینکه نظارت ها را اضافه کنیم و سازوکارهای کنترلی برای بازگشت یارانه به جامعه داشته و تصویب کنیم، به سراغ روش های کلی رفته که اثرات سنگین در جامعه می گذارد.

فرهنگی خاطرنشان کرد: ما در حوزه معیشت نه تنها در دوره این دولت نتوانستیم قدم های موثری برداریم، بلکه مرتب شاهد افزایش بیشتر هزینه ها و فشارها به اقشار مختلف به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه بوده ایم پس ما باید به جای شوک درمانی، به دنبال تقویت ارزش پول ملی باشیم. این روش در این مقطع و شرایط فعلی، قطعا به صلاح نیست و باعث تورم بی رویه و غیرقابل کنترل خواهد شد.

نقدعلی: ارز ترجیحی تاثیری در کاهش قیمت‌ها نداشته است

محمدتقی نقدعلی نماینده خمینی شهر به عنوان اولین موافق دو فوریت با بیان اینکه اکنون بحث بر سر فوریت این لایحه است، گفت: مردم از مجلس تقاضا دارند به موضوع قیمت مرغ ۳۵ هزار تومانی و گوشت ۱۳۰ هزار تومانی و دیگر اقلام ورود کند پس رای ما به دو فوریت و نه جزییات است.

وی با تاکید بر اینکه فوریتی بالاتر از بحث معیشت نیست، گفت: در این لایحه پیش‌بینی شده در صورتی که ارز ترجیحی کفاف تأمین کالاهای اساسی را ندهد به اجبار نسبت به جابه‌جایی ردیف جداول اقدام کند و به گونه‌ای از مسیرهای دیگر برای تأمین معیشت مردم استفاده کند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: این که آیا زنجیره‌های میانی واردکنندگان نهاده‌ها و کالاها یا به زنجیره آخر یعنی مصرف‌کننده اختصاص داده شود را باید مد نظر قرار داد  اما در حال حاضر اولویت افزایش حمایت از کالاهای اساسی و ارز ترجیحی برای نهادهای دامی است زیرا به دلیل افزایش قیمت جهانی دولت مجبور شده نسبت به انجام این کار اقدام کند.از طرف دیگر اغلب کارشناسان معتقدند ارز ترجیحی تاکنون تأثیری در کاهش قیمت‌ها نداشته بنابراین باید این مسیر غلط را مدیریت کرد. 

حسینی: معیشت مردم برای ما مهم است

سید شمس الدین حسینی نماینده تنکابن به عنوان دومین و آخرین مخالف دو فوریت گفت: این لایحه به نوعی اصلاح جزء ۳ بند ب تبصره یک قانون بودجه سال ۱۴۰۰ است یعنی مجوز اجرای این لایحه پیش از این در قانون بودجه ذکر شده است. همان زمان نمایندگان دولت به مدت ۳ جلسه طی ۳ هفته در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حضور پیدا کرده و بررسی شد آیا برای انجام اقدامات اصلاحی دولت نیاز به قانون دارد که به این نتیجه رسیدیم نیاز به قانون جدیدی نیست بنابراین اگر قرار به انجام کاری باشد دولت مجوز دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: ما در کمیسیون موافقت کردیم که این موضوع را به عنوان یک رویه اجرایی در نظر گرفته و بر روی آن تفاهم کنیم. برای ما مسجل و مسلم است اصلاح رویه تخصیص ارز ۴۲۰۰ نیاز به قانون و فوریت ندارد. ما می خواهیم از حقوق مردم و بیت المال حمایت کنیم.

حسینی ادامه داد: طبق بودجه در مواردی که دولت نسبت به تخصیص ارز ترجیحی مبادرت می کند کارگروهی مرکب از رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر صمت و بالاترین مقام دستگاه های اجرایی ذیربط موظف است فرآیند تخصیص، توزیع و مصرف ارز ترجیحی را به گونه ای اجرا و نظارت کنند که کالاها و خدمات مشمول به هنگام، به اندازه و مناسب با نرخ ارز ترجیحی به مصرف کننده نهایی برسد.اکنون سوال من این است که رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس جمهور که اعلام کرده این ارز یارانه ای به هدف اصابت نکرده قرار است  ار یارانه ای به جیب چه کسی می رود وقتی دولت از میزان مصوب ۸ میلیارد دلار  بیشتر مصرف کرده و به حدود ۱۰ میلیارد دلار رسیده است حالا هم می خواهند این میزان را  ۱۲.۶ میلیارد دلار برسانند.

وی ادامه داد: مابه التفاوت ۸ میلیارد دلار ، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان می شود این پول به جیب چه کسی رفته است؟ دولت این موضوع را پاسخ دهد. بانک مرکزی موظف است با همکاری دستگاه های یاد شده به صورت ماهانه گزارش اجرای این بند از جمله تصریح بر موارد مصرف، دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ ، میزان ارز پرداختی و میزان کالاهای وارداتی و قیمت آن ها را تهیه کند و گزارشی به کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون های ذیربط مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

این عضو کمیسیون برنامه تاکید کرد: کدام یک از اعضای این کمیسیون گزارشی از دولت در این خصوص دریافت کرده است؟ چگونه ما اطلاعی از خبر مصرف ۸ میلیارد و ۱۰ میلیارد دلار نداریم و حال می خواهیم برای اضافه کردن آن گزارشی دهیم؟ اگر این پول شخصی ما بود آیا حاضر بودیم این لایحه را تصویب کنیم؟ خواهش می کنم به دو فوریت این لایحه رأی ندهید و فارغ از اضطراب ها و اضطرارها یک بررسی دقیق و منطقی درخصوص حذف ارز ۴۲۰۰ انجام دهید و جلوی ضرر و زیان را بگیرید.

حسینی ادامه داد: معیشت مردم برای ما مهم است، سوال ما این است ما که درخواست دولت را تصویب کرده ایم و دولت نیز بیشتر از میزان مصوب ارز ۴۲۰۰ تومانی را برداشت کرده پس چرا آثار این ارز در زندگی مردم مشخص نیست و هر روز قیمت کالاهای اساسی در حال افزایش است. چه کسی ضمانت می کند که ۴ میلیارد دلار دیگر بدهیم و اتفاق کنونی بار دیگر نیفتد. نمایندگان در این خصوص از دولت حساب بکشید و پشت سر قانون دو فوریتی را تصویب نکنید و مطمئن باشید اگر درست حساب کشی می کردید اگر متوجه شدیم که بیت المال چگونه تنظیم شده به نتیجه می رسیدیم.

زنگنه: رای به دوفوریت به معنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست

محسن زنگنه نماینده تربت حیدریه به عنوان دومین و آخرین موافق دو فوریت گفت: باید دولت گزارش دهد که  با ارزی که گرفته چه کرده اما بحث امروز این است که مسئله ای به عنوان ارز ۴۲۰۰ تومانی و نهاده های دامی، گندم و دارو در کشور به عنوان یک مسئله اساسی در میان مردم مطرح است. دولت می توانست اصلا این لایحه را به مجلس نیاورد و آن را به شورای سران سه قوه برده و آنجا مصوب کرده و ۴.۶ میلیارد دلار دیگر نیز به آن اضافه کند اما اگر همین کار را می کرد ما معترض می شدیم که چرا جایگاه مجلس مخدوش شده. اگر امروز به این دو فوریت رأی ندهیم یعنی مجلس اختیارات خود را در حوزه نظارت و تصویب بودجه عملاً از خود سلب کرده است.

وی افزود: مسائلی همچون اینکه دولت باید از مجلس برای ۲۷ هزار میلیارد اجازه بگیرد، جزو مسائلی است که بعدا در جزئیات بررسی خواهد شد، این در حالی است که همه جامعه امروز منتظر این تصمیم هستند و اگر به این لایحه دولت به صورت دوفوریتی رأی ندهیم، ما هم در گشایش اقتصادی مردم در حوزه نهاده های دامی، گندم و دارو تعلل کرده ایم.

زنگنه تاکید کرد که رای به دوفوریت این لایحه را به معنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست پس رای منفی به دو فوریت بدان معناست که مجلس گندم، دارو و نهاده های دامی را به عنوان یک اولویت نمی شناسد، این در حالی است که دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیازی به مصوبه مجلس ندارد و ما با این رأی می خواهیم از جایگاه قانونی مجلس صیانت کنیم.

منبع: ايسنا
شبکه‌های اجتماعی
دیدگاهتان را بنویسید

نظرات شما - 9
 • بابک
  0

  دولتی که عرضه دادن ارز 4200 به افراد برای خرید کالاهای اساسی ندارد این چه دولتی است اگر مقامات خودشان شریک نباشند و قطعانه برخورد کنند کسی جرات کوچکترین تخلفی نخواهد داشت و کالا در اختیار مردم قرار خواهد گرفت در غیر اینصورت مقامات متولی شریک ارز گیرنده هستند

 • ناشناس
  0

  مطمئنا این طرح رای نمیآورد چونکه ارز نرجیهی 4200 تومانی برای امت در نظر گرفته شده است و ملت هم با ارز 28000 تومانی باید زندگی کنند .

 • رضا
  0

  اصلا چرا دلار ۲۸۵۰۰ تومان شده؟!
  اصل مطلب جواب به این سوال هست آدرس غلط ندهید!

 • بنده خطاکار (خدایا خودت رحمی بفرما)
  2

  بسم الله الرحمن الرحیم،با عرض سلام.اگر ما خود را تابع اسلام و شریعت ، و تابع اوامر الهی بدانیم و طبق فرمایشات خدا(قران) پیش برویم ،ایا گزندی به شریعت و..وارد میشود.اگر در یک کشور قانون هست و قانون گزار هم طبق شریعت عمل میکند پس مسامهه برای قانون شکنان چرا؟ در جامعه اسلامی چه در بین احاد مردم و چه در دستگاه حکومتی اگر هر گونه خلافی یا خیانتی صورت گیرد حتی اگر(از نزدیک ترین افرادخانواده)اگر بر اساس فرمایشات قران پیش برویم و به ان عمل کنیم ،ایا این همه فساد ،اختلاص ،بی بندو باری،فحشا ،ظلم ،دزدی ،گرانی ،احتکار و...پیش می امد.وقتی خودمان به ایات الهی بی اعتنا یا سستی و کاهلی میکنیم ایا باید توقع داشته باشیم که مشکلاتمان حل شود،اگر قانونی هست برای همه افراد یک جامعه،پس خودمان را بخاطر دنیا و دنیا طلبی نفروشیم،و از اخرت محروم.که اگر چنین باشد هر دو را فدای منفعت طلبی و خود خواهی خودمان کرده ایم،چه خوب است دنیایی بدون قل و غش و عاری از فساد و تبعیض .به امید اینکه در هیچ جای این عالم نه تبعیضی ،نه بی عدالتی،و نه ظلمی و ستمی ،که اگر کرده ایم بر خود کرده ایم .والسلام

 • ممدی
  0

  هم موافقان و هم مخالفان بیسواد و پشت کوهی و غارتگر جیب مردمند

 • ناشناس
  0

  پیریاوه سرای کیهان لالمانی گرفته؟ابوجهل چرا سکوت کرده ای؟

 • شوق علی
  0

  بخداایناهیچ طرحی نداشتن که ارزجهانگیری راحتی کنن وگرنه دربوق وبرنامه کردن اینااینکاره نیستن

 • ناشناس
  0

  نمایندگان مجلس باید از مردم حمایت کند.چشم دولت به سفره مردم نیاشد. رییسی اخرین برگ برنده حاکمیت در مقبولیت نطاام است.

 • سیاوش سلطان
  0

  ارز ۴۲۰۰ نومانی بدون حساب کتاب با مابه التفاوت ۲۴ هزار تومان برای هر دلار ، برای مفتخوران ۸ سال قبل کلی ویلا و سفر خارجی و پس انداز ارزی به دنبال داشت ، پس این طعمه چرب و لذیذ نه قطع خواهد شد و نه حیاب و کتاب خواهد داشت
  کلی زحمت کشیدن تا به کمرکش سفره بنشینند ، حالا که نشیتن چطور رها کنند ؟!
  انصاف چیز خوبی است ، انصاف داشته باشید🦜🌹